PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] turbo ή Μ54



katsaraios
12-10-11, 13:31
Ε46 318 Μ43 1.895
τουρμπισμα και αν ναι σε ποιον για προγραμματισμο τοποθετηση???

η Μ54 3λιτρο και μαιμου??

προσανατολιζομαι στο νομιμο δλδ φτερουγα

fanisk
12-10-11, 13:39
Αν ησουν κανας ζαμαν-φου που θελει να ζησει τη ζωη του και δεν τον νοιαζουν τα αλλα, μαιμου. Επειδη εχεις και τη κορη σου ομως.. original και μετα ολα τα αλλα. thumb

gnx
12-10-11, 13:40
τριλιτρο

Ptboul
12-10-11, 13:54
Μπρος γκρεμΝός κ πίσω ρέμα.

Άστο όπως είναι.

PANOS-E60
12-10-11, 14:00
Γιώργο πριν 2 ακριβώς χρόνια ήμουνα στο ίδιο σημείο. 318ci (1.9) και δίλημμα. Το κόστος ήταν περίπου το ίδιο αν θεωρήσεις την υποδομή (αναρτήσεις, φρένα, τροχοί) σαν κοινό παρονομαστή.
Αφού έσπασα γιά μήνες το κεφάλι μου δεν κατέληξα σε απόφαση και άλλαξα αυτοκίνητο γιά να φύγει από μπροστά μου το θέμα.

Αν ξαναγύριζα το χρόνο πίσω, θα διάλεγα το 3λιτρο με τους γνωστούς κινδύνους, δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα άλλωστε. Η λογικότερη λύση όμως είναι το τούρμπο.

stefm5
12-10-11, 14:06
με διαφορά θα προτιμούσα το 3λιτρο
καμία επαφή οι δύο επιλογές

Panos 316T
12-10-11, 14:10
εξαρτάται τι ζητάς , τι χρήση θα του κάνεις και μέχρι πόσο φτάνει το μπάτζετ σου...
διευκρίνησε τα αν θέλεις...

joseph
12-10-11, 14:19
Ε46 318 Μ43 1.895
τουρμπισμα και αν ναι σε ποιον για προγραμματισμο τοποθετηση???

η Μ54 3λιτρο και μαιμου??

προσανατολιζομαι στο νομιμο δλδ φτερουγα

Τουρμπο και νομιμο...

katsaraios
12-10-11, 14:21
βρισκω 3λιτρο με 4 .5 χιλ. κομπλε
χιλιομετρα κανω πολλα γυρω στα 1500-1800 τον μηνα μεσα και κανενα ταξιδι.
οικονομικος ο Μ43 και τιμιος με κανενα 8-8.5/100 με καλο γκαζι οχι παντα τσιτα βεβαια.
με τουρμπο και σωστο προγραμμα -στησιμο-περιφερειακα που φτανω για ασφαλη οσο γινετε χρηση του μοτερ?
ειχα και Μ43 και Μ54 3λιτρο και 2.2 το 3λιτρο ειναι κορυφη μετα το Μ3 αλλα οσο το εχεις το πατας αυτο σκεφτομαι.
και φυσικα το θεμα της δηλωσης που δεν συμφερει

Stamatis
12-10-11, 14:21
Τουρμπο.
Στεγνα.
Αν εκανα ειχα σημερα 1.800 και ηθελα αλογα θα τον εβαζα τον σαλιγκαρο.
Πηγα βολτιτσα με 36αρι 1.8 και το αμαξι ειναι τρομερο παιχνιδι.
Φφφασσσσσσσσς τσσσσσσσσσς μπουμπουμπουρρρρρρρρρ

Τι 6κυλινδρος και πρασιναλογα.
Ριχτου και ενα σετ φρενα Και εσυ ο Ιδιος Θα παθεις πλακα.

bill_m3
12-10-11, 14:21
Εξαρτάται από το πόσο χρήμα θες να δώσεις και που θες να το φτάσεις ...

Γνώμη μου κάνε το 3λιτρο αλλά να το δηλώσεις τουλάχιστον 2λιτρο :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

paganis
12-10-11, 14:22
κομπρεσσορα...ροπη απο χαμηλα, αισθηση 2,5λιτρου...και ηχο να γουσταρεις!

Christos 330
12-10-11, 14:28
M 54 . . .

Stamatis
12-10-11, 14:30
M 54 . . .

Εκτακτη εισφορα.

katsaraios
12-10-11, 14:31
κανενας τουρμπατος να μας κανει υπολογισμο.
το αμαξι προριζεται για καθημερινη μαλλον νυχτερινη χρηση :thumbsup: οχι για κοντρες και πιστα .

Christos 330
12-10-11, 14:36
Εκτακτη εισφορα.

Δεν δηλωνω τιποτα ας πιασουν τους αλλους οχι εμενα . . .

Αρκετα με τις μ@λ@κιες τους Σταματη . . .

Kostas_1
12-10-11, 14:39
παλιο και σταθερο διλλημα.

Αν τα τελη κλπ σε απασχολουν, τοτε τουρμπο.
Οταν "μπαινει" ομως σε turbo η καταναλωση αυξανεται αρκετα. Θα ξεπερναει τα 11+

Κατα τα αλλα ο Μ54 ειτε ειναι 3.0 ειτε 2.2 δεν ξεχωριζει....Μαλλον αυτο θα εκανα.

Να μη σου πω ότι ακομη καλυτερα πουλα το και παρε του Βασιλη. Ειναι και περιποιημενο ειναι και γαμπριο εχει και τα παραπανω δεδομενα, εχει και κομπρεσσορα. Σεφτιαξα μπαγασα

Stamatis
12-10-11, 14:39
Δεν δηλωνω τιποτα ας πιασουν τους αλλους οχι εμενα . . .

Αρκετα με τις μ@λ@κιες τους Σταματη . . .

https://www.express.gr/afieroma/trofima-pota/160472oz_20090426160472.php3

Τα σαλιγκαρια ειναι επιδοτουμενα ρε.

Thomelef
12-10-11, 14:40
θα συμφωνήσω με τον πρόεδρο. ένα τετρακύλινδρο 18άρι μοτέρ της μπεμβε,
είναι και γαμώ τις πλατφόρμες για να γίνει μια τέτοια δουλειά. άσε που μετά
θα είναι τελείως παιχνίδι όπως είπε ο σταμάτης...κράτα το όσο αντέξει, και μετά
πέταμα. άσε που στην τελική και το Μ54, ψόφιο είναι μετά τον πρώτο μήνα.
αυτό και να το βαρεθείς, με πολύ ίγο έξτρα χρήμα, μπορείς να το ανεβάσεις
λίγο ακόμα.
επίσεις γνώμη μου είναι αντί για M54, με κάτι τις παραπάνω περίπου στο χιλιιάρικο,
βάζεις ένα S54 και είσαι τελείως κομπλέ. εδώ που φτάσαν οι τιμές, δεν αξίζει τα
λεφτά του κανένα Μ54. η μία η άλλη έρχεται με τα S54.

katsaraios
12-10-11, 14:44
παλιο και σταθερο διλλημα.

Αν τα τελη κλπ σε απασχολουν, τοτε τουρμπο.
Οταν "μπαινει" ομως σε turbo η καταναλωση αυξανεται αρκετα. Θα ξεπερναει τα 11+

Κατα τα αλλα ο Μ54 ειτε ειναι 3.0 ειτε 2.2 δεν ξεχωριζει....Μαλλον αυτο θα εκανα.

Να μη σου πω ότι ακομη καλυτερα πουλα το και παρε του Βασιλη. Ειναι και περιποιημενο ειναι και γαμπριο εχει και τα παραπανω δεδομενα, εχει και κομπρεσσορα. Σεφτιαξα μπαγασα

φυσικα και με απασχολουν τα τελη αλλιως θα πηγαινα σε 3λιτρο δηλωμενο 2 φυσικα.
με τουρμπο και σωστο στησιμο σκεφτομαι οτι συμφερει και για τους παπ@ρες με σηματα-εισφορες και για δυναμη ,με απασχολει η αξιοπιστια και το μπατζετ για ενα ασφαλες προτζεκτ για αυτο ρωταω οσους ειναι γνωστες

katsaraios
12-10-11, 14:45
θα συμφωνήσω με τον πρόεδρο. ένα τετρακύλινδρο 18άρι μοτέρ της μπεμβε,
είναι και γαμώ τις πλατφόρμες για να γίνει μια τέτοια δουλειά. άσε που μετά
θα είναι τελείως παιχνίδι όπως είπε ο σταμάτης...κράτα το όσο αντέξει, και μετά
πέταμα. άσε που στην τελική και το Μ54, ψόφιο είναι μετά τον πρώτο μήνα.
αυτό και να το βαρεθείς, με πολύ ίγο έξτρα χρήμα, μπορείς να το ανεβάσεις
λίγο ακόμα.
επίσεις γνώμη μου είναι αντί για M54, με κάτι τις παραπάνω περίπου στο χιλιιάρικο,
βάζεις ένα S54 και είσαι τελείως κομπλέ. εδώ που φτάσαν οι τιμές, δεν αξίζει τα
λεφτά του κανένα Μ54. η μία η άλλη έρχεται με τα S54.

ναι αλλα μιλαμε για καθημερινη χρηση Θωμα

Ptboul
12-10-11, 14:52
Ταξίδια = πολλά km

Τούρμπο + ταξίδια = τον λοπού.

τούρμπο (+)

-Αξεπέραστη αίσθηση ροπής και επιτάχυνσης, αίσθηση κυριαρχίας στον δρόμο - μόνο σε Μ έκδοση πιστεύω υπάρχει επαφή αίσθησης/σύγκρισης.
-Φορολογική αβάντα
-χαμηλή και καλά κατανάλωση

τούρμπο (-)

-Αλλαγή τουρΠίνας κάθε (μ.ο) 50.000km (1.500 ευρώ για πιασοκολέ/ποιοτικές καταστάσεις)
-Αλλαγή γουέϊστ γκέητ (600 ευρώ)
-Αλλαγή ιντερκούλερ (αυτό δε το πρόλαβα ευτυχώς)
- Αυξημένη κατανάλωση λαδιού (μακροχρόνια αύξηση κόστους χρήσης)
-Αποκλειστική χρήση καυσίμου 100 οκτανίων (μακροχρόνια αύξηση κόστους χρήσης)
-Φοβάσαι να περάσεις από πολλά και βαθιά νερά.
-Βαρεμάρα και εντελώς μη - πρακτικό σε καθημερινή συμβίωση η αναμοΝή του σταμάτα/ξεκίνα. (σου σπάει τα νεύρα ο μπιτζινάς: σβύστε το κύριε. -χμμ.. εεε, βάλτε εσείς κ το σβήνω σε λίγο..)
και άλλα που μου διαφεύγουν.

Τα παραπάνω είναι απόρροια προσωπική με συμβίωση σε Μ40.

Ίσως πολλά να έχουν αλλάξει από τότε οπότε ας μας διαφωτίσουν οι φρέσκοι γνώστες, πχ Panos316T.

Για τον 3lt τα ξέρεις μόνος σου ;)

Thomelef
12-10-11, 14:53
ναι αλλα μιλαμε για καθημερινη χρηση Θωμα

το S54 μια χαρά είναι για καθημερινή χρήση, όπως και Μ54. απλά το ένα θα το γουστάρεις
κάθε μέρα, και δεν θα το βαρεθείς ποτέ σαν μοτέρ. αντίθετα, το Μ54 είναι απλώς ένας
μεγάλος κινητήρας της πεμβέ. τπτ το ιδιαίτερο. στον πρώτο μήνα το βαριέσαι...
απο την άλλη το τούρμπο, δεν είναι και ότι καλύτερο για καθημερινή χρήση,
εκτός και αν το δώσεις 30 άλογα επιπλέον δύναμη, και το κάνεις απλά να πειγαίνει
το αμάξι λίγο πιο αξιοπρεπώς. τζάμπα λεφτά δλδ...το πολύ ανεβασμένο απο την
άλλη, μπορεί και να σε κουράσει. εγώ επειδή είμαι και λίγο κάγκουρας, θα
τούρμπιζα το 18άρι όσο πάει, και θα είχα το νού μου!!!

stefm5
12-10-11, 14:58
το S54 μια χαρά είναι για καθημερινή χρήση, όπως και Μ54. απλά το ένα θα το γουστάρεις
κάθε μέρα, και δεν θα το βαρεθείς ποτέ σαν μοτέρ. αντίθετα, το Μ54 είναι απλώς ένας
μεγάλος κινητήρας της πεμβέ. τπτ το ιδιαίτερο. στον πρώτο μήνα το βαριέσαι...
απο την άλλη το τούρμπο, δεν είναι και ότι καλύτερο για καθημερινή χρήση,
εκτός και αν το δώσεις 30 άλογα επιπλέον δύναμη, και το κάνεις απλά να πειγαίνει
το αμάξι λίγο πιο αξιοπρεπώς. τζάμπα λεφτά δλδ...το πολύ ανεβασμένο απο την
άλλη, μπορεί και να σε κουράσει. εγώ επειδή είμαι και λίγο κάγκουρας, θα
τούρμπιζα το 18άρι όσο πάει, και θα είχα το νού μου!!!

θα συμφωνήσω για την σύγκριση μεταξύ Μ54 και S54...εγώ έχω το 3λιτρο και ήδη σκέφτομαι κομπρέσορα ή Μ5...
όμως μεταξύ Μ43 και Μ54 δεν υπάρχει επαφή στην λειτουργία, όσα bar και να ρίξεις στον Μ43

Thomelef
12-10-11, 15:05
θα συμφωνήσω για την σύγκριση μεταξύ Μ54 και S54...εγώ έχω το 3λιτρο και ήδη σκέφτομαι κομπρέσορα ή Μ5...
όμως μεταξύ Μ43 και Μ54 δεν υπάρχει επαφή στην λειτουργία, όσα bar και να ρίξεις στον Μ43

συμφωνώ. την λειτουργεία του Μ54 δεν θα τον έχει. αν όμως φτιαχτεί σωστά το
18άρι, μπορεί να γίνει πολύ πιο ωραίο. αξιόπιστο να γίνει σαν το Μ54, δεν υπάρχει
περίπτωση ούτε μία στο εκατομύριο, ακόμα και αν μείνει μαμά...τα Μ54, είναι στην
κυριολεξία αλεξίσφαιρα. ίσως τα πιο αξιόπιστα μοτέρ που έχει βγάλει ποτέ η πεμβε.

Stamatis
12-10-11, 15:07
Ταξίδια = πολλά km

Τούρμπο + ταξίδια = τον λοπού.

τούρμπο (+)

-Αξεπέραστη αίσθηση ροπής και επιτάχυνσης, αίσθηση κυριαρχίας στον δρόμο - μόνο σε Μ έκδοση πιστεύω υπάρχει επαφή αίσθησης/σύγκρισης.
-Φορολογική αβάντα
-χαμηλή και καλά κατανάλωση

τούρμπο (-)

-Αλλαγή τουρΠίνας κάθε (μ.ο) 50.000km (1.500 ευρώ για πιασοκολέ/ποιοτικές καταστάσεις)
-Αλλαγή γουέϊστ γκέητ (600 ευρώ)
-Αλλαγή ιντερκούλερ (αυτό δε το πρόλαβα ευτυχώς)
- Αυξημένη κατανάλωση λαδιού (μακροχρόνια αύξηση κόστους χρήσης)
-Αποκλειστική χρήση καυσίμου 100 οκτανίων (μακροχρόνια αύξηση κόστους χρήσης)
-Φοβάσαι να περάσεις από πολλά και βαθιά νερά.
-Βαρεμάρα και εντελώς μη - πρακτικό σε καθημερινή συμβίωση η αναμοΝή του σταμάτα/ξεκίνα. (σου σπάει τα νεύρα ο μπιτζινάς: σβύστε το κύριε. -χμμ.. εεε, βάλτε εσείς κ το σβήνω σε λίγο..)
και άλλα που μου διαφεύγουν.

Τα παραπάνω είναι απόρροια προσωπική με συμβίωση σε Μ40.

Ίσως πολλά να έχουν αλλάξει από τότε οπότε ας μας διαφωτίσουν οι φρέσκοι γνώστες, πχ Panos316T.

Για τον 3lt τα ξέρεις μόνος σου ;)

εμπειρια απο τουρμπο εχω απο το σμαρτ.
Με ενα καλο πυρομετρο και ενα μπαρομετρο με turbo timer σβηνεις και στεγνα αμα θελεις.
Ουτε κρυωματα
ουτε τιποτα.

Επισης για την ωρα που θες να κανεις το κεφι σου, τραβας μια πιεση στο θεο (εχω δωσει και 1.6) και σουζαρεις για την πλακα σου. (εννοειται οχι καθε μερα)

Αυτα περι βενζινων κτλ τα ακουω πολυ επιστημονικα.
Αμα ρυθμισεις με απλη, απλη θα καις.
Αμα ρυθμισεις με μαζουτ, παλι μαζουτ θα καις.
Δεν ειναι απαραιτητο να δουλευεις 100αρα.
Καλο ειναι, ναι. Απαραιτητο οχι.

Οι τουρμπινες δεν ειναι αναγκη να αλλαζουν.
Υπαρχουν κιτ επισκευης. (καλοι και κακοι μαστορες υπαρχουν παντου)

Το σμαρτακι εχει αλλαξει 2 μηχανες και 2 τουρμπινες με τη δευτερη μηχανη.
Σημερα ειναι σαν καινουργιο παλι.
Δεν ειναι ταμπου να σπασεις εναν κινητηρα.
Ενταξει, ζημια ειναι, λεφτα κοστιζει. Ταμπου ομως δεν ειναι.
500 ευρω πηρε φιλος 1.800αρη bmw και τον φορεσε επανω σχεδον μονος του.
Ουτε καν μετωπη δεν εβγαλε. Ο χωρος ειναι απλετος για τον 4κυλινδρο.
1.000 κανει το μοτερ του σμαρτ.
Οι τιμες πλεον ειναι ξεφτιλα.
Ψηφιζω τουρμπο δαγκωτο.
Ναι
Σπανε
Χαλανε
Καινε

Αλλα εκεινο το μπαμ ρε παιδια, δεν υπαρχει πουθενα.
Η τουρμπινα μπορει να δινει τα ιδια αλογα με την ατμοσφαιρα.
Αλλα για εκεινη τη στιγμη που θα το τσαρουχωσεις και θα γουρλωσεις τα ματια λεγοντας μ α λ α κ α μου τι κανει το αμαξι!!!! Ειναι αλλου.
Ακομα και με σμαρτακι.
Ποσο μαλλον να εχεις λεβιε με ταχυτητες και 200αλογα με 25 κιλα ροπη.

Kostas Maras
12-10-11, 15:15
κανενας τουρμπατος να μας κανει υπολογισμο.
το αμαξι προριζεται για καθημερινη μαλλον νυχτερινη χρηση :thumbsup: οχι για κοντρες και πιστα .

Το υπερκυβιζεις το υπαρχων μοτερ στα 2000 κυβικα με Τ28 ρουλεμανάτη με πιεση 1bar γύρω στα 210 άλογα και ροπή πάνω απο 30 κιλά! Το κοστολόγειο φτάνει στις 9000 ευρώ!

Ptboul
12-10-11, 15:15
Σταμάτη εμένα είχε ράγισμα και τις 2 φορές που αλλάχτηκε, οπότε η επισκευή κρίθηκε αναξιόπιστη κ προτιμήθηκε αλλαγή.

Για το καύσιμο, δε ξέρω, ακολουθούσα πιστά τις οδηγίες του μηχανικού. Η merk πάντως συνιστά αποκλειστική χρήση 100 οκτανίων στους κομπρέσσορες.

ά ξέχασα και ένα ράγισμα πολλαπλής λόγω πιέσεων. (υπόψη ότι θέλεις άλλο σωλήνα και όχι μαμά, άλλο ένα παραπάνω κόστος)

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ περί αίσθησης + το ότι ταβάνι είναι ο ουρανός στις βελτιώσεις, αλλά παιδιά κακά τα ψέματα: Για γούστα οκ, για εργαλείο όμως καθημερινό θεωρώ ότι δεν κάνει.

Γιώργο εσύ ξέρεις τι μπορείς και όχι τι θέλεις.

Thomelef
12-10-11, 15:16
εμπειρια απο τουρμπο εχω απο το σμαρτ.
Με ενα καλο πυρομετρο και ενα μπαρομετρο με turbo timer σβηνεις και στεγνα αμα θελεις.
Ουτε κρυωματα
ουτε τιποτα.

Επισης για την ωρα που θες να κανεις το κεφι σου, τραβας μια πιεση στο θεο (εχω δωσει και 1.6) και σουζαρεις για την πλακα σου. (εννοειται οχι καθε μερα)

Αυτα περι βενζινων κτλ τα ακουω πολυ επιστημονικα.
Αμα ρυθμισεις με απλη, απλη θα καις.
Αμα ρυθμισεις με μαζουτ, παλι μαζουτ θα καις.
Δεν ειναι απαραιτητο να δουλευεις 100αρα.
Καλο ειναι, ναι. Απαραιτητο οχι.

Οι τουρμπινες δεν ειναι αναγκη να αλλαζουν.
Υπαρχουν κιτ επισκευης. (καλοι και κακοι μαστορες υπαρχουν παντου)

Το σμαρτακι εχει αλλαξει 2 μηχανες και 2 τουρμπινες με τη δευτερη μηχανη.
Σημερα ειναι σαν καινουργιο παλι.
Δεν ειναι ταμπου να σπασεις εναν κινητηρα.
Ενταξει, ζημια ειναι, λεφτα κοστιζει. Ταμπου ομως δεν ειναι.
500 ευρω πηρε φιλος 1.800αρη bmw και τον φορεσε επανω σχεδον μονος του.
Ουτε καν μετωπη δεν εβγαλε. Ο χωρος ειναι απλετος για τον 4κυλινδρο.
1.000 κανει το μοτερ του σμαρτ.
Οι τιμες πλεον ειναι ξεφτιλα.
Ψηφιζω τουρμπο δαγκωτο.
Ναι
Σπανε
Χαλανε
Καινε

Αλλα εκεινο το μπαμ ρε παιδια, δεν υπαρχει πουθενα.
Η τουρμπινα μπορει να δινει τα ιδια αλογα με την ατμοσφαιρα.
Αλλα για εκεινη τη στιγμη που θα το τσαρουχωσεις και θα γουρλωσεις τα ματια λεγοντας μ α λ α κ α μου τι κανει το αμαξι!!!! Ειναι αλλου.
Ακομα και με σμαρτακι.
Ποσο μαλλον να εχεις λεβιε με ταχυτητες και 200αλογα με 25 κιλα ροπη.

ωραίος ο θείος...γενικά τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο οδηγός. υπάρχουν
οδηγοί που ότι και αν τους δώσεις, θα το ανοίξουν σαν μαρούλι. υπάρχουν και
οι οδηγοί (βλέπε τουρμπόσκυλο - που χάθηκε αυτός πλάκα πλάκα?), που
παρόλο έχουν αρκετά πουσαρισμένα αυτοκίνητα, κάνουν συνετή χρήση και
δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα με το αμάξι τους...

katsaraios
12-10-11, 15:25
Το υπερκυβιζεις το υπαρχων μοτερ στα 2000 κυβικα με Τ28 ρουλεμανάτη με πιεση 1bar γύρω στα 210 άλογα και ροπή πάνω απο 30 κιλά! Το κοστολόγειο φτάνει στις 9000 ευρώ!

οχι με τοσα δεν μαμιεται το δηλωνω 330:shok::shok:

Stamatis
12-10-11, 15:37
οχι με τοσα δεν μαμιεται το δηλωνω 330:shok::shok:

Αστο στην ακρη για τα ταξιδια σου και παρε ενα Mx5 με δυο χιλιαρικα να γελασειντο χειλακι σου.
Αυτη ειναι η λυση που ψαχνεις.
Και μαζι θα κανεις και ενα σεμιναριο κωμμωτικης να βγαζεις κανα εξτραδακι.
Εγω παω να γραφτω στον Αμαραντο να παρω χρυση χτενα συντομα.

Stunt Mike
12-10-11, 15:38
οχι με τοσα δεν μαμιεται το δηλωνω 330:shok::shok:

Σοβαρο τουρμπισμα με κατω απο 4000 ευρωπουλα δεν γινεται....Και μιλαμε για 1ο σταδιο με αποδοση 170-190hp με πιεση ασφαλειας,ισως 200+ για κανα ανοιγματακι εχθρικοthumb.Αν δεν θες να κυκλοφορεις αδηλωτος ή ημινομιμος(2λιτρος δηλωμενος) βαλε κομπρεσσορα.Και πιο φτηνα θα σου βγει και θα νομιζεις οτι απεκτησες κυβικα και κανει και για την καθημερινη χρηση που το θες...

joseph
12-10-11, 15:42
Για μενα 316 και τουρμπο, και να σπασει ποσο εχει ανα μοτερ? τα βρισκεις με το κιλο..

Αν και δεν τον γνωριζω προσωπικα, στο αργος ο καρρας εχει φτιαξει πολλα και σωστα τουρμπο και κομπρεσσορ
Ενας φιλος ειχε βαλει κομπρεσσορ σε ενα 318 46 εδω και 7-8 χρονια, το αμαξι το ειχα οδηγησει ηταν γυρω στα 170 αλογα αλλα πηγαινε σουπερ!! μου ειχε αρεσει πολυ
Το αμαξι το πουλησε με 180 χιλ χλμ και απο οτι μου ειπε, ο επομενος το εχει ακομα χωρις προβληματα.
Ενας φιλος ακομα που ειχε ενα 46 μ3 εκανε ολα τα σερβις εκει και ειχε δει πολλα τουρμπο.

nikos ///M
12-10-11, 15:50
συγνωμη για το οφ-τοποικ αλλα ηθελα να ρωτησω
σε valvotronic μπαινει τουρμπο?

Thomelef
12-10-11, 16:32
όντως!!!καλά λένε τα παιδιά...υπάρχει και η λύση του κομπρέσορ, αλλά δεν νομίζω ότι
αξίζει τόσο σε αυτό το μοτέρ όσο θα άξιζε ένα τούρμπο...πάντως όπως είπε και ο φίλος
ΜΙΚΕ, το τεσσαράκι, για να κάνεις σωστή δουλειά το'χεις για πλάκα...φυσικά μιλάμε
και για πολύ μελέτη, και πράγματα που σίγουρα δεν μπορούν να υπολογιστούν σωστά
απο την αρχή...

Stamatis
12-10-11, 17:49
συγνωμη για το οφ-τοποικ αλλα ηθελα να ρωτησω
σε valvotronic μπαινει τουρμπο?
Ενας ηταν ο γενναίος αλλά δεν ξανακούσαμε ποτέ για αυτόν.

mse36
12-10-11, 18:06
Γιώργο χαίρομαι πολύ που θέτεις αυτό το ερώτημα γιατί εδώ και πολύ καιρό με απασχολεί και εμένα κάτι ανάλογο! (Μ43 με light turbo ή κομπρέσορα ή μετατροπή σε 2.2) οπότε πήρα κι εγώ τις απαντήσεις μου! Εγώ όμως χρησιμοποιώ την ζέτα μου ως δέυτερο αμάξι για βόλτες ή Σαβ/κο οπότε στην δικιά σου περίπτωση θα συμφωνήσω με την λύση του κομπρέσορα! ΚΑΙ νόμιμος είσαι, ΚΑΙ γκαζάκι έχεις, ΚΑΙ αξιόπιστο είναι, ΚΑΙ νορμάλ κατανάλωση έχεις(αν δεν του πίνεις το αίμα!) δλδ ΕΜ ΣΑΜΠΟΥ, ΕΜ ΚΟΝΤΙΣΙΟΝΕΡ!
Υ.Γ: Υπάρχει κανείς στο forum με Ζ3 με Μ43 τούρμπο ή κομπρέσορα για κανένα επιτόπιο νταλαβέρι? Αναμονή για ΠΜ...........

Akis 330Ci
12-10-11, 18:11
Aγαπητε συμφορουμιτη,
στο διλλημα που εθεσες ,μπορεις να κανεις αυτο... :

https://www.youtube.com/watch?v=dnNTN4yzLVU
ή μπορεις να κανεις αυτο...

https://www.youtube.com/watch?v=Z_9OofToQbI&feature=related

Υπαρχει και αλλη μια επιλογη ομως....χεχεχε :warriorsmiley: :warriorsmiley: :warriorsmiley:


https://www.youtube.com/watch?v=V9jFoFQvn8A

katsaraios
12-10-11, 18:35
Σοβαρο τουρμπισμα με κατω απο 4000 ευρωπουλα δεν γινεται....Και μιλαμε για 1ο σταδιο με αποδοση 170-190hp με πιεση ασφαλειας,ισως 200+ για κανα ανοιγματακι εχθρικοthumb.Αν δεν θες να κυκλοφορεις αδηλωτος ή ημινομιμος(2λιτρος δηλωμενος) βαλε κομπρεσσορα.Και πιο φτηνα θα σου βγει και θα νομιζεις οτι απεκτησες κυβικα και κανει και για την καθημερινη χρηση που το θες...
ναι αν δεις στο αρχικο ποστ μιλαω για ετοιμο πακετο κομπλε στα 4.5 χιλιαρικα για Μ54 οποτε καπου εκει παιζει το μπατζετ της μετατροπης αντε κανα 500 παραπανω

Για μενα 316 και τουρμπο, και να σπασει ποσο εχει ανα μοτερ? τα βρισκεις με το κιλο..

Αν και δεν τον γνωριζω προσωπικα, στο αργος ο καρρας εχει φτιαξει πολλα και σωστα τουρμπο και κομπρεσσορ
Ενας φιλος ειχε βαλει κομπρεσσορ σε ενα 318 46 εδω και 7-8 χρονια, το αμαξι το ειχα οδηγησει ηταν γυρω στα 170 αλογα αλλα πηγαινε σουπερ!! μου ειχε αρεσει πολυ
Το αμαξι το πουλησε με 180 χιλ χλμ και απο οτι μου ειπε, ο επομενος το εχει ακομα χωρις προβληματα.
Ενας φιλος ακομα που ειχε ενα 46 μ3 εκανε ολα τα σερβις εκει και ειχε δει πολλα τουρμπο.
Για τον Καρρα σκεφτομαι λογω παλαιοτερων φιλων που ασχοληθηκαν εκει εχουν καλη γνωμη ειδικα για τις τοποθετησεις σε Μ43

Γιώργο χαίρομαι πολύ που θέτεις αυτό το ερώτημα γιατί εδώ και πολύ καιρό με απασχολεί και εμένα κάτι ανάλογο! (Μ43 με light turbo ή κομπρέσορα ή μετατροπή σε 2.2) οπότε πήρα κι εγώ τις απαντήσεις μου! Εγώ όμως χρησιμοποιώ την ζέτα μου ως δέυτερο αμάξι για βόλτες ή Σαβ/κο οπότε στην δικιά σου περίπτωση θα συμφωνήσω με την λύση του κομπρέσορα! ΚΑΙ νόμιμος είσαι, ΚΑΙ γκαζάκι έχεις, ΚΑΙ αξιόπιστο είναι, ΚΑΙ νορμάλ κατανάλωση έχεις(αν δεν του πίνεις το αίμα!) δλδ ΕΜ ΣΑΜΠΟΥ, ΕΜ ΚΟΝΤΙΣΙΟΝΕΡ!
Υ.Γ: Υπάρχει κανείς στο forum με Ζ3 με Μ43 τούρμπο ή κομπρέσορα για κανένα επιτόπιο νταλαβέρι? Αναμονή για ΠΜ...........

Σταυρο τον κομπρεσσορα δεν τον εχω αποκλειση απλα πιστευω θα ξεφευγω προς τα πανω σε χρημα

apovas
12-10-11, 18:48
Ο Μ54 για ταξιδι ειναι απλα απαικτος.Αν εχεις και το εξαρι παρολο το θεομακρο διαφορικο το αφηνεις να σε παει με αρκετα λογικη καταναλωση μαλιστα.Τωρα επειδη το προηγουμενο μου ηταν διλιτρο τουρμπατο καταλαβαινω το διλημα.Σιγουρα στον Μ54 δεν θα νιωσεις ποτε αυτη την ωμη αισθηση επιταχυνσης που σου δινει η τουρμπινα και την αγκυλωση στο προσωπο απο το μονιμο χαμογελο ευχαριστησης.Απο την αλλη ομως δεν θα κοιταζεις και καθε λιγο τον πινακα οργανων για θερμοκρασια λαδιων νερου και ειδικα αυτος της βενζινας που παντα εκανε κατακορυφη βουτια.Εγω παντος και τριλιτρο που το εκανα παλι κατι μου λειπει απο την αισθηση του αυτοκινητου.Για τρεις χιλιαδες κυβικα το περιμενα πιο αγριο

Libanner
12-10-11, 18:56
Έλα ρε Γιώργο τι το έκανες το 306;

Λοιπόν έχουμε και λέμε...για να φτιάξεις ένα light turbo Μ43 όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω πρέπει να υπολογίζεις εκεί στα 4000 ευρώ και φυσικά προς τα πάνω δεν υπάρχουν όρια αν ανοιχτεί το μοτέρ μπουν σφυρήλατα σωθικά κτλ...Τώρα την μετατροπή όπως είπες την βρίσκεις στα ίδια λεφτά,τα βάζεις κάτω και προχωράς σε αυτό που πιστεύεις οτι σε εκφράζει και σε συμφέρει περισσότερο.

Το δικό μου το έχω χρόνια τουρμπισμένο λειτουργεί παραδειγματικά όποιος θέλει μπορεί να το δει και σε δράση!Για την κατανάλωση μην ακούς μπούρδες αμα δε το πατάς καίει και λιγότερο απο το εργοστασιακό,αν πηγαίνεις όλη την ώρα τουρμπισμένος λογικό είναι να καίει...δοκιμασμένα πράγματα.

BILL007
12-10-11, 19:02
Έλα ρε Γιώργο τι το έκανες το 306;

Λοιπόν έχουμε και λέμε...για να φτιάξεις ένα light turbo Μ43 όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω πρέπει να υπολογίζεις εκεί στα 4000 ευρώ και φυσικά προς τα πάνω δεν υπάρχουν όρια αν ανοιχτεί το μοτέρ μπουν σφυρήλατα σωθικά κτλ...Τώρα την μετατροπή όπως είπες την βρίσκεις στα ίδια λεφτά,τα βάζεις κάτω και προχωράς σε αυτό που πιστεύεις οτι σε εκφράζει και σε συμφέρει περισσότερο.

Το δικό μου το έχω χρόνια τουρμπισμένο λειτουργεί παραδειγματικά όποιος θέλει μπορεί να το δει και σε δράση!Για την κατανάλωση μην ακούς μπούρδες αμα δε το πατάς καίει και λιγότερο απο το εργοστασιακό,αν πηγαίνεις όλη την ώρα τουρμπισμένος λογικό είναι να καίει...δοκιμασμένα πράγματα.

Πες τα Θοδωρή!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thu mbsup:

katsaraios
12-10-11, 19:30
Έλα ρε Γιώργο τι το έκανες το 306;

Λοιπόν έχουμε και λέμε...για να φτιάξεις ένα light turbo Μ43 όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω πρέπει να υπολογίζεις εκεί στα 4000 ευρώ και φυσικά προς τα πάνω δεν υπάρχουν όρια αν ανοιχτεί το μοτέρ μπουν σφυρήλατα σωθικά κτλ...Τώρα την μετατροπή όπως είπες την βρίσκεις στα ίδια λεφτά,τα βάζεις κάτω και προχωράς σε αυτό που πιστεύεις οτι σε εκφράζει και σε συμφέρει περισσότερο.

Το δικό μου το έχω χρόνια τουρμπισμένο λειτουργεί παραδειγματικά όποιος θέλει μπορεί να το δει και σε δράση!Για την κατανάλωση μην ακούς μπούρδες αμα δε το πατάς καίει και λιγότερο απο το εργοστασιακό,αν πηγαίνεις όλη την ώρα τουρμπισμένος λογικό είναι να καίει...δοκιμασμένα πράγματα.
307 το πεζο Θεοδωρη..
Στο θεμα μας,
οπως τα λες τα σκεφτομαι και προσπαθησα να το περιγραψω,δεν σκιζω ουτε κοντραρω καθημερινα τα αμαξια μου ποσο μαλλον τωρα που με τις βενζινες στα υψη ειναι παραλογο να οδηγας καθημερινα ετσι.
Με ενδιαφερει παραπανω δυναμη απο τα τιμια οπως ειπα αλογα του 1.9 και φυσικα λογω χαρατσιων δεν θα σκεφτομουνα καθολου για τουρμπο οπως εκανα οσοι ξερουν παλιοτερα,κατευθειαν στον Μ54 και μια χαρα.
Το θεμα το αλλο ειναι με προγραμματισμο περιφερειακα τι γινετε?
Ακομα κανεις δεν εχει προτεινει καποιον εκτος του Καρρα που ειναι εξπερ .
Το τουρμπισμα με ενδιαφερει για πρωτο σταδιο οχι πειραγμα σε μοτερ τα βασικα και μεταδοση -φρενα αν χρειαζεται αναλογα το κερδος σε ιπποδυναμη.

paganis
12-10-11, 19:54
να απαντησω λοιπον και εγω απο την εμπειρια μου με τον κομπρεσσορα! αν και καταπιανομαι με τις τελευταιες ρυθμισεις, εγω δει πολυ ενθαρρυντικα δειγματα! ακομα και στο 0,3 που δουλευει ακομα και με εργοστασιακο προγραμμα ...η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη(δοκιμασα ζ3 1,9 και η διαφορα ηταν αρκετα μεγαλη)! στο 0,5-0,6...που το δουλευω περιστασιακα και μη εχοντας ρυθμισει ακομα σωστα τον παραλληλο( αυτο γινεται σε συνεργασια με τον φιλο Ζωη..bmw316turbo...) ,,το αμαξι βγαζει αρκετη δυναμη απο χαμηλα και με πολυ καλη αισθηση!

katsaraios
12-10-11, 22:40
να απαντησω λοιπον και εγω απο την εμπειρια μου με τον κομπρεσσορα! αν και καταπιανομαι με τις τελευταιες ρυθμισεις, εγω δει πολυ ενθαρρυντικα δειγματα! ακομα και στο 0,3 που δουλευει ακομα και με εργοστασιακο προγραμμα ...η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη(δοκιμασα ζ3 1,9 και η διαφορα ηταν αρκετα μεγαλη)! στο 0,5-0,6...που το δουλευω περιστασιακα και μη εχοντας ρυθμισει ακομα σωστα τον παραλληλο( αυτο γινεται σε συνεργασια με τον φιλο Ζωη..bmw316turbo...) ,,το αμαξι βγαζει αρκετη δυναμη απο χαμηλα και με πολυ καλη αισθηση!
εδω προτεινεις αλλη λυση αλλα βλεπω πολυ παιδεμα Λευτερη,θα πρεπει να εχω λυση ετοιμη γιατι δεν μπορω να μην χρησιμοποιω το αυτοκινητο.

Stamatis
12-10-11, 22:54
παρε ενα mx5 χρυσε μου ανθρωπε.
2 χιλιαρικα το ΜΧ5 και 3 χιλιαρικα το τουρμπισμα και τελείωσες.

katsaraios
12-10-11, 23:00
παρε ενα mx5 χρυσε μου ανθρωπε.
2 χιλιαρικα το ΜΧ5 και 3 χιλιαρικα το τουρμπισμα και τελείωσες.

2 μετρα ρε που να ξαπλωσω κει κατου??

Stamatis
12-10-11, 23:02
2 μετρα ρε που να ξαπλωσω κει κατου??

μια χαρα μπαινεις.
σαν το ποδαρι σου στην καλτσα θα νοιώθεις.
ακου το Σταμάτη που σου λέει.
ειναι μεγάλο λουνα παρκ αυτο το αμαξάκι

katsaraios
12-10-11, 23:06
μια χαρα μπαινεις.
σαν το ποδαρι σου στην καλτσα θα νοιώθεις.
ακου το Σταμάτη που σου λέει.
ειναι μεγάλο λουνα παρκ αυτο το αμαξάκι

θα επαιρνα Ζ3 Προεδρεthumb αλλα θελω να βαζω τα βατραχοπεδιλα-συμπραγκαλα του ερωτα το καλοκαιρι και κανα τενεκε λαδακι το χειμωνα :thumbsup:

m-power_01
12-10-11, 23:07
πάρε ένα 316 Ε46 f/l με Ν40 ή Ν45. Πέταξε του πάνω ένα Ν42 ή Ν46 Β20 με 143 αλογάκια και ροπούλα. Οικονομία ,αξιόπιστο, φρέσκο ,αδήλωτο.

katsaraios
12-10-11, 23:09
πάρε ένα 316 Ε46 f/l με Ν40 ή Ν45. Πέταξε του πάνω ένα Ν42 ή Ν46 Β20 με 143 αλογάκια και ροπούλα. Οικονομία ,αξιόπιστο, φρέσκο ,αδήλωτο.

ηταν υπο σκεψη Σπυρο αλλα ο εθελοντης που βρεθηκε τσιμπαει λιγοτερο στην τσεπη(ευκαιρια)

m-power_01
12-10-11, 23:11
Αν μπορείς πες νούμερα...

Stamatis
12-10-11, 23:13
θα επαιρνα Ζ3 Προεδρεthumb αλλα θελω να βαζω τα βατραχοπεδιλα-συμπραγκαλα του ερωτα το καλοκαιρι και κανα τενεκε λαδακι το χειμωνα :thumbsup:
τα Ζ3 ειναι ακριβά ρε.
Μαζντάκι στο διχιλιαρο και καθαρισες.
και κρατα και ενα αμαξι ακομα για το καλοκαίρι.

ενα παιχνίδι μας έμεινε. ας το χαρούμε.

katsaraios
12-10-11, 23:17
τα Ζ3 ειναι ακριβά ρε.
Μαζντάκι στο διχιλιαρο και καθαρισες.
και κρατα και ενα αμαξι ακομα για το καλοκαίρι.

ενα παιχνίδι μας έμεινε. ας το χαρούμε.
το χω καταλαβει ρε συ


https://www.youtube.com/watch?v=fT_C5efJHyg

Stamatis
12-10-11, 23:46
ετσι
ιεεετςςςςς
ιεεετςςςςς

Ptboul
13-10-11, 08:20
Σοβαρο τουρμπισμα με κατω απο 4000 ευρωπουλα δεν γινεται....Και μιλαμε για 1ο σταδιο με αποδοση 170-190hp με πιεση ασφαλειας,ισως 200+ για κανα ανοιγματακι εχθρικοthumb.

Kάν'τα 6 καλύτερα να 'σαι μέσα. (με κάποια επώνυμα προϊόντα) thumb

stefm5
13-10-11, 08:35
Kάν'τα 6 καλύτερα να 'σαι μέσα. (με κάποια επώνυμα προϊόντα) thumb

6 χιλιάρικα για Μ43 με 200-210 άλογα είναι ατόπημα :shok:

Ptboul
13-10-11, 08:48
6 χιλιάρικα για Μ43 με 200-210 άλογα είναι ατόπημα :shok:

Δε θα βάλει κ ένα φρενάκι, ένα κόΝι, το κατιτίς του βρε αδερφέ. Άνετα τα φτάνει.

Αν σκάσουμε Ταμ την άλλη Παρασκευή θα τα συζητήσουμε από κοντά.

ps: Ο Πάνος γιατί τηρεί σιγή ιχθύος; https://freeemoticonsandsmileys.com/emoticons/Smile%20Emoticons/fishing.gif

stefm5
13-10-11, 08:58
Δε θα βάλει κ ένα φρενάκι, ένα κόΝι, το κατιτίς του βρε αδερφέ. Άνετα τα φτάνει.

Αν σκάσουμε Ταμ την άλλη Παρασκευή θα τα συζητήσουμε από κοντά.

ps: Ο Πάνος γιατί τηρεί σιγή ιχθύος; https://freeemoticonsandsmileys.com/emoticons/Smile%20Emoticons/fishing.gif

μα ναι, θα χρειαστεί και φρενάκια...
όμως με τόσα λεφτά βάζει πλήρη μετατροπή με μοτερούκλα πάνω

Ptboul
13-10-11, 09:02
μα ναι, θα χρειαστεί και φρενάκια...
όμως με τόσα λεφτά βάζει πλήρη μετατροπή με μοτερούκλα πάνω

Εκεί καταλήγω κ εγώ:

1η επιλογή το αφήνει όπως είναι και στο μέλλον βλέπει.
2η επιλογή μοτέρι
3η Τούρπο (ή κομπρέσσορα) vs mx5 που προτείνει ο Σταματέλ αλλά έχεις 2 αμάξια να συντηρείς.

Libanner
13-10-11, 09:28
Η άποψη μου είναι ότι ένα Ε46 M43 316-318 με light turbo δηλαδή 170 άλογα πάνω κάτω δε χρειάζεται απαραίτητα μεγαλύτερα φρένα.Τα φρένα στο Ε46 είναι πολύ καλά και μπορώ να πώ οτι το σταματάνε άνετα ένα τέτοιο αμάξι (δοκιμασμένα πράγματα).Και για να μη νομίζει κανείς οτι γράφω μπούρδες σας θυμίσω πολύ απλά οτι τα 320 Ε46 με εξακύλινδρο μοτερ=μεγαλύτερο βάρος και παρόμοια απόδοση φοράει ακριβώς τα ίδια φρένα μπροστά!
Τώρα αν κάποιον δε τον καλύπτουν υπάρχουν πολλές έτοιμες λύσεις απλά θέλω να πω οτι δεν είναι κάτι που επείγει.Το τουρμπίζεις βλέπεις πώς πηγαίνει και εφόσον θεωρείς οτι δε σε καλύπτουν προχωράς σε βελτίωση.

Libanner
13-10-11, 09:34
Επίσης δε θεωρώ ατόπημα να δώσεις τόσα λεφτά για να φτιάξεις ένα καλό τουρμπάκι δηλαδή όσο και μια μετατροπή.Σκεφτείτε μόνο οτι κάθε χρόνο θα γλιτώνετε πάνω από 600 ευρώ με τα σημερινά δεδομένα και δε βάζω μέσα ακριβότερα ασφάλιστρα κτλ...

stefm5
13-10-11, 09:45
Επίσης δε θεωρώ ατόπημα να δώσεις τόσα λεφτά για να φτιάξεις ένα καλό τουρμπάκι δηλαδή όσο και μια μετατροπή.Σκεφτείτε μόνο οτι κάθε χρόνο θα γλιτώνετε πάνω από 600 ευρώ με τα σημερινά δεδομένα και δε βάζω μέσα ακριβότερα ασφάλιστρα κτλ...

θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει ισοπέδωση σε όλα

ένα Μ43 με τούρμπο είναι πολύ κατώτερο από ένα Μ54Β30...οπότε αυτό πρέπει να αντικατοπτρίζεται και στην τιμή
αν είναι αρκετά φθηνότερη λύση τότε αξίζει
αν φτάνει ή ξεπερνά την τιμή της σαφώς καλύτερης επιλογής, τότε έιναι ατόπημα ή καθαρά επιλογή κ@ύλας

Libanner
13-10-11, 10:23
θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει ισοπέδωση σε όλα

ένα Μ43 με τούρμπο είναι πολύ κατώτερο από ένα Μ54Β30...οπότε αυτό πρέπει να αντικατοπτρίζεται και στην τιμή
αν είναι αρκετά φθηνότερη λύση τότε αξίζει
αν φτάνει ή ξεπερνά την τιμή της σαφώς καλύτερης επιλογής, τότε έιναι ατόπημα ή καθαρά επιλογή κ@ύλας


Γενικά είναι ένα ατόπημα να "πειράξεις" ένα αυτοκίνητο,αλλά μονόδρομος απο την στιγμή που δε μπορείς να το πάρεις για πολλούς και διάφορους λόγους όπως θέλεις απο το εργοστάσιο.
Όπως σου είπα με το τούρμπο γλιτώνεις κάποια τσαμπατζίδικα λεφτά κάθε χρόνο τώρα είναι στην κρίση του καθενός αν είναι ατόπημα ή όχι...

Ptboul
13-10-11, 11:00
δεν μας λες και τι τελίκη εχεις τωρα με τι στροφες...

Άλλο ένα βασικό θέμα που ξεχάσαμε να θίξουμε .

(εγώ δεν άλλαξα σασμάν με αποτέλεσμα την χαμηλή τελική για τα δεδομένα τις ιπποδύναμης)

zaharias
13-10-11, 12:05
Καλο το τουρμπακι.. Σκυλι το Μ43.. ωραια φαση η ροπη και τα τσαφ τσουφ.. ΑΛΛΑ, αλλο το straight six.. Συμφωνω οτι και αυτα που πληρωνουν (τελη) οι 2λιτροι στα μπ@στ@ρδι@, ειναι ΠΟΛΛΑ.. Αν δηλωθει 2,2 (ή και 2,0) νομιζω οτι ειναι μια χαρα..
Βασικα θελει καλη σκεψη και ζυγισμα στα εξοδα που εχει η μια λυση και η αλλη.. Απο εκει και περα ξερει ο καθενας μεχρι που να απλωσει το χερι του.. (οικονομικη δυνατοτητα).. Κανει τα κουμαντα του και υπολογιζει πανω κατω ποσο του στοιχιζει η κ@υλα του το χρονο..

Του Πανου η (Α)γριογατα ειναι εξαιρεση, γιατι κλεινει σπιτια και εχει ριξει αρκετα χρηματα.. :D Γεια σου ρε Πανουλη με το εργαλειο σου (που το γουσταρω τρελα!! :D)

Panos 316T
13-10-11, 13:39
βρισκω 3λιτρο με 4 .5 χιλ. κομπλε ισοπαλία 0-0χιλιομετρα κανω πολλα γυρω στα 1500-1800 τον μηνα μεσα και κανενα ταξιδι Η κατανάλωση θα ανέβει όπως και να χει 1-1.οικονομικος ο Μ43 και τιμιος με κανενα 8-8.5/100 με καλο γκαζι οχι παντα τσιτα βεβαια.
με τουρμπο και σωστο προγραμμα -στησιμο-περιφερειακα που φτανω για ασφαλη οσο γινετε χρηση του μοτερ? γύρω στα 210 άρα είσαι πιο γρήγορος από το μ54 λόγω βάρους και ωμής δύναμης 2-1ειχα και Μ43 και Μ54 3λιτρο και 2.2 το 3λιτρο ειναι κορυφη μετα το Μ3 αλλα οσο το εχεις το πατας αυτο σκεφτομαι.
και φυσικα το θεμα της δηλωσης που δεν συμφερει 3-1

με κόκκινο οι παρατηρήσεις μου

από κει και πέρα...

το θέμα αξιοπιστίας συνάδει με την συντήρηση, τη σύνεση και τον σεβασμό που θα του χεις.Την ανεμελιά που έχεις τώρα την ξεχνάς!
Θα περιμένεις να ζεσταθεί,να ρολλάρεις και μετά να πατάς.
τα μάτια σου θα πρέπει να παίζουν πάνω στα όργανα,γενικά θα σαι λίγο τσιτωμένος αλλά ακολουθώντας τα παραπάνω δεν θα χεις κάποιο πρόβλημα.
είσαι διατεθειμένος να τα κάνεις καθημερινά;σκέψου το

α! καλό είναι να πιάνουν τα χέρια σου σε περίπτωση που φύγει κανά κολάρο από την υπερπλήρωση ,σκιστεί ή ξεραθεί κανά σωληνάκι υποπίεσης ...

τα υπόλοιπα από κοντά με μπυρολουκάνικο...thumb

katsaraios
13-10-11, 13:46
εδω δεν κολωσαμε στα Σκανια εκει να δεις καμπινα σηκωμενη και γερμανοπολυγωνο στα χερια :th_Laie_67-1:\
Πανο ευχαριστω και για το ΠΜ

leo328
13-10-11, 13:47
ζαχο οντως του πανου ειναι απο τον πλανητη αρη!καμια σχεση!χεχε :thumbsup:
συνοψιζοντας εχουμε

απο την μια το 1800cc τουρμπο τ
θετικα:
-ηχος F16
-θες τα μισα για τελη-ασφαλειες το χρονο,θες τα μισα για τελη ασφαλειες το χρονο,θες τα μισα για ασφαλειες το χρονο και παει λεγοντας....

απο την αλλη το 2λιτρο 330 χαχαχαχα
θετικα:
-ηχος ορχηστρας
-μεγαλυτερη ιπποδυναμη (230Hp).θα πρεπει να ριξεις πολλα λεφτα να τα φτασεις τα 230Hp του 330 αξιοπιστα παντα.οτι τα φτανεις ναι.με τι κοστος ομως και τι ....(πληρης μετατροπη 330 στην κανει με ταλιρο.230 με τουρμπο ποσα?χεχε
-αξιοπιστια μαμα μοτερ Bmw.

τα υπολοιπα πανω κατω τα ιδια ειναι οποτε δεν τα αναφερω καν σαν +- .
ο καθενας τα βαζει κατω σκεφτεται διαλεγει και παιρνει.( εγω πηρα το το πιο μακρυ :hystericalbs1::thumbsup:) και δεν το μετανιωνω.αντεχτε ωρε παλικαρια των straight-six!παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θα ναι!(αμα τα εχουμε ακομα).χαχαχαχα

Libanner
13-10-11, 14:09
το θέμα αξιοπιστίας συνάδει με την συντήρηση, τη σύνεση και τον σεβασμό που θα του χεις.Την ανεμελιά που έχεις τώρα την ξεχνάς!
Θα περιμένεις να ζεσταθεί,να ρολλάρεις και μετά να πατάς.
τα μάτια σου θα πρέπει να παίζουν πάνω στα όργανα,γενικά θα σαι λίγο τσιτωμένος αλλά ακολουθώντας τα παραπάνω δεν θα χεις κάποιο πρόβλημα.
είσαι διατεθειμένος να τα κάνεις καθημερινά;σκέψου το

α! καλό είναι να πιάνουν τα χέρια σου σε περίπτωση που φύγει κανά κολάρο από την υπερπλήρωση ,σκιστεί ή ξεραθεί κανά σωληνάκι υποπίεσης ...


Έτσι όπως τα λέει ο φίλος Πάνος είναι τα πράγματα Γιώργο αλλά τα χέρια σου πιάνουν δε νομίζω οτι είναι πρόβλημα να αλλάξεις ένα σωληνάκι υποπιέσης που μπορεί να ξεραθεί και να σχιστεί η να ξανά βάλεις κάνα κολάρο στην θέση του...


Άλλο ένα βασικό θέμα που ξεχάσαμε να θίξουμε .

(εγώ δεν άλλαξα σασμάν με αποτέλεσμα την χαμηλή τελική για τα δεδομένα τις ιπποδύναμης)

Αν δεν απατώμαι η κλιμάκωσή στις σχέσεις των 5 τάχυτων σασμάν στα Ε46 είναι όλες ίδιες με αυτά των μεγαλυτέρων κυβικών μόνο το βήμα των διαφορικών αλλάζει στα μεγαλύτερα μοντέλα

Stamatis
13-10-11, 14:10
ναι σωστα.

BILL007
13-10-11, 18:12
Δείτε αυτό!?!?! https://www.myhotbimmer.com/bmw/Custom/Superchargers/BMW_1.8_1.9L_Supercharger/548901

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Libanner
13-10-11, 19:12
when you get beat off the line by Honda Civics, with clear taillights, that cost half of the price of your car, and with the fact that you have the passing power of a nest of squirrels.

χαααχαχχαχα ωραία τα γράφει ο τύπος.Πέρα από την πλάκα καλό φαίνεται αν και δε γράφει αναλυτικά τι έχει πχ intercooler,θυμάμαι παλιότερα μια εταιρεία η downingatlanta έβγαζε κιτάκι για Μ42 Μ44 όσοι το είχαν βάλει ήταν πολύ ευχαριστημένοι με αντοχή στο χρόνο και απόδοση πάνω απο 200 άλογα για τα παραπάνω μοτερ.

katsaraios
13-10-11, 19:14
δεν βλεπω ιντερκουλερ φυσικα:thumbsdown:

Libanner
13-10-11, 19:19
Αυτή ήταν η εταιρεία

https://downingatlanta.com/downingatlanta/da_superchargers_info_new.htm

έχει και φωτογραφία απο το κιτάκι τοποθετημένο σε Μ42

zaharias
13-10-11, 19:26
Νομιζω οτι αν γινει κινηση για σαλιγκαρι, ολοι οι δρομοι οδηγουν στον Καρρα.. Το supercharger δεν θα το κοιτουσα..

BILL007
13-10-11, 19:37
Δυστηχώς άλλο το Μ44 και το Μ42 και άλλο το Μ43... Η downing το σταμάτησε το κιτ εδώ και κάτι χρόνια αν θυμάμαι καλά...

Ο Καρράς στο Άργος επίσης έχει σταματήσει να τουρμπίζει Μ43 απ'οσο θυμάμαι.Δεν ξέρω αν ξανάρχισε...

Libanner
13-10-11, 22:12
Ναι για Μ42 Μ44 έβγαζε η downingatlanta για Μ43 δεν έδινε κάτι και εννοείται οτι τα δυο αυτά μοτερ δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους...Απλά την ανέφερα γιατί το προϊόν της ήταν δοκιμασμένο...οχι σαν το παραπάνω που έβαλες λινκ που δε ξέρεις κανείς τι σόι είναι.Αν θυμάμαι καλά και εγώ έχει σταματήσει ο καράς να τουρμπίζει τα Μ43 βέβαια ένα τηλεφωνάκι μπορεί να λύσει τις όποιες απορίες.Αν και το κιτάκι που έδινε ήταν σε πολύ τσιμπημένη τιμή αλλά λειτουργούσε απροβλημάτιστα!

Panos 316T
13-10-11, 23:27
Sorry που θα το πω αλλα και ο καρας οπως χαρακτηριστικα λεω "ψευτοτουρμπισμα" κανει....
Πλεον υπαρχουν και αλλοι αξιολογοι μηχανικοι που μπορουν να κανουν το ιδιο(τουλαχιστον) με λιγοτερο κοστος.
Βεβαια θα πρεπει να κανεις μια ερευνα αγορας και να τα βαλεις κατω ...
Δειγμα γραφης,κοστος,πακετο,εγγυη η ;)

stefm5
14-10-11, 00:03
Sorry που θα το πω αλλα και ο καρας οπως χαρακτηριστικα λεω "ψευτοτουρμπισμα" κανει....
Πλεον υπαρχουν και αλλοι αξιολογοι μηχανικοι που μπορουν να κανουν το ιδιο(τουλαχιστον) με λιγοτερο κοστος.
Βεβαια θα πρεπει να κανεις μια ερευνα αγορας και να τα βαλεις κατω ...
Δειγμα γραφης,κοστος,πακετο,εγγυη η ;)

γι αυτό βάζεις την 3λιτρη σιγουριά και ησυχάζεις :D

katsaraios
14-10-11, 00:09
γι αυτό βάζεις την 3λιτρη σιγουριά και ησυχάζεις :D

την παρανομια και αμα κατσει η στραβη σκεφτομαι γιατι ουτε 2λιτρο δεν το δηλωνω
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ 600 + οσο το ανεβασουν του χρονου ειναι παρα πολλα.

fanisk
14-10-11, 01:22
την παρανομια και αμα κατσει η στραβη σκεφτομαι γιατι ουτε 2λιτρο δεν το δηλωνω
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ 600 + οσο το ανεβασουν του χρονου ειναι παρα πολλα.

Τοτε γιατι το σκεφτεσαι? Turbo οσο αντεχει η τσεπη σου στην αρχη (για καλη δουλεια), και υστερα οσο θες μπαζεις..

Καλυτερα να τα δινεις εκει παρα σε τελη, ασφαλειες και τεκμηριο.

m-power_01
14-10-11, 01:41
Σκεφτόμουν όλη μέρα ...τί να κάνεις ...τι να σου προτείνω ...τι θα ήταν καλύτερο για σένα...πιο οικονομικό ...πιο αξιόπιστο...
Τελικά κατέληξα!
Να κάτσεις στα αβγά σου γέρο! Δεν είναι τοσα γκάζια για την ηλικία σου! Α... και που 'σαι, να κόψεις και την μπάλα σιγά σιγά!

katsaraios
14-10-11, 03:16
Σκεφτόμουν όλη μέρα ...τί να κάνεις ...τι να σου προτείνω ...τι θα ήταν καλύτερο για σένα...πιο οικονομικό ...πιο αξιόπιστο...
Τελικά κατέληξα!
Να κάτσεις στα αβγά σου γέρο! Δεν είναι τοσα γκάζια για την ηλικία σου! Α... και που 'σαι, να κόψεις και την μπάλα σιγά σιγά!
θελω να περναω τον hades ρε γμτ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Α και για μπαλα ειναι καιρος να κανονιζουμε αντε σκουριασατε πια τοσο καιρο:thumbsup:

leo328
14-10-11, 06:45
ωπα ωπα παιδια κατι ακουσα για μπαλα!:warriorsmiley:
στειλτε μυνημα αμα πατε οπου πατε οτι ωρα και ναναι!τι λετε τωρα?μεσα και γω!
υ.γ. sorry για το ασχετο.χαχαχα :hystericalbs1:

stefm5
14-10-11, 07:49
την παρανομια και αμα κατσει η στραβη σκεφτομαι γιατι ουτε 2λιτρο δεν το δηλωνω
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ 600 + οσο το ανεβασουν του χρονου ειναι παρα πολλα.

τσάμπα μας προβληματίζεις βρε αγόρι :sm-angry05:

όρμα στο τουρμπίδι λοιπόν!

katsaraios
14-10-11, 07:54
τσάμπα μας προβληματίζεις βρε αγόρι :sm-angry05:

όρμα στο τουρμπίδι λοιπόν!

προβληματισμος φιλε αστα να πανε χαχαχα
οι γνωμες σας ειδικα οσων εχουν τουρμπισει με ενδιαφερουν thumb
οπως καταλαβαινεις ειναι επιλογες που κατι χανεις κατι κερδιζεις εξαρταται και ποσα θα χωσεις...

Samaro
14-10-11, 08:11
την παρανομια και αμα κατσει η στραβη σκεφτομαι γιατι ουτε 2λιτρο δεν το δηλωνω
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ 600 + οσο το ανεβασουν του χρονου ειναι παρα πολλα.
Ναί είναι 400 ευρώ επι πλέον τον χρόνο, δηλαδή σε 10 χρόνια ...= 4.000 ευρω.!!!
Η μετατροπή θα σου κοστίσει λιγότερο ??????

Thomelef
14-10-11, 08:12
προβληματισμος φιλε αστα να πανε χαχαχα
οι γνωμες σας ειδικα οσων εχουν τουρμπισει με ενδιαφερουν thumb
οπως καταλαβαινεις ειναι επιλογες που κατι χανεις κατι κερδιζεις εξαρταται και ποσα θα χωσεις...

απλά πάντως τα πράγματα, γιατί με τον μπούσουλα που δίνεις, δλδ δεν θέλω να δηλώσω
για να μην έχω πολά έξοδα και απο την άλλη δεν θέλω να είμαι παράνομος, η λύση της
μοντίφας φίλε γιώργο είναι μονόδρομος...μεγαλύτερος κόπος μεν, αλλά με μεγαλύτερα
οφέλη απο το κομπρεσάρισμα, το τσαφτσούρισμα θεωρώ πως είναι πιο ωραία λύση...
προσοχή!!!όχι πιο καλή, πιο ωραία...με το ανάλογο κόστος όμως μπορεί να γίνει και
πιο καλή!!!

katsaraios
14-10-11, 08:18
ναι Θωμα ετσι ειναι ,αλλα αμα εχεις περασει καλα με 6 κυλινδρους παρεα το σκεφτεσαι ρε παιδι μου:th_Laie_67-1:
ειναι κε σε καλη τιμη το 3λιτρο τελειωμενο φορεμενο γιαυτο υπαρχει η σκεψη..
γμτ τα χαρατσια τους μεσα...

stefm5
14-10-11, 08:31
ναι Θωμα ετσι ειναι ,αλλα αμα εχεις περασει καλα με 6 κυλινδρους παρεα το σκεφτεσαι ρε παιδι μου:th_Laie_67-1:
ειναι κε σε καλη τιμη το 3λιτρο τελειωμενο φορεμενο γιαυτο υπαρχει η σκεψη..
γμτ τα χαρατσια τους μεσα...

να τον πάλι!

θα σου δώσω το τρίλιτρο από το πεντάρι σε καλύτερη τιμή :devil2:

άντε μήπως βάλω s62 :whistle:

Libanner
14-10-11, 10:07
Ναί είναι 400 ευρώ επι πλέον τον χρόνο, δηλαδή σε 10 χρόνια ...= 4.000 ευρω.!!!
Η μετατροπή θα σου κοστίσει λιγότερο ??????

Δεν είναι μόνο τόσα είναι αρκετά παραπάνω το 1,6 250 τέλη πληρώνει το χρόνο το 2λιρτο έχει ξεπεράσει το 600 + έκτακτη εισφορά + ακριβότερα ασφάλιστρα + οτι τους κατέβει του χρόνου...

Stamatis
14-10-11, 14:06
Το μαζντακι παιρνει κιτακι κομπρεσερ και κιτακι τουρμπο.
Βγαζει 200 αλογακια με ροπη στο θεο.

Και ειναι και ωραιο αμαξακι.
Παρε ενα ΜΧ5 πρωτης γενιας με αιρκοντισιον.

paganis
14-10-11, 14:17
εδω προτεινεις αλλη λυση αλλα βλεπω πολυ παιδεμα Λευτερη,θα πρεπει να εχω λυση ετοιμη γιατι δεν μπορω να μην χρησιμοποιω το αυτοκινητο.

το παιδεμα και η καθυστερηση στο δικο μου αμαξι οφειλεται στο οτι ηταν καθαρα ενα πειραμα και επρεπε να λυσω αρκετα θεματα ...μεχρι να πετυχω το σωστο σεταπ! επισης ειχα ενα μεγαλο διαστημα απραξιας ,λογω ατυχηματος...αλλα και της προετοιμασιας του γαμου μου! απο την στιγμη , που υπαρχει ηδη ενα ετοιμο και τεσταρισμενο,,το δευτερο φτιαχνεται σε διαστημα 2 ημερων(μαζι με τον προγραμματισμο)...εφοσων ειναι φτιαγμενες οι βασεις και ειναι αγορασμενα τα υλικα! ειμαι υπο σκεψη , να φτιαξω καποια ετοιμα κιτακια...εφοσον υπαρχει το αναλογο ενδιαφερων!

katsaraios
02-11-11, 23:38
ποσο θα μου κοστισει ενας υποκιβυσμος ρε γμτ???:whistle::whistle::whistle:
πριν παω να ρωτησω αν εχει κανεις ιδεα περιμενω ...

stefm5
02-11-11, 23:42
από 5 έως 7 πράσινα απ'ο,τι έχω μάθει..

katsaraios
02-11-11, 23:43
Ιορδανης ??? :whistle::whistle:
οχι ο ποταμος ....

stefm5
02-11-11, 23:48
ίσως και ο ποταμός...αλλά δεν έχω μάθει από αυτόν..

katsaraios
02-11-11, 23:50
ίσως και ο ποταμός...αλλά δεν έχω μάθει από αυτόν..

βαριεσαι να στειλης πμ??
θα σε μπαναρω σαν τον Σταματη:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stefm5
03-11-11, 01:08
το πρωί ρε συ...νυσταζω

Vasilis
03-11-11, 01:18
από 5 έως 7 πράσινα απ'ο,τι έχω μάθει..

thumbthumb

katsaraios
23-11-11, 18:52
επεστρεψα στον ελικα και σαν κλασικος μπαξιματιας ξεκιναω αναβαθμιση στο ταπεινο μαμα 318 ......να χουμε να χωνουμε:thumbsup: αγαλι- αγαλι ....

m-power_01
23-11-11, 18:55
Για πες για πες

stefm5
23-11-11, 18:55
επεστρεψα στον ελικα και σαν κλασικος μπαξιματιας ξεκιναω αναβαθμιση στο ταπεινο μαμα 318 ......να χουμε να χωνουμε:thumbsup: αγαλι- αγαλι ....

τελικά βάζεις s54;

katsaraios
23-11-11, 19:00
Για πες για πες


τελικά βάζεις s54;

ωραιο δεν δειχνη το μοτερακι πισω απο το μπλεδακι??
ομοιοκαταληξια:hystericalbs1:
θα μεινη μαμα με αρχικες αισθητικες παρεμβασεις μεσα-εξω και με βλεπω για Μ54.....:whistle:αν και το στοκ σε ανταλακτικα για Μ3 δινει ευχερεια σε τιμες...
προσεχως νεωτερα !!!

stefm5
23-11-11, 19:04
ωραιο δεν δειχνη το μοτερακι πισω απο το μπλεδακι??
ομοιοκαταληξια:hystericalbs1:
θα μεινη μαμα με αρχικες αισθητικες παρεμβασεις μεσα-εξω και με βλεπω για Μ54.....:whistle:αν και το στοκ σε ανταλακτικα για Μ3 δινει ευχερεια σε τιμες...
προσεχως νεωτερα !!!

απατεώνα μας παραπλάνησες :sm-angry05:

τί τιμές για s54;

Atsa linos
23-11-11, 19:24
Γιωργο την καλυτερη επιλογη θα κανεις ,,,
Εδω υπαρχουν τοσα αλογα σε ατμοσφαιρικα μοτερ ,,να πας σε τουρμπισμα ειναι ιεροσυλια
Ποινικο αδικημα!!!
Ο ηχος του 6cyl ειναι απεριγραπτα ομορφος!!!

stavr
23-11-11, 22:42
δωσε πληροφοριες στο λαο γιατι κι εγω δεν την παλευω αλλο .....αν και εχω 6κυλινδρους τα 150 ειναι λιγα για τετοιο σκαφος! Τελος........

katsaraios
23-11-11, 22:47
δωσε πληροφοριες στο λαο γιατι κι εγω δεν την παλευω αλλο .....αν και εχω 6κυλινδρους τα 150 ειναι λιγα για τετοιο σκαφος! Τελος........

αυτη την εποχη οσοι πουλανε-εγκαθιστουν μετατροπες παρακαλανε, οι τιμες ειναι λουκουμι και οποιος εχει διαθεσιμο χρημα εχει πολλες ευκαιριες στην αγορα κοινως στην "πιατσα" του αυτοκινητου !!!

Skyline_IS
23-11-11, 23:32
επεστρεψα στον ελικα και σαν κλασικος μπαξιματιας ξεκιναω αναβαθμιση στο ταπεινο μαμα 318 ......να χουμε να χωνουμε:thumbsup: αγαλι- αγαλι ....

απορια.Δεν ειχες 46αρι 4πορτο?

Stunt Mike
23-11-11, 23:45
Γιωργο την καλυτερη επιλογη θα κανεις ,,,
Εδω υπαρχουν τοσα αλογα σε ατμοσφαιρικα μοτερ ,,να πας σε τουρμπισμα ειναι ιεροσυλια
Ποινικο αδικημα!!!
Ο ηχος του 6cyl ειναι απεριγραπτα ομορφος!!!

Ο ηχος του 6κυλινδρου τουρμπατου ν'ακουσεις τι ομορφος που ειναι!!!:mpaks:

nikos1400
24-11-11, 00:36
Ο ηχος του 6κυλινδρου τουρμπατου ν'ακουσεις τι ομορφος που ειναι!!!:mpaks:

:hyper:
the best of both worlds pou lene, e?

katsaraios
24-11-11, 05:48
απορια.Δεν ειχες 46αρι 4πορτο?

Ναι το ειχα πουλησει και ειχα συντροφια μια γαλιδουλα ,καναμε καλη παρεα 8 μηνες αλλα ο ερωτας μας εμεινε πλατωνικος ,δεν αντεξε στα καλλη της ποθητης γερμανιδας ...

Stamatis
24-11-11, 06:36
Ωραια νεα
Ευγε.

Skyline_IS
24-11-11, 09:53
Ναι το ειχα πουλησει και ειχα συντροφια μια γαλιδουλα ,καναμε καλη παρεα 8 μηνες αλλα ο ερωτας μας εμεινε πλατωνικος ,δεν αντεξε στα καλλη της ποθητης γερμανιδας ...

Καλοριζικη λοιπον η νεα γερμανιδα καλλονη thumb

stefm5
24-11-11, 10:31
Ο ηχος του 6κυλινδρου τουρμπατου ν'ακουσεις τι ομορφος που ειναι!!!:mpaks:

mike τί κόστος για τούρμπισμα; απόδοση;

stavr
24-11-11, 10:37
τουρμπινα σε 6κυλινδρο?? Με βανος??? νομιζα οτι δεν επαιζε τετοιο σεναριο......γιααααα λεγε κυριε σκηνοθετα ! Εδω κατω παντως εχω ρωτησει, κι ο ενας μου ειπε οχι, ο αλλος φερτο....ολα δουλευουνε και θα το δουμε και θα το στρωσουμε, ρε φιλε του λεω εχεις φτιαξει αλλο, εχε μου εμπιστοσυνη και ενταξει και..... πειραματα δηλαδη. Παιζει τιποτα σοβαρο?

mitsos_chania
24-11-11, 10:51
τουρμπινα σε 6κυλινδρο?? Με βανος??? νομιζα οτι δεν επαιζε τετοιο σεναριο......γιααααα λεγε κυριε σκηνοθετα ! Εδω κατω παντως εχω ρωτησει, κι ο ενας μου ειπε οχι, ο αλλος φερτο....ολα δουλευουνε και θα το δουμε και θα το στρωσουμε, ρε φιλε του λεω εχεις φτιαξει αλλο, εχε μου εμπιστοσυνη και ενταξει και..... πειραματα δηλαδη. Παιζει τιποτα σοβαρο?

Σταυρο εσενα σου εχω μια λυση εξαιρετικη αν θες παραπανω δυναμη...

zaharias
24-11-11, 11:08
Καλοριζικο κι απο μενα Γιωργο!!!



Παιδες, 6 cylinder (στα Ε46 τουλαχιστον) + κομπρεσσερ.. και εισαι μια χαρα.. Αλλιως.. S54.. :D

stefm5
24-11-11, 11:15
Καλοριζικο κι απο μενα Γιωργο!!!



Παιδες, 6 cylinder (στα Ε46 τουλαχιστον) + κομπρεσσερ.. και εισαι μια χαρα.. Αλλιως.. S54.. :D

να βάλω κι εγώ s54; :whistle:

zaharias
24-11-11, 11:24
να βάλω κι εγώ s54; :whistle:

Why not..!!! :D :D :D :whistle:

stefm5
24-11-11, 11:47
Why not..!!! :D :D :D :whistle:

χωρίς πλάκα, το έχω σκεφτεί
μεγάλες αλλαγές δε χρειάζεται αφού είναι εξακύλινδρο
ένα διαφορικό 3,91 λόγω βάρους και βρουμμμμ

zaharias
24-11-11, 11:59
χωρίς πλάκα, το έχω σκεφτεί
μεγάλες αλλαγές δε χρειάζεται αφού είναι εξακύλινδρο
ένα διαφορικό 3,91 λόγω βάρους και βρουμμμμ

Το θεμα ειναι με τις πλεξουδες τι γινεται..
Οτι χωροταξικα μπαινει, μπαινει.. Με ecu και τη "μακαροναδα" τι γινεται.. ειναι το θεμα..

stefm5
24-11-11, 12:10
Το θεμα ειναι με τις πλεξουδες τι γινεται..
Οτι χωροταξικα μπαινει, μπαινει.. Με ecu και τη "μακαροναδα" τι γινεται.. ειναι το θεμα..

δεν ξέρω λεπτομέρειες..
στο 330 για να βάλεις Μ3 αλλάζεις ολόκληρη την καλωδίωση του αυτοκινήτου;
λογικά αν έχεις την πλεξούδα του κινητήρα και τον εγκέφαλό του βρίσκεις άκρη...εδώ κάνουν πιό extreme conversions

zaharias
24-11-11, 12:16
δεν ξέρω λεπτομέρειες..
στο 330 για να βάλεις Μ3 αλλάζεις ολόκληρη την καλωδίωση του αυτοκινήτου;
λογικά αν έχεις την πλεξούδα του κινητήρα και τον εγκέφαλό του βρίσκεις άκρη...εδώ κάνουν πιό extreme conversions

ΜΑΚΑΡΙ!! Το θεμα ειναι αν το εχει κανει καποιος.. μην γινεις εσυ το πειραματοζωο...

Και γω δεν ξερω τι γινεται στα 46αρια, αναλυτικα.. Αλλα μαλλον ΟΛΗ η πλεξουδα θελει αλλαγη.. Αυτο που ακουω, ειναι οτι πεφτει ΠΟΛΥ ξηλωμα..!!

Δεν ξερω εδω Ελλαδα τι γινεται με extreme conversions.. θυμαμαι καποιος που ελεγε για Μ5 Ε39 μοτερ σε Ε30 και δεν μπορεσε ποτε να δουλεψει σωστα.. (δεν ξερω τι ισχυει και αν ισχυει, για να μην λεω και "πιπεριες", απλα κατι τετοιο θυμαμαι..)!!

nikos-Mpacket
24-11-11, 14:31
Γιωργο στα ειχα πει και απο το τηλεφωνο στα λεω και απο εδω,καλους δρομους να εχεις και ασε το τουρμπο θα βαλουμε και στα 2 ενα Μ54 3λιτροοο και θα κανουμε τα γουστα μας.
Μετα βλεπουμε για τσιγκλισμα.thumb

Stunt Mike
24-11-11, 21:05
mike τί κόστος για τούρμπισμα; απόδοση;
Ολα εξαρτωνται απ'το τι θες να φτιαξεις και για ποιο σκοπο Stef...Παντως κατω απο 4500Ε μην περιμενεις να κανεις σοβαρη δουλεια.....


τουρμπινα σε 6κυλινδρο?? Με βανος??? νομιζα οτι δεν επαιζε τετοιο σεναριο......γιααααα λεγε κυριε σκηνοθετα ! Εδω κατω παντως εχω ρωτησει, κι ο ενας μου ειπε οχι, ο αλλος φερτο....ολα δουλευουνε και θα το δουμε και θα το στρωσουμε, ρε φιλε του λεω εχεις φτιαξει αλλο, εχε μου εμπιστοσυνη και ενταξει και..... πειραματα δηλαδη. Παιζει τιποτα σοβαρο?

Κι εμενα 6κυλινδρο με βανος ειναι...γιατι να μην το τουρμπισεις?Ενας καλος εγκεφαλος λυνει ολα τα θεματακια.Αρκει να το κανεις με καποιον που γνωριζει....Και να μην τσιγκουνευτεις τιποτα!Αν βαλεις μαιμουδιες,μαιμου αποδοση θα παρειςthumb

stefm5
24-11-11, 21:12
Ολα εξαρτωνται απ'το τι θες να φτιαξεις και για ποιο σκοπο Stef...Παντως κατω απο 4500Ε μην περιμενεις να κανεις σοβαρη δουλεια.....



Κι εμενα 6κυλινδρο με βανος ειναι...γιατι να μην το τουρμπισεις?Ενας καλος εγκεφαλος λυνει ολα τα θεματακια.Αρκει να το κανεις με καποιον που γνωριζει....Και να μην τσιγκουνευτεις τιποτα!Αν βαλεις μαιμουδιες,μαιμου αποδοση θα παρειςthumb

ότι γίνεται, γίνεται...
το θέμα είναι γιατι να το προτιμήσεις όταν υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις κομπρέσσορα;

stavr
24-11-11, 22:13
Σταυρο εσενα σου εχω μια λυση εξαιρετικη αν θες παραπανω δυναμη...

ειμαι ολος αυτια Μητσο! γιααααα λεγε! στειλε πμ παρε τηλ .....οτι θες!

stavr
24-11-11, 22:15
Κι εμενα 6κυλινδρο με βανος ειναι...γιατι να μην το τουρμπισεις?Ενας καλος εγκεφαλος λυνει ολα τα θεματακια.Αρκει να το κανεις με καποιον που γνωριζει....Και να μην τσιγκουνευτεις τιποτα!Αν βαλεις μαιμουδιες,μαιμου αποδοση θα παρειςthumb

μονο η διπλο βανος??? νομιζω εκει κολλουσε η δουλεια!

Eleni
25-11-11, 06:54
Γιωργο καλοριζο!!!
κ Ασφαλη χιλιομετρα!!!!!

katsaraios
25-11-11, 08:42
Ευχαριστω πολυ Ελενη και ολα τα παιδια στο φορουμ.

Vasilis
25-11-11, 09:20
αντε πατριδα καλοριζικο...να με πας κ καμμια βολτα...!!!

VanVIC
25-11-11, 18:54
Ο Μ54 για ταξιδι ειναι απλα απαικτος....Για τρεις χιλιαδες κυβικα το περιμενα πιο αγριο

Ο Μ54Β30 δεν σχεδιάστηκε για να είναι άγριος, φτιάχτηκε όμως έτσι ωστε να έχεις τις ανοχές για να μπορεί να γίνει αρκετά άγριος...
Με πιο ελευθερη εισαγωγή-εξαγωγή, λίγο πιο άγριους εκκεντροφόρους, πρόγραμμα, ελαφρύτερο βολάν και πιο κοντό βήμα στο διαφορικό (π.χ.3,15) και κατάργηση του CDV (αυτό για την αίσθηση), αλλάζει ριζικά και η αίσθηση και η απόδοση.
Υπάρχει κι η λύση του κομπρέσορα σε διάφορα στάδια ανάλογα με το τί θές, όπου μπορεί να γίνει και άγριο αρκετά για να δημιουργήσει επικά threads...

Στην θέση του Γιώργου, μιας και ξέρω ότι είχε βάλει 3-λιτρο και μετά τον έβγαλε (για άλλους λόγους τότε), στους καιρούς που ζούμε, θα επέλεγα έναν Μ54Β22 θα τον δήλωνα κανονικά, χωρίς να πειράξω εξατμίσεις θα έβαζα το compressor kit της ESS 1ου σταδίου και μέχρι εκεί. Και δύναμη αρκετή και ροπή και γραμμική λειτουργία και οικονομία στη χρήση θα είχα.

zaharias
25-11-11, 19:14
Ο Μ54Β30 δεν σχεδιάστηκε για να είναι άγριος, φτιάχτηκε όμως έτσι ωστε να έχεις τις ανοχές για να μπορεί να γίνει αρκετά άγριος...
Με πιο ελευθερη εισαγωγή-εξαγωγή, λίγο πιο άγριους εκκεντροφόρους, πρόγραμμα, ελαφρύτερο βολάν και πιο κοντό βήμα στο διαφορικό (π.χ.3,15) και κατάργηση του CDV (αυτό για την αίσθηση), αλλάζει ριζικά και η αίσθηση και η απόδοση.
Υπάρχει κι η λύση του κομπρέσορα σε διάφορα στάδια ανάλογα με το τί θές, όπου μπορεί να γίνει και άγριο αρκετά για να δημιουργήσει επικά threads...

Στην θέση του Γιώργου, μιας και ξέρω ότι είχε βάλει 3-λιτρο και μετά τον έβγαλε (για άλλους λόγους τότε), στους καιρούς που ζούμε, θα επέλεγα έναν Μ54Β22 θα τον δήλωνα κανονικά, χωρίς να πειράξω εξατμίσεις θα έβαζα το compressor kit της ESS 1ου σταδίου και μέχρι εκεί. Και δύναμη αρκετή και ροπή και γραμμική λειτουργία και οικονομία στη χρήση θα είχα.

Συμφωνω Βαγγελη.. ΑΛΛΑ, ποσο θα του κοστισει ολο αυτο..?? ;)

VanVIC
25-11-11, 19:43
Συμφωνω Βαγγελη.. ΑΛΛΑ, ποσο θα του κοστισει ολο αυτο..?? ;)

με μεταχειρ. κομπρέσορα και κινητήρα + τοποθέτηση : γύρω στα 6,5 -7 Κ το υπολογίζω

Stunt Mike
25-11-11, 20:44
ότι γίνεται, γίνεται...
το θέμα είναι γιατι να το προτιμήσεις όταν υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις κομπρέσσορα;

Γιατι απλουστατα εχει μεγαλυτερη αποδοση σε ροπη-ιπποδυναμη και μεγαλυτερες δυνατοτητες βελτιωσης αργοτερα....Κι επειδη γουσταρουμε αισθηση!!thumb


μονο η διπλο βανος??? νομιζω εκει κολλουσε η δουλεια!

Ειναι πιο δυσκολο στον προγραμματισμο αλλα οχι αδυνατο για εναν αγραφο.....Τα μονοβανα ειναι μηχανικα ελεγχομενα ετσι κι αλλιως,δεν ελεγχονται απ'τον εγκεφαλο,τα διπλοβανα ειναι λιγο μανικι....

BILL007
26-11-11, 19:58
Ειναι πιο δυσκολο στον προγραμματισμο αλλα οχι αδυνατο για εναν αγραφο.....Τα μονοβανα ειναι μηχανικα ελεγχομενα ετσι κι αλλιως,δεν ελεγχονται απ'τον εγκεφαλο,τα διπλοβανα ειναι λιγο μανικι....

Eγώ αυτό που έχω ακούσει είναι η γενικότερη κατάργηση του συστήματος vanos και το πρόβλημα λύνεται κάπως έτσι... thumb

zaharias
27-11-11, 16:35
με μεταχειρ. κομπρέσορα και κινητήρα + τοποθέτηση : γύρω στα 6,5 -7 Κ το υπολογίζω

Κομπρεσσορες πουλανε και μεσα στο φορουμ.. Με 2,2 θα βγει αρκετα φθηνοτερα απ'οτι λες..

mitsos_chania
28-11-11, 13:07
Κομπρεσσορες πουλανε και μεσα στο φορουμ.. Με 2,2 θα βγει αρκετα φθηνοτερα απ'οτι λες..

Ζαχο αν θες για τον κομπρεσορα περιπου 4χιλιαρικα(εςς) και αλλα 3 τουλαχιστον για το μοτερ εχεις παει στα 7.Βαλε και τα εργατικα και οτι αλλο βγει...Νομιζω η καλυτερη λυση ειναι το τουρμπισμα.

fanisk
28-11-11, 14:25
Ζαχο αν θες για τον κομπρεσορα περιπου 4χιλιαρικα(εςς) και αλλα 3 τουλαχιστον για το μοτερ εχεις παει στα 7.Βαλε και τα εργατικα και οτι αλλο βγει...Νομιζω η καλυτερη λυση ειναι το τουρμπισμα.

Μητσο δεν ειναι μονο 4 χιλιαρικα ο ESS. Βαλε μεσα το τελωνειο (1000¤+), τα μεταφορικα (180-200¤) και την τοποθετηση (500¤)..

BILL007
28-11-11, 14:38
με μεταχειρ. κομπρέσορα και κινητήρα + τοποθέτηση

https://comunidad.directvla.org/public/style_emoticons/default/warning.gif Βρε παιδιά για μετάχειρο μιλάνε!Αν είναι για καινούργιο φυσικά και το κόστος ειναι δυσανάλογο...

mitsos_chania
28-11-11, 14:52
https://comunidad.directvla.org/public/style_emoticons/default/warning.gif Βρε παιδιά για μετάχειρο μιλάνε!Αν είναι για καινούργιο φυσικά και το κόστος ειναι δυσανάλογο...

Βασιλη αν δεις την τιμη που ειπα εγω για μεταχειρισμενο μιλαω.

fanisk
28-11-11, 14:52
Βασιλη αν δεις την τιμη που ειπα εγω για μεταχειρισμενο μιλαω.

Πουλαει κανεις ESS μεταχ. ? Νομιζω οχι..

m-power_01
28-11-11, 14:54
Μίλα με τον Βασίλη . Μπορεί ...

fanisk
28-11-11, 16:24
Μίλα με τον Βασίλη . Μπορεί ...

Ο Βασιλης νομιζω ειπε πως δεν θα το δωσει τελικα, αλλα και να το δωσει υποθετω πως θες αλλο προγραμμα και μπεκ για 2.2.

VanVIC
28-11-11, 21:41
Ο Βασιλης νομιζω ειπε πως δεν θα το δωσει τελικα, αλλα και να το δωσει υποθετω πως θες αλλο προγραμμα και μπεκ για 2.2.

1. Ούτε κι εγώ νομίζω πως θα το δώσει ο Βασίλης (συμπέθερε αναμένω thanks)
2. Αλλο πρόγραμμα θέλει αλλά αυτό φτιάχνεται κι εδώ
3. Τα μπέκ πάνε μαζί με τον κομπρέσορα ακόμα κι αν αυτός είναι μεταχειρισμένος.

zaharias
28-11-11, 21:53
Ζαχο αν θες για τον κομπρεσορα περιπου 4χιλιαρικα(εςς) και αλλα 3 τουλαχιστον για το μοτερ εχεις παει στα 7.Βαλε και τα εργατικα και οτι αλλο βγει...Νομιζω η καλυτερη λυση ειναι το τουρμπισμα.

Μητσο, 2 χιλιαρικα πουλιεται schnitzer κιτ + κοστος μετατροπης κομπλε + εργατικα (τα οποια εχουν πεσει κι αυτα στις μερες μας), νομιζω βγαινει ενα πολυ καλο συνολο για ΤΕΤΟΙΟΥ ειδους μετατροπη..

VanVIC
28-11-11, 22:06
Μητσο, 2 χιλιαρικα πουλιεται schnitzer κιτ + κοστος μετατροπης κομπλε + εργατικα (τα οποια εχουν πεσει κι αυτα στις μερες μας), νομιζω βγαινει ενα πολυ καλο συνολο για ΤΕΤΟΙΟΥ ειδους μετατροπη..

Θα την απέφευγα την λύση schnitzer. Ούτε τα καλύτερα έχω ακούσει αλλά ούτε κι η απόδοσή του φτάνει αυτήν του ESS.
Εγώ σε μεταχειρισμένο ESS twin-screw kit αναφερόμουν με τo οποίo (χωρίς άλλες αλλαγές) ξεπερνάς τα 250 άλογα στον M54B22 (και όχι δύσκολα παίζεις με 270-280)

Thomelef
28-11-11, 22:13
ο σκανδάλης δεν πουλάει ένα κιτάκι???εκείνο τι μάρκο είναι???
στις αγγελείες πρέπει να υπάρχει ακόμα νομίζω!!!

zaharias
28-11-11, 22:14
Θα την απέφευγα την λύση schnitzer. Ούτε τα καλύτερα έχω ακούσει αλλά ούτε κι η απόδοσή του φτάνει αυτήν του ESS.
Εγώ σε μεταχειρισμένο ESS twin-screw kit αναφερόμουν με τo οποίo (χωρίς άλλες αλλαγές) ξεπερνάς τα 250 άλογα στον M54B22 (και όχι δύσκολα παίζεις με 270-280)

Σιγουρα η αποδοση δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με ESS.. Δεν παυει ομως να ειναι ενα αξιοπιστο-δοκιμασμενο κομπρεσσορ κιτ.. (αληθεια, τι προβληματα εβγαζαν?)

Ποιος δινει ομως μεταχειρο ESS σε καλη τιμη Βαγγο..?? :D Κανεις.. :D

zaharias
28-11-11, 22:15
ο σκανδάλης δεν πουλάει ένα κιτάκι???εκείνο τι μάρκο είναι???
στις αγγελείες πρέπει να υπάρχει ακόμα νομίζω!!!

Αυτο εννοω Τομ..

BILL007
28-11-11, 22:15
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9235 thumb

VanVIC
28-11-11, 22:16
...Ποιος δινει ομως μεταχειρο ESS σε καλη τιμη Βαγγο..?? :D Κανεις.. :D

Δεν ξέρεις καμιά φορά τί γίνεται thumb

zaharias
28-11-11, 22:19
Δεν ξέρεις καμιά φορά τί γίνεται thumb

Νταξει.. Δικιο εχεις.. Ποτε δεν ξερεις πως ερχονται τα πραγματα.. Αλλα ESS με 2 χιλιαρικα, δεν βρισκεις.. ;) :)

fanisk
28-11-11, 22:27
1. Ούτε κι εγώ νομίζω πως θα το δώσει ο Βασίλης (συμπέθερε αναμένω thanks)
2. Αλλο πρόγραμμα θέλει αλλά αυτό φτιάχνεται κι εδώ
3. Τα μπέκ πάνε μαζί με τον κομπρέσορα ακόμα κι αν αυτός είναι μεταχειρισμένος.

Βαγγελη τα μπεκ του "3λιτρου" κομπρεσορα δεν ειναι διαφορετικα απο του 2.2 ? Την ιδια παροχη εχουν?

VanVIC
28-11-11, 22:30
με μεταχειρ. κομπρέσορα και κινητήρα + τοποθέτηση : γύρω στα 6,5 -7 Κ το υπολογίζω


Νταξει.. Δικιο εχεις.. Ποτε δεν ξερεις πως ερχονται τα πραγματα.. Αλλα ESS με 2 χιλιαρικα, δεν βρισκεις.. ;) :)

Σύμφωνα με το ανωτέρω post μου τα υπολογίζω ως ακολούθως:
-μετατροπή με μεταχ.κινητήρα M54B22 (εργασία + hardware): 3 χιλιάδες
-μεταχ.κομπρέσορας ESS: 3 χιλιάδες
-πρόγραμμα: 500-1000 ευρώ

VanVIC
28-11-11, 22:39
Βαγγελη τα μπεκ του "3λιτρου" κομπρεσορα δεν ειναι διαφορετικα απο του 2.2 ? Την ιδια παροχη εχουν?

Τα specs δε νομίζω οτι διαφέρουν, η παροχή ρυθμίζεται απο το πρόγραμμα.
Ακόμα και μεγαλύτερης δυνατότητας παροχής να είναι του 3-λιτρου και πάλι θα δουλέψουν με το 2,2 αλλά το πρόγραμμα θα ορίζει την ανάλογη μικρότερη παροχή.

Βέβαια για την συγκεκριμένη εφαρμογή, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα εργοστασιακά μπέκ του 3-λιτρου Μ54 αφού ξέρουμε οτι δουλευουν μια χαρά για αντίστοιχες ιπποδυνάμεις (260 ίπποι σε ατμοσφαιρική αναβάθμιση του Μ54Β30)

Vasilis
28-11-11, 22:58
Σύμφωνα με το ανωτέρω post μου τα υπολογίζω ως ακολούθως:
-μετατροπή με μεταχ.κινητήρα M54B22 (εργασία + hardware): 3 χιλιάδες
-μεταχ.κομπρέσορας ESS: 3 χιλιάδες
-πρόγραμμα: 500-1000 ευρώ



:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


για βρες μου εναν μονο ρε συμπε κ θα σε κερασω καφεδακι...:whistle: :th_Laie_67-1:


4500 ειναι ο φθηνοτερος...τσεκαρισμενο!th umb

VanVIC
28-11-11, 23:00
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


για βρες μου εναν μονο ρε συμπε κ θα σε κερασω καφεδακι...:whistle: :th_Laie_67-1:


4500 ειναι ο φθηνοτερος...τσεκαρισμενο!th umb

Εσύ άσε το κομπρεσεράκι στη θέση του και μην ασχολείσαι με τιμές, ΑΝΤΕ !

Vasilis
28-11-11, 23:01
μωρε στην θεση του θα το αφησω :whistle:

εκτος αν τον παρει το ''κοροιδο'' που χω βρει :whistle: :whistle: με 5000+... :th_Laie_67-1:

katsaraios
19-12-11, 23:22
που χαθηκε ο Πανος με τον Λιμπανερ??
με βλεπω για "φτερουγα" σιγουΛια σιγουΛια...

Lambros46
19-12-11, 23:35
που χαθηκε ο Πανος με τον Λιμπανερ??
με βλεπω για "φτερουγα" σιγουΛια σιγουΛια...


:warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley: ....Ωραίες σκέψεις thumb