PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρο δειλημμα Μ5 Ε39 2003



zannis
24-01-10, 04:52
Παιδια μετα απο 1 Μ3 Ε46 2006 SMG θα περνατε ποτε 1 Μ5 Ε39 2003 ???Δικαιολογηστε την απαντηση σας. :pimp:
Ευχαριστω

VanVIC
24-01-10, 08:43
Γιάννη αν ήμουν Αμερική όπως εσύ, δεν θα σκεφτόμουν το Μ5Ε39 εφ'όσον υπάρχει το Μ5Ε60 με τον κορυφαίο V10.
Λογικά και το V10 σε μεταχειρισμένο πρέπει να'ναι οικονομικά προσιτό εκεί.
Νομίζω ότι ενα Μ5 σχεδόν επταετίας, είναι παλιό για τα USA δεδομένα.

Επίσης, οδηγικά, το Μ3Ε46 (με την "αλητεία" του) δεν έχει καμιά σχέση με το Μ5Ε39.
Το Μ5Ε39 είναι στημένο σαν executive express ό,τι κι αν σημαίναι αυτό.
Είναι και μεγάλο το 39άρι.
Το 39άρι, ειδικά το Μ5 το θεωρώ πολύ αρχοντικό αυτοκίνητο αλλά είναι για πολύ πιο cool rides σε σχέση με το Μ3.

Είσαι ακόμα 28 και "το αίμα σου βράζει" (είσαι και Ελληνας και Ολυμπιακός...).
Νομίζω οτι έχεις ακόμα καμιά 10άριά χρόνια να ασχοληθείς με Μ3...

Stamatis
24-01-10, 10:25
Οχι. Ποτε. Εκτος αν ηθελα χωρους και ταξιδια με ολη τη φαμιλια.
Τοτε ναι αλλα απο αναγκη.
Το m3 ειναι πιο hardcore και διασκεδαστικο για καθε μετακινηση.
( δεν εχω παιδια και αναγκες για χωρους)

sokinm3
24-01-10, 11:13
εγω το 46αρι δεν θα το αλλαζα ποτε

σιγουρα εαν στο μελλον χρειαστω κατι μεγαλυτερο θα παρω ενα 2ρο αυτοκινητο

το Μ5 ειναι μεγαλο ειτε το παλιο ειτε το καινουργιο

Το Μ3 απλα το φορας και βγαινεις

Monsta
24-01-10, 11:35
Οι προλαλήσαντες πρέπει να σε κάληψαν πλήρως Γιάννη.

Εκτός κι αν αντιμετωπίζεις πρόβλημα χώρου δεν αλλάζεις το Μ3. Εκτός κι αν πρόκειται για το νέο Μ3.

Άλλωστε για το θέμα χώρου υπάρχουν και τα SUV (βλ. Χ5) που ταξιδεύουν μια χαρά.

Ένα Μ3 καλό είναι να υπάρχει πάντα στο γκαράζ...

BILL007
24-01-10, 11:37
Εγώ αμα πω σασί απο Ε46 με κινητήρα απο Μ5 Ε39 θα με αρχίσετε στις ντομάτες?hehehe!!!:busted_cop:

sokinm3
24-01-10, 11:45
Εγώ αμα πω σασί απο Ε46 με κινητήρα απο Μ5 Ε39 θα με αρχίσετε στις ντομάτες?hehehe!!!:busted_cop:

οχι μας κανει και αυτο

ειδικα αν ειναι και απο Ε60 ακομα καλυτερα

αλλα μιλαμε για πολυ χρημα

Monsta
24-01-10, 11:54
Τότε να το πάμε ακόμα παραπέρα.

THE ULTIMATE:

Ε30 Μ3 καρότσα με τον V10 από Μ5 / Μ6 όπως εδώ...
https://www.youtube.com/watch?v=lS5yDet6ngI

BILL007
24-01-10, 11:57
αλλα μιλαμε για πολυ χρημα

Όντως Νίκο...Το μεγαλύτερο αρνητικό είναι αυτό...:(

sokinm3
24-01-10, 11:58
τωρα το χοντραινεις το θεμα

sokinm3
24-01-10, 12:02
Όντως Νίκο...Το μεγαλύτερο αρνητικό είναι αυτό...:(

ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν συμφερει να δινεις αυτοκινητο με πραγματα

για παραδειγμα βρεθηκε ανθρωπος με 35 στο χερι να δωσω το Μ3

να το δωσω τι να παρω?θελω αλλα 30 για να πω οτι κανω την διαφορα

οποτε καποιος κατοχος Μ3 κοιταζει πως μπορει να το βελτιωσει

ενα μοτερ απο Ε39 δεν θα ηταν και ασχημο

Driver M
24-01-10, 13:08
Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Ο μόνος λόγος για να αλλάξω τη Μ3 Ε46 για Μ5, θα ήταν ο V10 της Ε60 και οι καταιγιστικές του επιδόσεις. Για Ε39 με τίποτα. Πολύ λιγότερη σπορ αίσθηση, άσε που σε μερικούς μήνες κυκλοφορεί και η νέα 5άρα και θα είσαι δύο μοντέλα πίσω (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για μεταπώληση αλλά και γενικότερα). Σπουδαίο και διαχρονικό αμάξι η Ε39, αλλά εγώ δε θα την προτιμούσα σε σχέση με την Ε46 (πάντα για Μ μιλάμε).

Πάντως, μιας και είσαι στην Αμερική, ρίξε και μια ματιά στην Ε60 Μ5, σε μερικούς μήνες που θα κυκλοφορήσει η F10. Πιστεύω ότι θα βρεις αρκετά καλές ευκαιρίες. Εδώ ακόμα και στη χώρα μας βρίσκεις ορισμένες άκρως ενδιαφέρουσες προτάσεις για Μ5!

Stathis
24-01-10, 13:37
κι ομως αρη, η Μ5 Ε39 ειναι πολυ ισσοροπημενο αυτοκινητο και ο V8 της χαριζει επισης καταιγιστικες επιδοσεις. οχι σαν τη Ε60 βεβαια, αλλα αρκετα κοντα.
πολλοι μιλανε για την καλυτερη συνολικα Μ5 so far. ειναι και αριστη ποιοτικα.
προσωπικα πιθανως να την προτιμουσα σε σχεση με Μ3 Ε46, αν ειχα αυτο το δίλημμα.
αν σου δοθει η ευκαιρια, κανε μια βολτα με μια απο αυτες που υπαρχουν παμθηνες πλεον στις μαντρες και θα καταλαβεις το γιατι...

Driver M
24-01-10, 14:10
κι ομως αρη, η Μ5 Ε39 ειναι πολυ ισσοροπημενο αυτοκινητο και ο V8 της χαριζει επισης καταιγιστικες επιδοσεις. οχι σαν τη Ε60 βεβαια, αλλα αρκετα κοντα.
πολλοι μιλανε για την καλυτερη συνολικα Μ5 so far. ειναι και αριστη ποιοτικα.
προσωπικα πιθανως να την προτιμουσα σε σχεση με Μ3 Ε46, αν ειχα αυτο το δίλημμα.
αν σου δοθει η ευκαιρια, κανε μια βολτα με μια απο αυτες που υπαρχουν παμθηνες πλεον στις μαντρες και θα καταλαβεις το γιατι...

Στάθη, σίγουρα μια Ε39 είναι πιο γρήγορη από μια Ε46 και πιο ισορροπημένη από άποψη χώρων, all around χαρακτήρα κλπ. Το θέμα όμως είναι ότι δεν προσφέρει την σπορ αίσθηση που προσφέρει η Ε46 και δε νομίζω ότι ο κινητήρας είναι ικανός να αντισταθμίσει τη διαφορά, ενώ με το V10 της Ε60 τα πράγματα αλλάζουν. Φυσικά, δεν έχω μπει σε Μ5 Ε39 ώστε να μπορώ να εκφέρω εντελώς εμπεριστατωμένη άποψη, έχω μπει βέβαια σε τουρμπάτη 530 απόδοσης άνω των 320 αλόγων (μηχανικού του Καφούνη) και οι εντυπώσεις μου ήταν άριστες. Η 3άρα όμως είναι πάντα ένα κλικ πιο "αλήτικη", τόσο στην αίσθηση όσο και στην εμφάνιση. Γι'αυτό δε νομίζω ότι ο φίλος (λόγω ηλικίας κυρίως) χρειάζεται να αλλάξει την Μ3 του με την Ε39, αφού δε πιστεύω ότι τον αφορούν οι χώροι, ή οι καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με την πιο σπορτίφ αίσθηση αλλά και την πιο άγρια εμφάνιση. Όταν όμως μπαίνει η Ε60 στο παιχνίδι, που είναι και πολύ πιο γρήγορη αλλά και πιο hitech από την Ε46, τότε το δίλημμα μεγαλώνει...πάντα κατά την άποψή μου.

Stamatis
24-01-10, 14:26
Προσωπική μου άποψη το Ε39 ήταν το πιο hardcore 5άρι για οδηγούς που μπορούν να το φτάσουν στα όποια όριά του.
Είχα την τύχη να οδηγήσω (μισή διαδρομή προς Μονεμβασιά, απο τη Σπάρτη και μετά) μια τέτοια και πραγματικά αισθάνθηκα ότι
χώραγε στο δρόμο
έστριβε με τη χάρη ενός μικρότερου
ο ήχος της ήταν η καλύτερη μουσική για το ταξίδι
και στο τέλος ακόμα και μετά απο δικές μου υπερβολές (που τότε έκανα άπειρες) με μάζεψε γλυκά και όμορφα, χωρίς εξελιγμένες άγκυρες και ειδικά ηλεκτρονικά πέμπτης γενιάς.
Σε όρους θάλασσας θα χαρακτήριζα την M3 ένα υστερικό τζετ σκι
την Ε39 ένα 10μετρο με 2 τρακοσάρες στο πίσω μέρος
και την 60άρα με ενα cigarette 50 marauder.

Stefanos_Cool
24-01-10, 14:28
Παιδια μετα απο 1 Μ3 Ε46 2006 SMG θα περνατε ποτε 1 Μ5 Ε39 2003 ???Δικαιολογηστε την απαντηση σας. :pimp:
Ευχαριστω

Ναι, σύμφωνα με τις τώρα ανάγκες μου και τις απαιτήσεις μου.

Πολύ σωστά είπαν και τα παιδιά που σου απάντησαν πριν από μένα ότι για την ηλικία σου ταιριάζει το Μ3, από την άλλη όμως ένα Ε39 Μ5 δεν παύει να είναι το διαχρονικότερο Μ5 που έχει παραχθεί, οπότε πρέπει να ζυγίσεις πολύ τα πράγματα πριν αποφασίσεις.

Είσαι σε καλό δρόμο...;)

zannis
24-01-10, 18:17
Καλημερα παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας το εκτιμω ιδιαιτερα.Το δειλημμα αυτο μου μπηκε στο μυαλο εδω και κατι μηνες...ειμαι πολυ μπερδεμενος και μαλλον θα σας μπερδεψω και εσας!Εχω το Μ3 εδω και 2 χρονακια και ειμαι παρα πολυ περηφανος και ηταν το ονειρικο μου αμαξι και το πηρα εδω στην Αμερικη και οχι στην πατριδα μας.Πιστευω 1 Μ3 Ε46 ειναι το ονειρο καθε Ελληνα(η των περισσοτερων)!Οσοι το εχετε ξερετε το feeling,εχα πει πολλες φορες να το πουλησω αλλα την επομενη μερα που μπηκα μεσα το ερωτευτηκα ακομη πιο πολυ...ειναι σκετη κα@λα.Εδω στην USA M3 e46 συνηθως παιρνουν τα 18 χρονα μεχρι και 26 χρονων παιδια που ο μπαμπας τους τα εχει.Εγω το πηρα μονος μου χωρις τη βοηθεια κανενος και το ξεχρεωνω ακομα...χαχαχα !!!Ειμαι τελιως σπορτιφ χαρακτηρας μου αρεσουν μονο τα κουπε αμαχια και απο σενταν μονο το 39αρι Μ5 και το Μ5 Ε60.Ευτυχως πηρα 1 τζιπ για την γυναικα μου οποτε δεν υπαρχει προβλημα χωρου.Οι τιμες στα μ εδω εχουν γινει εξευτελιστικες θα ελεγα,η διαφορα βαρους απο κουπε σε σενταν σιγουρα θα με ενοχλουσε πιστευω,αλλα απο την αλλη αναζηταω κατι πιο δυνατο απο τον σ54.Σιγουρα μετα απο 1 τετοιο μ δεν πεφτεις πιο κατω παρα ανεβαινεις κατηγορια.Γι αυτο σκεφτομουν το ε39 μ5.Δεν ξερω παιδια μαλλον θα το κρατησω προς το παρον μου φαινεται, μεχρι να αποφασισω αν θα επαιρνα 1 M3 E92 or 1 M5 E60....!!! Αποκλειω τελιως το Μ6 γιατι δεν μου αρεσει το κοψιμο του ενω το οδηγησα και ε@υ@σα με τον V10!!!! Θα ανοιξω αλλο θεμα γι αυτο το δειλημμα παιδια.Ελπιζω να καταλαβατε το σκεπτικο μου σας ευχαριστω πολυ ολους για την στηριξη!!!!!!

Stefanos_Cool
24-01-10, 18:20
Να σαι καλά Γιάννη!

PATSIMINI
24-01-10, 18:25
για πεσ τιμες για Ε92 και Ε60..ειτε καινουρια ειτε μεταχειρισμενα...να τρελαθουμε λιγο.....παντα για Μ...

zannis
24-01-10, 18:32
για πεσ τιμες για Ε92 και Ε60..ειτε καινουρια ειτε μεταχειρισμενα...να τρελαθουμε λιγο.....παντα για Μ...

Θα σας δωσω 1 λινκ για να ψαξετε να βρειτε οτι αμαξι θελετε σε τιμες Νεας Υορκης ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΛΙΠΟΘΥΜΙΕΣ :th_Laie_67-1:
https://www.cars.com/go/index.jsp

VanVIC
24-01-10, 18:44
Θα σας δωσω 1 λινκ για να ψαξετε να βρειτε οτι αμαξι θελετε σε τιμες Νεας Υορκης ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΛΙΠΟΘΥΜΙΕΣ :th_Laie_67-1:
https://www.cars.com/go/index.jsp

ΝΥ, μέση τιμή μτχ Μ3Ε46 18000 ευρώ
Αθήνα, μέση τιμή μτχ Μ3Ε46 35000 ευρώ...

sokinm3
24-01-10, 20:51
Καλημερα παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας το εκτιμω ιδιαιτερα.Το δειλημμα αυτο μου μπηκε στο μυαλο εδω και κατι μηνες...ειμαι πολυ μπερδεμενος και μαλλον θα σας μπερδεψω και εσας!Εχω το Μ3 εδω και 2 χρονακια και ειμαι παρα πολυ περηφανος και ηταν το ονειρικο μου αμαξι και το πηρα εδω στην Αμερικη και οχι στην πατριδα μας.Πιστευω 1 Μ3 Ε46 ειναι το ονειρο καθε Ελληνα(η των περισσοτερων)!Οσοι το εχετε ξερετε το feeling,εχα πει πολλες φορες να το πουλησω αλλα την επομενη μερα που μπηκα μεσα το ερωτευτηκα ακομη πιο πολυ...ειναι σκετη κα@λα.Εδω στην USA M3 e46 συνηθως παιρνουν τα 18 χρονα μεχρι και 26 χρονων παιδια που ο μπαμπας τους τα εχει.Εγω το πηρα μονος μου χωρις τη βοηθεια κανενος και το ξεχρεωνω ακομα...χαχαχα !!!Ειμαι τελιως σπορτιφ χαρακτηρας μου αρεσουν μονο τα κουπε αμαχια και απο σενταν μονο το 39αρι Μ5 και το Μ5 Ε60.Ευτυχως πηρα 1 τζιπ για την γυναικα μου οποτε δεν υπαρχει προβλημα χωρου.Οι τιμες στα μ εδω εχουν γινει εξευτελιστικες θα ελεγα,η διαφορα βαρους απο κουπε σε σενταν σιγουρα θα με ενοχλουσε πιστευω,αλλα απο την αλλη αναζηταω κατι πιο δυνατο απο τον σ54.Σιγουρα μετα απο 1 τετοιο μ δεν πεφτεις πιο κατω παρα ανεβαινεις κατηγορια.Γι αυτο σκεφτομουν το ε39 μ5.Δεν ξερω παιδια μαλλον θα το κρατησω προς το παρον μου φαινεται, μεχρι να αποφασισω αν θα επαιρνα 1 M3 E92 or 1 M5 E60....!!! Αποκλειω τελιως το Μ6 γιατι δεν μου αρεσει το κοψιμο του ενω το οδηγησα και ε@υ@σα με τον V10!!!! Θα ανοιξω αλλο θεμα γι αυτο το δειλημμα παιδια.Ελπιζω να καταλαβατε το σκεπτικο μου σας ευχαριστω πολυ ολους για την στηριξη!!!!!!

απο την στιγμη που αναζητας δυναμη βαλε ενα κομπρεσσερακι απο τον φιλο μου τον Ομαρ(active) η απο τον Ετζ(ess)να σηκωθει σουζα το εργαλειο

με 8000 δολαρια εισαι τεζα