PDA

Επιστροφή στο Forum : 1955 Mercedes-Benz 300SL θαμένη κάτω από pc



Monsta
27-09-11, 08:16
:worthy::worthy:

Read story!!!

:shok::shok::shok:


https://cdn1.worldcarfans.co/2011/9/26/medium/18840529831786043639.jpg


https://www.worldcarfans.com/111092636887/1955-mercedes-benz-300-sl-gullwing-found-buried-under-pile#ixzz1Z5rbW8zI

StratosZ4
27-09-11, 08:21
Λιιιιγο μαλακς ο τυπος που ειχε τετοιο θησαυρο ξεχασμενο 40χρονια στην αποθηκη του...

TSAF
27-09-11, 09:12
To λιγο εινα understatement

StratosZ4
27-09-11, 09:16
Η πλακα ειναι πως ηξερε τι ειχε στην αποθηκη του... Το οτι δεν ηξερε αν ειναι αλουμινενιο και ενα απο τα 29 δεν σωζει την κατασταση...

Και τωρα μια ερωτηση κρισεως.......
Ποσο να κοστιζει αραγε ενα complete restoration?

TSAF
27-09-11, 09:21
Αυτο μονο εδω: https://www.mercedes-benz-classic.com/content/classic/mpc/mpc_classic_website/en/mpc_home/mbc/home/classic/classic_center.html

DionisisM5
27-09-11, 09:38
Θησαυρος πραγματικα...!!!
Μακαρι να ειχαμε καμια παρομοια ιστορια :D

Monsta
27-09-11, 09:40
Ποσο να κοστιζει αραγε ενα complete restoration?




Αν κρίνω από άλλες ανακατασκευές πελατών μου, θα έλεγα το κατοστάρικο μέσα στη benz το χει χαλαρά. Τώρα λόγω του συγκεκριμένου μοντέλου και της σπανιότητάς του, μπορεί και περισσότερο.

Monsta
27-09-11, 10:13
Επίσης μη ξεχνάμε ότι το άρθρο μιλάει για αξία ......seven figures.... :whistle:

StratosZ4
27-09-11, 10:18
Αφου δεν εκανε κανα ξεκαθαρισμα αποθηκης αυτος να το πουλησει με το κιλο σαν παλιοσιδερα, παλι καλα να λεμε....

Azurius
27-09-11, 11:00
Αίσχος! Εκτέλεση δια λιθοβολισμού! Όπως είπε και ο Στράτος πάλι καλά που δεν το πέταξε για σκραπ...

Ptboul
27-09-11, 11:02
Επίσης μη ξεχνάμε ότι το άρθρο μιλάει για αξία ......seven figures.... :whistle:

Θυμάμαι σε ένα από τα πρώτα τεύχη του AMS στην Ελλάδα την κοστολογούσαν τότε σαν συλλεκτικό μοντέλο (mid 90s) περί τα 100.000.000 δρχ.

Stamatis
27-09-11, 11:04
Σορυ ρε παιδια αλλα εχω μια διαφορετικη αποψη.
Αντε και το βρηκες.
Αντε και το εφτιαξες.
Εκτος απο το να το κοιτας, τι χαρα μπορει να σου δωσει το μπρικι;
Σοβαρα τωρα.

Ptboul
27-09-11, 11:07
Σορυ ρε παιδια αλλα εχω μια διαφορετικη αποψη.
Αντε και το βρηκες.
Αντε και το εφτιαξες.
Εκτος απο το να το κοιτας, τι χαρα μπορει να σου δωσει το μπρικι;
Σοβαρα τωρα.

Αυτά είναι υποκειμενικά Σταμάτη. Κάποιος θα μπορούσε να σου απαντήσει: ''όση και μια βέσπα του '50''

Ο Γαλανός μια χαρά δε το κυκλοφορούσε το εργαΛίδη στους ''4''? :hystericalbs1:

StratosZ4
27-09-11, 11:21
Σορυ ρε παιδια αλλα εχω μια διαφορετικη αποψη.
Αντε και το βρηκες.
Αντε και το εφτιαξες.
Εκτος απο το να το κοιτας, τι χαρα μπορει να σου δωσει το μπρικι;
Σοβαρα τωρα.

Μονο σαν συλλεκτης το χαιρεσαι επειδη εμπλουτιζεις τη συλλογη σου...

Αντε και καμια βολτα. Αν ρωτας εμενα σιγουρα χαιρεσαι κτ που μπορεις να το χρησιμοποιεις πολυ. Εγω δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να εχω ενα αμαξι που θα το βγαζω μονο κυριακες..

Monsta
27-09-11, 11:28
Μερικοί τα οδηγούν και σήμερα και τα χαίρονται, πίστεψέ με. Το πρωί είχα έναν καινούριο που μόλις τσίμπησε μία Mondial Cabriolet. Όχι τόσο παλιό ή σπάνιο, αλλά you get the point.

O Jay Leno ας πούμε γιατί τα μαζεύει? Και τόοοοοοσοι άλλοι.

TSAF
27-09-11, 12:10
Αν κρίνω από άλλες ανακατασκευές πελατών μου, θα έλεγα το κατοστάρικο μέσα στη benz το χει χαλαρά. Τώρα λόγω του συγκεκριμένου μοντέλου και της σπανιότητάς του, μπορεί και περισσότερο.

Επειδη ειχαμε παρει ενα Quote απο τα παιδια για του αφεντικου την W107, αμα σου πω το νουμερο που εδωσαν θα πεσεις κατω. Με το 100αρικο ουτε την πυλη δεν θα περασεις. Ετσι απλα για την ιστορια.

Stamatis
27-09-11, 12:23
Αυτά είναι υποκειμενικά Σταμάτη. Κάποιος θα μπορούσε να σου απαντήσει: ''όση και μια βέσπα του '50''

Ο Γαλανός μια χαρά δε το κυκλοφορούσε το εργαΛίδη στους ''4''? :hystericalbs1:

Η βεσπα του 50 αντε να φτασει δεκα χιλιαρικα κοστος (για την πιο υπερσουπερντουπερουαου) λεμε.
Και να την κανεις λαμπριατικη σε καμμια στροφη δεν χαλαστηκες. Ναχουμε να γκρεμιζουμε.

Το να εχεις ενα 250gto η ενα απο τα γλαροφτερα στο σαλονι και να το κοιτας -ντεν το γκαταλαμπαινει-
Σαν επενδυση οκ.

Σαν οχημα, ποτε.

Nikos
27-09-11, 14:15
Παλι καλα που δε το πεταξε για να κανει χωρο να μαζευει πιο πολλα αχρηστα κομπιουτερς....... ο κυριος στ'αρχ.... μου ολα.....πιστευω οτι τωρα ο τυπος τα εχει παρει χοντρα που εχασε την ησυχια του και τον εβαλαν σε ολο αυτο τον μπελα του καθαρισε, βγαλε, πεταξε, εκτιμησε, στειλε, ανακατασκευασε κλπ......

BILL007
27-09-11, 14:20
Μου αρέσει που έχει και αριθμούς κυκλοφορίας...

Τέλη δεν του έρχονταν???? ή τα είχε ξεχάσει και αυτά??? :p :p :p

Ptboul
27-09-11, 14:33
Μου αρέσει που έχει και αριθμούς κυκλοφορίας...

Τέλη δεν του έρχονταν???? ή τα είχε ξεχάσει και αυτά??? :p :p :p

Τέλη κυκλοφορίας έχουν μόνο οι ζουλού, στην Αμερική ενσωματώνονται στην τιμή του καυσίμου. Το κινείς? ΠληρώΝεις.

Έτσι δεν είναι μάνστα?

fanisk
27-09-11, 14:48
Τέλη κυκλοφορίας έχουν μόνο οι ζουλού, στην Αμερική ενσωματώνονται στην τιμή του καυσίμου. Το κινείς? ΠληρώΝεις.

Έτσι δεν είναι μάνστα?

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Eleni
27-09-11, 16:52
Τέλη κυκλοφορίας έχουν μόνο οι ζουλού, στην Αμερική ενσωματώνονται στην τιμή του καυσίμου. Το κινείς? ΠληρώΝεις.

Έτσι δεν είναι μάνστα?
Τα τελη κυκλοφοριας δεν ενσωματωνονται στην τιμη του καυσιμου. Αναλογως το αυτοκινητο πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας τα οποια συμπεριλαμβανουν τα εξοδα για ΚΤΕΟ.
Καθε Πολιτεια εχει τους δικους της νομους για τα τελη κυκλοφοριας. Στις περισσοτερες πολιτειες, οταν δεν χρησιμοποιεις το αυτοκινητο δεν χρειαζεται να παραδωσεις πινακιδες (εκτος απο την πολιτεια της Νεας Υορκης). Απλα η ασφαλεια δεν στο ασφαλιζει.
Τα τελη τα πληρωνεις με το χρονο, οχι με τους μηνες που το κινεις... αν κινεις το αυτοκινητο μονο 6 μηνες, πληρωνεις ολο τον χρονο.


Στην Πολιτεια του New Jersey, ο νεος νομος, οταν αγοραζεις καινουριο αυτοκινητο, προπληρωνεις τα Τελη κυκλοφοριας για 4 χρονια μαζι με το ΚΤΕΟ, και το αυτοκινητο δεν χρειαζεται να περασει ελεγχο για 4 χρονια.

Z4 DCT
27-09-11, 18:07
Τα τελη κυκλοφοριας δεν ενσωματωνονται στην τιμη του καυσιμου. Αναλογως το αυτοκινητο πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας τα οποια συμπεριλαμβανουν τα εξοδα για ΚΤΕΟ.
Καθε Πολιτεια εχει τους δικους της νομους για τα τελη κυκλοφοριας. Στις περισσοτερες πολιτειες, οταν δεν χρησιμοποιεις το αυτοκινητο δεν χρειαζεται να παραδωσεις πινακιδες (εκτος απο την πολιτεια της Νεας Υορκης). Απλα η ασφαλεια δεν στο ασφαλιζει.
Τα τελη τα πληρωνεις με το χρονο, οχι με τους μηνες που το κινεις... αν κινεις το αυτοκινητο μονο 6 μηνες, πληρωνεις ολο τον χρονο.


Στην Πολιτεια του New Jersey, ο νεος νομος, οταν αγοραζεις καινουριο αυτοκινητο, προπληρωνεις τα Τελη κυκλοφοριας για 4 χρονια μαζι με το ΚΤΕΟ, και το αυτοκινητο δεν χρειαζεται να περασει ελεγχο για 4 χρονια.


ωχ ωχ μη και το ακουσει ο χοντρος αυτο........:whistle:

Monsta
27-09-11, 18:09
Τα τέλη κυκλοφορίας στη Καλιφόρνια Πάνο υπολογίζονται με βάση την ΑΞΙΑ του αυτοκινήτου (όχι κυβικά και λοιπές παπ@ριές).

Κάθε χρόνος που περνάει μειώνεται η αξία του αυτοκινήτου, μειώνονται και τα τέλη. Για παράδειγμα, στο Ε36 325i που είχα από καινούριο το 94 πλήρωνα περίπου $500. Στο VR6 του 92 κάτι λιγότερο. Δε ξέρω αν τα πράγματα έχουν αλλάξει από το 97 και μετά, αλλά μπορώ να ρωτήσω τον father να μου πει αν σκοπεύεις να κάνεις κάποιο relocation και το συγκεκριμένο θέμα σε «καίει». :D

Monsta
27-09-11, 18:17
ωχ ωχ μη και το ακουσει ο χοντρος αυτο........:whistle:

Χαχαχα.

Κοίτα Γιάννη, με το ΜΠΑΧΑΛΟ που επικρατεί σ αυτή τη χώρα ίσως να ήταν προτιμότερο να τα πληρώσεις για 4 χρόνια με τις σημερινές τιμές, διότι έτσι που το πάνε οι κερατάδες θα τα χουν 3-πλασιάσει μέχρι τότε....

Eleni
27-09-11, 19:53
Τα τέλη κυκλοφορίας στη Καλιφόρνια Πάνο υπολογίζονται με βάση την ΑΞΙΑ του αυτοκινήτου (όχι κυβικά και λοιπές παπ@ριές).

Κάθε χρόνος που περνάει μειώνεται η αξία του αυτοκινήτου, μειώνονται και τα τέλη. Για παράδειγμα, στο Ε36 325i που είχα από καινούριο το 94 πλήρωνα περίπου $500. Στο VR6 του 92 κάτι λιγότερο. Δε ξέρω αν τα πράγματα έχουν αλλάξει από το 97 και μετά, αλλά μπορώ να ρωτήσω τον father να μου πει αν σκοπεύεις να κάνεις κάποιο relocation και το συγκεκριμένο θέμα σε «καίει». :D
Τα Τελη κυκλοφοριας υπολογιζονται αναλογα το βαρος του αυτοκινητου, και την χρονολογια του.
Τελη κυκλοφοριας για ενα χρονο
Basic automobile registration fees
Weight Class Model Weight Fee
1 1970 or older Under 2,700 lbs. $35.50
2 1970 or older 2,700 lbs. - 3,800 lbs $44.50
3 1970 or older Over 3,800 lbs. $65.50
4 1971 – 1979 Under 2,700 lbs. $38.50
5 1971 – 1979 2,700 lbs. - 3,800 lbs. $49.50
6 1971 – 1979 Over 3,800 lbs. $72.50
7 older than 2 years Under 3,500 lbs. $46.50
7 within 2 years Under 3,500 lbs. $59.00
8 older than 2 years Over 3,500 lbs. $71.50
8 within 2 years Over 3,500 lbs. $84.00

Σε μερικες Πολιτειες (ελαχιστες) που ακομη υπολογιζεται με την αξια του αυτοκινητου, ο κατοχος μπορει να παρει χρηματα πισω απο την εφορεια, αν εχει χρεωθει παραπανω απο τον υπολογισμο με το βαρος και την χρονολογια.

Eleni
27-09-11, 19:56
ωχ ωχ μη και το ακουσει ο χοντρος αυτο........:whistle:
τα τελη κυκλοφοριας και ΚΤΕΟ για το 2011 535xi - για 4 χρονια ειναι $302.50

Monsta
27-09-11, 20:57
Μάλιστα. Άρα τώρα έβαλαν και το βάρος.



τα τελη κυκλοφοριας και ΚΤΕΟ για το 2011 535xi - για 4 χρονια ειναι $302.50


ΓΙΑΝΝΗ, ακούει ??? Ή έπεσες ανάσκελα ????? :hystericalbs1::hystericalbs1:

Eleni
27-09-11, 21:05
thumbthumb
Μάλιστα. Άρα τώρα έβαλαν και το βάρος.





ΓΙΑΝΝΗ, ακούει ??? Ή έπεσες ανάσκελα ????? :hystericalbs1::hystericalbs1:
δηλαδη 225 Ευρω.......thumbthumb

E39COMP
27-09-11, 21:41
Tωρα να σας στεναχωρήσω λιγακι αλλα και να κραξω λιγο την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ????
Σε υπογειο γκαραζ καποιου δημαρχείου καπου στην Αττικη ... ( πολλα ειπα , φτανει ) .... Υπαρχει ενα τετοιο ιδιο ΓΝΗΣΙΟ 300SL αλλα cabrio του 57'. Με hardtop.
Καποια πλουσιοτσόγλανα που , μεσω χοντρου βισματος , τους δωθηκε το ΑΠΕΡΑΝΤΟ υπογειο γκαραζ ωστε να διοργανωθει ενα παρτυ τους , ανεβηκαν πανω στο αυτοκινητο , προφανως μη γνωριζοντας της ιστορια του και φυσικα την αξια του και χοροπηδουσαν στο hardtop με αποτελεσμα να εχει υποστει σοβαρες ζημιες σε αυτο καθως και μια γερη πατημασια στο δεξιο φτερο.
Εχω κανει 1500 αιτησεις , εχουμε με εναν γνωστο μου ενεργοποιησει ΛΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟΥΣ , δικηγορους και ανθρωπους στο υπ.συγκοινωνιων ωστε να το παρουμε νομιμα αφου το τρωει η σκόνη απο το 71' καθως εχει γινει δωρεα στον δήμο ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ...Ενω απο τον δήμο και ο ιδιος ο δημαρχος μας το υπογραφει πως θα το παρουμε αν βρεθει η ακρη ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπαρχει ελπίδα γιατι λεει ειναι δωρεα στον δήμο. Μεχρι που προτεινα να δωρησω και εγω πριν απο 1χρονο ενα MB που ειχα σε ανταλαγμα με εκεινο αλλα τζιφος .
Δεν ειναι κριμα , περαν του οικονομικου τωρα , να τα τρωει η σκονη και η μ@@@κια του καθενος τετοια λουλουδια ????

Eleni
27-09-11, 21:51
Tωρα να σας στεναχωρήσω λιγακι αλλα και να κραξω λιγο την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ????
Σε υπογειο γκαραζ καποιου δημαρχείου καπου στην Αττικη ... ( πολλα ειπα , φτανει ) .... Υπαρχει ενα τετοιο ιδιο ΓΝΗΣΙΟ 300SL αλλα cabrio του 57'. Με hardtop.
Καποια πλουσιοτσόγλανα που , μεσω χοντρου βισματος , τους δωθηκε το ΑΠΕΡΑΝΤΟ υπογειο γκαραζ ωστε να διοργανωθει ενα παρτυ τους , ανεβηκαν πανω στο αυτοκινητο , προφανως μη γνωριζοντας της ιστορια του και φυσικα την αξια του και χοροπηδουσαν στο hardtop με αποτελεσμα να εχει υποστει σοβαρες ζημιες σε αυτο καθως και μια γερη πατημασια στο δεξιο φτερο.
Εχω κανει 1500 αιτησεις , εχουμε με εναν γνωστο μου ενεργοποιησει ΛΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟΥΣ , δικηγορους και ανθρωπους στο υπ.συγκοινωνιων ωστε να το παρουμε νομιμα αφου το τρωει η σκόνη απο το 71' καθως εχει γινει δωρεα στον δήμο ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ...Ενω απο τον δήμο και ο ιδιος ο δημαρχος μας το υπογραφει πως θα το παρουμε αν βρεθει η ακρη ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπαρχει ελπίδα γιατι λεει ειναι δωρεα στον δήμο. Μεχρι που προτεινα να δωρησω και εγω πριν απο 1χρονο ενα MB που ειχα σε ανταλαγμα με εκεινο αλλα τζιφος .
Δεν ειναι κριμα , περαν του οικονομικου τωρα , να τα τρωει η σκονη και η μ@@@κια του καθενος τετοια λουλουδια ????
εκτος και ο Δημος κανει ολα τα χαρτια και το βγαλει σε δημοπρασια, αλλιως δεν μπορει να μεταβιβαστει δωρεα....., υπαρχουν τροποι......

Stamatis
27-09-11, 21:52
αυτο σε χάλασε;

εδω σπρώξανε κληροδότημα rolls royce

https://et.diavgeia.gov.gr/f/apdik_attikis/ada/4Α8ΨΟΡ1Κ-Ε98