PDA

Επιστροφή στο Forum : Custom εξατμιση και εισαγωγη σε Ε89 Ζ4 sDrive35i



Karizma Z4
14-10-11, 21:31
Καλησπερα στο φορουμ και χαιρομαι που πραγματικα βρισκω τον χρονο να ξαναγραψω και να μοιραστω τις "περιπετειες" και τις σκεψεις μου μαζι σας!

Οπως ειχα υποσχεθει και στο τελευταιο τοπικ που ειχα ανοιξει για την παρουσιαση του αυτοκινητου μου σε γνωστο περιοδικο,πηρα επιτελους την αποφαση να ολοκληρωσω τα σχεδια μου και να δωσω στο "τουτου" μου την τελικη του(ελπιζω:whistle:)μορφη απο μηχανικα ζητηματα,ωστε πλεον να θεωρειται ενα ολοκληρωμενο 1ο σταδιο με εισαγωγη,full εξατμιση,προγραμμα,ιντερκο υλερ και σκαστρες(ολα τα "καλουδια" δηλαδη που χρειαζεται ο Ν54 για να βγαλει δυναμη).

Μετα απο ενδελεχες ψαξιμο στο Ιντερνετ τοσο εγω,οσο και ο προγραμματιστης μου(Γρηγορης Δημητριαδης) δεν βρηκαμε κατι που να ικανοποιουσε τις απαιτησεις μας,τοσο σε θεμα εξατμισης,οσο και σε θεμα εισαγωγης.

Στον τομεα της εξαγωγης,ολες οι γνωστες κατασκευαστριες εταιριες(Superspint,Hammann,Hartge,Milltek ,Eisenmann) χρησιμοποιουν εξατμισεις διαμετρου 60mm,οι οποιες απλα ξεφορτωνονται τους εργοστασιακους καταλυτες με μικρο κερδος στην αποδοση,μιας και η διαμετρος παραμενει σχεδον αμεταβλητη σε σχεση με την εργοστασιακη(58mm η εργοστασιακη,60mm οι aftermarket).Ετσι κατοπιν προτροπης του προγραμματιστη μου απευθυνθηκα στον κυριο Θαναση Καζιαλε(Power Up Exhausts) για την δημιουργια μιας εξατμισης απο μηδενικη βαση,μιας και στα σχεδια μας ηταν και η δημιουργια καινουριων και μεγαλυτερων σε διαμετρο downpipe,ακομα και απο αυτα που ΗΔΗ φορουσε το αυτοκινητο(σχεδιασμενα απο την Speed and Style και κατασκευης Στελιου "Popeye" Παναγιωταρα με διαμετρο 63,5mm,που καταργουσαν τους εργοστασιακους προκαταλυτες).

Υπηρχαν 2 επιλογες :
1)Βρισκουμε χωρο και κατασκευαζουμε μεγαλυτερα downpipes με διαμετρο 70mm και επομενως ολη η εξατμιση που ακολουθει εχει διαμετρο 70mm και εχουμε τα περισσοτερα ωφελη απο θεμα αποδοσης(επιλογη που την ηθελε σαν τρελος να γινει ο κυριος Δημητριαδης)
2)Δεν βρισκουμε χωρο να δουλεψουμε και διατηρουμε τα downpipes της Speed and Style και συνεχιζουμε με εξατμιση διαμετρου 63,5mm(καλη επιλογη,αλλα οχι με τα μεγιστα ωφελη)

Το μονο θεμα με την κατασκευη των μεγαλυτερων downpipes ηταν το κομματι και ο χωρος που θα εβρισκε να δουλεψει ο εξατμισας κοντα στις τουρμπινες.Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω η BMW εχει δωσει τοσο μεγαλο "αερα" στον χωρο της υπολοιπης εξατμισης,στο συγκεκριμενο σημειο το εχει περιορισει τοσο σημαντικα:ranting2: !!!

Η αποπειρα ξεκινησε χθες βαδιζοντας με αβεβαιοτητα στην αρχη!Αφου παραγγελθηκαν καινουρια δαχτυλιδια(ειναι το κομματι που ενωνει την τουρμπινα με τον σωληνα της εξατμισης)ξεκινησε η διαδικασια του "χτισιματος" με την μεθοδο "βλεπουμε και κανουμε" :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: !!!Τα αποτελεσματα ηταν ενθαρρυντικα και αφου καταφεραμε με τις καταλληλες κλισεις και καμπυλες να ξεφυγουμε απο το δυσκολο κομματι των downpipes(κοντα στην εξοδο των τουρμπινων και μεχρι να γινουν οι 2 πρωτες καμπυλες) τα υπολοιπα ηταν απλα παιχνιδακι για εναν εμπειρο εξατμισα σαν τον Θαναση.Μεσα σε 2 μερες καταφεραμε να τελειωσουμε τα καινουρια downpipes με διαμετρο 70mm(67mm "καθαρη" και ωφελιμη εσωτερικη διαμετρος)τα οποια σε σχεση με τα υπολοιπα downpipes κατασκευης γνωστων εταιριων του εξωτερικου διατηρουν την ιδια διαμετρο σε ολο το μηκος τους(τα υπολοιπα ξεκινανε ακομα και απο 76mm,αλλα καταληγουν σε 63,5mm).Ειναι πολυ ευκολο κανεις να σκεφτει πως ο σωληνας σταθερης εσωτερικης διαμετρου προσφερει τα μεγιστα σε σχεση με καποιον ο οποιος απο ενα σημειο και μετα στενευει για το υπολοιπο μηκος του με αποτελεσμα να εμποδιζει κατα ενα βαθμο(μικρο βεβαια) την ροη των καυσαεριων thumb .Ειμαστε λοιπον σιγουροι πως απο θεμα διαμετρου καναμε την καλυτερη δυνατη επιλογη,η οποια βεβαια θα μας δωσει και τα περισσοτερα ωφελη,το οποιο ειναι παντα το ζητουμενο στην περιπτωση μου!Εδω πρεπει να σημειωσω πως και τα καινουρια downpipes ειναι σε catless version(καταλυτες τζους και μακρυα απο μας:th_Laie_67-1:!!!) και διατηρουν αμεταβλητη την θεση των αισθητηρων οπως ακριβως τα εργοστασιακα thumb

Απο κει και περα,σειρα θα εχει μια ελευθερη εξατμιση παλι με διαμετρο 70mm με ενα μεσαιο καζανακι και 2 τελικα,χωρις ομως καταλυτες!Το να βαλουμε μεσαιο καζανακι ηταν αποφαση της τελευταιας στιγμης,μιας και υστερα απο διαβεβαιωση του εξατμισα,ο,τι χωρις αυτο το αυτοκινητο θα ακουγοταν σαν αγωνιστικο του WRC(κατι το οποιο δεν το θελουμε σε καμια περιπτωση,αφου δεν ταιριαζει στο υφος του αυτοκινητου thumb ).Η κατασκευη της υπολοιπης εξατμισης θα ξεκινησει απο Δευτερα και αναμενεται να ειναι το ευκολο κομματι του project,μιας και ο χωρος για να δουλεψει θα ειναι απλετος!Θα χρειαστουν βεβαια αλλες βασεις για να συγκρατησουν τις μεγαλυτερες σωληνες που θα περασουν,αλλα αυτο ειναι παιχνιδακι :original: :original: !!!Τα τελικα καζανια θα ειναι ελαφρως μεγαλυτερα απο τα εργοστασιακα,αλλα σαν συνολο,ο θορυβος δυστυχως θα παρει την ανιουσα!Ισως και σε ανησυχιτικα επιπεδα...Σκεφτειτε να μην εβαζα και μεσαιο καζανακι :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:!!!

Στον τομεα της εισαγωγης τωρα,το εργοστασιακο φιλτροκουτι θα καταργηθει και την θεση του θα παρουν 2 κωνικες φιλτροχοανες K&N,οι οποιες θα συνοδευονται απο ανοξοιδωτους σωληνες διαμετρου 70mm.Κανεις παγκοσμιως δεν εχει επιβεβαιωσει το κερδος που εχει ενας Ν54 απο aftermarket εισαγωγη σε stock αυτοκινητο,παντως στα βελτιωμενα τα οποια λειτουργουν με διπλασια και λιγο παραπανω πιεση σε σχεση με την εργοστασιακη αναμενεται πως υπαρχει ενα κερδος της ταξεως των 5-6whp,με μικρο ωφελος στα λιγα χιλιομετρα,αλλα μεγαλο στα πολλα(ανω των 200km/h)οπου η ροη του αερα αυξανεται δραματικα!

Το πρωτο και δυσκολο κομματι τελειωσε και ειμαι εμφανως ανακουφισμενος,που μας εγινε το κεφι και τα πραγματα ηρθαν οπως ακριβως τα ειχαμε σχεδιασει!Τωρα εχουμε μικρη παυση,αφου μεσολαβει Σαββατοκυριακο και το project θα συνεχιστει την Δευτερα!Μικροτερη η δυσκολια,αλλα ομως χρονοβορα η διαδικασια!

Θα ηθελα επισης να συγχαρω τον κυριο Θαναση Καζιαλε για την αψογη δουλεια και την προσοχη που δειχνει στο αυτοκινητο μου!Για οσους δεν τον γνωριζουν,προκειται περι εξαιρετικου και υπεθυνου επαγγελματια ,με πολυ φιλικη διαθεση και σεβασμο στον πελατη!

Ακολουθει φωτογραφικο υλικο που θα εμπλουτιστει συντομα και με αλλες φωτογραφιες απο την εξελιξη και πορεια του project!Υπηρχαν και 3 ακομα φωτογραφιες οταν το αυτοκινητο ηταν ανεβασμενο στην ραμπα(1 με την εργοστασιακη εξατμιση βιδωμενη πανω του,1 με την εξατμιση κατεβασμενη στο πατωμα και μια χωρις τα downpipes,οπου φαινοταν ο χωρος κοντα στις τουρμπινες),οι οποιες σβηστηκαν καταλαθως(καταραμμενο iPhone :ranting2: !!!).Θα προσπαθησω να βρω αναλογες απο το Διαδικτυο για να της αναπληρωσω αν αυτο ειναι δυνατον thumb

Υ.Γ : Οι φωτογραφιες ποσταρονται ακριβως με την σειρα που τραβηχτηκαν,ωστε να εχετε μια εικονα της πορειας και της διαδικασιας που ακολουθησαμε για την κατασκευη του project!

Ο Θεος να σας εχει ολους καλα!!!

Δημητρης

Karizma Z4
14-10-11, 21:33
Και μια extra φωτογραφια ακομα :

Straight six
14-10-11, 21:39
φιλε μου δε σε ξερω αλλα η κατασκευη της εξατμισης φαινεται εκπληκτικη! ! !! ! :thumbsup::thumbsup: καλοριζικη και να την χαρεις....

fanisk
14-10-11, 21:42
Ωραιος ο Δημητρης!!

Karizma Z4
14-10-11, 22:37
φιλε μου δε σε ξερω αλλα η κατασκευη της εξατμισης φαινεται εκπληκτικη! ! !! ! :thumbsup::thumbsup: καλοριζικη και να την χαρεις....

Ναι οντως ειναι πολυ καλη δουλεια!Και να σκεφτεις πως ειμαι κατα των ιδιοκατασκευων γενικα :original:

Straight six
14-10-11, 23:39
Ναι οντως ειναι πολυ καλη δουλεια!Και να σκεφτεις πως ειμαι κατα των ιδιοκατασκευων γενικα :original:

οι custom γενικοτερα αν και ο εξατμισας ειναι καλος θερω οτι ειναι πολυ καλυτερος απο τις επωνυμες...αντε να εξαιρεσουμε 2 πολυ ειδικες μαρκες..ακραπα και καμια αλλη ξερω γω...ειδικα στα θεμετα αποδοσης..

Karizma Z4
15-10-11, 10:24
οι custom γενικοτερα αν και ο εξατμισας ειναι καλος θερω οτι ειναι πολυ καλυτερος απο τις επωνυμες...αντε να εξαιρεσουμε 2 πολυ ειδικες μαρκες..ακραπα και καμια αλλη ξερω γω...ειδικα στα θεμετα αποδοσης..

Υπαρχουν πολλες αξιολογες εταιρειες εκτος της Akrapovic για ολων των ειδων τα αυτοκινητα thumb

Και ειδικα απο την στιγμη που μιλαμε για ενα turbo αυτοκινητο,ολοι γνωριζουν πως τα μεγιστα ωφελη ερχονται απο μια σκετη σωληνα στην καλυτερη των περιπτωσεων(εαν φυσικα δεν σε νοιαζουν θεματα οπως θορυβος και καυσαερια).Δεν ειναι ιδια περιπτωση με εναν ατμοσφαιρικο κινητηρα επιδοσεων οπως πχ τα "Μ" μοτερ,τα οποια αρκετες φορες τα εχουμε δει να παιρνουν μονο θορυβο και οχι δυναμη απο το σχεδιασμο και την κατασκευη μιας λαθος εξατμισης!

Ολοι πλεον οι εξατμισαδες(οι οποιοι βεβαια να εχουν και καποια αξιολογα δειγματα δουλειας να μας δειξουν)ειναι αρκετα εμπειροι και με τις καταλληλες γνωσεις,ωστε να δωσουν στον πελατη το επιθυμητο αποτελεσμα :thumbsup:

paganis
15-10-11, 10:35
στον θαναση ,,εχω φτιαξει σε 2 αυτοκινητα ολοσωμη εξατμιση..ενα 206 τουρμπατο και το ζ3 κομπρεσσορατο! η δουλεια του ειναι αψογη...ειναι επαγγελματιας με ολη την σημασια ..και οι τιμες του ειναι πραγματικα απο τις καλυτερες της αγορας! τον συνιστω ανεπιφυλαχτα, σε οποιον θελει να φτιαξει την εξατμιση του! καλοριζικη Δημητρη η εξατμιση...και ειμαι σιγουρος πως το αμαξι θα αποδοσει τα μεγιστα!

chief
15-10-11, 11:27
Μπραβο Δημητρη.
Απ οτι φαινετε απ την δουλεια του εξατμησά εκανες την καλυτερη επιλογή.
Με εξατμηση + εισαγωγη + Καράφλα το αμάξι θα ειναι αλλού. Οχι οτι δεν ειναι τωρα, αλλα θα αλλάξει επιπεδο.

paganis
15-10-11, 12:29
εφοσον ο Δημητρης, δουλευει σε πιεση πολλαπλασια της εργοστασιακης..ηταν επιτακτικη η αλλαγη της εξατμισης με αλλη μεγαλυτερης διαμετρου! οχι μονο για να βγαλει αλογα...αλλα και για να μειωσει το back pressure ,,που προκαλει η σχετικα μικρη διαμετρος στις οπως και να χει μικρες τουρμπινες! ετσι θα εχει διπλο ωφελος, αρκετα παραπανω αλογα...αλλα και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης στις τουρμπινες του!

Karizma Z4
15-10-11, 16:57
εφοσον ο Δημητρης, δουλευει σε πιεση πολλαπλασια της εργοστασιακης..ηταν επιτακτικη η αλλαγη της εξατμισης με αλλη μεγαλυτερης διαμετρου! οχι μονο για να βγαλει αλογα...αλλα και για να μειωσει το back pressure ,,που προκαλει η σχετικα μικρη διαμετρος στις οπως και να χει μικρες τουρμπινες! ετσι θα εχει διπλο ωφελος, αρκετα παραπανω αλογα...αλλα και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης στις τουρμπινες του!

+1000

Εκτος αυτου ειναι και μια πολυ καλη βαση για αποδοση οχι μονο τωρα,αλλα και στο μελλον(σε αλλα 40000km περιπου),που στην προβλεπομενη αντικατασταση των τουρμπινων,ισως βαλω παλι τις TD-03,αλλα "ξυραφιασμενες" για λιγο μεγαλυτερη παροχηthumb

paganis
16-10-11, 09:37
+1000

Εκτος αυτου ειναι και μια πολυ καλη βαση για αποδοση οχι μονο τωρα,αλλα και στο μελλον(σε αλλα 40000km περιπου),που στην προβλεπομενη αντικατασταση των τουρμπινων,ισως βαλω παλι τις TD-03,αλλα "ξυραφιασμενες" για λιγο μεγαλυτερη παροχηthumb

εγω ειμαι της αποψης,,να μην βαλεις ξανα τις εργοστασιακες, ακομα και ξυραφιασμενες! βαλε δυο μεγαλυτερες ρουλεμανατες,,,ή αν εχεις χωρο βαλε μια γαιδουρι...για απιαστες επιδοσεις! προτασεις με μια μικρη και μια μεγαλη σε σειρα...θα ηταν καλες ως προτζεκτ...αλλα εφοσον δεν εισαι του χωρου..θα μπλεξεις αρκετα! τις δυο παραπανω λυσεις...δυο μικρες ή μια μεγαλη, θα μπορουσε να στις αναλαβει ο θανασης φτιαχνοντας σου τις καταλληλες πολλαπλες εξαγωγης!

m-power_01
16-10-11, 16:35
Ωραία η κατασκευή , μπράβο στον εξατμισά.
Έχω όμως μια ένσταση ! Δεν μου αρέσει η ιδέα του decat . Εντάξει να βγάζουμε τους προκαταλυτες , φιμωνουν πολυ το μοτέρ και στην τελική έχουμε καταλυτες!
Θεωρώ κάπως αταιριαστο για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου να πηγαίνεις πορεία με 100 και ο Απο πίσω να μυρίζει την βρώμα !
Για το θόρυβο που θα σε ενοχλούσε έβαλες ένα καζάνι, για τον καρκίνο που θα μυρίζει ο Απο πίσω δεν βάζεις δυο αγωνιστικούς να σωσεις λίγο τιην κατάσταση ;
Στην τελική πόσο θα είναι το κέρδος σου σε σχέση με δυο συρματινους;

@paganis νομίζω πως για μεγαλύτερες τουρμπινες έχει θέμα περιορισμού Απο το dkg! Ήδη τ ρα σε ροπή πρέπει να ναι οριακά . Άντε με τις ξυραφιασμενες να διορθώσει την δύναμη του μέχρι τον κοφτη. Δεν νομίζω να παίρνει να παει παραπάνω

Karizma Z4
16-10-11, 18:48
@paganis νομίζω πως για μεγαλύτερες τουρμπινες έχει θέμα περιορισμού Απο το dkg! Ήδη τ ρα σε ροπή πρέπει να ναι οριακά . Άντε με τις ξυραφιασμενες να διορθώσει την δύναμη του μέχρι τον κοφτη. Δεν νομίζω να παίρνει να παει παραπάνω

Απο την αλλη μερια του Ατλαντικου με "ξυραφιασμενες" και μεθανολη παιζουν στα 500whp,οποτε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι αυτες οι τουρμπινες δεν εχουν να προσφερουν ακομα σε αποδοση,ασχετα αν εχω πλεον δεν την κυνηγαω και θελω να κερδισω σε στροφαρισμα!

Οσο για το θεμα του DKG υπαρχει ενα πολυ ωραιο κιτακι για την ενισχυση του με κοστος γυρω στα 3000 ευρω.Θα το βρω και θα ανοιξω καινουριο θεμα προς συζητηση γι αυτο!

m-power_01
16-10-11, 19:49
Για πες , για πες ...

Karizma Z4
17-10-11, 16:11
Μετα την παυση εργασιας,μιας και μεσολαβουσε το Σαββατοκυριακο σημερα συνεχισαμε απροβληματιστα την εξελιξη του project!Περασαμε στο καθαρο κομματι της εξατμισης και οι φωτογραφιες που εχω ειναι μεχρι το μεσαιο κομματι,λιγο πριν τοποθετηθουν τα 2 μικρα μεσαια καζανια!

Αυριο το απογευμα με λιγη προσπαθεια θα εχουμε τελειωσει,οποτε θα εχετε περισσοτερες φωτογραφιες για την συνολικη εικονα και το τελικο αποτελεσμα!

Karizma Z4
19-10-11, 16:34
Ειμαι πανευτυχης γιατι πριν απο μια ωρα περιπου παρελαβα το αυτοκινητο μου με ολοκληρωμενη την εξατμιση του!Το αποτελεσμα ειναι παρα πανω απο καλο και δικαιολογει πληρως τον χρονο που χρειαστηκε ο κυριος Καζιαλες για να το φερει εις περας!

Το αυτοκινητο πλεον εχει εναν ωραιο μπασο ηχο(περισσοτερο απο πριν!!!) και οχι ξερο οπως ηταν χωρις την εξατμιση!Στο ρελαντι ακουγεται ενα πολυ ωραιο γουργουρητο και πλεον ο εξακυλινδρος προσφερει μια απολαυστικη ηχητικη πανδαισια!Στο "πατα" εντελως παραδοξως το αυτοκινητο ειναι αρκετα ησυχο και αυτο ειναι που με ευχαριστει ιδιαιτερα!

Σας παραθετω τις τελικες φωτογραφιες απο το project!Bonus video με την εκκινηση του κινητηρα οταν ειναι παγωμενος και οταν ειναι ζεστος,με το αναλογο παιχνιδι των στροφων του κινητηρα θα ανεβει αυριο!

Karizma Z4
19-10-11, 16:40
Και οι τελευταιες φωτογραφιες...

asteris777
19-10-11, 18:03
μπραβο για το μερακι του μαστορα και για την επιλογη σου τα υπολοιπα ελπιζω να τα δεις-χαρεις στην πραξη.... :thumbsup:

Panos 316T
19-10-11, 18:08
Μπραβο Δημητρο,πολυ ωραιο το αποτελεσμα!

Straight six
19-10-11, 18:19
ο μαστορας εχει και κοσμηματοπωλειο??? :th_Laie_67-1::thumbsup:

Straight six
19-10-11, 18:22
ρε παιδια ο αξονας της μεταδοσης γτ δεν φαινεται πουθενα????

///M Arios
19-10-11, 19:00
ρε παιδια ο αξονας της μεταδοσης γτ δεν φαινεται πουθενα????

Ακομα και στο δικο μου που ειναι ε36 δεν φαινεται!!! περναει πανω απο την εξατμιση και εχει προστατευτικο!!!!! Αρα και να θες να τον δεις..... !!!thumb

m-power_01
19-10-11, 19:53
Ωραίο οπτικό αποτέλεσμα! Ο Θανάσης πραγματικά εδώ και χρόνια, αδικέιται σε σχέση με άλλους συναδέλφους του που τυγχάνουν ιδιαίτερης προβολής. Παρόλα αυτά στην ευρύτερη περιοχή έχει καλό όνομα.
ΘΑ ήθελες να αναφέρεις το κόστος?

Z4 DCT
19-10-11, 20:33
Ωραίο οπτικό αποτέλεσμα! Ο Θανάσης πραγματικά εδώ και χρόνια, αδικέιται σε σχέση με άλλους συναδέλφους του που τυγχάνουν ιδιαίτερης προβολής. Παρόλα αυτά στην ευρύτερη περιοχή έχει καλό όνομα.
ΘΑ ήθελες να αναφέρεις το κόστος?

:thumbsup::thumbsup:

Οντως Δημητρη...εκανες την αρχη για πολλους.....για δωσε ινφο για το κοστος....και κανα βιντεακι με ηχο

Karizma Z4
19-10-11, 21:44
Ωραίο οπτικό αποτέλεσμα! Ο Θανάσης πραγματικά εδώ και χρόνια, αδικέιται σε σχέση με άλλους συναδέλφους του που τυγχάνουν ιδιαίτερης προβολής. Παρόλα αυτά στην ευρύτερη περιοχή έχει καλό όνομα.
ΘΑ ήθελες να αναφέρεις το κόστος?

Το γεγονος οτι ο κυριος Δημητριαδης τον εμπιστευεται για ολα τα "δυνατα-θηρια" αυτοκινητα που ετοιμαζει,για εμενα λεει πολλα!Και οντως στην ευρυτερη περιοχη εχει πολυ καλο ονομα!

Το κοστος για την κατασκευη ηταν 1800 ευρω(1000 ευρω downpipe-back εξατμιση και 800 ευρω για τα καινουρια downpipes)thumb!!!

Οσο τεραστιο και αν φαινεται το ποσο,με μια συντομη ερευνα αγορας,μπορειτε να διαπιστωσετε την διαφορα στην τιμη σε σχεση με τους αλλους γνωστους εξατμισαδες!

m-power_01
19-10-11, 21:48
Το γεγονος οτι ο κυριος Δημητριαδης τον εμπιστευεται για ολα τα "δυνατα-θηρια" αυτοκινητα που ετοιμαζει,για εμενα λεει πολλα!Και οντως στην ευρυτερη περιοχη εχει πολυ καλο ονομα!

Το κοστος για την κατασκευη ηταν 1800 ευρω(1000 ευρω downpipe-back εξατμιση και 800 ευρω για τα καινουρια downpipes)thumb!!!

Οσο τεραστιο και αν φαινεται το ποσο,με μια συντομη ερευνα αγορας,μπορειτε να διαπιστωσετε την διαφορα στην τιμη σε σχεση με τους αλλους γνωστους εξατμισαδες!

Αν δεν σου κάνει κόπο, πες τι έρευνα είχες κάνει? Τι κοίταξες από επώνυμες, ποιούς Έλληνες ρώτησες, τί τιμές σου είπαν?

Panos 316T
19-10-11, 23:11
Κατι που θελω να ρωτησω...
Αναπρογραμματισμο θα κανεις;
λογικα θα σου σηκωσει και πιεση εστω και 0,1.
Αν κανεις ποσταρε dyno να δουμε που και ποσο βελτιωθηκαν οι καμπυλες,
πιστευω θα χει ενδιαφερον...

Karizma Z4
20-10-11, 00:04
Αν δεν σου κάνει κόπο, πες τι έρευνα είχες κάνει? Τι κοίταξες από επώνυμες, ποιούς Έλληνες ρώτησες, τί τιμές σου είπαν?

Δεν μπορω να μπω στην διαδιακασια να λεω τις προσφορες που πηρα,απο τους αλλους εξατμισαδες,γιατι αυτο ισως φανει ως δυσφημηση προς το προσωπο τους και σε καμια περιπτωση δεν το θελω αυτο!Απλα θα αρκεστω να πω οτι και πιο πανω...Ηταν μακραν η καλυτερη περιπτωση απο οσες μου προσφερθηκαν,κυριως απο θεμα τιμης,μιας και ολοι οι γνωστοι εξατμισαδες στο θεμα της δουλειας τους ειναι κορυφαιοιthumb

Απο επωνυμες εξατμισεις,οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ που παρουσιασα το project,καμια δεν με ικανοποιουσε γιατι ηταν ολες πολυ στενες σε σχεση με αυτο που ζητουσε ο προγραμματιστης μου!Αν υπηρχε κατι επωνυμο και επιβεβαιωμενα αποδοτικο να ειστε σιγουροι πως θα το προτιμουσα:original:

Karizma Z4
20-10-11, 00:12
Κατι που θελω να ρωτησω...
Αναπρογραμματισμο θα κανεις;
λογικα θα σου σηκωσει και πιεση εστω και 0,1.
Αν κανεις ποσταρε dyno να δουμε που και ποσο βελτιωθηκαν οι καμπυλες,
πιστευω θα χει ενδιαφερον...

Ναι Πανο ειναι κανονισμενο να δουμε παλι το προγραμμα του αυτοκινητου και ειναι στα σχεδια του κυριου Δημητριαδη να σηκωσει λιγο πιεση ακομα!Λογικα το νουμερο που ανεφερες,αν και περισσοτερο θα ειναι διορθωση στις αλλαγες που επεφερε η τοποθετηση της εξατμισης!Εξαλλου περιθωρια να σηκωσω παραπανω πιεση απο αυτην που ανεφερες δεν υπαρχει,μιας και οι μαμα τουρμπινες καπου εκει κοντα τερματιζουν.Απο κει και πανω για να δεις μερικα extra αλογα,πρεπει να παιξεις με μεθανοληthumb

Διαγραμμα θα ποσταρω οπως και καθε φορα που κανω καποια αλλαγη στο αυτοκινητο μου!Και με την υπαρχουσα πιεση συν την εξατμιση,αλλα και μετα την διορθωση του προγραμματος!

billarasm3
20-10-11, 01:29
μπραβο καρισμα αψογη δουλεια!!!
καμια φωτο απο εισαγωγη εχεις???
το αμαξι λογικα θα παρει αρκετα πραγμα που το ευχομαι!!

υ.γ θελω βολτα!!!:original:

Karizma Z4
20-10-11, 12:44
μπραβο καρισμα αψογη δουλεια!!!
καμια φωτο απο εισαγωγη εχεις???
το αμαξι λογικα θα παρει αρκετα πραγμα που το ευχομαι!!

υ.γ θελω βολτα!!!:original:

Βασιλη τελικα την εισαγωγη προς το παρον δεν θα την φτιαξω...θα περιμενω λιγο ακομα μηπως και εμφανιστει κατι επωνυμο και δοκιμασμενο στην αγορα!

Το αυτοκινητο θα ρυθμιστει ως εχει επομενως!

Z4 DCT
20-10-11, 12:51
Βασιλη τελικα την εισαγωγη προς το παρον δεν θα την φτιαξω...θα περιμενω λιγο ακομα μηπως και εμφανιστει κατι επωνυμο και δοκιμασμενο στην αγορα!

Το αυτοκινητο θα ρυθμιστει ως εχει επομενως!

Δημητρη, εχει σαιτ ο ανθρωπος?

Karizma Z4
20-10-11, 12:52
Δημητρη, εχει σαιτ ο ανθρωπος?

Οχι δεν εχει Γιαννη!Αλλα σου στελνω το τηλεφωνο του τωρα με pmthumb

stef
20-10-11, 12:56
Δημητρη, εχει σαιτ ο ανθρωπος?

Να σε γω να κερώνεις και να γυαλίζεις εξατμίσεις με πανάκι μικροινών και τίποτα άλλο..... :hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
20-10-11, 12:59
Να σε γω να κερώνεις και να γυαλίζεις εξατμίσεις με πανάκι μικροινών και τίποτα άλλο..... :hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εννοητε....thumbthumb....εχω και αλοιφουλα για την εξατμιση, πως νομιζεις οτι περνω τα βραδια του χειμωνα μεσα στο παρκιν......οταν ολοι κοιμουνται......:thumbsup::thumbsup:

Z4 DCT
20-10-11, 12:59
Δημητρη η δουλεια ειναι ΦΟΒΕΡΗ!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Karizma Z4
20-10-11, 13:00
Ερχεται και βιντεακι συντομα!Μεχρι το απογευμα θα το εχω σηκωσει :original:

Karizma Z4
20-10-11, 14:53
Να και το βιντεακι που σας ειχα υποσχεθει με τον ηχο της καινουριας εξατμισης!Ελπιζω να εχει μεταφορτωθει κανονικα και να μην υπαρχει καποιο προβλημα! Στο βιντεο το αυτοκινητο ηταν παγωμενο και αφου το αφησω να δουλεψει για ενα περιπου λεπτο,δινω μερικες γκαζιες μεχρι τις 1500-2000rpm και μετα μερικες μεχρι τις 3000-3500rpm!

Υ.Γ : Δυναμωστε τα ηχεια,γιατι ο ηχος ειναι χαλια :thanks:

Το link για το βιντεο ειναι εδω :


https://www.youtube.com/watch?v=vDSTFylhVxU

Z4 DCT
20-10-11, 16:05
:shok:...πολυ καλη!!!, οταν αφηνεις το γκαζι κανει λες και θα καταπιει οποιον ειναι απο πισω!!!!thumbthumb

Karizma Z4
20-10-11, 18:19
:shok:...πολυ καλη!!!, οταν αφηνεις το γκαζι κανει λες και θα καταπιει οποιον ειναι απο πισω!!!!thumbthumb

Ησυχη ειναι μωρε...μην την βλεπεις ετσι :whistle:

billarasm3
21-10-11, 00:38
θελω να το ακουσω ψηλα τι θα κανει!!!:thumbsup:

Karizma Z4
21-10-11, 01:49
θελω να το ακουσω ψηλα τι θα κανει!!!:thumbsup:

Ειναι πολυ ησυχο,εντελως παραδοξως thumb

Z4 DCT
21-10-11, 01:52
Να και το βιντεακι που σας ειχα υποσχεθει με τον ηχο της καινουριας εξατμισης!Ελπιζω να εχει μεταφορτωθει κανονικα και να μην υπαρχει καποιο προβλημα! Στο βιντεο το αυτοκινητο ηταν παγωμενο και αφου το αφησω να δουλεψει για ενα περιπου λεπτο,δινω μερικες γκαζιες μεχρι τις 1500-2000rpm και μετα μερικες μεχρι τις 3000-3500rpm!

Υ.Γ : Δυναμωστε τα ηχεια,γιατι ο ηχος ειναι χαλια :thanks:

Το link για το βιντεο ειναι εδω :

https://www.youtube.com/watch?v=vDSTFylhVxU

Πως μου αρεσει αυτο το σφυριγμα των τουρμπινων οταν περνουν μπροστα κρυα τα ατιμα.....:thumbsup::thumbsup:

VanVIC
19-11-11, 20:49
Πολύ ωραίο project, ΜΠΡΑΒΟ, ελπίζω να το "χαίρεσαι" όπως το ονειρευόσουν.

Αυτός ο Δημητριάδης...

Καλές βόλτες !!!

Thomelef
20-11-11, 09:33
πολύ ωραία δουλειά...σκέτο κόσμημα η εξάτμιση αγορίνα.
καλορίζικη, και εύχομαι να την ευχαριστηθείς όσο δεν παίρνει...:original: