PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε46] 2.0 ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ ΣΑΣΜΑΝ



savvas bmwdakias
24-10-11, 17:02
Οπως λεει και ο τιτλος εχω ενα 46αρι διλιτρο τετρακιλινδρο με 126000κλμ.Θα αλλαξω δισκο πλατο και με την ευκαιρια λεω να αλλαξω και βαλβολινες στο σασμαν.Απο οτι ξερω δεν εχει ταπα για να αδειασουν οι βαλβολινες παρολα αυτα μπορουν να τις ρουφηξουν.Η ρωτηση μου ειναι:
1)ειναι καλο να αλλαχτουν οι βαλβολινες ή δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη που δεν εχει ταπα για να βγουν.
2)Τι βαλβολινες θα βαλουμε?

BILL007
24-10-11, 17:23
Tα λάδια στο σασμάν αλλάζουν στάνταρ...;)

Eπίσης τα λάδια της BMW δεν κάνουν πάνω απο 35 ευρώ,oπότε δεν είναι αναγκη να ψαχτείς για κάτι άλλο (Redline) μιας και θα σου βγουν ακριβότερα...;)

Το τι λάδι παίρνει,φαίνεται σε ταμπελάκι (κίτρινο) αμα σηκώσεις το αμάξι.Είναι κολλημένο πάνω στο σασμάν ;)

nikos valvetronic
24-10-11, 17:37
Προσφατα πηγα κι εγω για την ιδια δουλεια αλλα στα 175.000χλμ.
Βασικα το εργοστασιο δεν προτεινει αντικατασταση αλλα...
Του σασμαν αλλαζουν και μαλιστα εβαλα κι ενα προσθετο που βοηθαει τα λαδια
να μην πηζουν τον χειμωνα με αποτελεσμα να σκαλωνει ο λεβιες τα πρωινα.
Του διαφορικου δεν αλλαζουν γιατι εχει μονο ταπα πληρωσης.Διαροες δεν ειχα
οποτε δεν το σκαλισα παραπανω.Αν ντε και καλα θελεις,τοτε πρεπει να βγει
το πισω μερος του διαφορικου,να ξαναμπει με φλαντζοκολλα και μετα να του
βαλεις τα καινουρια λαδια.Αυτα απο μενα thumb

nikos valvetronic
24-10-11, 17:39
Επισης η διαφορα που ειδα ηταν οτι οι σχεσεις κουμπωνουν ελαφρως ευκολοτερα
οχι κατι αξιο λογου παντως..

gyiama
24-10-11, 17:45
οχι ρε Νικο και του διαφορικου αλλαζουν κανονικα απ την ιδια ταπα βαζεις βγαζεις!! αφου αλλαζεις που αλλαζεις βαλβολινες αλλαζεις και του διαφορικου.εξαλλου παιρνει λιγο 1 κιλο και κατι αν θυαμαμαι καλα

zaharias
24-10-11, 22:53
Γυρω στα 1100 γραμ παιρνουν (γεμιζεις μεχρι να τρεξει εξω).. Ειστε σιγουροι για τις ταπες..?? Στο δικο μου μαλιστα πηρα ΚΑΙ καινουργιες ταπες (2 στο σασμαν & 2 στο διαφορικο) οπου τις αντικατεστησα οταν εβαλα Redline.. Λογικα ολα εχουν μια ταπα απο κατω για να αδειαζουν και μια ταπα στο πλαι ή πανω για να γεμιζουν..

savvas bmwdakias
25-10-11, 14:10
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις.Το redline ειναι καλυτερο απο εργοστασιακο?Θα δω διαφορα?

super duper
25-10-11, 14:15
σαββα για δωσε τα φωτα σου γιατι και η δικιά μου η ωρα πλησιαζει

GEORGE316
25-10-11, 14:29
σαββα νομιζω οτι θα δεις διαφορα στα χρηματα που θα δωσεις και οχι κατι σε αποδοση.
και εγω οταν αλλαξα δισκο πλατω προσφατα τα αλλαξα.
καλο κανει κακο δεν κανει.οπως και να εχει καινουριο λαδακι ειναι.

nikos valvetronic
25-10-11, 23:28
Γυρω στα 1100 γραμ παιρνουν (γεμιζεις μεχρι να τρεξει εξω).. Ειστε σιγουροι για τις ταπες..?? Στο δικο μου μαλιστα πηρα ΚΑΙ καινουργιες ταπες (2 στο σασμαν & 2 στο διαφορικο) οπου τις αντικατεστησα οταν εβαλα Redline.. Λογικα ολα εχουν μια ταπα απο κατω για να αδειαζουν και μια ταπα στο πλαι ή πανω για να γεμιζουν..

Ζαχαρια για τις ταπες ειναι σιγουρο,μια ταπα εχει επανω,τουλαχιστον το δικο μου και του Πανου.
Ο Πανος μαλλον εννοει με ρουφηγμα απο την ταπα πληρωσης.
Εμενα δεν μου το συστησε ο μαστορας που ειχα αλλαξει του σασμαν τα λαδια
οποτε δεν ασχοληθηκα αλλο.Θα την ξαναψαξω ομως....

ziaba
25-10-11, 23:40
οταν έχει μια τάπα στ πλάι ελέγχεις κ απλα συμπληρώνεις όσο χρειάζεται κ τέλος

nikos valvetronic
25-10-11, 23:55
Συμφωνοι αλλα μιλαμε για αλλαγη,οχι για συμπληρωμα thumb

ziaba
26-10-11, 08:49
αφού ειναι life time δεν υπάρχει λογος για αλλαγή

fanisk
26-10-11, 14:49
αφού ειναι life time δεν υπάρχει λογος για αλλαγή

Στις βαλβολινες? Υπαρχει λογος και ειναι το μαλακωμα στο κουμπωμα, καμια σχεση πριν και μετα.

savvas bmwdakias
27-10-11, 19:32
Οπως προειπατε οι βαλβολινες ειναι long life απο οτι μου ειπε και ο μηχανικος και υπαρχει ταπα για να αδειασουν.Ταπα δεν υπαρχει στο διαφορικο τελικα.Απο περιεργεια του ειπα να παραγγειλει τιε βαλβολινες που φοραει απο την μανα του για να δω αν θα εχει καμια διαφορα.Αυτα για σημερα θα σας ενημερωσω αν εχω νεοτερα.thumb

ziaba
27-10-11, 22:58
Στις βαλβολινες? Υπαρχει λογος και ειναι το μαλακωμα στο κουμπωμα, καμια σχεση πριν και μετα.

διαφορικό εννοούσα στ σασμαν εννοείται ναλλάξει που υπάρχει κ τάπα οντως το κούμπωμα μετα τ αλλαγή γίνεται όλα τά λεφτά

ps σε συνδιασμο με sort shift απλα παθαίνεις πλάκα