PDA

Επιστροφή στο Forum : [E87,E9X] Cruise control retrofit



120ie87
24-10-11, 10:05
https://img819.imageshack.us/img819/9922/269839.jpg


Όπως βλέπετε στην παραπάνω εικόνα, η φλασιέρα έχει υποδοχές για την .... φιλοξενία των διακοπτών...


Οι διακόπτες φώτων/obc, υαλοκαθαριστήρων και cruise control έχουν τους δικούς τους κωδικούς ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ από την καλή μας BMW :whistle:


το νήμα θα συνεχιστεί με περισσότερες πληροφορίες από την πορεία εγκατάστασης του cruise control, τις τυχόν δυσκολίες που θα συναντήσω και χρήσιμες (ίσως) πληροφορίες για όσους θέλουν να το κάνουν και στο δικό τους αυτοκίνητο thumb
(ίσως να ενδιαφέρει κατόχους Ε8x και Ε9x καθώς αυτά μοιράζονται αρκετά μέρη τουλάχιστον στην φλασιέρα με την οποία ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό)

Αναμείνατε λοιπόν για φωτογραφίες και αρκετές πληροφορίες .....

120ie87
24-10-11, 14:04
update: έγινε παραγγελία του ανταλλακτικού το οποίο δεν προέρχεται από Ε87 ή Ε91 (τα μοντέλα αυτά έχουν πίσω υαλοκαθαριστήρα).

Θα προσπαθήσω να προσαρμόσω τα κομμάτια ανάλογα, μπορεί να την πατήσω, μπορεί να μην κάνει και να χρειαστεί να το πουλήσω.... όμως για οποιαδήποτε εξέλιξη θα σας ενημερώσω και θα βγουν φωτογραφίες από το (....παρακινδυνευμένο!!) επιχείρημα :original:


:whistle:



Υ.Γ: έχω ήδη αλλάξει το τιμόνι με άλλο με alcantara, οπότε μέχρι εκεί θα είναι το εύκολο κομμάτι -> κάποιοι έχουν εγκαταστήσει φλασιέρα στο εξωτερικό αλλά δεν έχουν ανεβάσει φωτογραφίες..... εδώ θα υπάρξει πολύ φωτογραφικό υλικό ;-)

halkida116mpack
24-10-11, 14:53
ανοιξε μας τα ματια φιλε πενβε ντραιβερ 2:shok:

120ie87
24-10-11, 15:59
^ :original: έγινε πενβέ driver ! (τη μυρίστηκες τη δουλειά αμέσως....)


... η καλή μας εταιρία φαίνεται για την ώρα ότι παίζει άσχημο παιχνίδι πίσω από τις πλάτες των ιδιοκτητών της οι οποίοι πρέπει ή να το παραγγείλουν κατά την αγορά ή να πληρώνουν 500άρικα για το έχουν αγοράζοντας ολόκληρες φλασιέρες (!) :shok: οι οποίες έχουν τα εξαρτήματα ξεχωριστά με δικά τους bar codes παρακαλώ (!) :shok: -ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ-
Το μόνο που λείπει είναι το λεβιεδάκι και ....ο προγραμματισμός για να ενεργοποιηθεί....
(Θέλεις ποιότητα BMW? ωραία ! να την πληρώσεις ! ΑΛΛΑ αυτό είναι διαφορετικό από το να αγοράζεις ολόκληρες retrofit φλασιέρες :shok: που αποτελούνται από μοχλούς που μπήκαν ξεχωριστά από την ίδια την εταιρία!!!! :shok: -> το πιάνετε το υπονοούμενο αγαπητοί φίλοι έτσι?? -> δεν λέμε να μην πληρώσουμε δηλαδή, αυτό που δεν είναι σωστό είναι να πληρώνουμε κερατιάτικα....)


Την ίδια ώρα, με 90 ευρώ στο 207 1./6Turbo "rallye" αγοράσεις το μοχλό του cruise και τον τοποθετείς στην υποδοχή του, και με άλλα 20 προγραμματίζεις......


Βλέπετε, οι αγοραστές BMW έχουν τη χήνα που κάνει χρυσά αυγά και πρέπει να πληρώνουν ολόκληρο ανταλλακτικό από το οποίο χρησιμοποιούν το 1/4.... το προηγούμενο που λειτουργεί μια χαρά....????

Nick bmwlover
24-10-11, 18:43
^ :original: έγινε πενβέ driver ! (τη μυρίστηκες τη δουλειά αμέσως....)


... η καλή μας εταιρία φαίνεται για την ώρα ότι παίζει άσχημο παιχνίδι πίσω από τις πλάτες των ιδιοκτητών της οι οποίοι πρέπει ή να το παραγγείλουν κατά την αγορά ή να πληρώνουν 500άρικα για το έχουν αγοράζοντας ολόκληρες φλασιέρες (!) :shok: οι οποίες έχουν τα εξαρτήματα ξεχωριστά με δικά τους bar codes παρακαλώ (!) :shok: -ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ-
Το μόνο που λείπει είναι το λεβιεδάκι και ....ο προγραμματισμός για να ενεργοποιηθεί....
(Θέλεις ποιότητα BMW? ωραία ! να την πληρώσεις ! ΑΛΛΑ αυτό είναι διαφορετικό από το να αγοράζεις ολόκληρες retrofit φλασιέρες :shok: που αποτελούνται από μοχλούς που μπήκαν ξεχωριστά από την ίδια την εταιρία!!!! :shok: -> το πιάνετε το υπονοούμενο αγαπητοί φίλοι έτσι?? -> δεν λέμε να μην πληρώσουμε δηλαδή, αυτό που δεν είναι σωστό είναι να πληρώνουμε κερατιάτικα....)


Την ίδια ώρα, με 90 ευρώ στο 207 1./6Turbo "rallye" αγοράσεις το μοχλό του cruise και τον τοποθετείς στην υποδοχή του, και με άλλα 20 προγραμματίζεις......


Βλέπετε, οι αγοραστές BMW έχουν τη χήνα που κάνει χρυσά αυγά και πρέπει να πληρώνουν ολόκληρο ανταλλακτικό από το οποίο χρησιμοποιούν το 1/4.... το προηγούμενο που λειτουργεί μια χαρά....????

Εμεις οι δυο παμε πακετο:whistle:

120ie87
24-10-11, 18:52
τώρα μιλούσα με το εταιρον μας ημισυ :whistle: ......


....έχουμε γινει τρεις....!!!!! thumb


:thumbsup:

Driver M
24-10-11, 19:07
^ :original: έγινε πενβέ driver ! (τη μυρίστηκες τη δουλειά αμέσως....)


... η καλή μας εταιρία φαίνεται για την ώρα ότι παίζει άσχημο παιχνίδι πίσω από τις πλάτες των ιδιοκτητών της οι οποίοι πρέπει ή να το παραγγείλουν κατά την αγορά ή να πληρώνουν 500άρικα για το έχουν αγοράζοντας ολόκληρες φλασιέρες (!) :shok: οι οποίες έχουν τα εξαρτήματα ξεχωριστά με δικά τους bar codes παρακαλώ (!) :shok: -ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ-
Το μόνο που λείπει είναι το λεβιεδάκι και ....ο προγραμματισμός για να ενεργοποιηθεί....
(Θέλεις ποιότητα BMW? ωραία ! να την πληρώσεις ! ΑΛΛΑ αυτό είναι διαφορετικό από το να αγοράζεις ολόκληρες retrofit φλασιέρες :shok: που αποτελούνται από μοχλούς που μπήκαν ξεχωριστά από την ίδια την εταιρία!!!! :shok: -> το πιάνετε το υπονοούμενο αγαπητοί φίλοι έτσι?? -> δεν λέμε να μην πληρώσουμε δηλαδή, αυτό που δεν είναι σωστό είναι να πληρώνουμε κερατιάτικα....)


Την ίδια ώρα, με 90 ευρώ στο 207 1./6Turbo "rallye" αγοράσεις το μοχλό του cruise και τον τοποθετείς στην υποδοχή του, και με άλλα 20 προγραμματίζεις......


Βλέπετε, οι αγοραστές BMW έχουν τη χήνα που κάνει χρυσά αυγά και πρέπει να πληρώνουν ολόκληρο ανταλλακτικό από το οποίο χρησιμοποιούν το 1/4.... το προηγούμενο που λειτουργεί μια χαρά....????

Kαι λιγότερο μην σου πω.
Κανα 75άρι έχει.

Εκεί αξίζει πραγματικά τον κόπο με 90-95 ευρώ (με τοποθέτηση) να βάλεις retrofit cruise control.
Αλλά τα 400-500 που ζητάει η bmw είναι αστεία και αν το δούμε από την πλευρά της εξοικονόμησης, πρέπει να κάνεις πολλά χιλιόμετρα για να έχεις κέρδος από την λίγο χαμηλότερη κατανάλωση που εξασφαλίζει το cruise conrol.

halkida116mpack
24-10-11, 20:30
τώρα μιλούσα με το εταιρον μας ημισυ :whistle: ......


....έχουμε γινει τρεις....!!!!! thumb


:thumbsup:

ποιον λες....:whistle:....ηλια οπως τα ειπαμε εχω την εντυπωση οτι μπορει και να παιξει χωρις προγραμμα...ελα για δοκιμη μαζι με το ζευγαρι μου τον νικο, να του κανω και καμια καροτσα διαφορα για να δουμε thumb

Nick bmwlover
24-10-11, 21:06
ποιον λες....:whistle:....ηλια οπως τα ειπαμε εχω την εντυπωση οτι μπορει και να παιξει χωρις προγραμμα...ελα για δοκιμη μαζι με το ζευγαρι μου τον νικο, να του κανω και καμια καροτσα διαφορα για να δουμε thumb

Ε,ασε τον ανθρωπο,θες να τα χαλασεις ολα πλεον???...Φτανει που θα χαλασεις τη φημη σου με τα κενα που θα φας,ο Ηλιας τι σου φταιει???:whistle:

120ie87
03-11-11, 19:27
.....

120ie87
03-11-11, 19:35
........

120ie87
03-11-11, 19:42
.....................

120ie87
03-11-11, 19:43
υπάρχει πολύ υλικό ακόμα... υπομονή αν ενδιαφέρει κάποιους- θα το ανεβάσω αργότερα! :whistle:

ΔημήτρηςΜ3
03-11-11, 20:20
kαι πανω που ελεγα να βαλω στον ασσο γιατι στο 90αρι που εχω ειναι ξεκουραστω και
οικονομικό οταν παω εκτοσ....

Harisp
03-11-11, 23:04
Αν κατάλαβα καλά ο διακόπτης δεν πωλείται μόνος του, οπότε άλλαξες όλη την ''φέτα'' του τιμονιού με τους τρεις διακόπτες.
Κόστος; Μεταχειρισμένο το πήρες;

120ie87
03-11-11, 23:14
.................

120ie87
03-11-11, 23:17
..................:whistle:

120ie87
03-11-11, 23:31
Λοιπόν... η ιστορία είναι η εξής:



Αγόρασα από το ebay μια φλασιέρα με κόστος 150e η οποία είναι για e90. Η φλασιέρα αυτή έχει πάνω αριστερά τον μοχλό (μανέτα) obc/φωτών o οποίος είναι ίδιος με τον δικό μου, τη μανέτα των καθαριστήρων (ο οποίος δεν εχει λειτουργία για τον πίσω καθαριστήρα όπως ο δικός μου) και τη μανέτα του cruise control.

Βήμα Α:
εγκατέστησα τη φλασιέρα του e90 με τη μανέτα του δικού μου για τους καθαριστήρες και σαν αποτέλεσμα ο πίνακας οργάνων φωτίστηκε σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. (esp off, δεν λειτουργουσαν οι καθαριστήρες, ούτε το cruise βέβαια)

Βήμα Β:
εγκατέστησα τη δική μου φλασιέρα με προσθήκη 9pin υποδοχής στη θέση που υπάρχει ο αντιστοιχη του e90 (στη δική μου υπήρχε η θέση στην πλακέτα χωρίς βύσμα) και τοποθέτησα το cruise control.
Aποτέλεσμα: όλα λειτουργούν κανονικά, δεν λειτουργεί το cruise control.

To πείραμα στέφτηκε με απόλυτη αποτυχία. Σύντομα θα πάω το αυτοκίνητο για επαναπρογραμματισμό, για να δω μήπως ξυπνήσει το cruise control.....

Mέχρι στιγμής αυτό που θέλω να σας πω είναι να έχετε τσεκάρει από REALOEM ότι η φλασιέρα είναι κατάλληλη για το αυτοκίνητό σας.

Όσοι ενδιαφέρεστε, πρέπει να περιμένετε σύντομα νέα μου για το πέιραμα του βήματος Β, το οποίο από όσες πηγές γνωρίζω δεν έχει επιχειρηθεί στο παρελθόν. (σκέφτηκα όμως να μπω στα έξοδα για να πάρουμε μια απάντηση -> αν αποτύχει και αυτό θα πουλήσω τη φλασιέρα του e90 με το cruise)


fingers crossed λοιπόν..... αν και δεν περιμένω πολλά..... :whistle:



ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΛΑΣΙΕΡΑΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ :whistle:

oldcarskickass
03-11-11, 23:47
Μακάρι να βγει άκρη ρε γμτ, γιατί όσες φορές έχω ψάξει ebay (com co.uk, το .de δεν ξέρω να το διαβάζω και με εκνευρίζει που δεν μπορώ να συνεννοηθώ) δεν βρήκα το διακόπτη ξεχωριστά για άσσο.

Αν και αν θυμάμαι καλά αν μπει συμβατός μοχλός με την φλασιέρα θα δουλεύει το cruise αλλά δεν θα έχεις την ένδειξη αν δεν τον πας για προγραμματισμό, ή κάτι τέτοιο κουλό.

Πως δοκίμασες και κατάλαβες ότι δεν δουλεύει; Γιατί αν θυμάμαι καλά το cc ενεργοποιείται από κάποια χλμ/ώρα και πάνω.

ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ο ΓΑΠ που με τόσα έξοδα δεν μπορούμε να τα κουνήσουμε, για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να στέλνουμε λεφτά έξω για να παίρνουμε ανταλλακτικά, ναναι καλά.

Cobalt
04-11-11, 11:17
Λοιπόν... η ιστορία είναι η εξής:



Αγόρασα από το ebay μια φλασιέρα με κόστος 150e η οποία είναι για e90. Η φλασιέρα αυτή έχει πάνω αριστερά τον μοχλό (μανέτα) obc/φωτών o οποίος είναι ίδιος με τον δικό μου, τη μανέτα των καθαριστήρων (ο οποίος δεν εχει λειτουργία για τον πίσω καθαριστήρα όπως ο δικός μου) και τη μανέτα του cruise control.

Βήμα Α:
εγκατέστησα τη φλασιέρα του e90 με τη μανέτα του δικού μου για τους καθαριστήρες και σαν αποτέλεσμα ο πίνακας οργάνων φωτίστηκε σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. (esp off, δεν λειτουργουσαν οι καθαριστήρες, ούτε το cruise βέβαια)

Βήμα Β:
εγκατέστησα τη δική μου φλασιέρα με προσθήκη 9pin υποδοχής στη θέση που υπάρχει ο αντιστοιχη του e90 (στη δική μου υπήρχε η θέση στην πλακέτα χωρίς βύσμα) και τοποθέτησα το cruise control.
Aποτέλεσμα: όλα λειτουργούν κανονικά, δεν λειτουργεί το cruise control.

To πείραμα στέφτηκε με απόλυτη αποτυχία. Σύντομα θα πάω το αυτοκίνητο για επαναπρογραμματισμό, για να δω μήπως ξυπνήσει το cruise control.....

Mέχρι στιγμής αυτό που θέλω να σας πω είναι να έχετε τσεκάρει από REALOEM ότι η φλασιέρα είναι κατάλληλη για το αυτοκίνητό σας.

Όσοι ενδιαφέρεστε, πρέπει να περιμένετε σύντομα νέα μου για το πέιραμα του βήματος Β, το οποίο από όσες πηγές γνωρίζω δεν έχει επιχειρηθεί στο παρελθόν. (σκέφτηκα όμως να μπω στα έξοδα για να πάρουμε μια απάντηση -> αν αποτύχει και αυτό θα πουλήσω τη φλασιέρα του e90 με το cruise)


fingers crossed λοιπόν..... αν και δεν περιμένω πολλά..... :whistle:



ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΛΑΣΙΕΡΑΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ :whistle:


το cruise παίζει κανονικά και χωρίς προγραμματισμό. όπως εμένα δεν έγινε προγραμματισμός.

έχεις παραγγείλει μάλλον λάθος κωδικό ανταλλακτικού. θα πρέπει να ταιριάζουν σε όλα οι κωδικοί. (αισθητήρες φώτων πολυλειτουργίες στο τιμόνι, αισθητήρες βροχής κλπ)

giannis_compact
04-11-11, 13:44
Αν το αυτοκινητο παραδειγμα εχει πληκτρα στο τιμονι και βαλει καποιος φλασιερα με cruise control απο αυτοκινητο που δεν ειχε πληκτρα στο τιμονι,αισθητηρα βροχης,κτλ τοτε θα γινει το ελα να δεις.Θα δουλευει ο αυτοματος πιλοτος και δε θα δουλευουν τα πληκτρα και αλλα τετοια διαφορα!Πρεπει να ταιριζουν ολα με το αυτοκινητο σας!

Cobalt
04-11-11, 14:44
Αν το αυτοκινητο παραδειγμα εχει πληκτρα στο τιμονι και βαλει καποιος φλασιερα με cruise control απο αυτοκινητο που δεν ειχε πληκτρα στο τιμονι,αισθητηρα βροχης,κτλ τοτε θα γινει το ελα να δεις.Θα δουλευει ο αυτοματος πιλοτος και δε θα δουλευουν τα πληκτρα και αλλα τετοια διαφορα!Πρεπει να ταιριζουν ολα με το αυτοκινητο σας!

Σωστά...

γιαυτό όσοι έβαλαν σκάσανε στην αντιπροσωπεία 500 για εργασία και κυρίως για το ανταλλακτικό

Ptboul
04-11-11, 15:26
Πάντως αν δε δουλέψει (που απεύχομαι) για κάνε μια κρούση κατα εδώ..

Μιας κ θα παραδώσω πινακίδα να χουμε να ασχολούμαστε..

scania124
04-11-11, 18:10
ειμαι σχεδον σιγουρος οτι με τον προγραμματισμο θα δουλεψει.

ετσι εγινε και στο δικο μου.......το προγραματισαν και μετα λειτουργησε κανονικα!!

Driver M
04-11-11, 19:02
Σωστά...

γιαυτό όσοι έβαλαν σκάσανε στην αντιπροσωπεία 500 για εργασία και κυρίως για το ανταλλακτικό
Για ό,τι και να τα σκάσανε, τα λεφτά που ζητάει η bmw είναι κοροϊδία.

Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις το ακριβές part number του c.c. που χρειάζεσαι και η όλη διαδικασία να σου κοστίσει το 1/3 των χρημάτων.
Στην τελική είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που το ρίσκο αξίζει.

m-power_01
05-11-11, 01:06
Για ό,τι και να τα σκάσανε, τα λεφτά που ζητάει η bmw είναι κοροϊδία.

Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις το ακριβές part number του c.c. που χρειάζεσαι και η όλη διαδικασία να σου κοστίσει το 1/3 των χρημάτων.
Στην τελική είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που το ρίσκο αξίζει.


Έτσι συμβαίνει πάντα , κάποιος παίρνει το ρίσκο και ανοίγει νέους δρόμους για τους υπόλοιπους ή προστατεύει απο το πέταμα χρημάτων.
Αν ήμασταν πιο καλά οργανωμένοι θα μπορούσαμε για κάποιο θέμα που ενδιαφερόμαστε 2-3 να βάλουμε λεφτά απο κοινού . Γίνεται το πείραμα και αν κάτσει , έκατσε ... Σε αντίθετη περίπτωση η ζημιά μοιράζεται ...
Λέω εγώ τώρα ...

120ie87
07-11-11, 08:53
^ ευχαριστώ πολύ τον mpower 01.... τα είπε όλα..... thumb



Στο θέμα μας: Το αυτοκίνητο πήγε στο γνωστό εξουσιοδοτημενο στη χαλκίδα (χαμόγελα και εξυπηρετηση όπως πάντα-> ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ HALKIDA116... ξέρει αυτός....) αλλά δυστυχώς το cruise δεν δούλεψε.ΑΠΕΤΥΧΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΑΚΟΜΑ.


Επόμενο βήμα: αγορά εξοπλισμού για σβήσιμο σφαλμάτων κλπ και προσπάθεια επέμβασης στην εργοστασιακή πλακέτα ......


thumbthumb

:whistle:

Ptboul
07-11-11, 10:13
Επόμενο βήμα: αγορά εξοπλισμού για σβήσιμο σφαλμάτων κλπ και προσπάθεια επέμβασης στην εργοστασιακή πλακέτα ......


Πρόσεχε πολύ μη γίνει καμιά ζημιά!

BILL007
07-11-11, 10:26
Το αυτοκίνητο πήγε στο γνωστό εξουσιοδοτημενο στη χαλκίδα

Εγω νομίζω ότι τσάμπα το κουράζουμε το θέμα :original:
Είναι καθαρά θέμα προγραμματισμού/κωδικοποίησης των parts,αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει σε εξουσιοδοτημένο.

Θέλει να ταιριάξουν οι κωδικοποιήσεις (πολύ πιθανόν να σβηστούν και να ξαναπεραστούν) στα αντίστοιχα parts απ'οτι έχω καταλάβει.
Αυτή η δουλειά δεν μπορεί να γίνει όμως μέσα σε εξουσιοδοτημένο!
Υπάρχουν 2 συνεργεία στην Αθήνα που κατέχουν το θέμα αυτό και μπορούν να το κάνουν. thumb
(π.χ ένα απο τα δυο ταίριαξε σαλόνι απο αγγλικό M5 σε ελληνικό σασί,με τις πλήρεις λειτουργίες,που απαιτούσαν τα τρελά ζογκλερικά)

Ψάξου καλύτερα φίλε με την κωδικοποίηση των parts.Αυτή είναι η γνώμη μου thumb

Υ.Γ Αν θες πες μου να σου πω ποια είναι αυτά τα συνεργεία που ξέρω :original:

BILL007
07-11-11, 10:32
Έτσι συμβαίνει πάντα , κάποιος παίρνει το ρίσκο και ανοίγει νέους δρόμους για τους υπόλοιπους ή προστατεύει απο το πέταμα χρημάτων.
Αν ήμασταν πιο καλά οργανωμένοι θα μπορούσαμε για κάποιο θέμα που ενδιαφερόμαστε 2-3 να βάλουμε λεφτά απο κοινού . Γίνεται το πείραμα και αν κάτσει , έκατσε ... Σε αντίθετη περίπτωση η ζημιά μοιράζεται ...
Λέω εγώ τώρα ...


Σπύρο συμφωνώ άπειρα φίλε!:original:
Το θέμα όμως ξέρεις που σκαλώνει?Όχι στην οργάνωση όπως φαίνεται.
Στην μ#λακία που βαράει το κεφάλι του Έλληνα.Που δεν θέλει να μοιράζεται τίποτα με κανέναν,λες και είναι επτασφράγιστο μυστικό και στο σκεπτικό ότι θα το κάνω εγώ και δεν θα το κάνει άλλος κανείς.Στο να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα (το γνωστό ανέκδοτο που έχει όμως άπειρη δόση ελληνικής πραγματικότητας).Ασε,απο μυαλό κοκορέτσι...:thumbsdown::thumbsdown::thum bsdown:

120ie87
07-11-11, 11:05
^ Βασίλη, χίλια ευχαριστώ (έστειλα πμ).


Παρακαλώ όποιος μπορεί ας βοηθήσει -> το να περιμένει κανείς τι θα γίνει και εκ των υστέρων να γράφει ότι ήξερε πως δεν θα γίνει τίποτα θυμίζει έντονα παλιότερες εποχές.
Ξόδεψα κάποια χρήματα με σκοπό να φτάσω το θέμα στο τέλος και αν το κάνω, το έκανα. Θα συνεχίσω να σας ενημερώνω όμως όλους πάνω στο θέμα, τις εξελίξεις και θα ξέρετε τι να αποφύγετε στο μέλλον.
ΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΑΠΟΤΥΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ...thumb

BILL007
07-11-11, 11:08
ΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΑΠΟΤΥΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ...thumb

Aυτό μετράει!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

pm replied thumb

Kostase46
07-11-11, 14:42
^ ευχαριστώ πολύ τον mpower 01.... τα είπε όλα..... thumb



Στο θέμα μας: Το αυτοκίνητο πήγε στο γνωστό εξουσιοδοτημενο στη χαλκίδα (χαμόγελα και εξυπηρετηση όπως πάντα-> ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ HALKIDA116... ξέρει αυτός....) αλλά δυστυχώς το cruise δεν δούλεψε.ΑΠΕΤΥΧΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΑΚΟΜΑ.


Επόμενο βήμα: αγορά εξοπλισμού για σβήσιμο σφαλμάτων κλπ και προσπάθεια επέμβασης στην εργοστασιακή πλακέτα ......


thumbthumb

:whistle:

Εμεις ειχαμε μηλησει και στο τηλεφωνο ποιο πριν.
Κοιταξε να μη σου δουλευουνε οι ιαλοκαθαριστηρες μπορει αλλα να μη σου δουλευει ο αυτοματος πιλοτος μηπως εχει προβλημα και δε δουλευει.
Επειδη κι εγω εχω βαλει ποιο παλια λαθος φλασιερα που την κωδικοποιησα αλλα και πριν τη κωδικοποιηση δουλευανε ολα απλως μ εβγαζε βλαβη στο διαγνωστηκο.
Εσυ απο τι αμαξι εβαλες τη φλασιερα εχεις μηπως το part number?

120ie87
07-11-11, 15:07
Εμεις ειχαμε μηλησει και στο τηλεφωνο ποιο πριν.
Κοιταξε να μη σου δουλευουνε οι ιαλοκαθαριστηρες μπορει αλλα να μη σου δουλευει ο αυτοματος πιλοτος μηπως εχει προβλημα και δε δουλευει.
Επειδη κι εγω εχω βαλει ποιο παλια λαθος φλασιερα που την κωδικοποιησα αλλα και πριν τη κωδικοποιηση δουλευανε ολα απλως μ εβγαζε βλαβη στο διαγνωστηκο.
Εσυ απο τι αμαξι εβαλες τη φλασιερα εχεις μηπως το part number?





Kωστή, σε ευχαριστώ για την απάντηση.....


Κατεβαίνω, βγάζω τη φλασιέρα και ανοίγω τη μανέτα του cruise για να δω μήπως έχει κάποιο θέμα η καλωδιοταινία (ribbon) στο εσωτερικό.

Θα ανεβάσω και το part number αργότερα (από e90 είναι).

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

Kostase46
07-11-11, 15:29
Kωστή, σε ευχαριστώ για την απάντηση.....


Κατεβαίνω, βγάζω τη φλασιέρα και ανοίγω τη μανέτα του cruise για να δω μήπως έχει κάποιο θέμα η καλωδιοταινία (ribbon) στο εσωτερικό.

Θα ανεβάσω και το part number αργότερα (από e90 είναι).

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας


Απ΄οτι ειδα με το part number που εχεις στη φωτο
ειναι απο Ε90 Ε92 Ε93 εξακυλινδρα και πανω
1-ον χωρις τιμονι πολλαπλων
2-ον χωρις cruise control αλλα με Cruise control with brake function
γι αυτο κι εχεις το προβλημα και δε δουλευει.

For vehicles with:
Multifunction f steering wheel (S249A) = No
And:
Rain sensor (S521A) = Yes
And:
Cruise control (S540A) = No
And:
Active cruise control (S541A) = No
And:
Cruise control with brake function (S544A) = Yes

120ie87
07-11-11, 16:51
Δεν το είχα προσέξει αυτό...


Οπότε η μανέτα του (cruise control with brake function) πηγαινει για πουλημα.... θα βρω απλό cruise και θα το τοποθετήσω στην πλακέτα του αυτοκινήτου για να δουμε αν λειτουργεί.

Kostase46
07-11-11, 20:23
Δεν το είχα προσέξει αυτό...


Οπότε η μανέτα του (cruise control with brake function) πηγαινει για πουλημα.... θα βρω απλό cruise και θα το τοποθετήσω στην πλακέτα του αυτοκινήτου για να δουμε αν λειτουργεί.

Αν ησουν Θεσσαλονικη εχω μια βγαλμενη φλασιερα με cruise control apo E90 θα την δοκιμαζαμε.
Αυτη δυσκολα θα τη πουλησεις επειδη τα εξακυλινδρα ολα ειχανε. Δε μπορεις να την επιστρεψεις πισω να τον πεις οτι δε σου κανει, κανε μια προσπαθεια!

120ie87
24-11-11, 00:49
Όσοι φίλοι ενδιαφέρονται για cruise control για e87 (το οποίο έχει λειτουργία για πίσω υαλοκαθαριστήρα όπως και το touring μοντέλο e91 και είναι δυσεύρετα):
1.να μπουν στο ebay.de και να κάνουν αναζήτηση για "bmw e87 tempomat" (έτσι λεγεται στα γερμανικά το cruise control)
2. να ελέγξουν από Realoem ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αν ο κωδικός του ανταλλακτικού προς πώληση κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ για το αυτοκίνητό τους (ανάλογα, αν έχουν αισθητήρα βροχής/τιμόνι πολλαπλών κλπ)
3. αν ο γερμανός γράφει ότι στέλνει μόνο γερμανία, να επικοινωνήσουν μαζί του και να συνεννοηθούν για την αποστολή (τα μεταφορικά για ελλάδα με DHL στην πόρτα τους δεν πρεπει να ξεπερνούν τα 25 ευρώ).


..........................................


στο δικό μου θέμα τώρα, στάθηκα τυχερός τελικά, ένας πωλητής στο ebay έδινε το σωστό για το αυτοκίνητό μου cruise control σε δημοπρασία και έγραφε ότι δεν δουλεύει πάντα ο διακόπτης για τα φώτα, ότι μάλλον είναι οι επαφές και ότι η bmw δεν επισκευάζει οπότε το ανταλλακτικό προέρχεται από αντικατάσταση.
Συνεννοήθηκα μαζί του για τα μεταφορικά, πήρα το ΟΚ και το χτυπησα....
Η φλασιέρα ήρθε, την τοποθέτησα (αφού πρώτα τακτοποίησα λιγάκι τις επαφούλες του ακροδέκτη φώτων κλπ -τις καθάρισα με οινόπνευμα) και έσφιξα λίγο το φυσάκι στην πλακέτα.
Φώτα-διακόπτης OBC, καθαριστήρες, cruise control, multifunction τιμόνι... ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ (δεν χρειάστηκε κωδικοποίηση για τίποτα από αυτά)
Μετά την τοποθέτηση, άναψαν οι λυχνιες του τιμονιού, του dsc και της πίεσης των ελαστικών... πήγα σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο bmw (στον πολύβιο στις 3 γέφυρες) και σε 10 το πολύ λεπτά σβήστηκαν τα μηνύματα σφάλματος.
Τέλος καλό, ολα καλά λοιπόν, η φλασιέρα λειτουργεί τέλεια (έκανα και μια βολτούλα εθνική το βραδάκι για επιβεβαίωση).



.........................................

120ie87
25-11-11, 22:27
Tαξιδάκι Αθήνα-Χαλκίδα με χρήση του cruise control
φορτίο: 1 άτομο+αποσκευές, 1/3 βενζίνη
θερμοκρασία: 8.5 βαθμοι κελσίου
Πίεση ελαστικών: 32psi εμπρός-πίσω
Ελαστικά: 215/45/17 εμπρός-πίσω με ζάντες 8x17, offset 37(ή 35)
Καιρός: καθαρός δρόμος χωρίς βροχή
Kυκλοφοριακές συνθήκες: ομαλή ροή αυτοκινήτων (λίγο περισσότερη κίνηση στην έξοδο από Αθήνα)

Μέση ταχύτητα ταξιδιού: 102km/h (σε διάφορα σημεία με σταθερή ταχύτητα ένδειξη κοντέρ 110, 120 και 80)
Mέση κατανάλωση: 6.4lts/100km

nfot
25-11-11, 23:30
Αισιο τελος λοιπον, ΜΠΡΑΒΟ!!!

120ie87
25-11-11, 23:34
^ χίλια ευχαριστώ!

Nick bmwlover
19-12-11, 10:42
Ηλια χαιρομαι που λυθηκε κ αυτο το θεμα!!!

120ie87
19-12-11, 10:51
Γεια σου Νίκο! Ευχαριστώ ! thumb:original: