PDA

Επιστροφή στο Forum : E34 M5 video



Monsta
14-10-11, 09:16
Αξίζει να είναι μόνο του...


https://www.youtube.com/watch?v=-N_Om2CxtVU&feature=player_embedded


Δύο εβδομάδες για να ετοιμασθεί το κάθε αυτοκίνητο!!!!! :shok:

stefm5
14-10-11, 09:30
love it!

αλλά σχεδόν το 99% του κόσμου ξεχνάει ότι το πρώτο Μ5 ήταν το Ε28...550 κομμάτια στην ευρώπη σε μια εποχή που ισοπέδωσε τον ανταγωνισμό

Ptboul
14-10-11, 10:27
Για πάντα στην καρδιά μας._ https://www.sitepoint.com/forums/images/smilies/spvalentines/heart_smiley.gif

Nikos
14-10-11, 12:44
love it!

αλλά σχεδόν το 99% του κόσμου ξεχνάει ότι το πρώτο Μ5 ήταν το Ε28...550 κομμάτια στην ευρώπη σε μια εποχή που ισοπέδωσε τον ανταγωνισμό

Το Ε28 ηταν περισσοτερο μια εξεληξη της 535Μ παρα ενα αυτοκινητο φτιαγμενο απ'την αρχη με Μ specs.
Γι αυτο και το πρωτο αυθεντικο σχεδιασμενο απο λευκη κολλα χαρτι Μ5 ειναι το Ε34......για οσους εζησαν εκεινη την εποχη, το σοκ και δεος που προκαλουσε ωπου εμφανιζοταν ηταν μοναδικο. Απλα δεν υπηρχε τιποτα αντιστοιχο απο κανενα κατασκευαστη......ΜΟΝΑΔΙΚΟ.... ..με ποιοτητα υλικων και κατασκευης απο αλλο πλανητη. Οι τυχεροι που το οδηγουσαν ξερουν καλα τι λεω.
Για τους νεοτερους ειναι απλα ενα παλιο Μ5 , 4 γενιες πισω απ το F10.....

Ptboul
14-10-11, 13:08
Γι αυτο και το πρωτο αυθεντικο σχεδιασμενο απο λευκη κολλα χαρτι Μ5 ειναι το Ε34......για οσους εζησαν εκεινη την εποχη, το σοκ και δεος που προκαλουσε ωπου εμφανιζοταν ηταν μοναδικο. Απλα δεν υπηρχε τιποτα αντιστοιχο απο κανενα κατασκευαστη......ΜΟΝΑΔΙΚΟ.... ..με ποιοτητα υλικων και κατασκευης απο αλλο πλανητη. Οι τυχεροι που το οδηγουσαν ξερουν καλα τι λεω.
Για τους νεοτερους ειναι απλα ενα παλιο Μ5 , 4 γενιες πισω απ το F10.....

:worthy:

Θυμάμαι ακόμα μερικά σχόλια των 4Τ της εποχής:

''Για όποιον θέλει να περνά απαρατήρητος διαλέγει ένα ουδέτερο χρώμα.
Όποιος θέλει να δώσει Ιταλικό χρώμα στην τέλεια Γερμανική κατασκευή, επιλέγει μία κόκκινη Μ5''
:v:

stefm5
14-10-11, 14:54
Το Ε28 ηταν περισσοτερο μια εξεληξη της 535Μ παρα ενα αυτοκινητο φτιαγμενο απ'την αρχη με Μ specs.
Γι αυτο και το πρωτο αυθεντικο σχεδιασμενο απο λευκη κολλα χαρτι Μ5 ειναι το Ε34......για οσους εζησαν εκεινη την εποχη, το σοκ και δεος που προκαλουσε ωπου εμφανιζοταν ηταν μοναδικο. Απλα δεν υπηρχε τιποτα αντιστοιχο απο κανενα κατασκευαστη......ΜΟΝΑΔΙΚΟ.... ..με ποιοτητα υλικων και κατασκευης απο αλλο πλανητη. Οι τυχεροι που το οδηγουσαν ξερουν καλα τι λεω.
Για τους νεοτερους ειναι απλα ενα παλιο Μ5 , 4 γενιες πισω απ το F10.....

διαφωνώ
το Ε28 Μ5 με το Ε28 535 έχει όση σχέση έχει το Ε34 Μ5 με το Ε34 535...δηλαδή καμία
το μοτέρ του Ε34 είναι το μοτέρ του Ε28 με αναβαθμισμένο εγκέφαλο και εκκεντροφόρους
το σασμάν ακριβώς το ίδιο, η ανάρτηση και το τιμόνι ακριβώς ή ίδια φιλοσοφία

πολύ απλά το Ε28 δε το γνώρισε κανείς λόγω σπανιότητας και τιμής, αλλά είναι ο 'πατριάρχης'

Nikos
14-10-11, 15:31
διαφωνώ
το Ε28 Μ5 με το Ε28 535 έχει όση σχέση έχει το Ε34 Μ5 με το Ε34 535...δηλαδή καμία
το μοτέρ του Ε34 είναι το μοτέρ του Ε28 με αναβαθμισμένο εγκέφαλο και εκκεντροφόρους
το σασμάν ακριβώς το ίδιο, η ανάρτηση και το τιμόνι ακριβώς ή ίδια φιλοσοφία

πολύ απλά το Ε28 δε το γνώρισε κανείς λόγω σπανιότητας και τιμής, αλλά είναι ο 'πατριάρχης'

Eκεινη την εποχη κυριαρχουσαν οι εκδοσεις της Alpina και τα υπολοιπα περνουσαν σχεδον απαρατηρητα.

stefm5
14-10-11, 15:45
Eκεινη την εποχη κυριαρχουσαν οι εκδοσεις της Alpina και τα υπολοιπα περνουσαν σχεδον απαρατηρητα.

ναι η alpina b7 είχε 300 ίππους και ήταν πύραυλος εδάφους...αλλά φορούσε έναν τούρμπο Μ30 όταν η bmw έριχνε χρήμα στην εξέλιξη του 24ν S38
διαφορά κλάσης

και αργότερα στο Ε34, η alpina έβγαλε το b10biturbo βασισμένο στο 12ν 535 αλλά ο S38 άλλο πράγμα..

ειδικά το 3,8 ήταν αμάξι όνειρο :wub:

stef
14-10-11, 15:50
Ακριβώς όπως τα λέει ο Νίκος είναι....

Αχ ψάχνω άρθρο των 4Τροχών που σου είχα ξαναποστάρει Νίκο και δεν το βρίσκω...

Nikos
14-10-11, 20:14
Ακριβώς όπως τα λέει ο Νίκος είναι....

Αχ ψάχνω άρθρο των 4Τροχών που σου είχα ξαναποστάρει Νίκο και δεν το βρίσκω...

Έχω ακόμα το τεύχος με το τεστ του Χατζηπαναγιωτου στο 3.8 σε avus Blau χρωμα, nurburgring sportpacket και γκρι του πάγου δερμάτινο εσωτερικό στο εξώφυλλο.....το αυτοκίνητο αυτό είχε την παλιά μάσκα πριν το facelift, ήταν το προσωπικό του Μανιατοπουλου και μετά από ένα χρόνο πέρασε στα χέρια ενός πολύ καλού φίλου δικού μου και του 5555 (Σπυρος) για 25.000.000 δραχμές. Βγαιναμε βόλτα τα δυο Μ5 και ο Σπυρος μ΄ενα γνήσιο Μ3 Ε36 το 1994 και η ευχαρίστηση του να είσαι ιδιοκτήτης τέτοιων αυτοκινήτων ήταν αντίστοιχη με αυτή που το αγοράκι βρίσκεται πάνω από το ξαπλωμενο κοριτσάκι για πρώτη φορά και ανακαλύπτει ένα καινούργιο κόσμο......ύστερα ισοπεδωθηκαν ΟΛΑ.

Thomelef
14-10-11, 20:35
Έχω ακόμα το τεύχος με το τεστ του Χατζηπαναγιωτου στο 3.8 σε avus Blau χρωμα, nurburgring sportpacket και γκρι του πάγου δερμάτινο εσωτερικό στο εξώφυλλο.....το αυτοκίνητο αυτό είχε την παλιά μάσκα πριν το facelift, ήταν το προσωπικό του Μανιατοπουλου και μετά από ένα χρόνο πέρασε στα χέρια ενός πολύ καλού φίλου δικού μου και του 5555 (Σπυρος) για 25.000.000 δραχμές. Βγαιναμε βόλτα τα δυο Μ5 και ο Σπυρος μ΄ενα γνήσιο Μ3 Ε36 το 1994 και η ευχαρίστηση του να είσαι ιδιοκτήτης τέτοιων αυτοκινήτων ήταν αντίστοιχη με αυτή που το αγοράκι βρίσκεται πάνω από το ξαπλωμενο κοριτσάκι για πρώτη φορά και ανακαλύπτει ένα καινούργιο κόσμο......ύστερα ισοπεδωθηκαν ΟΛΑ.
true!!!
και για να το πώ λίγο πιο καλά, μετά είρθε το ευρώ...απο εκεί και μετά ισοπεδώθηκαν όλα...

Monsta
14-10-11, 20:43
Συγκρίνοντας πάντως το δικό μου 3.8 Nurburgring edition με το τωρινό μου Μ3, μπορεί μεν το τελευταίο να είναι πιο πρησμένο σαν ///Μ και με πιο μοντέρνο εσωτερικό, όμως το Μ5 ήταν πολύ πιο 'αυτοκίνητο'. Από το τρόπο που πατούσε στο δρόμο, το πως έκλειναν οι πόρτες, το σασί βράχος, αλλά και αυτός ο S38Β38 που ήταν από άλλο πλανήτη. Επίσης παρόλο που δεν είμαι ο πλέον hardcore οδηγός στη καθημερινότητα, τα μαΝίσια 4-πίστονα του Μ5 δεν είχαν καμία σχέση με τα εργοστασιακά φρένα του 46.

Συνεχίζω να μετανιώνω μέχρι και σήμερα που το πούλησα...

m_power_lunatic
14-10-11, 21:08
Έχω ακόμα το τεύχος με το τεστ του Χατζηπαναγιωτου στο 3.8 σε avus Blau χρωμα, nurburgring sportpacket και γκρι του πάγου δερμάτινο εσωτερικό στο εξώφυλλο.....το αυτοκίνητο αυτό είχε την παλιά μάσκα πριν το facelift, ήταν το προσωπικό του Μανιατοπουλου και μετά από ένα χρόνο πέρασε στα χέρια ενός πολύ καλού φίλου δικού μου και του 5555 (Σπυρος) για 25.000.000 δραχμές. Βγαιναμε βόλτα τα δυο Μ5 και ο Σπυρος μ΄ενα γνήσιο Μ3 Ε36 το 1994 και η ευχαρίστηση του να είσαι ιδιοκτήτης τέτοιων αυτοκινήτων ήταν αντίστοιχη με αυτή που το αγοράκι βρίσκεται πάνω από το ξαπλωμενο κοριτσάκι για πρώτη φορά και ανακαλύπτει ένα καινούργιο κόσμο......ύστερα ισοπεδωθηκαν ΟΛΑ.

+n.......στο εξωφυλλο των 4Τ ειναι μπροστα το Μ5 Ε34 απο ενα liar jet νομιζω,σε ενα avus blau με την μεγαλη καρδια και λευκο σαλονι ειχα κατσει σε μια εκθεση μεσα και ειχα παθει εγκεφαλικο.....τοτε ειχα την 518i E34 και το τί βροχη ειχα φαει σε εκεινη την εκθεση να καθομαι βραδυα να το χαζευω δεν περιγραφεται.

Μαλλον τυχαιο ειναι το γεγονος οτι εδω και 1 μηνα γυροφερνει στο μυαλο μου για μελλοντικο οχημα οικογενειακο (αν ''κρεμαστω και εγω'') να φτιαξω ενα Μ5 Ε34 με την ζανταρα γυαλισμενη στο στεφανι και σκουρο δρεπανι στο κεντρο,κουρτινακια πισω κτλ.....

stef
14-10-11, 21:11
Έχω ακόμα το τεύχος με το τεστ του Χατζηπαναγιωτου στο 3.8 σε avus Blau χρωμα, nurburgring sportpacket και γκρι του πάγου δερμάτινο εσωτερικό στο εξώφυλλο.....το αυτοκίνητο αυτό είχε την παλιά μάσκα πριν το facelift, ήταν το προσωπικό του Μανιατοπουλου και μετά από ένα χρόνο πέρασε στα χέρια ενός πολύ καλού φίλου δικού μου και του 5555 (Σπυρος) για 25.000.000 δραχμές. Βγαιναμε βόλτα τα δυο Μ5 και ο Σπυρος μ΄ενα γνήσιο Μ3 Ε36 το 1994 και η ευχαρίστηση του να είσαι ιδιοκτήτης τέτοιων αυτοκινήτων ήταν αντίστοιχη με αυτή που το αγοράκι βρίσκεται πάνω από το ξαπλωμενο κοριτσάκι για πρώτη φορά και ανακαλύπτει ένα καινούργιο κόσμο......ύστερα ισοπεδωθηκαν ΟΛΑ.

Εξώφυλλο με jet δίπλααα!!
Πωπωπωπωπω τι μου θύμησες τώρααα!!!!
Ο φίλος σου έμενε κοντά μου Βούλα στην Καστελορίζου
Το έβλεπα και μου έτρεχαν τα σάλια έβαλε μεγάλα ρουθούνια του f/l και λευκά φλας
Δεν έπρεπε να το δώσει ΠΟΤΕ αυτό το αμάξι

stef
14-10-11, 21:13
Τα ίδια γράφουμε Γιάννη
Είμαστε "πυροβολημένοι" και οι 2
Και εγώ τότε είχα το φρέσκο 518 τότε του θείου μου και μετά του πατέρα μου και μου έκανα βόλτες Βούλα-Γλυφάδα συνέχεια και όταν έβλεπα αυτό το Μ5 και ένα λευκό του Αγγλούπα πάθαινα ταράκουλο...

Monsta
14-10-11, 21:19
έβαλε μεγάλα ρουθούνια του f/l και λευκά φλας




Το f/l wide grill προυποθέτει και f/l wide καπό. :original:

stef
14-10-11, 21:25
Το f/l wide grill προυποθέτει και f/l wide καπό. :original:

Συμφωνώ!
Απλά δεν το ανέφερα και αυτό!!

stef
14-10-11, 21:28
Το βρήκααααααααα

https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=93&article=2481

7309 πινακίδα

Θα έσκαγα εαν δεν το έβρισκα!!!

stefm5
14-10-11, 21:44
έχω κι εγώ φυλαγμένο αυτό το τεύχος...έχω και το προηγούμενο με μια κόκκινη
τα διάβαζα κάθε μέρα σα χαζό παιδάκι
στην κυριολεξία λατρεύω αυτά τα αυτοκίνητα

georgepap
14-10-11, 22:26
Πραγματικα αυτα τα αυτοκινητα εχουν ηδη γραψει ιστορια!!!
Γιατι ειχαν εντονο χαρακτηρα..ξεχωριζαν απο τα περισσοτερα αυτοκινητα
των δρομων,εκεινη την εποχη και ΟΔΗΓΙΚΑ!!!
Εχω οδηγησει πολλα αυτοκινητα..και M5Ε60 και M3Ε92.Ενταξει ειναι ωραια τα
τελευταια..γρηγορα..φρεναρο υν μπαινουν σε στροφες..αλλα μεχρι εκει!!
Αυτα τα παλια ///Μ ηταν αλλο πραμα....Πηγαιναν αν ηξερες και μπορουσες,εμπαιναν στις στροφες αν ειχες σωστες γραμμες και προπαντων καθαρο νου,η αποκριση στο γκαζι
δεν συγκρινεται με κανενα turbo μονο και διπλο...!!!!
Δεν υπηρχαν ηλεκτρονικα συστηματα ευσταθειας...τα εκανες ΟΛΑ εσυ..ησουν εσυ και το αυτοκινητο και τιποτα αλλο..ετσι υπηρχε μια αμιβαια σχεση μεταξυ σας...!!!
Κατεβαινες μετα απο γρηγορη διαδρομη και ελεγες τι ΟΔΗΓΟΣ ειμαι.Τωρα λες τι
αυτοκινητο οδηγαω!!!!
Τωρα ειναι ολα ιδια και απροσωπα δυστηχως!!!

Thomelef
15-10-11, 09:03
Πραγματικα αυτα τα αυτοκινητα εχουν ηδη γραψει ιστορια!!!
Γιατι ειχαν εντονο χαρακτηρα..ξεχωριζαν απο τα περισσοτερα αυτοκινητα
των δρομων,εκεινη την εποχη και ΟΔΗΓΙΚΑ!!!
Εχω οδηγησει πολλα αυτοκινητα..και M5Ε60 και M3Ε92.Ενταξει ειναι ωραια τα
τελευταια..γρηγορα..φρεναρο υν μπαινουν σε στροφες..αλλα μεχρι εκει!!
Αυτα τα παλια ///Μ ηταν αλλο πραμα....Πηγαιναν αν ηξερες και μπορουσες,εμπαιναν στις στροφες αν ειχες σωστες γραμμες και προπαντων καθαρο νου,η αποκριση στο γκαζι
δεν συγκρινεται με κανενα turbo μονο και διπλο...!!!!
Δεν υπηρχαν ηλεκτρονικα συστηματα ευσταθειας...τα εκανες ΟΛΑ εσυ..ησουν εσυ και το αυτοκινητο και τιποτα αλλο..ετσι υπηρχε μια αμιβαια σχεση μεταξυ σας...!!!
Κατεβαινες μετα απο γρηγορη διαδρομη και ελεγες τι ΟΔΗΓΟΣ ειμαι.Τωρα λες τι
αυτοκινητο οδηγαω!!!!
Τωρα ειναι ολα ιδια και απροσωπα δυστηχως!!!

όλα ωραία, εδώ είσαι φάουλ!!!:original: