PDA

Επιστροφή στο Forum : Προληπτική συντήρηση.. Yes or no..??



zaharias
12-10-11, 13:21
Χαιρετω την παρεα..
Αυτο το θεμα το βρηκα τυχαια στο fanatics και ειπα να το κουβεντιασουμε κι εμεις..
Ειστε υπερ ή κατα της προληπτικης συντηρησης στα αυτοκινητα μας (η οποια φυσικα και δεν ειναι φθηνη, απλα ψαχνοντας φθηνα λαδια, ανταλλακτικα κτλ εμεις προσπαθουμε να χαμηλωσουμε το κοστος)..??

Αλλαζετε πραγματα by the book ή λετε οσο παει και μετα το αλλαζουμε..??

nikos1400
12-10-11, 13:25
Μακαρι να μπορουσαμε, ναι.

Αλλα στις μερες μας, δεν ξερω...
Πολυς κοσμος παει by the book, και αν.

PANOS-E60
12-10-11, 13:41
Μερικοί από μας Ζαχαρία πάνε πολύ αυστηρότερα από το by the book ... έχουμε κάνει τους μηχανικούς φιλαράκια μας. Επίσκεψη γιά καφέ, για κουβέντα, γιά ερωτήσεις, γιά απορίες, γιά "κατασκοπεία', και "γατί ετούτο" και "γιατί το άλλο" ... Διαβάζουμε εμπειρίες άλλων στα φόρουμ, ελληνικά και ξένα και ξανά πίσω στο μηχανικό γιά διασταύρωση απόψεων ... και πάει λέγοντας. Και δόστου το χέρι στην τσέπη ...

Δε μιλάω γιά μπαξίματα αλλά γιά συντήρηση.

Η το αγαπάς, ή το βλέπεις σαν μεταφορικό μέσο ...
Προσωπικά το θέλω "τζάμι" και ας κάνω 5.000 χλ το χρόνο.
Πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούι.

fanisk
12-10-11, 13:43
Μερικοί από μας Ζαχαρία πάνε πολύ αυστηρότερα από το by the book ... έχουμε κάνει τους μηχανικούς φιλαράκια μας. Επίσκεψη γιά καφέ, για κουβέντα, γιά ερωτήσεις, γιά απορίες, γιά "κατασκοπεία', και "γατί ετούτο" και "γιατί το άλλο" ... Διαβάζουμε εμπειρίες άλλων στα φόρουμ, ελληνικά και ξένα και ξανά πίσω στο μηχανικό γιά διασταύρωση απόψεων ... και πάει λέγοντας. Και δόστου το χέρι στην τσέπη ...

Δε μιλάω γιά μπαξίματα αλλά γιά συντήρηση.

Η το αγαπάς, ή το βλέπεις σαν μεταφορικό μέσο ...
Προσωπικά το θέλω "τζάμι" και ας κάνω 5.000 χλ το χρόνο.
Πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούι.

Θα συμφωνησω.
Ακομα και μια βιδα να λειπει, με ενοχλει. Προληπτικη συντηρηση οποτε μπορω, αν τυχει και εχω αλλα εξοδα, το αφηνω για τον αλλο μηνα.

stef
12-10-11, 14:46
Θα συμφωνησω.
Ακομα και μια βιδα να λειπει, με ενοχλει. Προληπτικη συντηρηση οποτε μπορω, αν τυχει και εχω αλλα εξοδα, το αφηνω για τον αλλο μηνα.

Και επίσης κάθε είδους αράχνη, γδάρσιμο κατευθείαν το αφαιρείς
Εαν τύχει και δεν έχει παραγγείλει την μισή Schnitzer-Alpina- Hartge!!!:hystericalbs1:thumb:th_Laie_67-1:

GEORGE316
12-10-11, 14:57
συντηρηση καθαρα οπως το γραφει ο κατασκευαστης.
ο λογος ειναι οτι ειδικα στις μερες μας δεν ειναι να αφηνεις πραγματα γιατι αν τυχον σε αφησει αυτο το κοστος και οι συνεπειες θα ειναι μεγαλυτερες.
αυτο ομως που πλεον κανω ειναι οτι προμηθευομαι τα λαδια και τα φιλτρα της μαμα εταιριας και τα αλλαζω μονος μου.γλυτωνοντας ετσι καποια επιπλεον εξοδα.
αλλωστε επειδη η χρηση του αυτοκινητου ειναι καθημερικη και μακροχιλιομετρησιμη,τα διαστηματα των σερβις μειωνονται αισθητα και καθε τοσο το βλεπει και ενας μηχανικος για τα πιο βαθια...

zaharias
12-10-11, 23:34
Ετσι ειναι παιδες.. Και γω οταν μπηκε το Μ54 εκανα ενα μεγαλο προληπτικο σερβις (πολ/στες, οι δισκοι ειχαν νυχακι πηρα καινουργιους, επισκευη βανος, καινουργιο ΟΕΜ μαφ, καθαρισμο μπεκ-πεταλουδα, αντικατασταση βαλβιδας αναθυμιασεων και διαφορα αλλα).. Ειμαι τελειομανης.. Και γω τα αλλαζω πριν την ωρα τους.. Θυμαμαι τοτε που ειχαν αρχισει να εχουν τζογο τα ψαλιδια, μου το ειχαν πει στο συνεργειο, μετα μου το ειπαν και στο ΚΤΕΟ, αλλα ενω το οδηγησε και ο μηχανικος τοτε το αυτοκινητο και επιβεβαιωσε τα λεγομενα μου, οτι στο δρομο δηλ το αμαξι πηγαινε "καρφι".. Αλλαγη ψαλιδια συνεμπλοκ μετα απο σχεδον ενα μηνα..
Οταν εβαλα το 3λιτρο εψαξα, βρηκα τί θεματα ειχε και προσπαθησα να αντικαταστησω τα περισσοτερα.. (Μονο μια τρομπα νερου μου εχει μεινει και μοτερ υδραυλικου τιμονιου, τα οποια τα εχω στο γκαραζ και τα αφηνω.. μηπως και χρειαστουν.. βασικα του τιμονιου θα το αλλαξω γιατι ειναι αρπαγμενο)..
Θερμοστατη πχ, μου κολλησε (ανοιχτος) λιγο καιρο αφοτου εβαλα το μοτερ.. Δεν ειχα σκοπο να τον αλλαξω προληπτικα.. Τον αλλαξα μολις χαλασε..
Μου εκανε φασαρια το μπροστα δεξι ρουλεμαν.. Αλλαγη και τα 4 να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο..

BILL007
12-10-11, 23:38
Μερικοί από μας Ζαχαρία πάνε πολύ αυστηρότερα από το by the book ... έχουμε κάνει τους μηχανικούς φιλαράκια μας. Επίσκεψη γιά καφέ, για κουβέντα, γιά ερωτήσεις, γιά απορίες, γιά "κατασκοπεία', και "γατί ετούτο" και "γιατί το άλλο" ... Διαβάζουμε εμπειρίες άλλων στα φόρουμ, ελληνικά και ξένα και ξανά πίσω στο μηχανικό γιά διασταύρωση απόψεων ... και πάει λέγοντας. Και δόστου το χέρι στην τσέπη ...

Δε μιλάω γιά μπαξίματα αλλά γιά συντήρηση.

Η το αγαπάς, ή το βλέπεις σαν μεταφορικό μέσο ...
Προσωπικά το θέλω "τζάμι" και ας κάνω 5.000 χλ το χρόνο.
Πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούι.


Θα συμφωνησω.
Ακομα και μια βιδα να λειπει, με ενοχλει. Προληπτικη συντηρηση οποτε μπορω, αν τυχει και εχω αλλα εξοδα, το αφηνω για τον αλλο μηνα.

Δυστηχώς και εγω ακριβώς πορεύομαι με τους προλαλήσαντες...:D:D:DEιδικά ο Πάνος έγραψε ακριβώς αυτό που ήθελα να γράψω συν το σχόλιο του Φάνη...thumb

Nick bmwlover
13-10-11, 00:04
Παλαιοτερα,παντα εκτος απο τις προβλεπομενες κ εκανα και αρκετες προληπτικες αλλαγες-συντηρησεις.Τωρα λογω της καταστασης που επικρατει,οτι λεει το προγραμμα κ αν κρινω εγω κατι πολυ σημαντικο!!!

sierra
13-10-11, 00:30
Προληπτική συντήρηση πάντα. Σε όλα τα αυτοκίνητα που είχα, το τηρούσα εβλαβικά και πάντα ήταν άψογα και ποτέ δεν είχα μείνει στο δρόμο. Όλα δε όταν τα πούλησα ήταν σαν καινούργια. Τυχεροί όσοι τα αγόρασαν. Και έτσι θα συνεχίσω...thumb

xxxvagos
13-10-11, 01:37
Μακαρι να μπορουσαμε, ναι.

Αλλα στις μερες μας, δεν ξερω...
Πολυς κοσμος παει by the book, και αν.

σωστος!!!

εδω εμενα με χρωσταει ευθυγραμμηση ο μηχανικος και τσεκαρισμα στα ακρομπαρα ημιμπαρα κτλ στο κορσακι και δε παω γιατι δεν προλαβαινω

ποσο μαλλον αν επρεπε και να πληρωσω :hystericalbs1:

Thomelef
15-10-11, 10:02
η συντήρηση πάντα είναι καλή, εκτός και αν μιλάμε για ψυχωτικές καταστάσεις πλέον.
στο κάτω κάτω, ένα αμάξι είναι...δεν λέω να είναι χρέπι, αλλά όχι με το παραμικρό,
πέτα τα βάλε καινούρια...σε όλα μου τα αμάξια, προσπαθώ να είμαι τυπικός με την
συντήρηση τους, και η μοναδική υπέρβαση που έχω κάνει, είναι στο Μ3 με την
αλλαγή μετάλων στα 140.000 χιλιόμετρα. το μοναδικό όφελως που είχα απο αυτή
την ιστορία, ήταν ότι έμαθα σε τη κατάσταση ήταν απο κάτω το μοτέρ...άριστη.
τυπικά πράγματα θέλει, και όχι υπερβολές...λάδια κάθε 7.000, μια φορά τον χρόνο
αλλαγή βαλβολίνων σαζμάν και διαφορικού, κάθε 30.000 μπουζί και βαλβίδες.
φίλτρο βενζίνης σε κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών...όλα δουλεύουν ρολόι,
χωρίς κανένα πρόβλημα...