PDA

Επιστροφή στο Forum : EISENMANN VS SUPERSPRINT



Z4 DCT
25-01-10, 07:30
Σε συνεχεια των υλικων αναβαθμισης που θα βαλω στο αμαξι ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο εξατμισεις
Οπτικα και η δυο με καλυπτουν απολυτα ακι ποιοτικα δεν νομιζω οτι υπαρχει καν θεμα, το θεμα ειναι εσεις ποια νομιζεται οτι ειναι καλυτερη και ποια θα εχει αυτον τον μπασο ηχο.
Δεν θελω να ανεβασω τα επιπεδα του ενοχλητικου ηχου στο αμαξι μεσα αλλα πιο μπασο βαρυ θα τον ηθελα......

Η πρωτη ειναι η eisenmann https://www.eisenmann-sportauspuff.de/DE/SHOP/Produkte/EndschalldaempferB533300702BMW3erCoupe320i_120kW.p hp

Και η αλλη η supersprint https://www.supersprint.com/USP000bmwE924.asp

z3 2.2
25-01-10, 07:34
Εisenmann Γιαννη....γιατι ετσι!!!

Z4 DCT
25-01-10, 07:37
Εisenmann Γιαννη....γιατι ετσι!!!

ουτε μια δικαιολογια>??????? γιατι??:thnx:

Vasilis
25-01-10, 07:46
αν ηθελα μια ολοκληρωμενη λυση (χταποδι-καταλυτες-μεσαια-τελικα) θα επελεγα (οπως κ εκανα αλλωστε) Supersprint.
αν παλι ηθελα μονο τελικο οπως εσυ...θα κατεληγα σε Eisenmann...Ο λογος ειναι οτι εχω ακουσει κ τα 2 τελικα κ το 2ο ειναι σαφως ανωτερο!!!

Z4 DCT
25-01-10, 07:51
αν ηθελα μια ολοκληρωμενη λυση (χταποδι-καταλυτες-μεσαια-τελικα) θα επελεγα (οπως κ εκανα αλλωστε) Supersprint.
αν παλι ηθελα μονο τελικο οπως εσυ...θα κατεληγα σε Eisenmann...Ο λογος ειναι οτι εχω ακουσει κ τα 2 τελικα κ το 2ο ειναι σαφως ανωτερο!!!

Για το 92αρι 320 δεν δινουν τιποτα αλλο εκτος τελικα......

z3 2.2
25-01-10, 07:55
ουτε μια δικαιολογια>??????? γιατι??:thnx:

Γιατι το εχω καψα.
Σε τετοιες κατηγοριες δεν υπαρχουν σοβαρες διαφορες νομιζω.Πας με βαση το αυτι και το ματι

Z4 DCT
25-01-10, 07:56
Η bustuck δινει και μεσαιο αλλα κανει πολυ θορυβο.......

Nurburgring
25-01-10, 08:04
Η supersprint απο οτι εχω ακουσει μερικα τελικα live κανει ξερο ηχο και οχι μπασο...Τωρα περι eisenmann ενι ξερω ρε κουμπαρε...

Z4 DCT
25-01-10, 08:07
Η supersprint απο οτι εχω ακουσει μερικα τελικα live κανει ξερο ηχο και οχι μπασο...Τωρα περι eisenmann ενι ξερω ρε κουμπαρε...

Εγω θελω μπασο ηχο....βαρυτερο απο αυτον που εχει τωρα (δεν εχει.....)

Αλλα δεν μπορω να βρω και κανεναν ηχο με eisenmαnn να ακουσω .....

Vasilis
25-01-10, 08:15
χτυπα το ...κ δεν θα μετανοιωσεις....Το πιο μπασο που χω ακουσει ειναι..!!!

Prophet Of Noise
25-01-10, 08:24
Σαν τον ήχο της eisenmann δεν έχει.... Αν και η BMW Performance εξάτμιση για 335 μου αρέσει στο ίδιο επίπεδο με την eisenmann για 335. Αλλά δεν νομιζω να βγάζει για 320.

Z4 DCT
25-01-10, 08:26
Σαν τον ήχο της eisenmann δεν έχει.... Αν και η BMW Performance εξάτμιση για 335 μου αρέσει στο ίδιο επίπεδο με την eisenmann για 335. Αλλά δεν νομιζω να βγάζει για 320.

https://www.eisenmann-sportauspuff.de/DE/SHOP/Produkte/EndschalldaempferB533300702BMW3erCoupe320i_120kW.p hp

yodas
25-01-10, 08:56
eisenmann all the way. Δεν υπάρχει η ποιότητα και ο ήχος....με το καλό αδερφέ...

Z4 DCT
25-01-10, 09:24
eisenmann all the way. Δεν υπάρχει η ποιότητα και ο ήχος....με το καλό αδερφέ...

850 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ:shok::original:

yannisv
25-01-10, 09:35
Με λίγα παραπάνω υπάρχει η επιλογή της AC Schnitzer.

Prophet Of Noise
25-01-10, 09:37
Εννοώ πως δεν νομίζω η BMW Performance να βγάζει για 320. Εννοείται πως θα βγάζει η eisenmann.

Έχω ακούσει από κοντά εξάτμιση eisenmann σε R8, και ήταν από τους πιο ωραίους ήχους που εχω ακουσει ποτέ... Και μισώ τα audi!

Z4 DCT
25-01-10, 09:54
Μολις μιλησα με τον εδω αντιπροσωπο της supersprint και μου ειπε οτι το τελικο γι ατην ε92 320 το απεσυραν!!!!!:confused::confused:

Οποτε......:whistle:

Vasilis
25-01-10, 10:03
μην την ψυριζεις αλλο την μαιμου.....βαλε την EISENMANN κ ελα να μας πεις μετα γιατι δεν φευγει το χαμογελο απο τα χειλη σου....

GM6
25-01-10, 10:34
Τις Supersprint δεν τις εχω ακουσει αλλα θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανωτερες απο τις Eisenmann.Oι oval εξατμισεις που εχω βαλει ειναι οτι καλυτερο πανω στο αυτοκινητο μου....Τρομερος μπασος ηχος σε επιπεδα F1.

Η Eisenmann βγαζει εξατμισεις σε 2 version , sport και race(+9db).Εσυ εφοσον δεν εισαι τοσο Hardcore διαλεγεις την sport και εχεις αυτον τον extra ηχο που θες.

Δεν αξιζει να τις παραγκειλεις απο την Ελλαδα,εγω τις πηρα απο την Αγγλια και η διαφορα τιμης ηταν 800 ευρω! Ειναι χειροποιητες και εχουν παραδοση 3-4 εβδομαδες.Καποια στιγμη μπορει να τις βγαλω βιντεο....

Z4 DCT
25-01-10, 10:53
Τις Supersprint δεν τις εχω ακουσει αλλα θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανωτερες απο τις Eisenmann.Oι oval εξατμισεις που εχω βαλει ειναι οτι καλυτερο πανω στο αυτοκινητο μου....Τρομερος μπασος ηχος σε επιπεδα F1.

Η Eisenmann βγαζει εξατμισεις σε 2 version , sport και race(+9db).Εσυ εφοσον δεν εισαι τοσο Hardcore διαλεγεις την sport και εχεις αυτον τον extra ηχο που θες.

Δεν αξιζει να τις παραγκειλεις απο την Ελλαδα,εγω τις πηρα απο την Αγγλια και η διαφορα τιμης ηταν 800 ευρω! Ειναι χειροποιητες και εχουν παραδοση 3-4 εβδομαδες.Καποια στιγμη μπορει να τις βγαλω βιντεο....
εχεις το σαιτ που τις παραγγειλες????

NickE60
25-01-10, 11:06
Τις Supersprint δεν τις εχω ακουσει αλλα θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανωτερες απο τις Eisenmann.Oι oval εξατμισεις που εχω βαλει ειναι οτι καλυτερο πανω στο αυτοκινητο μου....Τρομερος μπασος ηχος σε επιπεδα F1.

Η Eisenmann βγαζει εξατμισεις σε 2 version , sport και race(+9db).Εσυ εφοσον δεν εισαι τοσο Hardcore διαλεγεις την sport και εχεις αυτον τον extra ηχο που θες.

Δεν αξιζει να τις παραγκειλεις απο την Ελλαδα,εγω τις πηρα απο την Αγγλια και η διαφορα τιμης ηταν 800 ευρω! Ειναι χειροποιητες και εχουν παραδοση 3-4 εβδομαδες.Καποια στιγμη μπορει να τις βγαλω βιντεο....

Προσοχή με τη Race Γιάννη! Ίσως να το μετανοιώσεις αν κάνεις ταξίδια με το όχημα.. Η sport έχει παραπλήσιο ήχο με τη supersprint (στα εξακύλινδρα)
Νομίζω ότι η supersprint (έχω τελικό) βγάζει πιο μπάσο από eisenmann sport. (πάλι μιλάω για εξακύλινδρο) ...το τι είναι μπάσο και τι όχι είναι και θέμα γούστου ...τις είχα ακούσει και τις 2 όταν διάλεξα τη Suprersprint.

Τα τετρακύλινδρα ακούγονται πολύ διαφορετικά. Ίσως πρέπει να τα ακούσεις live, γιατί ο ήχος από video ή soundclip, δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα...

GM6
25-01-10, 11:09
εχεις το σαιτ που τις παραγγειλες????

www.ca-int.co.uk μιλας με τον Roy.... Η C.A ειναι οι αντιπροσωποι της Eisenmann στην Αγγλια.

Z4 DCT
25-01-10, 11:11
Προσοχή με τη Race Γιάννη! Ίσως να το μετανοιώσεις αν κάνεις ταξίδια με το όχημα.. Η sport έχει παραπλήσιο ήχο με τη supersprint (στα εξακύλινδρα)
Νομίζω ότι η supersprint (έχω τελικό) βγάζει πιο μπάσο από eisenmann sport. (πάλι μιλάω για εξακύλινδρο) ...το τι είναι μπάσο και τι όχι είναι και θέμα γούστου ...τις είχα ακούσει και τις 2 όταν διάλεξα τη Suprersprint.

Τα τετρακύλινδρα ακούγονται πολύ διαφορετικά. Ίσως πρέπει να τα ακούσεις live, γιατί ο ήχος από video ή soundclip, δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα...

Νικο δεν μπορω να βρω πουθενα για να ακουσω.........supersprint κατι γινεται...αλλα πλεον οπως εγραψα και πιο πανω ...γιοκ
EISENMANN δεν μπορω να βρω ουτε κλιπ με 320Ε92.......

Stathis
25-01-10, 11:11
τα τελικα ειναι πεταμενα λεφτα...
μονο στο θεμα βαρους υπερτερουν...
βαλτε κανεναν πιο ελευθερο καταλυτη αν θελετε να δειτε κατι...
και θα ανεβετε και σε ηχο. με το μαμα τελικο...

Z4 DCT
25-01-10, 11:18
τα τελικα ειναι πεταμενα λεφτα...
μονο στο θεμα βαρους υπερτερουν...
βαλτε κανεναν πιο ελευθερο καταλυτη αν θελετε να δειτε κατι...
και θα ανεβετε και σε ηχο. με το μαμα τελικο...

Σταθη αφου με το προγραμμα θα μου βγαλουν και τους προκαταλυτες....γι αυτο το κοιταω και για τελικο....πρεπει λες να δω και τι γινεται με καταλυτη??

GM6
25-01-10, 11:24
τα τελικα ειναι πεταμενα λεφτα...
μονο στο θεμα βαρους υπερτερουν...
βαλτε κανεναν πιο ελευθερο καταλυτη αν θελετε να δειτε κατι...
και θα ανεβετε και σε ηχο. με το μαμα τελικο...


Μαμα τελικο,πολυ φτωχο.....

Z4 DCT
25-01-10, 11:26
www.ca-int.co.uk μιλας με τον Roy.... Η C.A ειναι οι αντιπροσωποι της Eisenmann στην Αγγλια.

Στο σαιτ εχει ενα λινκ με τις τιμες, ιδιες με τον εδω αντιπ/πο+μεταφορικα

Μπορει αν τον παρω κατ ιδιαν να αλλαξει κατι.......

yannisv
25-01-10, 11:31
Ο εδώ αντιπρόσωπος ποιος είναι Γιάννο;

Z4 DCT
25-01-10, 11:36
https://www.sportcenter.gr/

Stathis
25-01-10, 11:53
Σταθη αφου με το προγραμμα θα μου βγαλουν και τους προκαταλυτες....γι αυτο το κοιταω και για τελικο....πρεπει λες να δω και τι γινεται με καταλυτη??

να το αφησεις οπως ειναι γιαννη. με τη λυση που θα κανεις ο θορυβος θα αυξηθει, σε επιπεδα μη ενοχλητικα.
αν παρ' ολα αυτα θες κι αλλη βαβουρα, βλεπεις....

Z4 DCT
25-01-10, 11:55
να το αφησεις οπως ειναι γιαννη. με τη λυση που θα κανεις ο θορυβος θα αυξηθει, σε επιπεδα μη ενοχλητικα.
αν παρ' ολα αυτα θες κι αλλη βαβουρα, βλεπεις....

εννοεις να το αφησω με την αφαιρεση των προκατ και το eisenmann τελικο ? η να μην βαλω ουτε αυτο??

Stathis
25-01-10, 11:57
αρχικα μην βαλεις τελικο. ο θορυβος θα αυξηθει απο την αφαιρεση των προκαταλυτων.

αν δεν σου φτανει, προχωρας σε eisenmann.

Z4 DCT
25-01-10, 11:58
αρχικα μην βαλεις τελικο. ο θορυβος θα αυξηθει απο την αφαιρεση των προκαταλυτων.

αν δεν σου φτανει, προχωρας σε eisenmann.

ααα οκ ευχαριστω Σταθη...ετσι μαλλον πρεπει να γινει!:thanks:

yodas
25-01-10, 12:13
βλέπω 2 στα 2 με την τρίτη επιλογή....όλοι κάσα σε θεωρούνε....lol

Z4 DCT
25-01-10, 12:15
βλέπω 2 στα 2 με την τρίτη επιλογή....όλοι κάσα σε θεωρούνε....lol
:ranting2::ranting2:
τι κασα ρε ο πυραυλος το 320 μου????? (κοψε κατι Γιαννακη):warriorsmiley:

yannisv
25-01-10, 12:27
χαχαχαχαχα Γιάννη ασ' τους να λένε!!! :original:

z3 2.2
25-01-10, 12:52
Τι βαζεις poll???
Βαλε eisenmann να αρρωστησω αμεσα!!!

nautilos
25-01-10, 13:08
Για δες μπας και σε βοηθήσει αυτό.

https://www.youtube.com/watch?v=qUy15qBTHCU"]https://www.youtube.com/watch?v=qUy15qBTHCU

https://www.youtube.com/watch?v=iFvWBVMdjps&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=iFvWBVMdjps&feature=related

GM6
25-01-10, 13:11
Στο σαιτ εχει ενα λινκ με τις τιμες, ιδιες με τον εδω αντιπ/πο+μεταφορικα

Μπορει αν τον παρω κατ ιδιαν να αλλαξει κατι.......

Κατ ιδιαν θα εχεις καλυτερη συννενοηση....Παει περιπου ενας χρονος που τις πηρα και δεν ξερω αν εχουν κατεβασει τοσο τις τιμες στην Ελλαδα.Και παλι ομως το αμφιβαλω πολυ! Αν τσεκαρεις ομως και ειναι ΟΝΤΟΣ οι ιδιες,παω πασο!

Christos 330
25-01-10, 13:11
eisenmann Γιανη . . .

GM6
25-01-10, 13:16
αρχικα μην βαλεις τελικο. ο θορυβος θα αυξηθει απο την αφαιρεση των προκαταλυτων.

αν δεν σου φτανει, προχωρας σε eisenmann.

Σωστος ο δασκαλος....

Driver M
25-01-10, 14:49
Με βάση το βίντεο, πιο πολύ μου άρεσε η supersprint.

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για τελικό, καταρχάς τα συγκεκριμένα που λέτε μπαίνουν και σε Ε90 με τα 150 άλογα, ή είναι μόνο για τα κουπέ με τα 170?

Και κάτι άλλο, επειδή είχα υπόψιν μου και ένα τελικό της sebring κατασκευασμένο για 320 που βγαίνει με την τοποθέτηση 600 ευρώ στην Ελλάδα και κάπου το είχε πάρει το μάτι μου στο ebay 350 ευρώ+ όσο πάει η τοποθέτηση. Έχει κανείς κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο? Πώς είναι από ποιότητα και ήχο? Αξίζει σαν εναλλακτική των σίγουρα καλύτερων eissenmann και supersprint, αλλά και πιο τσουχτερών στην τιμή?

Z4 DCT
25-01-10, 14:54
Με βάση το βίντεο, πιο πολύ μου άρεσε η supersprint.

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για τελικό, καταρχάς τα συγκεκριμένα που λέτε μπαίνουν και σε Ε90 με τα 150 άλογα, ή είναι μόνο για τα κουπέ με τα 170?

Και κάτι άλλο, επειδή είχα υπόψιν μου και ένα τελικό της sebring κατασκευασμένο για 320 που βγαίνει με την τοποθέτηση 600 ευρώ στην Ελλάδα και κάπου το είχε πάρει το μάτι μου στο ebay 350 ευρώ+ όσο πάει η τοποθέτηση. Έχει κανείς κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο? Πώς είναι από ποιότητα και ήχο? Αξίζει σαν εναλλακτική των σίγουρα καλύτερων eissenmann και supersprint, αλλά και πιο τσουχτερών στην τιμή?

Στην eisenmann εχει επιλογη για τι μοτερ θελεις τελικο.....αναλογα τα αλογα, τωρα απο βιντεο ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος πως εινα πραγματικα ο ηχος, ακομα και η μερια που εχεις το μικροφωνο η ο αερας αλλοιωνουν το αποτελεσμα.......για το αλλο με την ζεμπρινγκ δεν ξερω

Z4 DCT
02-02-10, 07:52
Τελικα η αποφαση ειναι eisenamnn , η οποια θα τοποθετηθει εντος των ημερων, και μετα θα γινει καποια μικρορυθμιση απο τον Δημητρη....thumb

https://www.eisenmann-sportauspuff.de/EN/SHOP/products_e/RearMufflerB533300702BMW3erCoupe320i_125kW.php

merbeind
02-02-10, 08:12
Ψαχνω και εγω να αλλαξω το τελικο στη z4.Κοιταω σε κατι με 4 εξατμισεις στο τελος οπως την z4m.Oσο δυσκολο και αν ειναι αυτο' για εμενα ο τελειος μπασος ηχος ειναι ο ηχος της 911.Η eisemann πιστευω πλησιαζει πιο πολυ και μαλλον προς τα εκει θα παω.Γιαννη απο που αποφασισες τελικα να κανεις την αγορα?Απο sportscenter η εξωτερικο?

Z4 DCT
02-02-10, 08:14
Ψαχνω και εγω να αλλαξω το τελικο στη z4.Κοιταω σε κατι με 4 εξατμισεις στο τελος οπως την z4m.Oσο δυσκολο και αν ειναι αυτο' για εμενα ο τελειος μπασος ηχος ειναι ο ηχος της 911.Η eisemann πιστευω πλησιαζει πιο πολυ και μαλλον προς τα εκει θα παω.Γιαννη απο που αποφασισες τελικα να κανεις την αγορα?Απο sportscenter η εξωτερικο?

φιλε μου εχουν τις ιδιες τιμες ολα απο ευρωπη, η διαφορες ειναι πολυ μικρες (απο οσο ειδα εγω)...οποτε απο εδω γλιτωνεις και την μεταφορα.....(σχετικο γιατι ειναι και η θεσσαλονικη στη μεση)

merbeind
02-02-10, 08:20
Eπειδη ειμαι απο Λαρισα δεν θα εχω προβλημα να ανεβω και να την τοποθετησουν.Το κακο ειναι οτι θα θελει αλλαγη και ο προφυλακτηρας.Περιμενω εντυπωσεις απο την αλλαγη

GM6
02-02-10, 11:22
Τελικα η αποφαση ειναι eisenamnn , η οποια θα τοποθετηθει εντος των ημερων, και μετα θα γινει καποια μικρορυθμιση απο τον Δημητρη....thumb

https://www.eisenmann-sportauspuff.de/EN/SHOP/products_e/RearMufflerB533300702BMW3erCoupe320i_125kW.php



Σωστή επιλογή, δεν θα το μετανιώσεις πιστεύω....Εγώ για τοποθέτηση προτείνω το Exhaust Center στους Αγίους Αναργύρους, έμεινα πολύ ευχαριστημένος....

Z4 DCT
02-02-10, 11:23
Σωστή επιλογή, δεν θα το μετανιώσεις πιστεύω....Εγώ για τοποθέτηση προτείνω το Exhaust Center στους Αγίους Αναργύρους, έμεινα πολύ ευχαριστημένος....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thnx:

z3 2.2
02-02-10, 12:23
Σωστή επιλογή, δεν θα το μετανιώσεις πιστεύω....Εγώ για τοποθέτηση προτείνω το Exhaust Center στους Αγίους Αναργύρους, έμεινα πολύ ευχαριστημένος....

Ο Εxhaust εχει καβαλησει λιγακι το καλαμι τωρα τελευταια..........
Δε λεω καλη δουλεια αλλα.....ξεκαβαλα λιγακι

Andreas_E92
04-02-10, 11:15
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις πρόβλημα με την διπλή μπούκα και τον m προφυλακτήρα σου ε? Μιλάω από θέμα πλάτους, αν χωράει δλδ...

merbeind
04-02-10, 11:36
Τελικα eisenmann και εγω.Εκει κατεληξα.Εχω ακομα 2 μερες ομως να σκεφτω ποια απο τις δυο.Την race η την sport?Να εχει ακουσει καποιος και τις δυο λιγο δυσκολο.Απο το ιντερνετ δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες...

Z4 DCT
04-02-10, 11:45
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις πρόβλημα με την διπλή μπούκα και τον m προφυλακτήρα σου ε? Μιλάω από θέμα πλάτους, αν χωράει δλδ...

Υπαρχη περιπτωση να μην χωραει??,γιατι και τωρα διπλη μπουκα εχω:shok:

Z4 DCT
04-02-10, 11:47
Τελικα eisenmann και εγω.Εκει κατεληξα.Εχω ακομα 2 μερες ομως να σκεφτω ποια απο τις δυο.Την race η την sport?Να εχει ακουσει καποιος και τις δυο λιγο δυσκολο.Απο το ιντερνετ δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες...


Κοιτα εγω θα παρω την σπορτ γιατι εμαθα οτι κανει λιγοτερο θορυβο απο την race (κατι db λιγοτερα5-7),οποτε μαλλον θα ειναι και ποιο μπασα ......