PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε60 - Πρόβλημα με υαλοκαθαριστήρες



S8N
10-10-11, 16:58
Η 5άρα μου έχει ένα ...'feature' από τότε που την αγόρασα.

Οι υαλοκαθαριστήρες δε σταματούν πάντα στην κάτω θέση. Ορισμένες φορές αναπηδούν καμια 10αριά πόντους.

Τώρα τελευταία το κάνει όλο και πιο συχνά.

Να υποθέσω μοτέρ?

S8N
10-10-11, 17:18
Σαν κάτι να βρήκα... Ρελε λέει...

https://www.magnum1.com/BMW-740/740_Pages/Maintenance-Pages/Wiper-Malfunction-740.html

z3 2.2
10-10-11, 18:21
Aρη βγαλε απο καπου ενα ιδιο ρελε (το χρωμα θα στο καθορισει αυτο) και βαλτο δοκιμαστικα στη θεση των υαλοκαθαριστηρων να δεις αν διαρθωνει.

Αν ναι εχει καλως και πας και αγοραζεις ενα.
Αν οχι συνεχιζουμε το ψαξημο.μου εχει τυχει καμποσες φορες να φταιει και το ιδιο το μοτερ,αλλα ας μεινουμε στο ρελεδακι

S8N
10-10-11, 18:28
Μίλησα με τον Alexm ο οποίος πήρε ατάκα κι επιτόπου τον ηλεκτρολόγο της BMW! Αυτό θα πει εξυπηρέτηση! Αλέξη, είμαι υπόχρεος!

Τελικά είναι μοτέρ και συγκεκριμένα κάποια επαφή η οποία δε λειτουργεί σωστά κατά την περιστροφή. Είναι λέει σύνηθες στα 60άρια, έχει αλλάξει πολλά. Καμια φορά διορθώνεται με επαναπρογραμματισμό όμως.

Το κακό είναι ότι το μοτέρ έρχεται κομπλέ με βραχίονες και τζάτζαλα-μάντζαλα και κοστίζει ένα 350άρι.

Θα παίξει μεταχειρισμένο από e-bay με σταυρωμένα δάκτυλα για καλό μοτεράκι.

Πρώτα θα περάσω μια απ' αυτές τις μέρες από τη BMW ώστε να βάλουν το διαγνωστικό. Θα ενημερώσω λίαν συντόμως! thumb

aristent
10-10-11, 18:33
Αρη,ευχαριστως να γινομουν δοκιμαστικος δοτης του ρελε,μια και εχουμε το ιδιο μοντελο,αλλα εισαι μακρια...:original:

...οσο για το μοτερ και την επαφη που λεει ο ηλεκτρολογος του Αλεξη,αν οντως ειναι ετσι,δες που ειναι αυτη η επαφη και μηπως υπαρχει προσβαση να ριξεις ενα ειδικο σπρεϊ που ειναι για ηλεκτρικες επαφες ,να ξεμπλοκαρει το συστημα!!!thumb

S8N
10-10-11, 18:45
Αρη,ευχαριστως να γινομουν δοκιμαστικος δοτης του ρελε,μια και εχουμε το ιδιο μοντελο,αλλα εισαι μακρια...:original:

...οσο για το μοτερ και την επαφη που λεει ο ηλεκτρολογος του Αλεξη,αν οντως ειναι ετσι,δες που ειναι αυτη η επαφη και μηπως υπαρχει προσβαση να ριξεις ενα ειδικο σπρεϊ που ειναι για ηλεκτρικες επαφες ,να ξεμπλοκαρει το συστημα!!!thumb

Θα δω μήπως το Σ/Κ κάνω εγχείρηση στο 5άρι... Γουστάρω τρελά κάτι τέτοια δαχτυλώματα!

nikos-Mpacket
10-10-11, 18:49
Αρη δεν περνας μια βολτα και απο τον Μανωλη αυριο,μηπως και μπορει να σου βρει κατι.

Παρε ενα τηλεφωνο πρωτα να ρωτησεις αν ειναι εκει γιατι δεν παει πρωι-πρωι.

z3 2.2
10-10-11, 18:51
μοτερ ειναι τελικα....ειδεεεεες????
στα λεγα δε στα λεγα γω????

ειναι συνηθες ρε Αρη και πανταπαει κομπλε με τους βραχιονες.....(σχεδον σε ολα το αυτοκινητα..)

stef
10-10-11, 20:49
Γουστάρω τρελά κάτι τέτοια δαχτυλώματα!



:shok::shok::shok::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

z3 2.2
10-10-11, 20:56
ι... Γουστάρω τρελά κάτι τέτοια δαχτυλώματα!


:shok::shok::shok::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

ΚωλοδαχτυΛισμα που λεει και ο πεθερος μου.
"Αστο ρε παιδακι μου....μη το κωλοδαχτυΛιζεις"....χαχαχαχα

S8N
06-12-11, 18:23
Update:

Έβγαλα τον πόλο της μπαταρίας για 30'. Έκτοτε δουλεύουν τέλεια.

aristent
06-12-11, 20:16
ΚωλοδαχτυΛισμα που λεει και ο πεθερος μου.
"Αστο ρε παιδακι μου....μη το κωλοδαχτυΛιζεις"....χαχαχαχα


Update:

Έβγαλα τον πόλο της μπαταρίας για 30'. Έκτοτε δουλεύουν τέλεια.

Το "κωλοδαχτυλισε" τελικα!!!!:thumbsup:

....και μιλαμε για κυριολεξια, αφου η μπαταρια καπου εκει .....πισω ειναι!!!! :th_Laie_67-1:

asot
06-12-11, 20:27
Update:
Έβγαλα τον πόλο της μπαταρίας για 30'. Έκτοτε δουλεύουν τέλεια.

Μα καλά, Windows φοράει το 5άρι σου και ήθελε restart???!!!

Φθηνά την γλύτωσες...


Πάντως, χαζα χαζά, εντελώς ΣΑΝ υπολογιστές "συμπεριφέρονται" τα σύγχρονα ΙΧΕ, αφού "στρώνουν" μετα από ένα reset...