PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευθυγραμμιση σε 328 Ε36



Stunt Mike
17-10-11, 18:31
Προσφατα πηρα βολτα το 328 του φιλου Μικεν636(μου λειπει το δικο μου οποτε ξεσπαω στα ξενα!thumb ) σε γνωστη τοπικη ορεινη διαδρομη και τ'αμαξι συμπεριφεροταν περιεργα...Τιμονι νεκρο,επαναφορα ελαχιστη κι οταν εσπαγε τελικα προσφυση και ξεκιναγε την πλαγιολισθηση ηταν δυστροπο,κακοστημενο.Μπορω να πω οτι με φοβιζε παρα το γεγονος οτι ειναι ακριβως οπως ηταν το δικο μου οταν το'χα βολταδικο επι 3-4 χρονια!Περασαν πολλα απ'τη σκεψη μας,κατι να'χει σπασει-στραβωσει,να'χει προβλημα η κρεμαγιερα κτλ καθοτι τα'χει ολα καινουρια επανω και προσφατα ειχε ευθυγραμμιστει σε γνωστο κεντρικο μαγαζι των Αν.Προαστιων.
Σημερα ηταν η ημερα της αποκαλυψης!!Πηγαμε στον δικο μας συνεργατη και παροχο ελαστικων για το hobby μας,στα Πατησια(στοιχεια μονο με π.μ.) για να τσεκαρουμε πρωτα απ'ολα την ευθυγραμμιση του ξανα...

Τ'αμαξι ηταν μπ@#$#^λο!!!Μπροστα αριστερη ροδα καμπερ 1.5 και αποκλιση 3!Μπροστα δεξια ροδα καμπερ 0.6 και συγκλιση 1.5!!Το μπροστινο συστημα κοιταγε προς τ'αριστερα δλδ!Στη μια ροδα αποκλιση,στην αλλη συγκλιση!!Απιστευτο!Πισω ακομη χειροτερο με εντονη συγκλιση και στις 2 αλλα τελειως διαφορετικα νουμερα!Φυσικα η γωνια καστερ αλλα και το πατημα του 328 ειχε παει στα ταρταρα γι'αυτο και το τιμονι ηταν νεκρο τελειως.

Τ'αμαξι στηθηκε απ'την αρχη με τα νουμερα που θελαμε και βγηκε παλι δοκιμη στη διαδρομη προπονησης μας......Καμια σχεση με πριν!Εγινε BMW επιτελους...στιβαρο τιμονι με εντονη επαναφορα(για απλη αναρτηση Bilstein/H&R εννοειται),εβαζε τα μουτρα μεσα ευκολα και πλαγιολισθαινε οπου ηθελες με ευκολια και απολυτο ελεγχο.Ουτε ιχνος υποστροφης και τα περιθωρια προσφυσης του εμφανως ανεβασμενα.Εγινε παιχνιδι!

Προσφατα ειχα γραψει σ'ενα thread για τους ''επαγγελματιες'' που πατωντας πανω σε μια κοινη τακτικη,''στηνουν'' ολα τ'αυτοκινητα κατα τον ιδιο τροπο,ασχετως διαταξης της κινησης και θελησης του πελατη....Δυστυχως αυτη ειναι αλλη μια περιπτωση γνωστου μαγαζιου που πηρε τα 30- 35ευρω χωρις ν'ασχοληθει καν με τ'αμαξι εστω να πηγαινει σωστα ευθεια....ΑΙΣΧΟΣ!Ο ιδιος παλιοτερα ειχε κανει και το δικο μου αμαξι μπ@#$%^$λο κι εβγαζε τρελα μουτρα στην πιστα...

Ευχαριστουμε θερμα τον Γιωργο και τον Μανο για το στησιμο ακομη ενος αυτοκινητου της παρεας μας,για τις γνωσεις τους πανω στο αντικειμενο και τη φιλικη τους διαθεση χωρις ιχνος ''λεζαντας''....Μαλιστα το μαγαζι προσεφερε και καφε κατα τη διαρκεια που περιμεναμεthumb Ευτυχως υπαρχουν ακομη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο χωρο αυτο να μας βοηθουν στη συνεχη αναζητηση μας για το καλυτερο...:thanks:

fanisk
17-10-11, 18:39
Mike δεν στελνεις το πμ γιατι μεσα στη βδομαδα πρεπει να κανω κι εγω? :thanks:

nikos1400
17-10-11, 18:44
εαν θες ΜΙΚΕ να βαλεις και τα νουμερα της ρυθμισης

(εκτος κι αν φοβασαι τον ανταγωνισμο :D)

Skyline_IS
17-10-11, 18:45
Επειδη και γω καποια στιγμη θελω να κανω ευθυγραμμιση,μερικες ερωτησεις..

τα νουμερα ειναι πανω κατω ιδια σε ολα τα ε36 για καθημερινη χρηση?
καποια προταση/συμβουλη για νουμερα?

nikos1400
17-10-11, 18:50
χωρις πλακα,
κι ο ΑγγελοςΜΚ2 εχει γραψει κατι 'συνδυασμους' που εχει δοκιμασει αυτος.
καπου τα'χω σημειωσει, δεν τα'χω δοκιμασει ομως ακομα.

Kostas Maras
17-10-11, 18:53
Προσωπική γνώμη μου να μαθαίνουμε όλα τα μέλη τα καλά μαγαζιά δηλαδή τους καλούς επαγγελματίες όπως είπες. Αν είναι δυνατόν παρακαλώ την διευθυνσή του δημόσια κι αν οχι στείλε μου αν μπορείς με μήνυμα......ευχαριστώ!

Stunt Mike
17-10-11, 19:26
εαν θες ΜΙΚΕ να βαλεις και τα νουμερα της ρυθμισης

(εκτος κι αν φοβασαι τον ανταγωνισμο :D)
Θα σου στειλω π.μ. το τηλεφωνο μου να με παρεις οποτε θες Νικοthumb

Επειδη και γω καποια στιγμη θελω να κανω ευθυγραμμιση,μερικες ερωτησεις..

τα νουμερα ειναι πανω κατω ιδια σε ολα τα ε36 για καθημερινη χρηση?
καποια προταση/συμβουλη για νουμερα?
Ναι ας πουμε οτι υπαρχει ενα ευρος ρυθμισεων που καλυπτει τον μεσο οδηγο Ε36 με προοδευτικη αναρτηση(οχι coilover δλδ).Αν ομως υπαρχει ρυθμιζομενη αναρτηση τοτε αλλαζουν τα δεδομενα.Κι αν μπουν και τα δεδομενα πιστας πανω....χανεται η μπαλα!

Προσωπική γνώμη μου να μαθαίνουμε όλα τα μέλη τα καλά μαγαζιά δηλαδή τους καλούς επαγγελματίες όπως είπες. Αν είναι δυνατόν παρακαλώ την διευθυνσή του δημόσια κι αν οχι στείλε μου αν μπορείς με μήνυμα......ευχαριστώ!

Κι εγω την ιδια αποψη εχω αλλα δεν θελω να δημιουργησω καποιο κλιμα διαφημισης και προβολης εδω....εχεις π.μ.

Skyline_IS
17-10-11, 19:59
Εχουμε καποια νουμερα για ενα μεσο μ43 36αρι με ρυθμιζομενη σε υψος ή ζηταω πολλα??
:D

Stunt Mike
17-10-11, 20:28
Εχουμε καποια νουμερα για ενα μεσο μ43 36αρι με ρυθμιζομενη σε υψος ή ζηταω πολλα??
:D
Η ρυθμιση του υψους θα καθορισει σε μεγαλο βαθμο τη συμπεριφορα του αυτοκινητου καθως και η σκληροτητα των ελατηριων σου....Μετα ειναι το τι θες να κανει τ'αμαξι σου.Το δικο μου π.χ. ειναι στημενο πολυ υπερστροφικα που το καθιστα δυσκολο για καποιον που δεν ειναι εξοικειωμενος μ'αυτο.
Σε γενικες γραμμες?Δοκιμασε
μπροστινο αξονα: καμπερ 1.5 εως 1.8,ελαχιστη αποκλιση και καστερ 3.70+
πισω αξονα: καμπερ 1.3 εως 2.0 και μηδενικη συγκλιση-αποκλιση(εργοστασιακα τα Ε36-Ε46 ειναι ''κλειστα'' σε συγκλιση για να επαναφερουν αμεσα το πισω μερος οταν ξεκολλαει).Στο χαμηλωμα πρεπει το σασι μπροστα-πισω να'χει μεγιστη διαφορα 2 ποντους(μετρας λιγο πιο μπροστα απ'τα σημεια που πιανει ο γρυλλος)...Αναμενω τη γνωμη σου...Επισης να σου εκτυπωσουν τ'αποτελεσματα του set up σου γιατι απ'οτι φαινεται ειναι πολλοι οι ''επαγγελματιες'' που σου λενε το'κανα αλλα εχουν κανει του κεφαλιου τους...το'χω παθει

Dr. Yamastura
17-10-11, 20:41
Στον συγκεκριμένο είιχα πάει μετα την ολοκλήρωση του νριφτ-προτζεκτ μου,μετα απο υπόδειξη του μηχανικού μου,που δουλευε παλιά εκεί.
Άψογη εξυπηρέτηση,τέλεια δουλειά(φαίνεται άλλωστε απο τα βίντεο) και πολυ φθηνά μεταχειρισμένα λάστιχα.
Ο Μάνος(κάνει τις ευθυγραμμίσεις) μάλιστα έτρεχε με εβο παλιά στα μέγαρα και γνωρίζει τι θέλει το κάθε αυτοκίνητο για χρόνους,ντριφτ,δρόμο.
Πρέπει να ενισχύουμε τέτοιους επαγγελματίεςthumb

Stunt Mike
17-10-11, 20:55
Στον συγκεκριμένο είιχα πάει μετα την ολοκλήρωση του νριφτ-προτζεκτ μου,μετα απο υπόδειξη του μηχανικού μου,που δουλευε παλιά εκεί.
Άψογη εξυπηρέτηση,τέλεια δουλειά(φαίνεται άλλωστε απο τα βίντεο) και πολυ φθηνά μεταχειρισμένα λάστιχα.
Ο Μάνος(κάνει τις ευθυγραμμίσεις) μάλιστα έτρεχε με εβο παλιά στα μέγαρα και γνωρίζει τι θέλει το κάθε αυτοκίνητο για χρόνους,ντριφτ,δρόμο.
Πρέπει να ενισχύουμε τέτοιους επαγγελματίεςthumb

Μετα ο Dr εστειλε εμενα!:thanks:

MIKEN636
17-10-11, 21:37
Χιλια ευχαριστω σε Dr. και Mike που με τη σειρα τους πηγαν και μενα και μου εκαναν το αμαξι... BMW στο στησιμο αφου τοσο καιρο ειχα ενα νεκρο τιμονι και το αμαξι ηταν βαρκα γιαλο πραγματικα.Φανταστειτε οτι αφου ο Mike το οδηγησε και αναγκαζοταν να επαναφερει αυτος τιμονι τι θα γινοταν με μενα που εχω πολυ μικροτερη εμπειρια σε θεματα drift.Το αμαξι το στησαμε με το Μανο με γνωμονα οτι ειναι βολταδικο αλλα καμια φορα θα μπαινει και πιστα για κανα drift.Οταν ο αλλος σου μιλαει ηδη με τι μοιρες πρεπει να εχει το αμαξι ΠΡΙΝ καν μπει στο μηχανημα καταλαβαινεις αν παιρνει σοβαρα τη δουλεια του η οχι.Ευτυχως ο Μανος την παιρνει πολυ σοβαρα.Μακρυγορω αλλα ειμαι για 585 λογους ευχαριστημενος απο το σημερινο αποτελεσμα.τα νουμερα τα εχω αλλα τα θυμαται και ο Mike(αν δε τα ξεχασε με τις σβουρες που εκανε μετα...χαχαχα).

Stunt Mike
17-10-11, 21:43
αλλα ειμαι για 585 λογους .

Αυτο το νουμερο ειναι προς αποφυγην!! :thumbsdown:

Skyline_IS
17-10-11, 21:58
Η ρυθμιση του υψους θα καθορισει σε μεγαλο βαθμο τη συμπεριφορα του αυτοκινητου καθως και η σκληροτητα των ελατηριων σου....Μετα ειναι το τι θες να κανει τ'αμαξι σου.Το δικο μου π.χ. ειναι στημενο πολυ υπερστροφικα που το καθιστα δυσκολο για καποιον που δεν ειναι εξοικειωμενος μ'αυτο.
Σε γενικες γραμμες?Δοκιμασε
μπροστινο αξονα: καμπερ 1.5 εως 1.8,ελαχιστη αποκλιση και καστερ 3.70+
πισω αξονα: καμπερ 1.3 εως 2.0 και μηδενικη συγκλιση-αποκλιση(εργοστασιακα τα Ε36-Ε46 ειναι ''κλειστα'' σε συγκλιση για να επαναφερουν αμεσα το πισω μερος οταν ξεκολλαει).Στο χαμηλωμα πρεπει το σασι μπροστα-πισω να'χει μεγιστη διαφορα 2 ποντους(μετρας λιγο πιο μπροστα απ'τα σημεια που πιανει ο γρυλλος)...Αναμενω τη γνωμη σου...Επισης να σου εκτυπωσουν τ'αποτελεσματα του set up σου γιατι απ'οτι φαινεται ειναι πολλοι οι ''επαγγελματιες'' που σου λενε το'κανα αλλα εχουν κανει του κεφαλιου τους...το'χω παθει

Ευχαριστω για την βοηθεια mike.Ελπιζω να προλαβω αυτη τη βδομαδα για την ευθυγραμμιση και το σκ να δοκιμαστει :D

m-power_01
17-10-11, 22:14
Γράψτε δημόσια τα στοιχεία του καταστήματος, να μπορεί να απευθυνθεί οποιοσδήποτε ψάχνει κάτι αντίστοιχο!

Stunt Mike
17-10-11, 22:44
Γιωργος Μπριλης και Μανος,τηλεφωνο:210 2131122 Λεωφ.Ηρακλειου(81 αν θυμαμαι καλα) στ'αριστερο σου χερι οπως κατεβαινεις για Πατησια.Πειτε οτι σας εστειλε η ντριφτοπαρεα με τα Ε36 ;) εχουν βαρεθει να μας βλεπουν εκει για λαστιχα!

Dr. Yamastura
17-10-11, 22:47
ΜΠΡΙΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ελαστικά και Ζάντες
Λεωφόρος Ηρακλείου 80 Αθήνα, Τ.Κ. 11142
Δήμος Αθηναίων, Νομός Αττικής
Τηλ.: 2102131122

Πείτε του εκ μέρους του Χρήστου με το Μ3 το ντριφτάδικο που αγοράζει λάστιχα.Άντε και εκ μέρους του Μιχάλη...χαχαχαχχα.Αν και δεν αλλάζει λάστιχα κάθε φορα!!!χαχαχαχχα

Stunt Mike
17-10-11, 22:57
ΜΠΡΙΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ελαστικά και Ζάντες
Λεωφόρος Ηρακλείου 80 Αθήνα, Τ.Κ. 11142
Δήμος Αθηναίων, Νομός Αττικής
Τηλ.: 2102131122

Πείτε του εκ μέρους του Χρήστου με το Μ3 το ντριφτάδικο που αγοράζει λάστιχα.Άντε και εκ μέρους του Μιχάλη...χαχαχαχχα.Αν και δεν αλλάζει λάστιχα κάθε φορα!!!χαχαχαχχα

Τωρα θα λιωνω πιο πολυ λαστιχο!!!!βροοοοοοουμ φσσσ.......Πολυ σπινιαρισμα λεμε!!thumb

nik200
18-10-11, 09:04
θα συμφωνησω και εγω με το γιατρο και με το mike..οτι πραγματι εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στα αμαξια τους, αναρτησιακα μιλωντας, τα παιδια εκει στο ηρακλειο..και μπραβο για τον επαγγελματισμο τους..παλι καλα που υπαρχουν και μερικοι τετοιοι στην χωρα μας..