PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμόνι Μ3 Ε46 σε Ζ3!



mse36
10-10-11, 18:57
To συγκεκριμένο τιμόνι είναι το ομορφότερο που έχει τοποθετηθεί σε μοντέλο BMW ever!(κατά την γνώμη μου), οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να μην βάλω ένα τέτοιο στη Ζέτα μου! Εγώ είχα το απλό των z3 με το facelift και μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα ένα σε πάρα πολύ κατάσταση και τιμή. Βγάζει λοιπόν ο μάστορας το δικό μου και μόλις πάει να κουμπώσει το Μ......λέει ''φίλε δυστυχώς δεν ταιριάζει! '' Μετά το πρώτο εγκεφαλικό συνέρχομαι και όπως λέω πάντα ''κάθε εμπόδιο για καλό! ''. Λοιπόν, αφού δεν μπαίνει το κανονικό σκέφτομαι τότε θα φτιάξω ένα! Μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα ένα μάστορα ο οποίος μου έντυσε την στεφάνι με καινούριο και κατά τμήματα διάτρητο δέρμα και τρίχρωμες ραφές! όπως ακριβώς του το ζήτησα! Τέλος, ένα ορθογώνιο κομμάτι πλαστικό και carbon μεμβράνη 3Μ ολοκλήρωσαν το κάτω μέρος του τιμονιού.Επιπλέον, το πάχος του τιμονιού φτιάχτηκε διπλάσιο!!! Κόστος: 100 ευρώ.Δείτε φωτογραφίες παρακάτω και πείτε μου αν αξίζει ή όχι!
Υ.Γ :Άλλαξα και την φούσκα! ( Ήταν μπέζ )

z3 2.2
10-10-11, 19:00
παρα πολυ καλο!!!!
ειδικα η πιο χοντρη στεφανη μετραει.
αν και μενα με γοητευε η πιο λεπτη....ηταν λιγο ρετρο.....

Kostas_1
10-10-11, 19:01
:thumbsup::thumbsup::thumbsup: τελειο

bill_m3
10-10-11, 19:04
Πανέμορφο εσωτερικό γενικά!!

nikos-Mpacket
10-10-11, 19:11
Ωραιο αποτελεσμα,μια αλλαγη στο τιμονι διαφοροποιει σχεδον ολο το εσωτερικο ενος αυτοκινητου.
Μονο που κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ντυσεις και το τασακι με carbon,σαν συνεχεια της κονσολας.thumb

panosz3
10-10-11, 19:16
πολυ ωραιο πραγματικα!!και δειχνει κ γενικα πιο καινουργιο το εσωτερικο θες να μας πεις που το εκανες??η τιμη περιλαμβανει και ντυσιμο τιμονιου κ καρμπον στην κονσολα??

savvas bmwdakias
10-10-11, 19:29
Πολυ ωραιο νομιζω ενα σηματακι Μ θα στο κατω μερος θα συμπληρωνε το πακετο.Επισης θα σου προτεινα να βαλεις και τα κουμπια στο τιμονι,δεν ξερω ομως κατα ποσο θα δουλευουν.

paganis
10-10-11, 20:36
στην ζ3 ταιριαζει καλυτερα το τιμονι απο ζ3μ! εχει οσο πρεπει φαρδυα σταφανη, τα καρουμπαλα στο πλαι και τις πλεκτες ραφες! στο ζ3 προτιμοτερο θα ηταν να κρατησεις...οσο το δυνατον τις ρετρο προδιαγραφες του, οπως ανεφερε και ο ζ32,2! δηλαδη φουλ καρμπον στην κονσολα..για μενα ειναι επιλογη φαουλ! αν ηθελες οπωσδηποτε επενδυση(ουτε εμενα μου αρεσει μπεζ-εχω το ιδιο),,,θα μπορουσες να επιλεξεις επενδυση αλουμινιου..οπως εβγαζε και εργοστασιακο ,καποιες εκδοσεις! ελπιζω να μην κρατησεις κακια...φιλικα το αναφερω...εχω ερωτα και εγω με το ζ3..και προσπαθω για ενα καλο αποτελεσμα!

Stamatis
10-10-11, 21:27
ωραια κατασκευη

ωραια γουστα...

fanisk
10-10-11, 21:37
Καλοριζικο το μπαξιμο!
Προσωπικα δεν μου αρεσει το τιμονι.. θα προτιμουσα κι εγω τιμονι απο Ζ3Μ, αλλες εποχες, αλλες γραμμες..

Επισης προτεινω να βγαλεις τον ασχημο νικελ λεβιε και να βαλεις εναν BMW ZHP, μαυρος, κοντος, πιο βαρυς, θα σου αρεσουν περισσοτερο οι αλλαγες thumb

mse36
10-10-11, 22:11
Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες παρατηρήσεις! Απαντήσεις λοιπόν:
1. z3 2.2 : Συμφωνώ μαζί σου αφού το z3 έχει γενικά ρετρό σχεδιασμό και γι αυτό αρχικά σκεφτόμουν να βάλω ένα ξύλινο τριάκτινο τιμόνι όπως τα παλιά καλά sport cars(αρχικά το σαλόνι είχε ξύλινη επένδυση σε κονσόλα, κάτω μέρος τιμονιού και λεβγέ).Τελικά με κέρδισε το Μ3 Ε46 τιμόνι λόγω εμφάνισης(ραφές κτλ) και παχιάς στεφάνης σε συνδιασμό με το carbon look που ήθελα για την κονσόλα.
2.nikos-MPacket: ;Έχεις δίκιο για το τασάκι, θα ταιριάξει ακόμη περισσότερο.
3.panosz3: Τιμόνι 100 ευρώ, φούσκα 30 ευρώ, επένδυση carbon σε τιμόνι, κονσόλα και λεβγέ 60 ευρώ.Για ονόματα και διευθύνσεις στήλε μου ΠΜ, δεν θα τους κάνω και τζάμπα διαφήμιση! χα,χα
4.savvas bmwdakias: Πράγματι μόνο ένα Μ λείπει! Όσο για τα κουμπιά στο τιμόνι δεν μου αρέσουν αλλά επιπλέον νομίζω ότι δεν θα δουλέυουν.
5. paganis: Καμία κακία φίλε μου απλώς είναι γούστα αυτά!
6. Ο Nikolas s2k δεν θα πει κάτι? Δεν με θυμάσαι ρε ψαρούκλα, είμαι ο Σταύρος που τα λέγαμε κάτω στο Ρουφ στο Στρατοδικείο!

Nickolas_s2k
10-10-11, 22:23
Γεια σου Λοχαγε μου!!! χαχαχαχαχαχ απολυθηκα !!! Φυσικα και σε θυμαμαι Σταυρο !! το nickname ομως για να πω την αληθεια δεν το θυμομουν..Εμεις τα χαμε πει απο τοτε για το τιμονι μου χες πει τι ειχες κανει αλλα τωρα το ειδα και στις φωτο.. Η αποψη μου ειναι και μενα πως το ομορφοτερο τιμονι σε ζ3 ειναι απο ζ3μ..ετσι οπως εκανες την κονσολα βεβαια με το καρμπον ναι του ταιριαζει αρκετα το τιμονι καθως θα φενοταν λιγο ''ακυρο'' το τιμονι απο ζ3μ!!γουστα ειναι αυτα..αυτο παντως που μου κανει εντυπωση ειναι πως το εσωτερικο ειναι πααααρα πολυ καλοδιατηρημενο σαν να το αγορασες χτες!! μπραβο μπραβο!! και τα πενταλ σκιζουν..

katsaraios
10-10-11, 23:02
πολυ καλο Σταυρο ,Keep baxing:original:

dimis_gr
10-10-11, 23:26
Πρώτα θα πω αλορίζικο και μπράβο στο μάστορα γιατί το τιμόνι είναι πολύ ωραίο. Αλλά θα πω και την κακία μου...πιστεύω πως το old time classic τιμονι του Ζ του πάει πολύ καλύτερα το τργωνικό ή το κλασικό το στρόγγυλο. Αλλά απο κει και πέρα είναι πολυ ωραίο και να το χαίρεσαι στις στροφές

ducatista
17-11-13, 22:44
ρε παιδια τις φωτο δεν μπορω να τις δω εγω μου λεει δεν σου επιτρεπεται κ τετοια.... τι κανω?

bill_m3
18-11-13, 11:46
ρε παιδια τις φωτο δεν μπορω να τις δω εγω μου λεει δεν σου επιτρεπεται κ τετοια.... τι κανω?

Τώρα είσαι οκ!!!

tassos
18-11-13, 14:45
Πολύ όμορφο αλλά και φοβερό εσωτερικό γενικά! Αψογα διατηρημένο..

zografias
22-11-13, 23:57
Μπράβο για την προσπάθεια και την δημιουργικότητα σου!!!
Κι εμένα μ' αρέσει το δικό μου κλασικό ///Μ τιμόνι!
Δεν μου φαίνεται άσχημο... Είναι μοναδικό!!! ;) Απλά το μπεζ μου κάνει κάτι σε κυριλέ και το racing στιλ του κάρμπον δεν μου κάθεται καλά!
Βάλε το ///Μ σήμα κάτω κάτω και....δεν λέει νίκελ λαβιές..

Vasilis M3
23-11-13, 09:21
Ωραίο το τιμόνι..!!!

Όσο για το μπεζ και εγώ πιστεύω ότι μια ξύλινη επένδυση θα το απογείωνε!!!thumb

ducatista
24-11-13, 17:40
Τώρα είσαι οκ!!!

ευχαριστωωωωωωωωω

ducatista
24-11-13, 17:42
πολυ ομορφο το ζετακι σου αλλα για μενα θα προτιμουσα οπου καρβουνο το αλουμινιο και το τιμονι εκει στο τριτο κομματι το γκρι πλαστικακι να ερθει να δεσει ολο μαζι....... εγω εχω το αλλο τιμονι το χοντρο μ μπαινει κατευθειαν αυτο απο ε46? η χρειαζεται μοντες?