PDA

Επιστροφή στο Forum : turner e46 m3 tracksport coil over suspension



S54POWER
11-10-11, 23:58
Ποια η αποψη σας για αυτο το σεταπ

https://www.turnermotorsport.com/p-1761-turner-e46-m3-tracksport-coil-over-suspension-kit-warehouse-clearance.aspx

Το θεωρω value for money, εσεις τι λετε, το εχει δοκιμασει κανενας?
Βασιζεται σε αμορτισερ HR βαλβιδομενα στα δικα τους γουστα και σε ελατηρια παλι HR αλλα με διαφορετικη σκληροτητα.Ολα σεταρισμενα για το Μ3

StratosZ4
12-10-11, 01:34
Δεν ειναι πολλα λεφτα...
Αλλα πολυ σκληρο δεν θα στο κανει?...

Kostas Maras
12-10-11, 06:43
Αν δεν έχει το top mount λαστιχο στο κέντρο του.....τότε μην τα βάλεις γιατί θα έχει πολλούς κραδασμούς μέσα στην καμπίνα σου.

Thomelef
12-10-11, 07:05
αν και φαίνεται καλή επιλογή γράφει για coilover στον τίτλο, πράγμα που σημαίνει πως θέλεις
πίσω μπάρα θόλων, και καλύτερα rear shock mounts απο τα μαμά, γιατί αλλιώς θα γίνει σαν
βρακί το αμάξι. αν και απ'ότι δείχνει η φωτογραφία, τα πίσω ελατήρια δεν φαίνονται ελατήρια
για coilover ανάρτηση.
το άλλο που μου κάνει μεγάλη εντύπωση, είναι τα κιλά των ελατηρίων...λέει 400 λίμπρες για
μπροστά (180 κιλά δλδ), και 650 λίμπρες αντίστοιχα για πίσω (292 κιλά)...λογικά αναφέρεται
στο σύνολο για μπροστά και πίσω. δλδ 90 κιλά για κάθε μπροστινό ελατήριο, και 146 για κάθε
πισινό...αν είναι coilover όπως λέει, τα πισινά είναι υπερβολικά σκληρά. για παράδειγμα ο συμπέ
στην ast που είναι coilover, πίσω φοράει 60 κιλά ελατήριο. αν τελικά δεν είναι coilover η ανάρτηση,
ψάξε να δείς για τα ελατήρια αν είναι σκληρό για τα γούστα σου, ή κατάλληλο. τα λεφτά του
πάντως το κάνουν τίμια επιλογή, αν σκεφτεί κανείς ότι παίρνεις και top mounts. όσο για το
λάστιχο που σου είπαν πιο πάνω, μπορείς να βάλεις και μόνος σου στην τοποθέτηση απο μια
σαμπρέλα πχ. πάντως αξίζει να δώσεις και κάτι παραπάνω, και να πάρεις μια φορά και ένα σετ
rear camper arms.

S54POWER
12-10-11, 19:21
αν και φαίνεται καλή επιλογή γράφει για coilover στον τίτλο, πράγμα που σημαίνει πως θέλεις
πίσω μπάρα θόλων, και καλύτερα rear shock mounts απο τα μαμά, γιατί αλλιώς θα γίνει σαν
βρακί το αμάξι. αν και απ'ότι δείχνει η φωτογραφία, τα πίσω ελατήρια δεν φαίνονται ελατήρια
για coilover ανάρτηση.
το άλλο που μου κάνει μεγάλη εντύπωση, είναι τα κιλά των ελατηρίων...λέει 400 λίμπρες για
μπροστά (180 κιλά δλδ), και 650 λίμπρες αντίστοιχα για πίσω (292 κιλά)...λογικά αναφέρεται
στο σύνολο για μπροστά και πίσω. δλδ 90 κιλά για κάθε μπροστινό ελατήριο, και 146 για κάθε
πισινό...αν είναι coilover όπως λέει, τα πισινά είναι υπερβολικά σκληρά. για παράδειγμα ο συμπέ
στην ast που είναι coilover, πίσω φοράει 60 κιλά ελατήριο. αν τελικά δεν είναι coilover η ανάρτηση,
ψάξε να δείς για τα ελατήρια αν είναι σκληρό για τα γούστα σου, ή κατάλληλο. τα λεφτά του
πάντως το κάνουν τίμια επιλογή, αν σκεφτεί κανείς ότι παίρνεις και top mounts. όσο για το
λάστιχο που σου είπαν πιο πάνω, μπορείς να βάλεις και μόνος σου στην τοποθέτηση απο μια
σαμπρέλα πχ. πάντως αξίζει να δώσεις και κάτι παραπάνω, και να πάρεις μια φορά και ένα σετ
rear camper arms.

Ειχα κανει την μετατροπη, αν θυμαμαι καλα 7 και 11 κιλα εχουν spring rate τα ελατηρια.Εχοντας κανει συγκριση με κοιλοβερ φιλων η σκληροτητα δεν ειναι τραγικη.Την λες απλα σκληρη
Πισω δεν νομιζω να ειναι κοιλοβερ
Τα τοπ μαουντ δεν συμπεριλαμβανονται στην τιμη, θα βαλω τα δικα μου, ετσι και αλλιως δεν θελω να ξεπερασω τις 2 μοιρες αρνητικης καμπερ
Για ρεαρ καμπερ αρμς το σκεφτηκα αλλα παλι δεν χρειαζομαι περισσοτερη
Ισως αντιστρεπτικες για να δεσει το γλυκο...

chief
12-10-11, 20:06
Θωμα τα αλλαξα.
Μπροστα εχω τωρα 9 κιλά και πισω 5 κιλά που ειναι και τα δικα της AST.
Τα 6κιλα για για καθημερινη χρηση ειναι σκληρα πισω.

Τωρα δεν ξερω τι συμπεριφορά θα εχουν σε Μ3 γιατι το CSL ειναι πιο ελαφρυ και παιζει ρόλο.
Εγω ομως 6κιλα πισω δεν τα μπορουσα σε καθημερινη χρηση.

@M54POWER βεβαιωσου οτι τα τοπ μάουντς που εχεις θα ταιριαζουν με την αναρτηση που θα παρεις γιατι αν κανουν για την μαμα αναρτηση, ισως να μην κανουν γι αυτην.

S54POWER
13-10-11, 18:48
Θωμα τα αλλαξα.
Μπροστα εχω τωρα 9 κιλά και πισω 5 κιλά που ειναι και τα δικα της AST.
Τα 6κιλα για για καθημερινη χρηση ειναι σκληρα πισω.

Τωρα δεν ξερω τι συμπεριφορά θα εχουν σε Μ3 γιατι το CSL ειναι πιο ελαφρυ και παιζει ρόλο.
Εγω ομως 6κιλα πισω δεν τα μπορουσα σε καθημερινη χρηση.

@M54POWER βεβαιωσου οτι τα τοπ μάουντς που εχεις θα ταιριαζουν με την αναρτηση που θα παρεις γιατι αν κανουν για την μαμα αναρτηση, ισως να μην κανουν γι αυτην.

Ρε εσυ ειναι δυνατον ? πολυ μεγαλή διαφορά !! Του τερνερ εχει 7 μπροστα και 11 πισω, μιλαμε για μπετο !!
Για τα τοπ μαουντ εχεις δικιο πρεπει να μαθω αν κανουν τα μαμα, θενκς

chief
13-10-11, 19:10
Για να μην υπάρξει καποιο λάθος θελω να πω οτι η αναρτηση η δικια μου ειναι coil over και πισω. Ισως γι αυτό να χρησιμοποιω πιο μαλακά ελατηρια πισω αντι μπροστα. Ετσι γινετε και στις πιο πολλες coil over αναρτησεις και ειναι λογικό αφου το βαρος ειναι περισσοτερο μπροστα.

Το κιτ της Turnermotorsport απ οτι βλεπω στις φωτογραφίες πισω δεν ειναι coil over αλλα το ελατηριο ειναι τυπου βαρελακι και μπαινει στην ιδια θεση με το μαμα πισω ελατηριο.
Εδω αλλαζουν τα δεδομενα, και ισως ενα ελατηριο τυπου βαρελάκι 11 κιλα πισω που να καθετε στην θεση των μαμα ελατηριων, να εχει την ιδια συμπεριφορά με ενα ελατηριο 5κιλα που ειναι coil over.

Αν και ο NickM3 νομιζω καποτε μου το εχει πει αυτο, δεν ειμαι σιγουρος.

S54POWER
14-10-11, 20:09
Για να μην υπάρξει καποιο λάθος θελω να πω οτι η αναρτηση η δικια μου ειναι coil over και πισω. Ισως γι αυτό να χρησιμοποιω πιο μαλακά ελατηρια πισω αντι μπροστα. Ετσι γινετε και στις πιο πολλες coil over αναρτησεις και ειναι λογικό αφου το βαρος ειναι περισσοτερο μπροστα.

Το κιτ της Turnermotorsport απ οτι βλεπω στις φωτογραφίες πισω δεν ειναι coil over αλλα το ελατηριο ειναι τυπου βαρελακι και μπαινει στην ιδια θεση με το μαμα πισω ελατηριο.
Εδω αλλαζουν τα δεδομενα, και ισως ενα ελατηριο τυπου βαρελάκι 11 κιλα πισω που να καθετε στην θεση των μαμα ελατηριων, να εχει την ιδια συμπεριφορά με ενα ελατηριο 5κιλα που ειναι coil over.

Αν και ο NickM3 νομιζω καποτε μου το εχει πει αυτο, δεν ειμαι σιγουρος.

Aυτο που λες ειναι 100% σωστο γιατι αλαζουν οι σχεσεις μοχλισμου, αυτο το ηξερα, αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι εχεις κοιλοβερ και πισω..Οποτε δεν μπορει να γινει συγκριση, θενκς παντως
Να ρωτησω τι καστερ και τι καμπερ εχεις ρυθμισει ?