PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος στο τιμονι...



Phase2
15-10-11, 17:59
Γεια σας και παλι....
Ελπιζω να μην σας ζαλιζω με τις ερωτησεις μου.Εχω παρει μια 530d Ε60 του 2005.Δεν εχω προλαβει ακομη να παω στην αντιπροσωπεια για σερβις γιατι ειμαι στην Πολωνια.Θελω να βαλω πολωνικα νουμερα και εχω μερικα τρεξιματα.Εχω παρατηρησει πως σε μικρες ταχυτητες μεσα στην πολη ακουω εναν θορυβο σαν νιαουρισμα απο το τιμονι.Οταν στριβω γινεται αυτο.Τι μπορει να ειναι?Ξερει κανεις σας?

deepBLUE
15-10-11, 18:01
Θα μπορουσε να ειναι ενα δακτυλιδι που υπαρχει πισω απο το τιμονι η να σου σφυραει το υδραυλικο.

Phase2
15-10-11, 18:20
Οταν το δοκιμασα πριν το αγορασω δεν το εκανε.Το αφησα για λιγες ωρες για να μου βαλουν χειμερινα λαστιχα και απο τοτε τον εχω.Ακουγεται μονο στις μικρες ταχυτητες.Μπορει να ειναι απο τα λαστιχα?Τελος παντων σε ευχαριστω deepBLUE.Απο εβδομαδα θα παω ετσι κι αλλιως για ενα σερβις και ελπιζω να το λυσω.

m-power_01
15-10-11, 19:40
Έχεις προσδιορίσει αν ακούγεται Απο έξω ή Απο μέσα ; Δηλαδή το ακούς με ανοιχτά ή με κλειστά παράθυρα

fanisk
15-10-11, 21:01
Δες και τη κρεμαγιερα σου αν εχει "παιξιμο" ή αν εχει σκουριασει μεσα απο τις φουσκες.

Phase2
15-10-11, 21:28
Το ακουω με κλειστα παραθυρα.Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτη η κρεμαγιερα ουτε και που ειναι..

Snoo
15-10-11, 21:37
Το ακουω με κλειστα παραθυρα.Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτη η κρεμαγιερα ουτε και που ειναι..

https://www.autotriti.gr/magazine/dataposleitourgei.asp?idsubcat=309 thumb

DionisisM5
15-10-11, 21:40
Kρεμαριερα !!!!!

Phase2
15-10-11, 21:50
Ειναι σοβαρη βλαβη?Ποσο να κοστιζει περιπου η επισκευη?

PANOS-E60
15-10-11, 22:08
Καινούργια κρεμαγιέρα στο Ε60 αν μάλιστα είναι servotronic, δεν θέλεις να ξέρεις πόσο κάνει ! Αλλά μην τρομάζεις άδικα, μάλλον δεν οφείλέται εκεί το τρίξιμο που ακους. Ας το δει ένας ειδικός, κάτι απλούστερο είναι.

Phase2
15-10-11, 22:42
Σας ευχαριστω..μεσα στην εβδομαδα θα γνωριζω ακριβως τι ειναι.Μεχρι τοτε στο περιμενε ειμαι...Θα γραψω τι ηταν.

pantelis69
15-10-11, 23:22
φιλε μαλλον αδικα ανησυχεις ,τωρα με το κρυο << παγωνει το γρασσο στο δαχτυλιδι του τιμονιου και στριγγλιζει

Konstantinos E60
15-10-11, 23:26
Η αλήθεια είναι οτι τα Ε60 είχαν ένα θεματάκι με τις κρεμαριέρες.Πολλοί τις έχουν αλλάξει.

Phase2
21-10-11, 09:33
Ημουν την Τριτη σε μια αντιπροσωπεια της BMW εδω και ειδανε το αυτοκινητο.Δεν ειναι οι κρεμαγιερες ειπαν, απλως ηθελε ενα ειδικο λαδι στο δοχειο λαδιου του τιμονιου.Δεν το ειχαν τοτε και εκλεισα ενα ραντεβου για την Πεμπτη (χθες).Μου το εβαλαν και μου ειπαν να περιμενω λιγες ημερες μεχρι να κυκλοφορησει.Ηδη σημερα ακουγεται πολυ λιγοτερο.Ελπιζω να εξαφανιστει...

fanisk
21-10-11, 13:28
Τι λαδι ειναι αυτο? Υγρα υδραυλικου τιμονιου?

Phase2
21-10-11, 18:27
Δεν τους ρωτησα καν.Με εναν φιλο που το συζητησα μου ειπε οτι μου βαλα Pentosin11s.Ιδεα δεν εχω εγω απο μηχανικα.Οταν περασω παλι απο εκει την επομενη φορα , θα τους ρωτησω...

fanisk
21-10-11, 18:58
Δεν τους ρωτησα καν.Με εναν φιλο που το συζητησα μου ειπε οτι μου βαλα Pentosin11s.Ιδεα δεν εχω εγω απο μηχανικα.Οταν περασω παλι απο εκει την επομενη φορα , θα τους ρωτησω...

Οκ, τα υδραυλικα τιμονιου ειναι.

dreamer
11-11-23, 20:31
εχω αυτο το γατακι :original: στο τιμονι μεσα οταν στριβω, ειτε με αναμμενη μηχανη ειτε σβηστη.δεν εβγαλα βιντεο με τον ηχο γιατι δεν ειχα κινητο και ειμαι μακρια απο το αμαξι .αλλα ειναι αυτος ο θορυβος.στο 2,16' :


https://www.youtube.com/watch?v=GSwKbzHJm8E

αυτον τον θορυβο τον εντοπισα οταν εκλεισα το ραδιο.ομως.. λιγο πριν χτυπησα σε σκοτεινο δρομο που δεν φαινοταν σε λακουβα κρατηρα και μπροστινη και πισω ροδα. παιζει να ειναι συμπτωση και να ειναι απο εκει που λεει ο τυπος αυτο το δαχτυλιδι να θελει λιπανση η΄επαθε ζημια η κρεμαγιερα? αν ειναι κρεμαγιερα ακουγεται τετοιος ηχος μεσα στριβοντας το τιμονι? η'να επαθε ζημια το εξαρτημα εκει..που ας μας πει καποιος ποιο ειναι γιατι αυτος δνε παντησε τι μπορει να θελει αλλαγη για να σταματησει ο θορυβος αν δεν σταματησει με το λιπαντικο..και αν εχει βαλει καποιος λιπαντικο,ποιο χρησιμοποιησε?