PDA

Επιστροφή στο Forum : Σερβις 116



Z4 DCT
11-10-11, 09:39
Μου αναψε η ενδειξη (κιτρινη) για σερβις λογο χρονου (μαλλον τριετια).....τι κανουν σε αυτο το σερβις?....
Εγω στο τελευταιο σερβις στα 22000χλμ που του εκανα του τα αλλαξα ολα,εκτος τα υγρα ψυγειου....τωρα εχει 29000....

gnx
11-10-11, 09:43
Υγρά κυκλώματος ψύξης στα 4 χρόνια Γιάννη.

Konstantinos E60
11-10-11, 09:43
Πούλα το,πολλα χλμ !! 29.000 σε λιγο θα θες μοτερ...:th_Laie_67-1:

paganis
11-10-11, 09:54
βασικα το κοιτανε και μετα σου ζητανε το μισθο ενος υπαλληλου!

Z4 DCT
11-10-11, 10:06
Πούλα το,πολλα χλμ !! 29.000 σε λιγο θα θες μοτερ...:th_Laie_67-1:

Θα το ειχα ''φαει'' καιρο πριν....αλλα δεν το δινει η γυναικα μου, της αρεσει πολυthumb

Z4 DCT
11-10-11, 10:07
βασικα το κοιτανε και μετα σου ζητανε το μισθο ενος υπαλληλου!

Οποτε τι κανω?....αλλαζω λαδια φιλτρα και μηδενιζω?

Konstantinos E60
11-10-11, 10:11
Και τα υγρά φρενων αν δεν τα εχεις αλλάξει.

Z4 DCT
11-10-11, 10:12
Υγρά κυκλώματος ψύξης στα 4 χρόνια Γιάννη.

Τοτε το διαολο την εχουν την κωλοενδειξη στα 3 χρονια??

120ie87
11-10-11, 10:31
Τοτε το διαολο την εχουν την κωλοενδειξη στα 3 χρονια??



..............



https://www.fimes.gr/wp-content/uploads/euros.gif

stef
11-10-11, 10:31
Οποτε τι κανω?....

Βάλε μοτέρ από F20 για να είσαι ο πρώτος!! thumb

Ptboul
11-10-11, 10:38
ΒαλβοΛίΝη πότε κοιτάμε, στην 5 ετία;

και μη μου πείτε ποτέ! :sm-angry05:

S8N
11-10-11, 11:04
ΒαλβοΛίΝη πότε κοιτάμε, στην 5 ετία;

και μη μου πείτε ποτέ! :sm-angry05:

Στα 40-50k αν θες να είσαι τυπικός.

Ptboul
11-10-11, 14:15
βασικα το κοιτανε και μετα σου ζητανε το μισθο ενος υπαλληλου!

ναι αλλά σου προσφέρουν και έναν καφέ, ένα σατό Λατούρ, ρε αδερφέ

https://www.instablogsimages.com/images/2010/02/08/bmw-living-room-1_VV7PN_65.jpg

paganis
11-10-11, 14:42
Οποτε τι κανω?....αλλαζω λαδια φιλτρα και μηδενιζω?

μετα την ληξη της εγγυησης(για ευνοητους λογους)...ειμαι της αποψης , οτι δεν πατας ουτε απεξω απο αντιπροσωπειες! η λογικη της υπερχρεωσης, για εργασιες ελαχιστου χρονου αφου η συντηρηση ολοκληρης της αντιπροσωπειας γινεται μονο απο το σερβις,,ματωνει στην κυριολεξια την τσεπη ! εγω τουλαχιστον , οτι χρειαστει το φτιαχνω μονος μου, αλλα ακομα και αν δεν μπορουσα...θα προτιμουσα ενα ανεξαρτητο συνεργειο με καλο ονομα και αξιο εμπιστοσυνης! μην μου πει κανεις , πως στην αντιπροσωπεια ξερουν καλυτερα την δουλεια τους ή δεν σε κοροιδευουν..γιατι τα παραδειγματα αγνοιας και απατεωνιας, ειναι παμπολλα σε ολες τις εταιριες....ειδικα τωρα με τις περικοπες σε προσωπικο!

Z4 DCT
11-10-11, 15:56
μετα την ληξη της εγγυησης(για ευνοητους λογους)...ειμαι της αποψης , οτι δεν πατας ουτε απεξω απο αντιπροσωπειες! η λογικη της υπερχρεωσης, για εργασιες ελαχιστου χρονου αφου η συντηρηση ολοκληρης της αντιπροσωπειας γινεται μονο απο το σερβις,,ματωνει στην κυριολεξια την τσεπη ! εγω τουλαχιστον , οτι χρειαστει το φτιαχνω μονος μου, αλλα ακομα και αν δεν μπορουσα...θα προτιμουσα ενα ανεξαρτητο συνεργειο με καλο ονομα και αξιο εμπιστοσυνης! μην μου πει κανεις , πως στην αντιπροσωπεια ξερουν καλυτερα την δουλεια τους ή δεν σε κοροιδευουν..γιατι τα παραδειγματα αγνοιας και απατεωνιας, ειναι παμπολλα σε ολες τις εταιριες....ειδικα τωρα με τις περικοπες σε προσωπικο!

Ε Μάλλον έχεις δίκιο......αλλα να βρούμε και κανα συνεργείο με νορμαλ τιμές, γιατί είδαμε και απο Αυτα.......:whistle:

super duper
11-10-11, 19:23
ενας ακομα τρόπος να μας περνουν χρήματα

paganis
11-10-11, 19:59
Γιαννη κανε απλα τα βασικα( λαδια ,φιλτρα, τακακια)...και βαλτο απλα σε εγκεφαλο...να δεις καμια βλαβη και να σβησεις καμια ενδειξη! αν ειχε οτιδηποτε αλλο το αυτοκινητο ειμαι σιγουρος πως θα το ειχες ηδη εξετασει και αλλαξει!

deepBLUE
11-10-11, 20:22
μετα την ληξη της εγγυησης(για ευνοητους λογους)...ειμαι της αποψης , οτι δεν πατας ουτε απεξω απο αντιπροσωπειες! η λογικη της υπερχρεωσης, για εργασιες ελαχιστου χρονου αφου η συντηρηση ολοκληρης της αντιπροσωπειας γινεται μονο απο το σερβις,,ματωνει στην κυριολεξια την τσεπη ! εγω τουλαχιστον , οτι χρειαστει το φτιαχνω μονος μου, αλλα ακομα και αν δεν μπορουσα...θα προτιμουσα ενα ανεξαρτητο συνεργειο με καλο ονομα και αξιο εμπιστοσυνης! μην μου πει κανεις , πως στην αντιπροσωπεια ξερουν καλυτερα την δουλεια τους ή δεν σε κοροιδευουν..γιατι τα παραδειγματα αγνοιας και απατεωνιας, ειναι παμπολλα σε ολες τις εταιριες....ειδικα τωρα με τις περικοπες σε προσωπικο!

Δε συμφωνω μαζι σου .....
Τη τεχνογνωσια που εχουν οι ανθρωποι μιας αντιπροσωπειας για την οποια μαρκα αυτοκινητου, που κανουν τα σεμιναρια για το καθε τι και περνανε μονο συγκεκριμενης μαρκας αμαξια απο τα συνεργεια τους ,δε μπορει να την εχουν αυτοι που φτιαχνουν καθε λογης αμαξι.
Οπως επισης δε μπορει ο καθενας να φτιαχνει το αμαξι μονος του για πολλους και διαφορους λογους.
Αλλο Ζ3 αλλο 120,Μ5,Μ6,335 κλπ.
Ανθρωποι με αγνοια αλλα και απατεωνες υπαρχουν παντου, οπως και ευσυνηδητοι και καλοι επαγγελματιες.
Ετσι λοιπον δε θα ηταν σωστο να παιρνει τη μπαλα ολες τις αντιπροσωπειες,εξουσιοδοτ μενα,εξειδικευμενα,η απλα συνεργεια.
Το μονο που συμφωνω ειναι πως ειναι ακριβα,σκεψου ομως τι καθετες μοναδες ειναι, τι εξοπλισμο και δυνατοτητες διαθετουν και ποσο προσωπικο .
Γενικα τι εξοδα μπορει να εχουν απο ενα απλο συνεργειο στο οποιο μπορει να δουλευουν 2-3-4 ατομα.

deepBLUE
11-10-11, 20:27
Ε Μάλλον έχεις δίκιο......αλλα να βρούμε και κανα συνεργείο με νορμαλ τιμές, γιατί είδαμε και απο Αυτα.......:whistle:

Φιλε Γιαννη οταν εχεις ενα αμαξι ακριβο και αξιωσεων δε ξερω ποσο φθηνα θα ηθελες να βρεις να σου κανουν τα σερβις.
Περα απ αυτο ομως οταν κατι δε σου κανει και σου ξυνιζει ειδικα τωρα στις δυσκολες εποχες για ολους και για τα συνεργεια το συζητας με το οποιο συνεργειο(ειτε θες καλυτερες τιμες ειτε δε κανουν καλα τη δουλεια οπως εσυ την ηθελες και τη φανταζεσαι)και αν δε σου κανει ...εχει και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια :thumbsup:
Τα πραγματα ειναι απλα δεν ειναι κανεις ταμενος πουθενα :thumbsup:

Για να ξακαθαρισω καποια πραγματα οι τιμες ειναι παντα αναλογες και του τι οδηγεις....αλλο bmw αλλο λαντα,μοσχοβιτς,ζασταβα...κ π κλπ

Z4 DCT
11-10-11, 20:48
Φιλε Γιαννη οταν εχεις ενα αμαξι ακριβο και αξιωσεων δε ξερω ποσο φθηνα θα ηθελες να βρεις να σου κανουν τα σερβις.
Περα απ αυτο ομως οταν κατι δε σου κανει και σου ξυνιζει ειδικα τωρα στις δυσκολες εποχες για ολους και για τα συνεργεια το συζητας με το οποιο συνεργειο(ειτε θες καλυτερες τιμες ειτε δε κανουν καλα τη δουλεια οπως εσυ την ηθελες και τη φανταζεσαι)και αν δε σου κανει ...εχει και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια :thumbsup:
Τα πραγματα ειναι απλα δεν ειναι κανεις ταμενος πουθενα :thumbsup:

Για να ξακαθαρισω καποια πραγματα οι τιμες ειναι παντα αναλογες και του τη οδηγεις....αλλο bmw αλλο λαντα,μοσχοβιτς,ζασταβα...κ π κλπ

Για το μονο που δεν μπορει ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ να μου κουνηθει (πλαγιος η ευθεως) ειναι στην προσοχη που δινω στα αμαξια μου και στα σερβις που τους κανω.....λαλακα δεν θελω να με πιανουν και να πουλανε φουμαρα για μεταξωτες κορδελες....
Τωρα Βαγγελη μου το θεμα δεν ειναι η κριση....το θεμα ηταν το τι πρεπει να κανω στο σερβις των 3 χρονων ενω πριν 6000χλμ, ειχα κανει γενικο απο μονος μου.....αλλα μαλλον βιαστικες και δεν κοιταξες παραπανω....κακος γιατι εισαι και ''στελεχος''.....

Τελικα ισως να μην ειναι ολα αθωα σε αυτη την ζωη........:whistle::whistle:

Z4 DCT
11-10-11, 20:52
Φιλε Γιαννη οταν εχεις ενα αμαξι ακριβο και αξιωσεων δε ξερω ποσο φθηνα θα ηθελες να βρεις να σου κανουν τα σερβις.
Περα απ αυτο ομως οταν κατι δε σου κανει και σου ξυνιζει ειδικα τωρα στις δυσκολες εποχες για ολους και για τα συνεργεια το συζητας με το οποιο συνεργειο(ειτε θες καλυτερες τιμες ειτε δε κανουν καλα τη δουλεια οπως εσυ την ηθελες και τη φανταζεσαι)και αν δε σου κανει ...εχει και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια :thumbsup:
Τα πραγματα ειναι απλα δεν ειναι κανεις ταμενος πουθενα :thumbsup:

Για να ξακαθαρισω καποια πραγματα οι τιμες ειναι παντα αναλογες και του τη οδηγεις....αλλο bmw αλλο λαντα,μοσχοβιτς,ζασταβα...κ π κλπ


Εννοας κατι που δε ξερω......κανω σερβις σε δυο συνεργεια στα αμαξια μου...στον Σπανο και στον Φλασκη.....για ποιον σε πειραξε η νομιζες οτι ελεγα??

deepBLUE
11-10-11, 21:16
αλλα μαλλον βιαστικες και δεν κοιταξες παραπανω....κακος γιατι εισαι και ''στελεχος''.....
Δε καταλαβα τι δε κοιταξα ποιο πανω?

αλλα να βρούμε και κανα συνεργείο με νορμαλ τιμές, γιατί είδαμε και απο Αυτα.
Απλα σχολιασα αυτο που ειπες και φανηκε πως το λες με παραπονο σαν να μην εισαι ικανοποιημενος


Τελικα ισως να μην ειναι ολα αθωα σε αυτη την ζωη........:whistle::whistle:

Και τι ειναι αυτο που δεν ειναι αθωα ολα σ'αυτη τη ζωη δε σε καταλαβα ?


Εννοας κατι που δε ξερω......κανω σερβις σε δυο συνεργεια στα αμαξια μου...στον Σπανο και στον Φλασκη.....για ποιον σε πειραξε η νομιζες οτι ελεγα??
Δε μιλησα για κανεναν απο τα δυο Γιαννη....ουτε και με πειραζει που τα πας και που οχι δικα σου ειναι καντα οτι θες.
Η ολη κουβεντα μου εγινε ακριβως γιατι ξερω πολυ καλα τις απαιτησεις σου και ποσο προσεχεις το αμαξι σου και γι αυτο εκανα και το σχολιο,αλλα εκτος του οτι το πηρες λαθος μαλλον εχεις και τη μυγα.
Δε μιλησα ουτε για να στη πω ουτε κακοπροεραιτα ουτε για να σου κουνηθω εκτος του οτι τετοια δειγματα δεν εχω δωσει.
Απλα ειπα τη γνωμη μου αν σε πειραξε λυπαμαι αλλα αυτη ειναι thumb

S8N
11-10-11, 22:10
Δε μπορώ να δεχτώ πως ένα οποιοδήποτε εξειδικευμένο συνεργείο είναι καλύτερο από το εξουσιοδοτημένο, το οποίο έχει επενδύσει ένα πακτωλό χρημάτων σε εξοπλισμό, σεμινάρια προσωπικού, εγκαταστάσεις, αποθήκες κλπ.

Τρανή απόδειξη είναι η αναβάθμιση εγκεφάλου. Ο Σπανός μπορεί να στην κάνει σε 2 ώρες χάρις στα υπερσύγχρονα δίκτυά του (CAT7), κάποιος άλλος σε 2 μέρες ενώ ο παλιός μάστορας της γειτονιάς το πολύ πολύ να μπριζώσει την OBDII για έλεγχο σφαλμάτων.

Το εξουσιοδοτημένο θα σου κόψει απόδειξη, κρατά βιβλίο εισερχομένων-εξερχομένων, έχει μηχανοργάνωση αποθήκης και ξέρει που βρίσκεται τι ανά πάσα στιγμή. Ο εξειδικευμένος τις περισσότερες φορές δεν κόβει τίποτα, από αναλώσιμα βάζει καλά μεν (Textar, MAN, κλπ) αλλά όχι original, δεν είναι ενημερωμένος για ανακλήσεις ή TSB (technical service bulletins) και γενικά είναι λίγο της πατέντας. Κάποιοι εξ' αυτών είναι ομολογουμένως εξαιρετικοί (π.χ. Μανώλης) και έχουν φιλότιμο να βρουν την άκρη στο πρόβλημά σου, αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Μέχρις εδώ συμφωνώ απολύτως με τον Βαγγέλη. Διαφωνώ στο ότι η χρέωση πρέπει να είναι ανάλογη αυτού που οδηγείς. Αγαπητέ Βαγγέλη, θα μιλήσω επώνυμα και θα σου φέρω ως παράδειγμα το συνεργείο του Σφακιανάκη στη Λαυρίου. Στο ισόγειο όπου στεγάζεται η έκθεση, βλέπεις μονάχα μοντέλα OPEL και Alfa Romeo. Στο υπόγειο όπου στεγάζεται το συνεργείο βλέπεις Opel και BMW, το ένα δίπλα στ' άλλο, με τους ίδιους μηχανικούς να ασχολούνται πότε με το Insignia και πότε με την 740. Στο ταμείο υπάρχει μια ταμπελίτσα που γράφει: "Εργατώρα Opel 45 ευρώ + ΦΠΑ, Εργατώρα BMW 75 ευρώ + ΦΠΑ". Αν αυτό δεν είναι κοροϊδία, τότε τι είναι?

deepBLUE
11-10-11, 22:25
Δε μπορώ να δεχτώ πως ένα οποιοδήποτε εξειδικευμένο συνεργείο είναι καλύτερο από το εξουσιοδοτημένο, το οποίο έχει επενδύσει ένα πακτωλό χρημάτων σε εξοπλισμό, σεμινάρια προσωπικού, εγκαταστάσεις, αποθήκες κλπ.

Τρανή απόδειξη είναι η αναβάθμιση εγκεφάλου. Ο Σπανός μπορεί να στην κάνει σε 2 ώρες χάρις στα υπερσύγχρονα δίκτυά του (CAT7), κάποιος άλλος σε 2 μέρες ενώ ο παλιός μάστορας της γειτονιάς το πολύ πολύ να μπριζώσει την OBDII για έλεγχο σφαλμάτων.

Το εξουσιοδοτημένο θα σου κόψει απόδειξη, κρατά βιβλίο εισερχομένων-εξερχομένων, έχει μηχανοργάνωση αποθήκης και ξέρει που βρίσκεται τι ανά πάσα στιγμή. Ο εξειδικευμένος τις περισσότερες φορές δεν κόβει τίποτα, από αναλώσιμα βάζει καλά μεν (Textar, MAN, κλπ) αλλά όχι original, δεν είναι ενημερωμένος για ανακλήσεις ή TSB (technical service bulletins) και γενικά είναι λίγο της πατέντας. Κάποιοι εξ' αυτών είναι ομολογουμένως εξαιρετικοί (π.χ. Μανώλης) και έχουν φιλότιμο να βρουν την άκρη στο πρόβλημά σου, αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Μέχρις εδώ συμφωνώ απολύτως με τον Βαγγέλη. Διαφωνώ στο ότι η χρέωση πρέπει να είναι ανάλογη αυτού που οδηγείς. Αγαπητέ Βαγγέλη, θα μιλήσω επώνυμα και θα σου φέρω ως παράδειγμα το συνεργείο του Σφακιανάκη στη Λαυρίου. Στο ισόγειο όπου στεγάζεται η έκθεση, βλέπεις μονάχα μοντέλα OPEL και Alfa Romeo. Στο υπόγειο όπου στεγάζεται το συνεργείο βλέπεις Opel και BMW, το ένα δίπλα στ' άλλο, με τους ίδιους μηχανικούς να ασχολούνται πότε με το Insignia και πότε με την 740. Στο ταμείο υπάρχει μια ταμπελίτσα που γράφει: "Εργατώρα Opel 45 ευρώ + ΦΠΑ, Εργατώρα BMW 75 ευρώ + ΦΠΑ". Αν αυτό δεν είναι κοροϊδία, τότε τι είναι?

Ειναι αυτο ακριβως που πιθανο να συμβαινει σε ολη την ευρωπη, αλλα αλλο αυτο και αλλο να αποκαλουμε καποιον απατεωνα επειδη χρεωνει οπως χρεωνει.
Οσο για τα τακακια και διαφορα αλλα που αναφερεις και επειδη και γω καποτε τη πατησα σε συνεργειο που πηγαινα παλαιοτερα και πληρωσα μη γνησια για γνησια αν πραγματικα ο επαγγελματιας ειναι σωστος τοτε πρεπει τουλαχιστον να σε εχει ρωτησει για το τι ακριβως θες να βαλεις και την τιμη του εκαστοτε μη γνησιου ανταλλακτικου.
Οταν λοιπον εγω ανακαλυψα πως πληρωσα τα τακακια για γνησια και δεν ηταν πηγα πισω εκανα φασαρια και μου εβαλαν τα γνησια,και βεβαια δε ξαναπατησα,thumb
Αυτο το λες απατεωνια....

paganis
12-10-11, 10:10
ας αναφερω λοιπον, ενα παραδειγμα εξουσιοδοτημενου συνεργειου bmw!πριν μια βδομαδα..ειχα διαρροη απο την τσιμουχα ,του παγουριου του ψυγειου! εκατσα λοιπον και εβγαλα μονος μου το παγουρι...και πηγα στο τμημα ανταλλακτικων! με το παγουρι στο χερι..περναω στην εισοδο, οπου τυχαια βρισκω το μηχανικο τους! τον ρωταω λοιπον αν γνωριζει, πως υπαρχει σαν ανταλλακτικο η τσιμουχα! μου απαντησε με ερωτηση ''βγαινει το παγουρι απο το συγκεκριμενο ψυγειο?? και αν ναι...πως???''! προφανως του απαντησα ,για να το εχω στο χερι βγαινει! πηγα λοιπον στο τμημα ανταλλακτικων...ψαξαμε στον καταλογο βρηκαμε των κωδικο της τσιμουχας και την παρηγγειλα ,κοστος 3 ευρω!
ερχεται λοιπον το ερωτημα...Καποιος λοιπον που δε ασχολητε με το αμαξι του και αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα ...αν απευθυνθει στο συνεργειο θα του αλλαξουν ολοκληρο ψυγειο ,,κοστος κανα 300-350αρι με εργασια?? ενω μπορει να γινει η επισκευη με αλλαγη τσιμουχας, μιση ωρα εργασιας και αλλαγη ψυκτικου υγρου??

Kostas_1
12-10-11, 10:28
Εκτος απο το θεμα των αναβαθμισεων (που ναι ειναι απαραιτητο το εξουσιοδοτημενο), και οι δικες μου εμπειριες συμπιπτουν με του Λευτερη.

Δεν μπορω να μιλησω γενικα, αλλά οι εμπειριες μου απο 2 εξουσιοδοτημενα ΔΕΝ ειναι καλες.
Υπερχρεωσεις, χωρις βαθιες γνωσεις οι μηχανικοι και λαθη σε αντιμετωπιση βλαβων.

Μισο-βγαλμενη φισσα αεροσακκου --> να αλλαξουμε τον εγκεφαλο!!!!
Αντικατασταση τμηματος συστηματος ψυξης ---> απαερωση ΓΤΠ!!!!
κ.α. που ξεχναω

Τερμα, μονο οπου γνωριζω τον μηχανικο πηγαινω πλεον.

paganis
12-10-11, 10:30
Δε συμφωνω μαζι σου .....
Τη τεχνογνωσια που εχουν οι ανθρωποι μιας αντιπροσωπειας για την οποια μαρκα αυτοκινητου, που κανουν τα σεμιναρια για το καθε τι και περνανε μονο συγκεκριμενης μαρκας αμαξια απο τα συνεργεια τους ,δε μπορει να την εχουν αυτοι που φτιαχνουν καθε λογης αμαξι.
Οπως επισης δε μπορει ο καθενας να φτιαχνει το αμαξι μονος του για πολλους και διαφορους λογους.
Αλλο Ζ3 αλλο 120,Μ5,Μ6,335 κλπ.
Ανθρωποι με αγνοια αλλα και απατεωνες υπαρχουν παντου, οπως και ευσυνηδητοι και καλοι επαγγελματιες.
Ετσι λοιπον δε θα ηταν σωστο να παιρνει τη μπαλα ολες τις αντιπροσωπειες,εξουσιοδοτ μενα,εξειδικευμενα,η απλα συνεργεια.
Το μονο που συμφωνω ειναι πως ειναι ακριβα,σκεψου ομως τι καθετες μοναδες ειναι, τι εξοπλισμο και δυνατοτητες διαθετουν και ποσο προσωπικο .
Γενικα τι εξοδα μπορει να εχουν απο ενα απλο συνεργειο στο οποιο μπορει να δουλευουν 2-3-4 ατομα.

ξεχνας πως σεμιναρια(πλεον σπανια) περναει συνηθως μονο ο υπευθυνος..και με το αμαξι σου ασχολητε κυριως ο βοηθος(απροσδιοριστης εμπειριας και διανοητικης καταστασης)! οι περικοπες που εχουν γινει ..σε εξειδικευμενο προσωπικο...οδηγουν τους υπολοιπους εργαζομενους, λογω βιασυνης ή αγνοιας σε συχνα σφαλματα! οσο περιπλοκο και να ειναι ενα οχημα κυριως ηλεκτρονικα-ηλεκτρολογικα...τα υπολοιπα μηχανολογικα τμηματα ,εχουν καποιους βασικους και κοινους κανονες! δηλαδη ,,,θεωρω πως απαιτουνται ιδιες μηχανολογικες γνωσεις για να κανεις ενα βασικο σερβις(λαδια-φιλτρα-μπουζι,,τσεκ ημιαξονια κτλ) ητε σε φερραρι,...ητε σε λαντα! βεβαια στον διαγνωστικο τομεα μιας βλαβης...εκεινος που εχει τα μηχανηματα θα στην βρει πιο γρηγορα...αλλα ειναι πολλα και τα παραδειγματα που ψαχναν σε αντιπροσωπειες δια της ατοπου απαγωγης..ή ακομα ψαχνονται! ατομα που γνωριζουν απο μηχανολογια...υπαρχουν κυριως εκτος αντιπροσωπειας...ειναι εκεινοι,,που αναγνωρισαν στο εαυτο ικανοτητες και δεν αμοιβονταν ικανοποιητικα ως υπαλληλοι εντος αντιπροσωπειας...εφυγαν λοιπον και ανοιξαν δικες τους δουλειες!

JordanX3
12-10-11, 11:23
Ειναι αυτο ακριβως που πιθανο να συμβαινει σε ολη την ευρωπη, αλλα αλλο αυτο και αλλο να αποκαλουμε καποιον απατεωνα επειδη χρεωνει οπως χρεωνει.
Αυτο το λες απατεωνια....

Βαγγέλη συμφωνούμε σε μερικά θέματα, αλλά στην Ευρώπη ΔΕΝ συμβαίνει αυτό. Δεν είναι δυνατόν, το ίδιο συνεργείο να χρεώνει για την εργασία διαφορετικά ανάλογα με την μάρκα του αυτοκινητου! Τότε θα ειχαμε και διαφορετικές χρεώσεις και για τα μοντέλα της ίδιας μάρκας! Τέτοιες εφευρέσεις μόνο στην Ελλάδα γίνονται. Και μην ξαχνάμε ότι χρεώσεις του τύπου €75/ώρα (25.000 δρχ όταν θα γυρίσουμε στην δραχμούλα:original:) είναι και τιμές Γερμανίας όπου ο εκάστοτε μηχανικός έχει την ανάλογη αμοιβή !! Εδώ πως δικαιολογούνται?? και μη ξεχνάμε και τις υπερτιμολογήσεις στα ανταλλακτικά +40% από τις τιμές στο εξωτερικό.
Το πιο σωστό πιστεύω τελικά είναι να πάς εκεί όπου εμπιστεύεσαι τον μηχανικό (ελα που ο ξάδελφος είναι στη Θεσ/νίκη όμως..) όταν βέβαια τον βρείς..., και στην εκάστοτε αντιπροσωπεία για διαγνωστικούς ελέγχους (οταν χρειάζονται) λόγω των εξειδικευμένων και ακριβών μηχανημάτων.

StratosZ4
12-10-11, 11:38
ξεχνας πως σεμιναρια(πλεον σπανια) περναει συνηθως μονο ο υπευθυνος..και με το αμαξι σου ασχολητε κυριως ο βοηθος(απροσδιοριστης εμπειριας και διανοητικης καταστασης)!

Να πω ενα παραδειγμα:
Ειχα παραγγειλει απο την αντιπροσωπεια το M ZHP λεβιεδακι ταχυτητων. Επειδη τις ωρες του συνεργειου-ανταλλακτικων ειμαι στη δουλεια, πηγε η μητερα μου να το παρει με το Z4 και της ειπα μιας που πηρε το δικο μου αυτοκινητο ας το περασει κιολας καποιος στην αντιπροσωπεια.

Με πηρε οταν ηταν ηδη εκει να μου πει πως πηραν μεσα το αυτοκινητο για να σπασουν(!) τον παλιο λεβιε γιατι της ειπαν οτι αλλαζουν λεβιεδες μονο οταν σπασει ο παλιος.

Δεχομαι οτι καθε αντιπροσωπεια εχει εναν αρχιμηχανικο που ξερει τη δουλεια αλλα το 95% των υπολοιπων ειναι φελλοι... Κι ας μου πει ο καθενας οτι θελει.

fanisk
12-10-11, 11:49
Να πω ενα παραδειγμα:
Ειχα παραγγειλει απο την αντιπροσωπεια το M ZHP λεβιεδακι ταχυτητων. Επειδη τις ωρες του συνεργειου-ανταλλακτικων ειμαι στη δουλεια, πηγε η μητερα μου να το παρει με το Z4 και της ειπα μιας που πηρε το δικο μου αυτοκινητο ας το περασει κιολας καποιος στην αντιπροσωπεια.

Με πηρε οταν ηταν ηδη εκει να μου πει πως πηραν μεσα το αυτοκινητο για να σπασουν(!) τον παλιο λεβιε γιατι της ειπαν οτι αλλαζουν λεβιεδες μονο οταν σπασει ο παλιος.

Δεχομαι οτι καθε αντιπροσωπεια εχει εναν αρχιμηχανικο που ξερει τη δουλεια αλλα το 95% των υπολοιπων ειναι φελλοι... Κι ας μου πει ο καθενας οτι θελει.

Ζοριστηκαν να τον τραβηξουν μαλλον για να μη τους ερθει στη μουρη :th_Laie_67-1:

Driver M
12-10-11, 12:12
Ιδίως για απλές εργασίες όπως αλλαγές λαδιών, φίλτρων, τακάκια κλπ θεωρώ τα εξουσιοδοτημένα ως πέταμα χρημάτων και ΜΟΝΟ.
Ακόμα δεν θα ξεχάσω την απάντηση του υπεύθυνου την τελευταία φορά που έψαχνα για αλλαγή λαδιών που όταν είπα πως θα πάω εγώ τα λάδια μου ζήτησε για φίλτρο και εργασία 50 ευρώ!
Τόσα τους λείπουν μάλλον.

Περιττό να πω πως τελικά η αλλαγή λαδιών και φίλτρου μου πήγε 80 ευρώ (μαζί με ένα 10άρικο που έδωσα στο μάστορα αν και δεν ήθελε να μου πάρει λεφτά).

Στα εξουσιοδοτημένα θα πήγαινα μόνο για πιο εξειδικευμένες βλάβες, όπως η κολώνα τιμονιού που μου είχε προκύψει, αν και γι'αυτές είμαι σίγουρος πως κάποια εξειδικευμένα είναι εξίσου ικανά αν όχι ικανότερα.

Τώρα για την τεχνογνωσία...καταρχάς για τα συστηματικά σέρβις δεν χρειάζεται σχεδόν καμία τεχνογνωσία και κατά δεύτερον, τα περισσότερα παιδιά που βλέπω (σε όλα τα αυτοκίνητα που έχω πάει κατά καιρούς σε εξουσιοδοτημένα) είναι στην ηλικία μου ή ακόμα μικρότερα που μόλις τελείωσαν το ΙΕΚ και συνεπώς τώρα αποκτούν σιγά σιγά κάποια εμπειρία, πολύ σπάνια βλέπεις μηχανικούς με εμπειρία ετών να αναλαμβάνουν απλά σέρβις και στην τελική δεν υπάρχει και λόγος.

Και τέλος, ιδιαίτερα αποτρεπτικός παράγοντας είναι πως κατά κανόνα τα εξουσιοδοτημένα της bmw δεν σε αφήνουν να παρευρίσκεσαι στο χώρο εργασιών και συγνώμη αλλά δεν μπορώ να ακουμπήσω ένα κάρο λεφτά σε ένα ακριβοπληρωμένο αυτοκίνητο και απλά να εμπιστεύομαι καλή τη καρδία τα λόγια των μηχανικών για τις εργασίες που έγιναν, τη στιγμή που ακούγονται τα μύρια όσα από αμέλειες κυρίως μέχρι και λαμογιές ( υλικά που δεν αντικαταστάθηκαν αλλά χρεώθηκαν κλπ).