PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο αντικλεπτικό GPS-GSM-GPRS!!



kloukakis
20-10-11, 15:38
Απο τότε που άρχισαν τα μεγάλα ντου με τις κλοπές, άοπλες και ένοπλες, ξεκινήσαμε με τον φίλο μου τον Θανάση, το παιδί που βάζουμε μαζι τον εγκέφαλο στο αμάξι μου να φτιάχνουμε ένα αντικλεπτικό GSM-GPRS-GPS απο το μηδέν. Τελικά είδαμε ότι έβγαινε πολύ καλύτερο απο ότι σχεδιάζαμε και αποφασίσαμε να τα δώσουμε όλα το καλοκαίρι, να μην πάμε διακοπές και να φτιάξουμε κάτι πολύ καλύτερο απο αυτά που υπάρχουν στην αγορά με σκοπό να το πουλήσουμε:original:.

Για αρκετούς μήνες δουλεύαμε νυχθημερόν άπειρες ώρες μέχρι τελικής πτώσεως αλλά οι κόποι τελικά έδωσαν καρπούς! Αφού φτιάξαμε πολλές εκδόσεις καταλήξαμε στην τελική και είμαστε έτοιμοι να παραγγείλουμε τα υλικά για να φτιάξουμε τα 10 πρώτα κομμάτια:thumbsup:!!

Οι λειτουργίες της συσκευής είναι πάρα πολλές, αλλά δεν είναι ώρα ακόμα για να σας τις ανακοινώσω. Θα σας πω μόνο οτι έχει διαστάσεις περίπου 6x6x3cm, μπορεί προαιρετικά να συνδεθεί με συναγεγμούς και πόρτες, έχει μεγάλη αυτονομία σε περίπτωση που κάποιος κόψει την τροφοδοσία, ενω το σημαντικότερο είναι οτι μπορεί να εντοπίζει τα jammersthumb!!!

Έστω οτι τα φτιάξαμε τα πρώτα κομμάτια...
Μπορεί να μου πει κάποιος τι θα πρέπει να κάνουμε ώστε να μπορούμε να το πουλήσουμε?
Και πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε οτι όταν το κυκλοφορήσουμε δεν θα πάει κάποιος να το κάνει μια κόπια και να το πουλάει σαν δικό του?
Για πείτε βρε παιδιά γιατι δεν βγάζω άκρη....

:thanks:

xxxvagos
20-10-11, 15:50
μπραβο φιλε για την δουλεια σου,

πανε κατ ευθειαν σε εναν δικηγορο και ρωτα για τις διαταξεις

οσον αφορα την αντιγραφη του κυκλωματος, μπορει να την κανει ο καθενας αν ξερει λιγο ηλεκτρονικη, στο χερι σας ειναι... η SONY στα τροφοδοτικα που κανει για να μην διορθωνονται αντιγραφονται κτλ βαζει εναν αφρο σαν σκληρη σιλικονη μεταξυ της πλακετας και του περιβληματος

tokiko
20-10-11, 15:58
Μπράβο σας,
περί αντιγραφές νομίζω ότι πρέπει να κατοχυρώσεις την πατέντα!

NIKOS Z3
20-10-11, 17:48
μπορεί να εντοπίζει τα jammers τι ειναι αυτο?

Nino
20-10-11, 17:53
https://www.career.tuc.gr/05_12.html

paganis
20-10-11, 18:06
https://www.career.tuc.gr/05_12.html

ακριβως...σε τρεχουν λιγακι , με τις διορθωσεις στον φακελο...αλλα κατα τα αλλα εξυπηρετικοι! βεβαια τα λεφτα δεν ειναι και λιγα που δινεις, σε βαθος χρονου...αλλα τουλαχιστον για τα πρωτα χρονια με 275 ευρω εισαι καταχυρωμενος! στην πορεια αν δεις πως πανε καλα οι πωλησεις...το συνεχιζεις!

kloukakis
20-10-11, 18:37
μπραβο φιλε για την δουλεια σου,

πανε κατ ευθειαν σε εναν δικηγορο και ρωτα για τις διαταξεις

οσον αφορα την αντιγραφη του κυκλωματος, μπορει να την κανει ο καθενας αν ξερει λιγο ηλεκτρονικη, στο χερι σας ειναι... η SONY στα τροφοδοτικα που κανει για να μην διορθωνονται αντιγραφονται κτλ βαζει εναν αφρο σαν σκληρη σιλικονη μεταξυ της πλακετας και του περιβληματος

ευχαριστώ για την ιδέα, αλλά στην περίτωση αυτή δεν γίνεται κάτι τέτοιο γιατι το κουτί θα πρέπει να ανοίγει για να μπαίνει η sim, οπότε...


μπορεί να εντοπίζει τα jammers τι ειναι αυτο?

Τα jammers είναι κάτι συσκευούλες οι οποίες δημιουργούν θόρυβο με αποτέλεσμα να χάνεται το σήμα. Άμα χαθεί το σήμα δεν θα μάθεις ποτέ οτι σου παίρνουν το αυτοκίνητο. Εμείς μπορούμε να τα ανιχνεύουμε οπότε όσο υπάρχει κάτι τέτοιο το αμάξι δεν θα πάει και πολύ μακριά:whistle:...
https://img403.imageshack.us/img403/3761/snc00297g.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/403/snc00297g.jpg/)



https://www.career.tuc.gr/05_12.html

Είχα ανέβει Αθήνα για 2 μέρες μόνο και μόνο για να πάω στον ΟΒΙ, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω αν θεωρείται καινοτομία. Έχουν υπάρξει και άλλες παρόμοιες συσκευές οπότε δεν ανακάλυψα κάτι καινούργιο. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν με αφορά ο ΟΒΙ ή όχι.

Το σκέφτομαι ως εξής:
Είναι σαν να έφτιαξα ένα αυτοκίνητο, δεν είναι ευρεσιτεχνία γιατι έχουν φτιάξει άλλοι 1000 αυτοκίνητα πριν απο εμένα, αρα τι είναι αυτό που θέλω??

Samaro
20-10-11, 22:48
Συγχαρητήρια Κωστάκη ! Εύχομαι οι κόποι σας να ανταμοιφθούν! :original:

sv2qo
21-10-11, 08:37
Αν σε ενδιαφέρει μόνο για Ελλάδα ειναι σχετικά οικονομικό, αν σ ενδιαφέρει και για εξωτερικό τότε τα πράγματα αλλάζουν.
Θέλει άλλη γιά κάθε χώρα ξεχωριστα, φίλος μου τα όποια χρήματα βγάζει τά πληρώνει για έπέκταση, μιά για Γερμανία, μια για Αμερική και δεν ειναι για πάντα, ειναι για ορισμένο χρονικό διάστημα

120ie87
21-10-11, 09:08
Λύση:

1.το κουτάκι εσωτερικά το γεμίζετε ΡΗΤΙΝΗ (είναι φθηνή και πολύ δύσκολο να αφαιρεθει)*****
2.την υποδοχη της sim τη μεταφέρετε εξωτερικά του κουτιου



*****
διαδικασία:
- ανακατεύετε τη σκόνη ρητίνης με methylmethacrylate(το υγρό της που λέγεται και μονομερές) και δημιουργείται ένα παχυρευστο υγρο. Αυτό το παχύρευστο υγρό το χύνετε στο κουτί και μετά από λίγο (40¨ εως 3λεπτά ανάλογα με τις αναλογίες και τον τρόπο ανάμειξης) στερεοποιείται σε κάτι πολύ σκληρό που αφενός είναι πολύ δύσκολο να αφαιρεθεί, αφετέρου κάνει χημικό δεσμό με το πλαστικό κάλυμα, το σφραγίζει.... γίνεται ΕΝΑ με αυτό...

BILL007
21-10-11, 11:04
Και όμως και οι ρητίνες και οι σφραγιστικές της Sony (μην σχολιάσω ότι και καλά δεν υπάρχουν schematics απο συσκευές sony,γιατί είναι άλλο θέμα αυτό) αφαιρούνται και το έχω δει απο πρώτο χέρι...Υπάρχουν και κάτι άλλες κόλλες που δεν σε αφήνουν να βγάλεις και καλά τα bga!!!!Φυσικά αυτό δεν γίνεται για προστασία ιδιοκτησίας αλλα κυρίως για αδυναμία επισκευής...;) Που φτάσαμε???!?!?!

Αυτά είναι για τους ερασιτέχνες να μην στο αντιγράψουν...Αν το βάλει σκοπό κανα "κινεζάκι",ξέγραφτο...Σε μια εβδομάδα θα βγαίνει κόπια με κόστος 1/5 απο αυτό που θα πουλάς εσύ...

Δυστηχώς σε αυτό ακριβώς τον παράγοντα οφείλεται η κρίση...Αθέμιτος ανταγωνισμός κύριοι...Και άντε να βρεις τον κινέζο στην #$%#@! να του κάνεις μήνυση για πνευματικά δικαιώματα...

xxxvagos
21-10-11, 12:07
ρε συ ομως οταν λες Jammers τι εννοεις??

κανε το κουτι να ανοιγει μονο με σπασιμο να μην εχει βιδες δλδ, και βαλε και μεσα την κολλα...

σε πρωτη φαση (αν προκειται να εχει μελλον το προιον ,που το ευχομαι) αυτο θα καθυστερησει οποιον παει να το αντιγραψει και πιστευω οτι μεχρι να το αντιγραψει θα εχει εδρεωθει το προιον σου, και θα ξερει ο κοσμος ποιο ειναι το origin

για την σιμ δε μπορω να σου πω κατι γιατι δε γνωριζω την διαταξη του αλλα δε σε φοβαμαι θα βρεις τροπο, εδω ολοκληρο "τερας" εφτιαξες

εν τελει....ΒΑΡΑ!!!

Dimzan
21-10-11, 12:08
γιατι ειναι πρωτοποριακο το gps locator που φτιαχνετε εσεις?

εγω ενα Locator που εχω στελνει κανονικα μηνυμα οταν χαθει το σημα gps. Τωρα αν χανεται λογω jammer η λογω κακου σηματος δεν παιζει ρολο. Σημασια εχει οτι στελνει σε sms η σε σερβερ την τελευταια εγκυρη θεση, οποτε το ιδιο καλυμενος ειμαι.

ολες οι συσκευες που κυκλοφορουν στο εμποριο εχουν θεμα με την παραμετροποιηση-ρυθμιση. Αμα το παλεψεις ομως σε 1-2 μερες τα χεις μαθει ολα. Ολες υποστηριζουν τις λειτουργιες αλαρμ σε καθε περιεργη μεταβολη του συστηματος.


τι ειναι αυτο που δε θες να σου αντιγραψουν?

fan1s_e21
21-10-11, 16:26
Κωνσταντινε εμεις τα ειπαμε και απο κοντα
αλλα θα τα πω και απο το βημα που μας δινει
το ΒΜWfans.gr:thumbsup:
μπραβο φιλε , ευχομαι ολοψυχα να ανταμοιφθουν
οι κοποι σου ανταξια καποτε, μεγαλη προσοχη στο ολο
θεμα περι κατωχηρωσης της πατεντας , σου προτεινω
να συμβουλευτεις καποιο νομικο προσωπο

επιπλεον μεταξυ αλλων καποιοι συμφορουμιτες σου ειπαν
για κολλα εσωτερικα ή ρυτινη ή τον τροπο σφραγισης τησ\ς
sony ,ολα καλα αλλα αν καποιο συσκευη για τον οποιοδηποτε
λογο χρειαστει τεχνικη υποστηριξη και κατ'επεκταση ο τεχνικος
να ανοιξει το κουτι για ελεγχο , τι γινετε???

και παλι πολλα συγχαρητηρια

kloukakis
21-10-11, 16:52
γιατι ειναι πρωτοποριακο το gps locator που φτιαχνετε εσεις?

εγω ενα Locator που εχω στελνει κανονικα μηνυμα οταν χαθει το σημα gps. Τωρα αν χανεται λογω jammer η λογω κακου σηματος δεν παιζει ρολο. Σημασια εχει οτι στελνει σε sms η σε σερβερ την τελευταια εγκυρη θεση, οποτε το ιδιο καλυμενος ειμαι.

ολες οι συσκευες που κυκλοφορουν στο εμποριο εχουν θεμα με την παραμετροποιηση-ρυθμιση. Αμα το παλεψεις ομως σε 1-2 μερες τα χεις μαθει ολα. Ολες υποστηριζουν τις λειτουργιες αλαρμ σε καθε περιεργη μεταβολη του συστηματος.


τι ειναι αυτο που δε θες να σου αντιγραψουν?

Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Τα jammer δεν εξαφανίζουν το σημα με κάποιο μαγικό τρόπο, δημιουργούν πολύ θόρυβο οπότε η συσκευή δεν μπορεί να επικοινωνήσει με κανέναν και κανένας με αυτή! Αν εσύ έχεις ειδοποίηση όταν χάνεται το σήμα GPS, πάει να παέι να πει οτι η συσκευή σου έχει σήμα στο GSM δίκτυο και μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σου για να στο πει. Αν με ένα jammer έρθω δίπλα σου και σου κάνω παρεμβολές τότε θα χάσεις το σήμα και δεν θα το μάθεις και ποτέ καθώς η συσκευή σου δεν μπορεί να ξεχωρίσει αν δεν έχει σήμα λόγο κακού δικτύου ή λόγο jammer. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το δικό μου jammer να το δεις και μόνος σου. Με 30Ε παίρνεις ένα και τόσο απλά βγάζεις ολες αυτές τις συσκευές off. Ελπίζω να σε κάλυψα...

Αυτό που την κάνει ξεχωριστή είναι οτι έχει πάρα πολλές λειτουργίες της οποίες δεν τις βρήκαμε σε καμία συσκευή όλες μαζί. Η πλάκα είναι οτι δεν τις βλέπαμε απο τους άλλους και μετά τις βάζαμε και εμείς, αλλά τις σκεφτόμασταν και μετά τρώγαμε την ξενέρα γιατί κάπου κάποιος τις είχε βάλει και αυτός. Ευτυχώς όχι όλες:original:.
Χρησιμοποιεί μπαταρία Li-po με μεγάλη αυτονομία και έχει ενσωματωμένο φορτιστή. Όλα αυτά σε ένα τόσο μικρό κουτάκι δεν είναι και λίγο. Προσωπικά πιστεύω πως ο μόνος τρόπος για να σου παρουν το αμάξι είναι να βρουν την συσκευή και να την πετάξουν έξω.

Η συσκευή μας είναι πολύ παραμετροποιήσιμη και δεν έχει κανένα πρόβλημα τέτοιου είδους. Μπορείς να αναφέρεις μερικά τέτοια προβλήματα αν θες?

Dimzan
21-10-11, 19:08
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Τα jammer δεν εξαφανίζουν το σημα με κάποιο μαγικό τρόπο, δημιουργούν πολύ θόρυβο οπότε η συσκευή δεν μπορεί να επικοινωνήσει με κανέναν και κανένας με αυτή! Αν εσύ έχεις ειδοποίηση όταν χάνεται το σήμα GPS, πάει να παέι να πει οτι η συσκευή σου έχει σήμα στο GSM δίκτυο και μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σου για να στο πει. Αν με ένα jammer έρθω δίπλα σου και σου κάνω παρεμβολές τότε θα χάσεις το σήμα και δεν θα το μάθεις και ποτέ καθώς η συσκευή σου δεν μπορεί να ξεχωρίσει αν δεν έχει σήμα λόγο κακού δικτύου ή λόγο jammer. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το δικό μου jammer να το δεις και μόνος σου. Με 30Ε παίρνεις ένα και τόσο απλά βγάζεις ολες αυτές τις συσκευές off. Ελπίζω να σε κάλυψα...

Αυτό που την κάνει ξεχωριστή είναι οτι έχει πάρα πολλές λειτουργίες της οποίες δεν τις βρήκαμε σε καμία συσκευή όλες μαζί. Η πλάκα είναι οτι δεν τις βλέπαμε απο τους άλλους και μετά τις βάζαμε και εμείς, αλλά τις σκεφτόμασταν και μετά τρώγαμε την ξενέρα γιατί κάπου κάποιος τις είχε βάλει και αυτός. Ευτυχώς όχι όλες:original:.
Χρησιμοποιεί μπαταρία Li-po με μεγάλη αυτονομία και έχει ενσωματωμένο φορτιστή. Όλα αυτά σε ένα τόσο μικρό κουτάκι δεν είναι και λίγο. Προσωπικά πιστεύω πως ο μόνος τρόπος για να σου παρουν το αμάξι είναι να βρουν την συσκευή και να την πετάξουν έξω.

Η συσκευή μας είναι πολύ παραμετροποιήσιμη και δεν έχει κανένα πρόβλημα τέτοιου είδους. Μπορείς να αναφέρεις μερικά τέτοια προβλήματα αν θες?

καταλαβα τι εννοεις. ξερω τι κανουν τα jammers. λογικα το ιδιο προβλημα θα εχεις κι εσυ.

εγω το εχω λυσει αυτο με τον εξης τροπο: λειτουργω το tracker με gprs οπου στελνει στιγμα ανα 30 ή 60 δευτερολεπτα. Αν δεν ερθει το επομενο στιγμα στον δεδομενο χρονο τοτε κατι δεν παει καλα. Ενεργοποιειται το αλαρμ στον σερβερ και με τη σειρα του ο σερβερ μου στελνει sms. Αυτο βεβαια σημαιενι απωλεια του δυκτιου gsm-gprs που μπορει να οφειλεται σε jammer. Αν υπαρξει απωλεια του σηματος gps το τρακερ στελνει αλαρμ στον σερβερ, και αν θελω ο σερβερ με ενημερωνει με sms.

Φυσικα ενας καλος κλεφτης σε 2 λεπτα μου το σηκωνει ανετα το αμαξι και δε μου φτανει ουτε interval ανα 15sec για να μαι ησυχος και να πω οτι θα το προλαβω. Ειναι αυτο που λενε να μη στο βαλουν στο ματι. Γι αυτο και λεω μονιμως πως στην τελικη η καλυτερη λυση ειναι η ασφαλιση απο σοβαρη ασφαλιστικη

Φυσικα ειμαι υπερ της προληψης, και υποστηριζω καθε μορφης ερευνα σε αυτον τον τομεα. Απλα σου γραφω πως ελυσα εγω καποια προβληματα που πιθανον να βρηκες κι εσυ μπροστα σου. Σου ευχομαι να το πετυχεις αυτο που θες. Οτι αλλο θες ρωτα με.

kloukakis
21-10-11, 20:48
Αυτό που λες το έχω σκεφτεί σαν έσχατη λύση καθώς είναι δαπανηρό και ενεργοβόρο, αλλά δεν θα χρειαστεί. Κατα πάσα πιθανότητα παρ όλα αυτά θα υπάρχει ειδοποίηση οτι εντοπίστηκε jammer, ασχέτως αυτού όμως το αυτοκίνητο δεν θα πάει πολύ μακριά και πάλι....

Τι προβλήματα έχεις ακούσει-αντιμετωπίσει?

Dimzan
22-10-11, 01:06
Κυριο προβλημα η δυσχρηστια στο σεταρισμα και η ασταθεια (σχετικα σπανια) στο firmware. Επισης θα το ηθελα πιο παραμετροποιησιμο, δεν ξερω τι λενε τα καινουρια μοντελα.

Στο θεμα καταναλωσης ειχα ψαχτει παρα πολυ διοτι το ηθελα για τη μηχανη που εχει μπαταρια 12αμπερ. Σε standby mode λειτουργει το gsm και το gps. Καπου στα 7-10mA τραβαει ετσι. Αμα το εβαζα σε gprs mode προστιθεται στις καταναλωσεις η καταναλωση για τα δεδομενα, δηλαδη συνδεση σε gprs και αποστολη δεδομενων. Τη στιγμη που τα δεδομενα αποστελονται μετρουσα 40-50mA και φυσικα η καταναλωση αυτη εχει μεγαλυτερη διαρκεια οσο αυξανεις το Interval για το σημα. Εγω παντως με 1 λεπτο ημουν ικανοποιημενος. Οταν παρακολουθουσα τον πατερα μου που μου παιρνε τη μηχανη το βαζα στα 10sec και ο σχεδιασμος στο χαρτη ηταν πολυ πιο ομαλος. Σε μικροτερο interval δυστυχως κολουσε. Να ενα προβλημα λοιπον.

Η βελτιωση που θα περιμενα εγω ειναι η εξης: Εφοσον το οχημα δεν κινειται τοτε η αναγκη για αναφορα στιγματος μπορει να παραμεινει σε πολυ χαμηλα Intervals. Ενα αμαξι που ειναι στο γκαραζ ακινητο και το gps δεν αναγνωριζει μεταβολη θεσης μπορει να στελνει στιγμα ανα 1-2-5 λεπτα. Σε περιπτωση οποιασδηποτε μεταβολης θα πρεπει το interval να πεφτει στο ρυθμο ανανεωσης στιγματος του gps.

Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι σε περιπτωση κακης ληψης του gps ο σερβερ θα σε πρηζει με αλαρμ. Η καθε φορα που χανεται το σημα απο το gsm. Να υπαρχει χρονικο περιθωριο μεχρι ο σερβερ να στειλει αλαρμ η οχι? Ζητουμενο ειναι να γλυτωσουμε το αμαξι προς κλοπη. Αμα μπουμε σε φουλ αλαρμ θα εχουμε καθε μερα 10sms απο πιθανα αλαρμ. Αμα βαλουμε χρονικη υστερηση μηπως και ξαναρθει το σημα gsm η gps μπορει να χασουμε πολυτιμο χρονο και οι κλεφτες να λειτουργησουν με μεγαλυτερο χρονικο περιθωριο. Γι αυτο τα αλαρμ σε σπιτια και μαγαζια ειδοποιουν την εταιρεια μετα απο 15δευτ.

Πολλοι οι προβληματισμοι και μακροσκελες το ποστ μου...

Δεν ξερω αν σε βοηθησα..


Ιστορικα να σου πω οτι στο δικο μου Locator ειχα βγαλει τη μπαταρια που ειχε μεσα και εβαλα μια Nokia 1400mAh απο το ebay. Σαφως καλυερη αυτονομια. Οι li-po εχουν οφελος οτι φορτιζονται πολυ γρηγορα και μπορουν να δωσουν πολλα αμπερ κατα την αποφορτιση τους. Η χωρητικοτητα τους ανα μοναδα ογκου ειναι ιδια με αυτη των μπαταριων λιθιου. Δες τον πινακα κατω κατω https://en.wikipedia.org/wiki/Rechargeable_battery

xxxvagos
22-10-11, 19:51
εγω ακουσα jammer και νομιζα θα παρεμβαλει και τα λειζερ της τροχαιας...(ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται)

αλλα κωστα βαλτο στο προγραμμα κανε ενα jammer που να μη το καταλαβαινουν τα ρανταρ...γιατι με αυτα που κυκλοφορουν βγαζει ενδειξη jamming το ρανταρ

Stunt Mike
22-10-11, 20:59
Ωραιος ρε Κωστη!!Προχωρατε ρε,μην μασατε!Μακαρι να'ναι καλο και να γινει αναρπαστο!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
16-12-12, 23:03
τι κανατε τελικα??γενικα αυτα τα αντικλεπτικα gps ειναι αποδοτικα(μακρια απο μας)?εχει καποιος τοποθετησει στοαυτοκινητο του?αν ναι μπορει να προτεινει καποιο?

A8hnaios
16-12-12, 23:40
εγω ακουσα jammer και νομιζα θα παρεμβαλει και τα λειζερ της τροχαιας...(ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται)


Kανε ενα τετοιο Κωστα να εντοπιζει τα ρανταρ! :whistle:

Θα γινει αναρπαστο!!!!!!

Μπραβο και ευγε για τη δουλεια... :thumbsup:

fanisk
16-12-12, 23:51
Τα περισσοτερα ρανταρ της τροχαιας εντοπιζουν τα jammers, και αν οχι, θα το καταλαβουν οι αστυνομικοι και θα σας σταματησουν πιο κατω. Μακρια, 2000¤ και 6 μηνες διπλωμα νομιζω.

kloukakis
21-12-12, 17:26
Καλησπέρα παιδιά, χάθηκα λιγάκι!

Καλά πάμε! Το έχω τοποθετήσει ήδη στο αμάξι μου εδω και μερικούς μήνες και δουλεύει απολύτως σωστά χωρίς κανένα πρόβλημα. Μέσα στον Γενάρη θα γίνουν κάποιες προγραμματιστικές μικροβελτιώσεις και θα φτιάξουμε άλλα 10 πρωτότυπα. Αυτά θα δοθούν σε κοντινά πρόσωπα για περισσότερες δοκιμές, αν όλα πάνε καλά τον Φεβρουάριο-Μάρτιο θα έχουμε περισσότερα. Ωστόσο αν κάποιος βιάζεται ας μου στείλει πμ. Να είστε καλά!