PDA

Επιστροφή στο Forum : και ο διαολος φοβερα θελει...



hades7
21-10-11, 11:33
οπως καποιοι γνωριζουν πριν 7 μηνες μου εκλεψαν ενα brabus smart.η ασφαλιστικη μου απο τις μεγαλυτερες στην Ελλαδα αρνηθηκε να με αποζημιωσει στο ασφαλισμενο κεφαλαιο που η ιδια αυτοματα αναπροσαρμοζε καθε χρονο με βαση την τρεχουσα αξια του αυτοκινητου.το ποσο που αρχηκα μου πρωτειναν με εκανε να βαλω τα γελια τοσο μου λεει τα πουλανε τωρα.τους λεω ποια απο που το ειδατε αυτο το μοντελο εχει βγαλει 500 κομματια παγκοσμιως και απο αυτα ζητημα να ηρθαν 20 στην Ελλαδα.Ναι μα εμεις βλεπουμε στο car οτι τα πουλανε τοσο .ναι αλλα δεν ειναι γνησια εδω οποιος βαλει ζαντα brabus το βαφτιζει ολο brabus.εμεις τοσα δεινουμε μου λενε.μου λεει ο ασφαλιστης μου ασε να το παλεψω εγω .βαζει λυτους και δεμενους δικους του και τελικα με συμβουλια παρασυμβουλια μου το φτανουν 2200 ανωτερη και τελικη τιμη κατω απο το ασφαλιζομενο κεφαλαιο οπως μου ειπαν τοτε αν θες παρτα πονταρωντας οτι εγω θα τρεξω πεινασμενος στην πορτα τους να αρπαξω το κοκκαλο.Επειδη ομως ειμαι απο αλλο ανεκδοτο βγαλμενοςκαι οταν μου πατανε τον καλο τρελενομαι ειπα θα τους παω δικαστικως και ας πληροθω και σε 5 χροννια και ας μην παρω ουτε τα μισα .οταν λοιπον καταλαβαν τις προθεσεις μου το κλιμα αλλαξε αρδην.τηκλεφωνα καθε μερα να με παρακαλανε να τα βρουμε και τελικα μου πρωτειναν ενα ποσο πολυ κοντα στο συμβολαιο και ετσι το δεχθηκα.
Ηθικο διδαγμα μην υποκυπτετε ποτε σε εκβιασμους να ειστε παντα σκυλοι και αποφασισμενοι σε οποιοδηποτε διαμαχη με οποιονδηποτε και στο τελος θα κερδισετε αυτος ο τροπος με βοηθησε ως τωρα στην ζωη μου να επιβιωνω.Αυτα

Ptboul
21-10-11, 11:47
Ηθικο διδαγμα μην υποκυπτετε ποτε σε εκβιασμους να ειστε παντα σκυλοι και αποφασισμενοι σε οποιοδηποτε διαμαχη με οποιονδηποτε και στο τελος θα κερδισετε αυτος ο τροπος με βοηθησε ως τωρα στην ζωη μου να επιβιωνω.Αυτα

thumb

Δεν υπάρχουν Άρη αυτά που σου είπαν.

Την αναπροσαρμογή την κάνεις εσύ. Δε πα να αξίζει 1.000 ευρώ το αμάξι, άμα το έχεις ασφαλίσει για 20.000, τόσα πρέπει να πάρεις σε περίπτωση κλοπής.

Παρόμοια μου έκαναν και εμένα όταν με είχαν χτυπήσει σε φανάρι. Μου έκαναν ζημιά 1.600 ευρώ, κ η ασφαλιστική μου έδινε 1.300.

Με λίγη φοβέρα (από τη γυναίκα https://planetsmilies.net/person-smiley-1128.gif ) πήρα το ποσό στο ακέραιο.

dark knight
21-10-11, 11:53
καλα εκανες γιατι εκτος απο τους πολιτικους και πολλες εταιρειες και φορεις μας βλεπουν σαν προβατα για σφαγη

Monsta
21-10-11, 11:55
θα τους παω δικαστικως και ας πληροθω και σε 5 χροννια και ας μην παρω ουτε τα μισα


Η μοναδική λύση σε τέτοιες περιπτώσεις. thumb

GEORGE316
21-10-11, 12:00
αυτο που δεν ειναι γνωστο σε ολους ειναι τα ψιλα γραμματα των συμβολαιων.
αλλα οταν ο ασφαλιστης σου δινει το συμβολαιο,το στυλο στο χερι και σου λεει αντε να υπογραψεις...που να δεις τις παγιδες και τα ωφελη?
επισης μια φορα που ζητησα το συμβολαιο ωστε να το μελετησω και την αλλη μερα να υπογραψω μου το αρνηθηκαν.
σκεφτειτε λιγο απλα...
εγω πηρα ενα χρεπι και το ασφαλιζω για 90.000 ευρω.
τοσο γουσταρω!!!
αδιαφορω για το ποσο παει στην αγορα.
τα ασφαλιστρα βγαινουν βασει καποιων πινακων.που πολλες φοες ουτε οι ιδιοι οι ασφαλιστες δεν γνωριζουν..η ασφαλιστικη ειναι υποχρεωμενη να αποζημιωσει το ποσο του συμβολαιου χωρις την αναπροσαρμογη του ποσου εφ οσον δεν εχουν αναδιαμωρφωθει τα ασφαλιστρα.
πχ.οταν εκανα μεικτη στη μπεμπα πληρωνα 350 ευρω για 12.000 ευρω που ηταν το ποσο ασφαλισης.
μετα πληρωσα 350 για 10.000 ευρω μια και μου ειπε η ασφαλιστρια οτι το ποσο εχει πεσει
μετα πληρωσα 330 για 8.000 ευρω για τον ιδιο λογο στην ιδια ασφαλιστικη.
μετα εμαθα απο κουβεντα πως βρε δε πα να κανεις οτι θελεις?αν γινει το κακο τα 8.000 δεν υπαρχει περιπτωση να τα παρεις...
απλα.μαθαμε να μη ρωταμε,μαθαμε να μην ψαχνουμε,μαθαμε να μας φοβιζουν και ετσι ζουμε.χωρις να ψαχνουμε πρωτα και μετα αν εχουμε δικιο να μιλαμε.
εκανες παρα πολυ καλα και μακαρι ολοι μας να ακολουθησουμε το παραδειγμα σου

Ptboul
21-10-11, 12:20
Επειδή μου άναψες φωτιές

είπα το παρακάτω με βάση τα κουμάντα που έχω κάνει με τον ασφαλιστή μου



Την αναπροσαρμογή την κάνεις εσύ. Δε πα να αξίζει 1.000 ευρώ το αμάξι, άμα το έχεις ασφαλίσει για 20.000, τόσα πρέπει να πάρεις σε περίπτωση κλοπής.


Βρήκα όμως και αυτό σε μια τυχαία ασφαλιστική:


Άρθρο 5. Ολική Κλοπή

• Η ασφάλιση ολικής κλοπής καλύπτει την πραγματική αξία του ασφαλισμένου αυτοκινήτου την ημέρα της κλοπής του, εάν το καλυπτόμενο ποσό δεν είναι μικρότερο της πραγματικής αξίας.

Οπότε ψάξε λίγο τους όρους σου. Το μπράμπους είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση για να βρεις σωστό/γνήσιο δείγμα πώλησης του στην Ελλάδα.

steliose36
21-10-11, 12:24
thumb

Δεν υπάρχουν Άρη αυτά που σου είπαν.

Την αναπροσαρμογή την κάνεις εσύ. Δε πα να αξίζει 1.000 ευρώ το αμάξι, άμα το έχεις ασφαλίσει για 20.000, τόσα πρέπει να πάρεις σε περίπτωση κλοπής.

Παρόμοια μου έκαναν και εμένα όταν με είχαν χτυπήσει σε φανάρι. Μου έκαναν ζημιά 1.600 ευρώ, κ η ασφαλιστική μου έδινε 1.300.

Με λίγη φοβέρα (από τη γυναίκα https://planetsmilies.net/person-smiley-1128.gif ) πήρα το ποσό στο ακέραιο.

καλα αυτο που λες να ξερεις δεν γινετε ποτε!!οταν ασφαλισεις το αμαξι και (χτυπα ξυλο) στο κλεψουνε δεν πα να το χεις ασφαλισει για 90.000 και η αξια να ειναι 1000ε(δεν σε αφηνει η ασφαλιστικη αλλα λεμε τωρα) ειναι ζητημα αν θα παρεις και τα 1000.Οι ασφαλιστηκες κοιτανε παντα την τιμη που πωλειται το μοντελο και με αυτο το κριτιριο σε αποζημιωνουν..και οπως ειδαμε και στην περιπτωση του αρη κοιτανε πως θα σου δωσουν το δυνατον λιγοτερα και καλα εκανε και το παλεψε απο τη στιγμη που ηταν γνησιο και μπραβο του!!!

Ptboul
21-10-11, 12:35
καλα αυτο που λες να ξερεις δεν γινετε ποτε!!οταν ασφαλισεις το αμαξι και (χτυπα ξυλο) στο κλεψουνε δεν πα να το χεις ασφαλισει για 90.000 και η αξια να ειναι 1000ε(δεν σε αφηνει η ασφαλιστικη αλλα λεμε τωρα) ειναι ζητημα αν θα παρεις και τα 1000.Οι ασφαλιστηκες κοιτανε παντα την τιμη που πωλειται το μοντελο και με αυτο το κριτιριο σε αποζημιωνουν..και οπως ειδαμε και στην περιπτωση του αρη κοιτανε πως θα σου δωσουν το δυνατον λιγοτερα και καλα εκανε και το παλεψε απο τη στιγμη που ηταν γνησιο και μπραβο του!!!

Ακραία τα ποσά που έβαλα και φυσικά δε μιλάω να κάνουμε υπερβολές. Ειδάλλως όλοι θα πλουτίζαμε εις βάρος των ασφαλιστικών.

Μιλάω με γνώμονα την προσωπική μου εμπειρία με απτά/λογικά νούμερα.

Δηλ.: Το αμάξι μου καινούριο (320si) είχε το 2006 45.000 περίπου ευρώ. Το 2011 το έχω ασφαλίσει για 20.000 ευρώ.

Το 320i ίδιας χρονολογίας θα το βρεις στο car μ.ο 10-12 χιλιάρικα. Σε περίπτωση κλοπής η ασφαλιστική δε μπορεί να μου πει σου δίνω 10.000 επειδή τόσο κοστολογείται η πιο απλή εκδοχή του Ε90.

Οι ειδικές εκδόσεις (βλ. brabus) κοστολογούνται ανάλογα.

Monsta
21-10-11, 13:01
δε μπορεί να μου πει σου δίνω 10.000 επειδή τόσο κοστολογείται η πιο απλή εκδοχή του Ε90.

Οι ειδικές εκδόσεις (βλ. brabus) κοστολογούνται ανάλογα.


Που να καταλάβει ο ασφαλιστής ότι έχει να κάΜει με κάρΜπον φορμουΛίσιο ??? :original:

GEORGE316
21-10-11, 13:11
ομως γνωριζεται οτι τα ασφαλιστρα που αφορουν το ποσο καλυψης ειναι αναλογα???
δηλαδη μεικτη ασφαλεια για ενα οχημα που κοστιζει 4000 ευρω και ενα οχημα που κοστιζεις 400.000 ευρω..δεν ειναι ιδια!
οι ασφαλιστικες βγαζουν τα πινακια τους βασει των στατιστικων.στατιστικα τροχαια ατυχυματα στη χωρα-περιοχη.στατιστικα αναλογα με τα χρονια αποκτησης διπλωματος(ασχετο βεβαια αλλα τι να πεις),στατιστικα αναλογα με τα ατυχηματα που εχεις προκαλεσει,στατιστικα αναλογα με τις καλυψεις.
εγω που κανω 30.000 χιλιομετρα το χρονο εχω τουλαχιστο 300 φορες πανω πιθανοτητες να προκαλεσω κατι απο ιδιοκτητη ferrari που κανει 3.000 το χρονο και εχει διπλωμα 10 χρονια λιγοτερα απο εμενα.
αυτο ομως δε σημαινει οτι το ασφαλιστρο της φερραρι θα ειναι 300 φορες λιγοτερο απο το δικο μου!!!αφου η αξια του αυτοκινητου σε ενδεχομενη συγκρουση ειναι χχχ φορες πιο πανω!!
ετσι βγαινουν τα ασφαλιστρα.και αν το ψαξετε και αλλο και δειτε οτι στο συμβολαιο σας δεν αναγραφετε οτι η τιμη της αποζιμιωσης υπολογιζεται βασει της τρεχουσας τιμης του αυτοκινητου,τοτε εχετε ολο το δικαιωμα να ζητησετε το ποσο του συμβολαιου που εχετε υπογραψει.

fanisk
21-10-11, 13:33
Μπραβο Αρη thumb

ntinos
21-10-11, 16:00
Αν γνωριζει κανεις (θα γνωριζει δλδ, δεν μπορει) καποιον ασφαλιστη πολυ πολυ καλα, ο οποιος να ειναι στα μεσα και στα εξω που λενε (ναουμ), ας τον ρωτησει για την "καβατζα" που βαζουν στην ακρη απο αυτες τις περιπτωσεις, (ασφαλισμενο πχ για 20.οοο, πληρωνουν τελικα 16.οοο).