PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] λαμπάκι χειρόφρενου και DSC μόνιμα αναμμένα!



SoNiC_77Gr
10-10-11, 17:36
Σημερα καθως εφευγα απο την δουλεια τωρα το μεσημερι κ εχοντας φαει δυνατη βροχη το πρωι με το που ξεκιναω μου αναβουν ταυτοχρονα αυτες οι 2 ενδειξεις που φαινονται στην φωτο. Την ωρα που τραβηξα την φωτο ειχα σταματησει με χειροφρενο κ γι'αυτο το βγαζει με κοκκινο την ενδειξη του χειροφρενου αλλα οταν το κατεβαζω κ ξεκιναω αλλαζει σε κιτρινη κ παραμενει ετσι. Επειδη ειδα κ την ενδειξη του DSC αναμενη ειπα να δοκιμασω να δω αν "πλαγιαζει" κ οντως δεν με μπλοκαρει τιποτα οποτε δεν σταματαει να σβουριζει οπου βρει νερα.. Να σημειωσω επισης οτι την ωρα που ειδα την ενδειξη κατεβηκα απο το αμαξι κ παρατηρησα οτι στο πισω δισκοφρενο απο την δικια μου μερια ειχε πιασει πανω σαν σκουρια (κατι που το πρωι οταν το ξεκινησα απο το σπιτι δεν ηταν ετσι!), πως ειναι οταν αφηνουν καιρο σταματημενα τα αυτοκινητα, ενω απο την αλλη πλευρα ηταν μια χαρα.. Να ανησυχω? Τι παιζει με αυτο??

https://img803.imageshack.us/img803/5648/imag0361.th.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/803/imag0361.jpg/)

tassos
10-10-11, 17:42
Αυτά τα 2 αναβουν μαζί όταν απενεργοποιείς πλήρως το DSC (kρατας πατημενο το κουμπί του για 5-6 δυτερολεπτα). Μάλλον θέμα στα ηλεκτρονικά έχεις, δες το και προσοχή με τη βροχη

SoNiC_77Gr
10-10-11, 17:50
Αυτά τα 2 αναβουν μαζί όταν απενεργοποιείς πλήρως το DSC (kρατας πατημενο το κουμπί του για 5-6 δυτερολεπτα). Μάλλον θέμα στα ηλεκτρονικά έχεις, δες το και προσοχή με τη βροχη

Και πως το καταφερα να το απενεργοποιησω ο μεγιστος? Πως το ενεργοποιω παλι? Αμα ειναι προβλημα των ηλεκτρονικων την μ@μησαμε.. Εννοειται προσοχη, την βροχη την φοβαμαι ακομα κ οταν πηγαινω με 40 κ ας εχω κ ενεργοποιημενο οτι θες..!!

Kostase46
10-10-11, 17:59
Και πως το καταφερα να το απενεργοποιησω ο μεγιστος? Πως το ενεργοποιω παλι? Αμα ειναι προβλημα των ηλεκτρονικων την μ@μησαμε.. Εννοειται προσοχη, την βροχη την φοβαμαι ακομα κ οταν πηγαινω με 40 κ ας εχω κ ενεργοποιημενο οτι θες..!!

Πρεπει να εχει καποιο ματι ABS προβλημα η μπορει και αο την υγρασια.
Η διαγνωση θα σου διξει τι φτεει.

SoNiC_77Gr
10-10-11, 23:03
Διαβαζω σε καποια ξενα φορουμ οτι παιζει να ειναι πολλα... οποτε μαλλον μονο με ενα τσεκαρισμα μπορω να δω σιγουρα για να βρουμε το πραγματικο κωδικο σφαλματος..

S8N
10-10-11, 23:16
Στο ΤΤ μου είχε παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα. Στη δική μου περίπτωση ήταν αισθητήρας επιτάχυνσης του ESP (DSC). Είχε τρεις: Διαμήκους, εγκάρσιας και yaw (περιστροφής γύρω από τον άξονα). Ο ένας έκανε γύρω στο 200άρι, οι άλλοι δυο πήγαιναν πακέτο σε κοινή βάση και κόστιζαν ένα 600άρι. Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι.

m-power_01
10-10-11, 23:20
είναι 1.000.000 λόγοι που μπορεί να σου έβγαλε τέτοια ένδειξη. Πολύ πιθανό πέρα από κάποιον αισθητήρα (για τα 46αρια) είναι να παραδίδει πνεύμα το δυναμό

SoNiC_77Gr
11-10-11, 00:23
Στο ΤΤ μου είχε παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα. Στη δική μου περίπτωση ήταν αισθητήρας επιτάχυνσης του ESP (DSC). Είχε τρεις: Διαμήκους, εγκάρσιας και yaw (περιστροφής γύρω από τον άξονα). Ο ένας έκανε γύρω στο 200άρι, οι άλλοι δυο πήγαιναν πακέτο σε κοινή βάση και κόστιζαν ένα 600άρι. Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι.

Τετοια λεγε μου να παθω κανα εγκεφαλικο βραδιατικα..


είναι 1.000.000 λόγοι που μπορεί να σου έβγαλε τέτοια ένδειξη. Πολύ πιθανό πέρα από κάποιον αισθητήρα (για τα 46αρια) είναι να παραδίδει πνεύμα το δυναμό

Το πιο πιθανο κ συνηθισμενο απο οτι βλεπω ειναι καποιος αισθητηρας, αλλα το δυναμο..? Με ποιον τροπο παιζει να εχει ρολο ?

m-power_01
11-10-11, 00:27
Το πιο πιθανο κ συνηθισμενο απο οτι βλεπω ειναι καποιος αισθητηρας, αλλα το δυναμο..? Με ποιον τροπο παιζει να εχει ρολο ?

Πέφτει η τάση από το δυναμό και δεν επαρκεί για την λειτουργία του. Το σύστημα αυτοδιάγνωσης το αντιλαμβάνεται και βγάζει εκτός το σύστημα ευστάθειας.thumb

Konstantinos E60
11-10-11, 00:27
Και πως το καταφερα να το απενεργοποιησω ο μεγιστος? Πως το ενεργοποιω παλι? Αμα ειναι προβλημα των ηλεκτρονικων την μ@μησαμε.. Εννοειται προσοχη, την βροχη την φοβαμαι ακομα κ οταν πηγαινω με 40 κ ας εχω κ ενεργοποιημενο οτι θες..!!

Το εσβησες το ξανα έβαλες μπροστα και παρέμεινε αναμένο?

SoNiC_77Gr
11-10-11, 00:33
Πέφτει η τάση από το δυναμό και δεν επαρκεί για την λειτουργία του. Το σύστημα αυτοδιάγνωσης το αντιλαμβάνεται και βγάζει εκτός το σύστημα ευστάθειας.thumb

Μαλιστα, αυτο δεν το ηξερα..thumb


Το εσβησες το ξανα έβαλες μπροστα και παρέμεινε αναμένο?

Ναι συνεχιζει να μενει αναμενο! Οταν το σβησω κ το βαλω παλι μπρος δεν μου αναβει, με το που κατεβασω το χειροφρενο κ ξεκινησω στα 10 μετρα αναβουν αυτες οι 2 ενδειξεις κ ακουγεται το γνωστο "μπιπ" .. απλα μ εκανε εντυπωση γιατι παρουσιαστηκε μετα την εντονη βροχη κ τα "ποταμια" που περασα..

m-power_01
11-10-11, 00:45
Αν είναι έτσι όπως τα λες ,μπορει να την βγάλεις φτηνά με κανα αισθητήρα ή να έχει ξεκουμπώσει τίποτα.
Συνήθως οταν είναι από το δυναμό ,ανάβουν και μόλις σβήσεις και ξαναβάλεις σβήνουν κτλ στην αρχή... μετά γίνεται συνέχεια

SoNiC_77Gr
11-10-11, 00:49
Αν είναι έτσι όπως τα λες ,μπορει να την βγάλεις φτηνά με κανα αισθητήρα ή να έχει ξεκουμπώσει τίποτα.
Συνήθως οταν είναι από το δυναμό ,ανάβουν και μόλις σβήσεις και ξαναβάλεις σβήνουν κτλ στην αρχή... μετά γίνεται συνέχεια

Οντως μπορει να εχει ξεκουμπωσει κιολας κατι αυτο δεν το σκεφτηκα, θα κοιταξω αυριο να δω αν μπορεσω να να μπω απο κατω να δω μηπως δεν ειναι τιποτα στην θεση του.. (αν μπορεσω να δω κατι περιεργο..)

SoNiC_77Gr
11-10-11, 20:56
Λοιπον, προσπαθησα να χωθω απο κατω οσο μπορεσα δλδ αλλα αμα σας πω οτι δεν καταφερα να βρω τα ρημαδια τα "αισθητηρια".. θα μ πειτε γκαβος εισαι.... Δν ξερω κ πως μοιαζουν.. :-/

georgepap
11-10-11, 21:18
Αδικα το συζηταμε.Το αμαξι θελει ελεγχο με διαγνωστικο απο εξουσιοδοτημενο
η εξειδικευμενο συνεργειο!!

SoNiC_77Gr
11-10-11, 23:29
Αδικα το συζηταμε.Το αμαξι θελει ελεγχο με διαγνωστικο απο εξουσιοδοτημενο
η εξειδικευμενο συνεργειο!!

Καλα αυτο θα γινει σιγουρα, απλα μηπως ειναι κατι ευκολο κ δεν χρειαστει τελικα..

m-power_01
11-10-11, 23:47
Εντάξει με αυτό το σκεπτικό δεν θα συζητούσαμε τίποτα! Καλο είναι να τα συζητάμε να έχουμε μια γνώμη του τι και πως.

SoNiC_77Gr
21-10-11, 23:08
Λοιπον, μετα απο διαγνωση το προβλημα βρεθηκε στο τιμονι και ειναι ενας αισθητηρας που μετραει τις μοιρες αναλογα απο ποια πλευρα ειναι γυρισμενο το τιμονι κ μαλλον εχει βγει off κ αυτος ειναι ο λογος που απενεργοποιει το DSC κ πεταει κ την ενδειξη..
Ακομα δεν ξερω αν ειναι κατι ακριβο, θα το ψαξω μεσα στην εβδομαδα......

nikos valvetronic
23-10-11, 10:20
Κριμα,μακαρι να ητανε κατι απλουστερο.Μεχρι να το φτιαξεις παντως ειναι
ευκαιρια να προπονηθεις λιγο στο διπλωμα! Προσοχη στα πεζοδρομια και τις
κωλονες,τα πισωκινητα τις τραβανε σαν μαγνητης :drive: !!!

Stunt Mike
23-10-11, 10:28
Κριμα,μακαρι να ητανε κατι απλουστερο.Μεχρι να το φτιαξεις παντως ειναι
ευκαιρια να προπονηθεις λιγο στο διπλωμα! Προσοχη στα πεζοδρομια και τις
κωλονες,τα πισωκινητα τις τραβανε σαν μαγνητης :drive: !!!

Ετσι κι αλλιως το DSC απενεργοποιειται πληρως οποτε το θελησει.....

nik200
23-10-11, 11:10
Ετσι κι αλλιως το DSC απενεργοποιειται πληρως οποτε το θελησει.....

ευκαιριας δοθεισης να παιξει λιγο το παιδι..ευχης εργο ηταν..ετσι αντρικα πραγματα!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::shok:

SoNiC_77Gr
23-10-11, 14:35
Χαχα, η αληθεια ειναι οτι εχω ξεπατωθει... Τωρα ειναι ευκαιρα που δεν βρεχει.. :-P
Αρκει να μην ειναι κατι ακριβο κ μου κοπουν τα γελια..

bill_m3
23-10-11, 17:41
Χαχα, η αληθεια ειναι οτι εχω ξεπατωθει... Τωρα ειναι ευκαιρα που δεν βρεχει.. :-P
Αρκει να μην ειναι κατι ακριβο κ μου κοπουν τα γελια..

Δεν το λες και φτηνό.......:
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Cabrio/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2003/november/browse/steering/steering_column_adjustable_single_parts/

Το 16

SoNiC_77Gr
24-10-11, 22:58
Δεν το λες και φτηνό.......:
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Cabrio/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2003/november/browse/steering/steering_column_adjustable_single_parts/

Το 16

Ε ενταξει, εγω νομιζα οτι θα πηγαινε πολυ πιο πανω. Αφου ειναι μεχρι εκει καλα ειναι!!

Tsakirakos
24-10-11, 23:02
μου το εκανε συχνα για ενα διαστημα και αλλαξα δυναμο... το διαγνωστικο δεν εβγαζε βλαβη ομως.

SoNiC_77Gr
26-01-12, 13:56
Μιας κ το ξαναειδα το θεμα κ ξεχασα να ενημερωσω τι εγινε απο τοτε..
Πηγα στην αντιπροσωπεια, το διαγνωστικο εδειξε προβλημα στον αισθητηρα μοιρων στο τιμονι. Μου ζητησαν για ανταλλακτικο κ εργασια 400Ευρω!!
Επειδη ομως δν ειχα τον χρονο να το αφησω, γιατι ηθελε κ κανα 2ωρο για την εργασια ειπα οτι θα εκλεινα ραντεβου για αλλη στιγμη.
Παω στο αμαξι το βαζω μπροστα κ δν βλεπω καμια ενδειξη στο καντραν.. Λεω, ε μπορει να εσβησαν την ενδειξη, θα αναψει παλι.. κανω μια διαδρομη κοντα στο 1χλμ .. τπτ, ολα κανονικα! Λεω κατι γινεται δν μπορει να δουλευει, παω να χωθω σε μια στροφη βλεπω γκρουκ-γκρουκ.. το λαμπακι του DSC αναβοσβηνε κ εκανε σωστα την δουλεια του..
Χαζεψα εγω, λεω καποιο λαθος εγινε, το ξαναπαταω να βγει off.. το αμαξι σπηνιαρε (οπως οντως επρεπε να κανει). Το ενεργοποιω παλι, ολα κομπλε! Αναβοσβηνω την μηχανη 2-3 φορες να βεβαιωθω οτι οντως δν θα αναψει παλι η ενδειξη κ ολα καλα!
Τωρα τι ακριβως εγινε δν ξερω, εκανε μηπως επαναρυθμιση στον αισθητηρα? Και αν την εκανε γιατι μου ειπε οτι θελει αλλαγη κ 400 Ευρω?? Μηπως μπερδευτηκαν μεταξυ τους δν γνωριζω, παντως μεχρι στιγμης κανει την δουλεια του σωστα κ εγω εχω γλυτωσει (τουλαχιστον για την ωρα, μην το ματιασω κιολας..) ενα 400Ευρω....