PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολική βαφή...



BILL007
12-10-11, 18:37
Το είδα και αυτό.Νομίζω είναι άξιο να το δούμε...

https://automarin.gr/dbimg/news/34_2.jpg

https://automarin.gr/news_more.asp?id=34 (https://automarin.gr/news_more.asp?id=34)

Οι εγκαταστάσεις τους μοιάζουν τέλειες και πεντακάθαρες!

Απο 699...Εντάξει ένα πιο μεγάλο να πάει 1000???

Συν οτι δεν περιλαμβάνει επιδιορθώσεις...

Πάντως η τιμή τους για τις εγκαταστάσεις τους είναι απλα άπιαστες!
Ολικό κάτω απο 1500 δεν είχα βρει πουθενά!


Έχει κανείς εμπειρία να μας πεί????

Stamatis
12-10-11, 18:45
Κάνει πολύ μεγάλο άνοιγμα η AutoMarin.
Εχει μπεί δυνατά, με φτηνες τιμές και επίσης έχει μαζέψει και ένα σκασμό αυτοκίνητα στη μάντρα της.
Το φανοποιείο της είναι καλό.
Το ξέρω γιατί εκεί έφτιαξε η μάνα μου ένα φτερό που της το είχαν τσαλακώσει και έχει συνεργασία η ασφάλειά της με αυτούς.
εγώ γκρίνιαζα ότι θα κάνουν τσαμπατζίδικη δουλειά κτλ, αλλά και με το μηχάνημα που το μετρήσαμε μια χαρά δουλίτσα έκαναν και το χρώμα δεν ξεχωρίζει.

Βέβαια δεν πλήρωσε για να ξέρω τι παίζει απο τιμές, αλλά η δουλειά τους ήταν μια καλή έκπληξη.

Monsta
12-10-11, 18:52
Το έχω δει Μπιλ. Είχαν και προσφορά για ματ βαφή, αν δε κάνω λάθος στα ίδια χρήματα.

Σίγουρα αξίζει να το ερευνήσει κανείς και να δει κάποια δουλειά τους.

Όμως:

Στη τιμή αυτή επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο θα γίνεται σωστή προ-εργασία (ξηλώματα-τριψίματα-υλικά). Μπορεί το αρχικό αποτέλεσμα να είναι 'λαμπερό', σημασία έχει όμως να αντέξει και στο χρόνο.

BILL007
12-10-11, 18:56
thanks Σταμάτη...:original:

Kώστα μου τελείωσαν τα thanks :S ΛΟΛ! Θα σου δώσω αργότερα ;)

Και εγώ το ίδιο δεν ξέρω...Γι'αυτό θέλω να μας πουν όποιοι έχουν προσωπική εμπειρία...

Είναι γνωστό το ότι όπου ακούς για πολλά κεράσια,κράτα μικρό καλάθι...;)

Monsta
12-10-11, 18:57
Κ

αλλά και με το μηχάνημα που το μετρήσαμε μια χαρά δουλίτσα έκαναν




Τι είπες πάλι βρε ασχετίδη ? Τίποτα δεν έμαθες απ όλα τα σεμινάρια που έχεις περάσει ??? :ranting2: Είδες υψηλό # στο βερνίκι και έβγαλες συμπέρασμα πως έκαναν καλή δουλειά ? :hystericalbs1:


Λούλη ε Λούλη !!!!!! :th_Laie_67-1:

bmwz3
12-10-11, 19:07
ωραιο θεματακι οι βαφες..
οι γνωστες μπορουν να μας πουν και εμας τους ασχετους γιατι ζητανε αλλα αντι αλλων χρηματα για βαφες?? τα χρωματα των αυτοκινητων μας τα παραγγελνουν απο την bmw με τον κωδικο χρωματος ή οχι?
εγω ενδιαφερομουν να βαψω καπο,μετωπι και ουρανο .σε συστημενο σιγουρα καλος βαφεας μου ειπε 300 ευρω.υποψιν εχω και βαθουλωματα στην οροφη απο μπουνιδια παοκτσιδων.ενας αλλος φθηνος που κανει πολλες δουλειεςμου ειπε επι λεξη στο τηλεφωνο για τα ιδια πραγματα :να παω να αγορασω απο μια οδο στη θεσσαλονικη μισο κιλο χρωμα ,μου ειπε θα το πληρωσω 25 ευρω περιπου και 120 η εργασια.επισης ειπε "το χρωμα θα ειναι ολοιδιο θα το πετυχει ακριβως" εκει εμεινα μ@λ@κ@ς..
δεν ερχεται το χρωμα απο την εταρια ακριβως το ιδιο?κανουν μιξεις στο περιπου να βγει?

Libanner
12-10-11, 19:11
Οι εταιρείες που φτιάχνουν χρώματα είναι στάνταρ δε φτιάχνει η bmw χρώματα απλά έχει προμηθευτές όπως και για πολλά άλλα πράγματα απο βιδούλες μέχρι φανάρια κτλ.Οι τιμές που βρήκες είναι καλές,80 με 100 ευρώ το κομμάτι πάει περίπου και κάνα 150 για τους προφυλακτήρες κάπου εκεί είναι η ταρίφα

Stamatis
12-10-11, 19:18
Τι είπες πάλι βρε ασχετίδη ? Τίποτα δεν έμαθες απ όλα τα σεμινάρια που έχεις περάσει ??? :ranting2: Είδες υψηλό # στο βερνίκι και έβγαλες συμπέρασμα πως έκαναν καλή δουλειά ? :hystericalbs1:


Λούλη ε Λούλη !!!!!! :th_Laie_67-1:

Αφού ρε είχε ιδια νούμερα με την πόρτα και το καπώ :ranting2:

Nino
12-10-11, 19:27
ωραιο θεματακι οι βαφες..
οι γνωστες μπορουν να μας πουν και εμας τους ασχετους γιατι ζητανε αλλα αντι αλλων χρηματα για βαφες?? τα χρωματα των αυτοκινητων μας τα παραγγελνουν απο την bmw με τον κωδικο χρωματος ή οχι?
εγω ενδιαφερομουν να βαψω καπο,μετωπι και ουρανο .σε συστημενο σιγουρα καλος βαφεας μου ειπε 300 ευρω.υποψιν εχω και βαθουλωματα στην οροφη απο μπουνιδια παοκτσιδων.ενας αλλος φθηνος που κανει πολλες δουλειεςμου ειπε επι λεξη στο τηλεφωνο για τα ιδια πραγματα :να παω να αγορασω απο μια οδο στη θεσσαλονικη μισο κιλο χρωμα ,μου ειπε θα το πληρωσω 25 ευρω περιπου και 120 η εργασια.επισης ειπε "το χρωμα θα ειναι ολοιδιο θα το πετυχει ακριβως" εκει εμεινα μ@λ@κ@ς..
δεν ερχεται το χρωμα απο την εταρια ακριβως το ιδιο?κανουν μιξεις στο περιπου να βγει?

το χρωμα βγαινει με τον κωδικο του απο υπολογιστη
Παρα πολλα απο τα επισημα, αλλα δεν εχουν καν φουρνο ,αλλα δεν προλαβαινουν αλλα και για αλλους λογους που δεν ειναι του παροντος στελνουν τα αμαξια σε εξωτερικους"συνεργατες", ο ανυποψιαστος πελατης νομιζει οτι του το εφτιαξε ο επισημος...
Τωρα οσο για το ερωτημα σου σχετικα με τις μεγαλες διαφορες στις τιμες αυτο ξεκινα απο το πως νομιζει και εκτιμα ο καθενας τη δουλεια του ,μεχρι την ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιει και φυσικα την "ζητηση" που εχει.
Το σιγουρο παντως ειναι οτι στην υπαρχουσα οικονομικη κατασταση θα πρεπει να εκλογικευτουν και οι παροχες υπηρεσιων (μαζι και πολλα αλλα) και να "συμβαδιζουν" με μισθους και ρευστοτητα που υπαρχει στην αγορα.
Οσοι το καταλαβουν νωρις και προσαρμοστουν και θα επιβιωσουν αλλα και κερδισμενοι θα βγουν...

ΔημήτρηςΜ3
12-10-11, 19:36
Το έχω δει Μπιλ. Είχαν και προσφορά για ματ βαφή, αν δε κάνω λάθος στα ίδια χρήματα.

Σίγουρα αξίζει να το ερευνήσει κανείς και να δει κάποια δουλειά τους.

Όμως:

Στη τιμή αυτή επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο θα γίνεται σωστή προ-εργασία (ξηλώματα-τριψίματα-υλικά). Μπορεί το αρχικό αποτέλεσμα να είναι 'λαμπερό', σημασία έχει όμως να αντέξει και στο χρόνο.

πω να μην εχω ετοιμο το κιτ να γινει ενα ματ γκρι...

Kostas_1
12-10-11, 19:43
Θα συμφωνησω με τον Σταματη.

H Automarin ειναι μια απο τις υγιεις εταιρειες του χωρου με σωστη εξυπηρετηση και ποιοτητα. Μιλαω εκ πειρας και γω.

Monsta
12-10-11, 19:52
Αφού ρε είχε ιδια νούμερα με την πόρτα και το καπώ :ranting2:


Great! It should actually read MORE.




-1 από μένα λοιπόν με παράδειγμα το αυτοκίνητο της μαμάς του Πρόεδρου.




ΥΓ: Δεν πρόκειται όμως να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες. Έχω γράψει αρκετά πράγματα στο φόρουμ, αλλά και ξεχωριστό ΘΡΕΝΤ μόνο για βαφές/προετοιμασία. Όποιος θέλει να μάθει κάποια πράγματα, ας κάνει ένα search.

Stamatis
12-10-11, 20:01
για να μην ψαχνω να βρω τι και που εχεις γραψει τι και δεν το βρισκω και εκνευριστώ δεν μου λες το λογο;

Monsta
12-10-11, 20:15
για να μην ψαχνω να βρω τι και που εχεις γραψει τι και δεν το βρισκω και εκνευριστώ δεν μου λες το λογο;

Ο λόγος είναι απλός:

Τα μπεκ στα ρομπότ είναι σεταρισμένα να ρίχνουν συγκεκριμένες ποσότητες. Ούτε λίγο, ούτε πολύ. Αποδεκτό αποτέλεσμα με γνώμονα την οικονομία.

Όμως ένας μερακλής βαφέας που σέβεται τον εαυτό του και αγαπάει τη δουλειά του, όταν έρθει η ώρα να ρίξει βερνίκι, θα θέλει να το 'μελώσει'. Όταν λοιπόν μελώνεις, αυτομάτως έχεις υψηλότερα # από τα εργοστασιακά.

stef
12-10-11, 20:29
H Automarin ειναι μια απο τις υγιεις εταιρειες του χωρου με σωστη εξυπηρετηση και ποιοτητα. Μιλαω εκ πειρας και γω.


Ας μην μιλήσω καλύτερα.....

Kostas_1
12-10-11, 20:37
Ας μην μιλήσω καλύτερα.....

Τι να πω ρε Στεφανε. παντως εγω εχω μεινει ικανοποιημενος.

Stamatis
12-10-11, 20:37
Ο λόγος είναι απλός:

Τα μπεκ στα ρομπότ είναι σεταρισμένα να ρίχνουν συγκεκριμένες ποσότητες. Ούτε λίγο, ούτε πολύ. Αποδεκτό αποτέλεσμα με γνώμονα την οικονομία.

Όμως ένας μερακλής βαφέας που σέβεται τον εαυτό του και αγαπάει τη δουλειά του, όταν έρθει η ώρα να ρίξει βερνίκι, θα θέλει να το 'μελώσει'. Όταν λοιπόν μελώνεις, αυτομάτως έχεις υψηλότερα # από τα εργοστασιακά.

ναι ρε αλλα τωρα αν το πάμε στον εξυπνοπουλιδη που θα το κοιταξει με το μετρο πριν το παρει ανταλλαγή δεν θα δει διαφορά στους βαθμους.
δεδομένου οτι και το χρωμα ειναι ιδιο ταμαμ, μαλλον για καλό το βλέπω το αποτέλεσμα.
(λέω εγώ τώρα)

Monsta
12-10-11, 21:56
στον εξυπνοπουλιδη που θα το κοιταξει με το μετρο πριν το παρει ανταλλαγή δεν θα δει διαφορά στους βαθμους.

(λέω εγώ τώρα)


1ον ντεν βάφεις για τον κάθε 'εξυπνοπουλιδη'. Τώρα γίνανε και όλοι 'εξπέρ' με τα μηχανάκια ανά χείρας επειδή είναι τόσο ασχετοπούλιδες που δεν μπορούν να διακρίνουν χωρίς αυτά ούτε μια βαμένη επιφάνεια.

Και μιας που είμαστε Ο/Τ....

Μπορεί ο συγκεκριμένος έμπορος να κάνει μια χαρά δουλειά και μακάρι...

Όσο για τα νούμερα στον υπέρηχο....

....αυτό το μαραφέτι μετράει από λαμαρίνα και άνω....

...που σημαίνει (θεωρητικά πάντα), αν έχει 33.3% αστάρι, 33.3% χρώμα και 33.3% βερνίκι μάς δίνει ένα x νούμερο.

Τώρα, αν αλλάξουν τα ποσοστά αλλά το αποτέλεσμα δώσει πάλι 100, κανείς δεν θα ξέρει τι και πως. Θέλω να πω ότι το ίδιο περίπου νούμερο (120s / 130s) είναι εντελώς τυχαίο. Ο μάστορας την ώρα που βάφει δεν έχει αυτό στο νου του, αφού και να θέλει να το πετύχει δεν είναι στο χέρι του. Το πιο πιθανό πάντως, και αυτό που συμβαίνει στη πλειονότητα των περιπτώσεων, είναι και είσαι + 50μ/60μ όταν και τα υπόλοιπα υποστρώματα είναι σωστά ριγμένα.

Leonidas_E39
12-10-11, 21:59
Εγω πιστευω οτι 5 χαρτοταινιες δεν θα τους φτανουν για να χαρτωσουν ενα αμαξι μιας και πιστευω οτι δεν ξηλωνουν ουτε φαναρι σε αυτα τα λεφτα.

dreamer
10-04-22, 19:02
ενα ωραιο αρθρο που εξηγει γιατι η bmw χρησιμοποιει στην βαφη της το λεγομενο orange-peel και πως δημιουργειται

ORANGE PEEL ON BMW CARS EXPLAINED


https://newoldcars.com/orange-peel-on-bmw-cars-explained/

dreamer
25-05-22, 14:22
ποσο βαφουν το κομματι τωρα? η' βαφουν αναλογα την δυσκολια η' και τα 2? εχω πολλα χρονια να κανω λαμαρινοδουλεια και δεν εχω ιδεα. επισης οταν πηγα να παρω προσφορα με ρωτανε αν πλερωνω εγω η' ειναι με ασφα. γιατι αν ειναι με ασφα χρεωνουν πιο ψηλα,οτι μπορει να ειναι αλλο το ποσο στο τελος αν χρειαστει επιπλεον χρωμα και κατι τετοια κολπα.

οποτε αν παω σε αλλον τωρα, για προσφορα,τι με συμφερει να τους πω οτι πλερωνει η ασφα η΄οτι τα πλερωνω εγω? η ζημια ειναι 50-50 .