PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωληνάκια παροχής βενζίνης - Αντικατάσταση



graphe36
18-10-11, 18:18
Εδω και παρα πολυ καιρο (1.5 χρονο) δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι ολοι οι κατοχοι Ε36 318ι καταναλωναν πολυ λιγοτερα καυσιμα απο εμενα. Δοκιμασα τα παντα ακομα και οδηγηση απελπιστικά αργη με το οικονομομετρο η οποια μου εριξε την κατανάλωση περιπου 2 λιτρα. Εκαιγα στα 15 με 16 λιτρα τα 100. Μια περιοδο εκαιγε γυρω στα 21λ τα 100 χλμ αλλα εφταιγε μια βαλβιδα επιστροφής καυσιμου.

Τελικα μετα απο λιγο καιρο μου μυριζε εντονα βενζινη και εντελως τυχαια τσεκαρα τα λαστιχένια σωληνάκια βενζινης του αυτοκινητου. Εχει 2 εμπρος και 2 πισω. Τα 2 εμπρος ηταν σουρωτήρι..... Το ενα μαλιστα οταν το αυτοκίνητο ηταν ρελαντί μολις το κούνησα εκανε ενα συντριβάνι που έφτανε μεχρι το δυναμό!!! Μετα απο την αλλαγη και των 4 με καινουργια και καλο σφιξιμο με νεα δακτυλίδια η καταναλωση εχει πεσει στο 10.5 με 11 στην πολη με ψιλο ζωντανη οδηγηση. Με λιγα λογια έσπερνα βενζίνη στους δρόμους ποσο καιρό.

Τα σωληνάκια βρισκονται απο την μερια του οδηγου στο κατω μερος του δοχειου πλήρωσης υγρου του υδραυλικού τιμονιου-συμπλεκτη. Διπλα στην κολόνα του τιμονιου. Ειναι 2 ενα αναλαμβανει την τροφοδοσια του κινητηρα και το αλλο την επιστροφη. Υπαρχει αλλο ενα μικρο που φευγει απο το φιτλρο βενζινης και καταληγει στις κυριες σωληνωσεις, οπως και αλλα 2 απο τις σωληνώσεις στο ρεζερβουάρ στο πισω μερος του αυτοκινητου.

https://img830.imageshack.us/img830/197/finalyn.th.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/830/finalyn.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Καλο ειναι να τα τσεκαρετε ολοι. Ακομα και εαν εξωτερικα φαίνονται οκ πρεπει να τα λυγισετε για να δειτε εαν ειναι ξεραμένα. Τα δικα μου ηταν αψογα εξωτερικα μολις τα λυγιζα εμφανιζόντουσαν εκατονταδες τρυπίτσες. Τα σωληνακια αμα δεν εχουν αλλαχτει ποτε στο αυτοκινητο σας προληπτικα μπορειτε να τα αλλαξετε εσεις, ειναι πανευκολο και κοστιζει ελαχιστα. Ζητηστε σωληνα υψηλης πιεσης (καυσιμου) με ενισχυση μεγεθους Φ8.

Αυτο το σχεδιο αφορα τα μοντελα με Μ40, αν και νομιζω και στα Μ43 περιπου το ιδιο ειναι.

konstantinaM3
18-10-11, 18:22
κ εγω μεσα στα 6 χρονια που το εχω το Μ3 εχω αλλαξει 3 φορες αυτα τα σωληνακια κατω απο το 6πεταλουδο κ απο κατω ολο τρυπανε κ βρομαει η καμπινα βενζινα απο εκει το καταλαβαινω οτι εχουν τρυπισει :P:)

graphe36
18-10-11, 18:32
Πρεπει να ειναι υψηλής πίεσης-καύσιμων. Εχουν μεσα τους πλεκτή ενίσχυση (οπως τα λαστιχα νερου που εχουν εσωτερικά ενα πλέγμα). Μονο που σε αυτα ειναι πιο πυκνή και ανθεκτική. Περαν αυτου ειναι και πολυ σκληρα και λυγανε δυσκολα.

Εσυ μαλλον πρεπει να βαζεις τα απλά και για αυτο τρυπάνε ευκολα. Τα δικά μου ηταν 13 χρονια επανω!!

konstantinaM3
18-10-11, 18:33
Πρεπει να ειναι υψηλής πίεσης-καύσιμων. Εχουν μεσα τους πλεκτή ενίσχυση (οπως τα λαστιχα νερου που εχουν εσωτερικά ενα πλέγμα). Μονο που σε αυτα ειναι πιο πυκνή και ανθεκτική. Περαν αυτου ειναι και πολυ σκληρα και λυγανε δυσκολα.

Εσυ μαλλον πρεπει να βαζεις τα απλά και για αυτο τρυπάνε ευκολα. Τα δικά μου ηταν 13 χρονια επανω!!

μπορει...!θα σε γελασω δεν ξερω αλλα τωρα που το ειπες θα ρωτησω!!!:original:

nikos1400
18-10-11, 18:37
πρεπει να'χεις πεταξει στο δρομο δηλαδη περιπου 1,5 χιλιαρικο τοσο καιρο !
:oops:

konstantinaM3
18-10-11, 18:38
πρεπει να'χεις πεταξει στο δρομο δηλαδη περιπου 1,5 χιλιαρικο τοσο καιρο !
:oops:

μπα οχι την πρωτη φορα πληρωσα 80 ευρο κ τις αλλες 2 τσαμπα :)

nikos1400
18-10-11, 18:44
μπα οχι την πρωτη φορα πληρωσα 80 ευρο κ τις αλλες 2 τσαμπα :)

οχι εσυ ρε!
ο graphe36 τα πεταξε σε βενζινες που σταζανε !
:(

graphe36
18-10-11, 18:45
πρεπει να'χεις πεταξει στο δρομο δηλαδη περιπου 1,5 χιλιαρικο τοσο καιρο !
:oops:

Στον 1.5 χρονο χαλαρα.... Έκανα και πολλα ταξίδια εκεινη την περίοδο.

konstantinaM3
18-10-11, 18:45
α!οκ αλλου πηγαινε!sorry!

E36-Hartge
18-10-11, 22:27
Με βάζετε σε σκέψεις...
Τον τελευταίο καιρο μου μυρίζει βενζίνη μέσα στην καμπίνα αν και τα σωληνάκια τα έχω κοιτάξει.
Λογικά αν ήταν απο αυτά δεν θα φαινόταν κάτω?
Δεν θα έσταζε?

nikos1400
18-10-11, 23:08
Με βάζετε σε σκέψεις...
Τον τελευταίο καιρο μου μυρίζει βενζίνη μέσα στην καμπίνα αν και τα σωληνάκια τα έχω κοιτάξει.
Λογικά αν ήταν απο αυτά δεν θα φαινόταν κάτω?
Δεν θα έσταζε?

μπορει να μουσκευουν, να μουσκευουν...
πιθανον να μη φαινεται με το ματι στο εδαφος.

graphe36
18-10-11, 23:52
Με βάζετε σε σκέψεις...
Τον τελευταίο καιρο μου μυρίζει βενζίνη μέσα στην καμπίνα αν και τα σωληνάκια τα έχω κοιτάξει.
Λογικά αν ήταν απο αυτά δεν θα φαινόταν κάτω?
Δεν θα έσταζε?

Μπορει και οχι γιατι η βενζίνη εξατμίζεται γρήγορα. Αλλα ακομα και εαν με το ματι φαινεται οτι δεν τρέχουν δεν σημαίνει οτι ειναι εντάξει.

Αμα ειναι ξεραμένα οι τρύπες συνηθως δεν φαίνονται. Μολις το λυγίσουμε και δουμε ρωγμες τοτε το σωληνάκι εχει πνεύσει τα λοίσθια. Και εμένα στην αρχή οπτικά ηταν άψογο. Μολις το άγγιξα άνοιξε σαν τριαντάφυλλο.

Να προσθεσω οτι οι πιεσεις οπου περναει οι βενζινη ειναι αρκετα υψηλες. Καθως οταν μου ανοιξε το σωληνάκι αυτομάτως το αυτοκίνητο έμεινε. Του τυλιξα ενα ρολλο μονωτικη ταινια γυρω γυρω και δεν εκανε απολυτως τιποτα.

Ευτυχως εκει κοντα ηταν ενα συνεργείο απο μηχανάκια και βρήκα ενα ρετάλι απο κατι σκουπίδια που ειχε αφησει εκει και εκανα δουλειά εστω προσωρινά. Ειχε παει 3.00 το βραδύ και εγω ημουν απο κατω με το φακο στο στομα να προσπαθώ να κανω πατέντα μπας και παρει μπροστα χωρις να παρουμε φωτια. Το σωληνακι κρατησε και μολις εφτασα σπιτι και εδεσα χειροφρενο κοπηκε και αυτο.... Τυχερος στην ατυχια μου. Την επομενη αγορασα ολοκαινουργια και τα αλλαξα ολα.

Για μια χαζομαρα 2 ευρω το μετρο εχασα ποσα λεφτα στους δρομους....
Υπ' οψην κανενα συνεργειο δεν βρηκε ποτε το προβλημα, μιας και 16 λ τα 100 μου φαινόντουσαν υπερβολή και ψαχνομουν.

Leonidas_E39
19-10-11, 13:01
Τα ειχα αλλαξει και εγω στο 36αρι μου .

Υπαρχει πιθανοτητα να μην βλεπεις την διαρροη αναλογα με το ποσο εχουν σκασει τα σωληνακια.

E36-Hartge
19-10-11, 22:02
Θα το κοιτάξω για να μου φυγει απο το μυαλό βέβαια και για να μη βρεθώ πουθενά και ψάχνομαι.
Η κατανάλωση βέβαια μου φαίνεται λογική αλλα ποτέ δεν ξέρεις.

Panos 316T
19-10-11, 23:02
Το χω αλλαξει και γω...
Μια μερα που το εβαλα μπρος μου μυριζε εντονα απο το ρελαντι,
κατεβαινω , ανοιγω καπο και βλεπω να πιτσιλαει απο 5 σημεια!
Εγινε αλλαγη και οκ.


Υγ: μαλλον πρεπει να ενταχθει στα "γενικα προβληματα στα Ε36".

Skyline_IS
19-10-11, 23:08
θα τα αλλαξω και γω προληπτικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο :original: