PDA

Επιστροφή στο Forum : καπνιζετε ?



aristent
23-09-11, 18:26
Επειδη ερχεται χειμωνας και με αφορμη μια συζητηση με καποιον φιλο μου, του ελεγα οτι εχω διαπιστωσει οτι οι μη καπνιζοντες ειμαστε συντριπτικα πιο πολλοι απο τους καπνιζοντες και οτι προσωπικα με βολευει η απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους,(καφε,ταβερνες,κλπ.)ε κεινος επεμενε οτι ειναι η ιδεα μου και οι καπνιστες εχουν αλλαξει απλως τη νοοτροπια και βγαινουν εκτος καταστηματος να καπνισουν και ξαναρχονται κλπ.αλλιως θα ηταν αδεια τα "μαγαζια":th_Laie_67-1: ......και αδικως ,για εμας τους... λιγους:shok:...αυτοι παλι θα αρπαξουν τα κρυωματα τους και φετος!!!!:thumbsup:

Ετσι ειπα να δω στην δικη μας ιντερνετικη παρεα ποσοι ειναι καπνιστες και ποσοι οχι,γι'αυτο εαν θελετε ψηφιστε μια απο τις δυο επιλογες αφου την επιλογη "το εχω κοψει" ή "μας:ranting2: το εχουν κοψει":th_Laie_67-1: μετραει στους μη καπνιστες.:thumbsup:

nfot
23-09-11, 18:28
Επιλογες ψηφοφοριας δεν βλεπω Αρη.
Δεν καπνιζω.

aristent
23-09-11, 18:29
Επιλογες ψηφοφοριας δεν βλεπω Αρη.
Δεν καπνιζω.

τωρα τη βλεπεις!!!:thumbsup:

konstantinaM3
23-09-11, 18:33
δεν καπνιζω γιατι απλα δεν μαρεσει!:)

S8N
23-09-11, 18:33
Κάπνιζα 14 χρόνια (από τα 20) και το έκοψα. Έχω 1 χρόνο να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου και δε μου λείπει καθόλου. Έχω ξαναβρεί τη γεύση μου, αναπνέω πολύ καλύτερα, δεν έχω πονοκεφάλους και δε λαχανιάζω.

Το μόνο κακό είναι πως πήρα κιλά. Όχι πολλά, καμια 15αριά (σα να κουβαλάω 2 αρνιά δηλαδή)!

S8N
23-09-11, 18:35
Εντάξει, είπα ψέμματα. Εξακολουθώ να λαχανιάζω λίγο, είμαι 102 κιλά άνθρωπος!

aristent
23-09-11, 18:37
Εντάξει, είπα ψέμματα. Εξακολουθώ να λαχανιάζω λίγο, είμαι 102 κιλά άνθρωπος!

...αρα δε φταιει ο Ν43 για τις αργες επιδοσεις....λιγο το Α/C ,λιγο τα ψωνια στο πορτμπαγκαζ....τι να σε κανει??? :th_Laie_67-1: :thumbsup:

bill_m3
23-09-11, 18:37
Καπνίζω (πολύ) και δεν γουστάρω...................

m-power_01
23-09-11, 18:39
Εντάξει, είπα ψέμματα. Εξακολουθώ να λαχανιάζω λίγο, είμαι 102 κιλά άνθρωπος!

από όταν ξεκινήσαμε το σνιφάρισμα όμως ...λαχάνιασμα τέλος!!! :th_Laie_67-1:

Panos 316T
23-09-11, 18:41
Παιδια θεμα συνηθειας ειναι....
















Εννοω να βγαινω εξω να φουμαρω και να ξαναμπαινω χαχαχα

Z4 DCT
23-09-11, 18:47
Εχω να καπνισω απο το 98.....βεβαια καθε πρωτοχρονια αναβω ενα για την νεα χρονια.....εχει γινει παραδοση.....

Εξω...ολοι οι καπνιστες στο κρυο...για το καλο τους , μπας και το κοψουν

Samaro
23-09-11, 18:58
Το έχω κόψει 5 χρόνια τώρα και πολύ γουστάρω !!!

Tsakirakos
23-09-11, 19:09
δεν εχω δοκιμασει ουτε τζουρα. το θεωρησα ανουσιο!

gant
23-09-11, 19:26
Ενα τσιγάρο την κατάλληλη στιγμή, κρύβει όλα τα ιδανικά του κόσμου.
(Εριχ Μαρια Ρεμαρκ).
'Οπως θα καταλάβατε φουμάρω (και τώρα που γράφω)

PANOS-E60
23-09-11, 19:30
Καπνίζω από τα 14 και μάλλον πολύ. Τέσσερα - πέντε τσιγάρα την ημέρα τα απολαμβάνω πραγματικά, τα υπόλοιπα είναι μάλλον μηχανική κίνηση. Η γυναίκα μου το έκοψε πριν 8 χρόνια εν μία νυκτί, εγώ :thumbsdown:

aristent
23-09-11, 19:37
:whistle: ...Τα exit poll λενε οτι οι "ακαπνιστοι" θα ειμαστε χαλαρα πλειοψηφια!!!:thumbsup:

...εκτος εαν οι τσιγαροπνιχτες ηταν εξω για τσιγαρο και επιστρεψουν να ψηφισουν!!!!:thumbsup:

stavr
23-09-11, 19:58
δεν εδωσα ψηφο αν και ακομα ανηκω στους καπνιστες........καπνιζω απο τα 14, ενα πακετο τη μερα, προσπαθω εδω και μια βδομαδα να το κοψω, ειναι η δευτερη φορα που προσπαθω. Την πρωτη φορα μετα απο 20 μερες αποχης ξιδιαστηκα ενα βραδυ και καπνισα! Το τσιγαρο για μενα ειναι απολαυση πραγματικα! 3-4 τη μερα τη σωστη στιγμη .......ελαχιστοι ομως περιοριζονται εκει ......ειναι δυσκολο! Ο πατερας μου ειναι 54, καπνιζει απο τα 12 του, τα τελευταια 15+ χρονια κανει 1 με 2 τσιγαρα τη μερα. Περαν ολων αυτων ομως το τσιγαρο ειναι μια κακη και βλαβερη συνηθεια που βλαπτει εμας και τους γυρω μας. Θα χαρω πολυ να δω οτι οι μη καπνιστες ειναι περισσοτεροι .......εστω κι αν δεν καταφερω να το κοψω! Μακαρι να μην το ειχα δοκιμασει ποτε! Περιττο να σας πω οτι το παραμικρο που μου συμβαινει αυτη τη μια βδομαδα......μου αναιβαζει το αιμα στο κεφαλι........στο δευτερολεπτο!!! Αν θελω να καπνισω.............δεν σκεφτομαι και τιποτα αλλο !!!!!!

Lambros46
23-09-11, 20:14
Θα έπρεπε να υπάρχει και μία επιλογή : Καπνίζω(και ας ξέρω ότι κάνω μεγάλη μ@λ@κεία)...

Gregory_///M
23-09-11, 20:25
Δεν καπνίζω.... γιατί πρώτον το δοκίμασα και δεν μου αρέσει καθόλου και δεύτερον το θεωρώ τελείως ανούσιο......:whistle:
Βέβαια έχω φίλους καπνιστές και δεν τους κατηγορώ γιατί δεν με ενοχλεί...

Μου την σπάει πολύ όμως να καπνίζω το τσιγάρο της "χαζογκόμενας" του διπλανού τραπεζιού, η οποία δεν ξέρει να καπνίζει αλλά το έχει διακοσμιτικό στο χέρι της..........:ranting2:

bill_m3
23-09-11, 20:26
Θα έπρεπε να υπάρχει και μία επιλογή : Καπνίζω(και ας ξέρω ότι κάνω μεγάλη μ@λ@κεία)...

Μπααααα, αυτό το ξέρουμε οι καπνιστές !!!! :original: :original: :original:

nikos ///M
23-09-11, 21:22
ξεκινησα το καπνιζμα στα 12.
εφτασα να καπνιζω 3 πακετα την ημερα
τον μαρτιο του 2009 αποφασισα να το κοψω
γιατι δεν πηγενε αλλο
απο τοτε ουτε τζουρα δεν εχω κανει
και ειμαι αρκετα καλα

Vasilis
23-09-11, 21:45
Απο 14!

2 πακέτα μίνιμουμ!


Πανε 2 χρόνια χωρίς!

ΠΑΝΤΑ θα μου λείπει!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

pilot
23-09-11, 22:02
μέσα στα καπνά από 5 ετών καθότι καπνοπαραγωγοί..δεν το έβαλα στο στόμα μου ποτέ..thumb

z3 2.2
23-09-11, 22:06
καπνιζω απο τα 17
ειναι μεγαλη απολαυση
ειναι το μεγαλυτερο λαθος μου

saulm3
23-09-11, 23:07
απο 10 ετων τα πουλαω {τσιγαρα}ειμαι 30 κ δεν το εχω βαλει ποτε μ ποτε στο στομα μου ουτε για δοκιμη.........κ τωρα παροτρυνω τουσ πελατεσ μου να το κοψουν...ουτωσ η αλλωσ δεν βαζω τπτ απο την πωληση σιγαρετων......

spar@
24-09-11, 00:19
οτι πινετε το πινω και καπνιζω οτι βρω.... το αφεντικο με πιεσε να καπνιζω, γιατι στην εταιρια τα γραφεια ειναι για καπνιζοντες οποτε μου λεει ή καπνιζεις ή απολυεσαι σκεφτηκα να παω στο δημοσιο που ειναι μη καπνιζοντες αλλα λεω δεν θα χω τι να κανω που θα καθομαι ολη μερα οποτε θα το ξεκινησω παλι!

Skyline_IS
24-09-11, 01:12
Δεν καπνιζω γιατι δεν με αρεσει :original:

Bellof-3
24-09-11, 02:22
Δεν καπνιζω, και περαν απο το καλο που κανω στην τσεπη μου.... κανω και καλο στην υγεια μου...

nikos1400
24-09-11, 08:03
Εκανα αποπειρα να το ξεκινησω σαν φανταρος αλλα με χαλαγε.
Μετα απο 5-6 αλιζομουνα και εκανα και εμετο μια φορα...
Δεν το ξανα-επιχειρησα.


Η εικονα που μου'ρχεται στο μυαλο αμα σκεφτω τον πατερα μου (ζωη να'χει) ειναι με το τσιγαρο στο στομα, κι'ας εχει και τα δυο χερια απασχολημενα.
:thumbsdown:

Κοψτε το ρε παιδια, αν οχι για εσας, για τους αλλους.
Δεν εχει τιποτα καλο.

Παρτε ενα τετοιο
https://budhasflower.com/resized/pg2376-350.jpg

bimmer-corfu
24-09-11, 08:21
κάπνιζα 18 χρόνια, το έκοψα 3, ξαναρχισα για ένα χρόνο και το έχω κόψει πάλι εδώ και κάτι μήνες.
Τα τελευταία 2 χρόνια τρέχω και τρέχω με χρόνους, GPS και παλμογράφους, όχι κουτουρού. Αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω είναι καπνίζω δεν καπνίζω δεν επηρεάζει τη φυσική μου κατάσταση, τώρα τι λένε όλοι δεν ξέρω...

georgepap
24-09-11, 09:35
Καπνιζα 14 χρονια και το εχω κοψει τωρα και 2 χρονια!!!
Τα υπερ του κοψιματος εναι η υγεια και η αντοχη καθως επισης
καταλαβα πως το τσιγαρο σε κανει τεμπελη,καθως ο χρονος
του καπνισματος ειναι χαμενος χρονος......
Τελικα γινεσαι αλλος ανθρωπος με τη διακοπη..!!!

stefm5
24-09-11, 09:59
δεν έβαλα τσιγάρο ποτέ στο στόμα μου...δεν έβρισκα κανένα λόγο να το κάνω

Thomelef
24-09-11, 10:26
καπνίζω απο τα 17, σταθερά με ένα πακέτο την ημέρα...το έχω κόψει μια φορά
για 6 μήνες πριν 6 χρόνια, αλλά και πάλι μετά σταθερά στο πακέτο...
αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση με το τσιγάρο, είναι μια κουβέντα που έχω κάνει
με έναν γιατρό. ο οργανισμός μας, την νικοτίνη την παράγει έτσι και αλλιώς. η νικοτίνη,
βοηθάει στις αρθρώσεις αν θυμάμαι καλά, και είναι σηξμαντικό συστατικό για τον
ανθρώινο οργανισμό...ο καπνιστής, μαθαίνει λοιπόν στον αργανισμό να μην παράγει
πλέον την νικοτίνη που χρειάζεται όταν την χρειάζεται, γιατί του την προσφέρει
έτοιμη μέσω του τσιγάρου...ένα μεγάλο πρόβλημα λοιπόν για κάποιον που σταματάει
να καπνίζει σε μία άλφα ηλικία, είναι πως λόγο της πολύχρονης απραξίας του αργανισμού
στο να παράξει την νικοτίνη, ο ίδιος ο οργανισμός μπορεί να καθυστερήσει στο να
την παράξει απο μόνος του, ή να μην την παράξει και καθόλου. αυτό έχει σαν
αποτέλεσμα, την αρθρίτιδα, και κάποιες άλλες κινητικές ασθένειες...τρομερό εεε???
όταν το άκουσα πρώτη φορά, έμεινα με ανοιχτό το στόμα και δεν το πολυπίστεψα,
αλλά μετά απο κάποιο διάστημα, το είχα διαβάσει σε ένα μικρό άρθρο περιοδικού...

DionisisM5
24-09-11, 14:20
Δεν καπνιζω ουτε μ'αρεσει να καπνιζουν αλλα ειναι ενα μεγαλο μειωνεκτημα για το μαγαζι μου ,οποτε!!

aristent
24-09-11, 19:22
....μεχρι στιγμης ειμαστε 40 παλικαρια(για την ακριβεια 38+2 κυριες, η μια from USA) oι μη καπνιζοντες και παιρνουμε χαλαρα την "εξουσια"!!!αυτονομη κυβερνηση λεμε!!!!!!!:thumbsup:


Akis Kl, Andreas_E92, aristent, asot, a_garas, Bellof-3, dblade, deepBLUE, DIMITr|S, dimtz, dkdo, Driver M, E60_Arkadia, Eleni, EVERGET, georgepap, GM6, Gregory_///M, konstantinaM3, kplc16, MikeT328E36, Monsta, nfot, nikos ///M, nikos-Mpacket, nikos1400, NionioSE60, panahspasquale, panos90, panosz3, pilot, S8N, Samaro, saulm3, scania124, silent, Skyline_IS, stefm5, Tsakirakos, Z4 DCT

Κωνσταντίνος
24-09-11, 19:28
Εγώ δυστυχώς καπνίζω, αλλά μου χαίρομαι που υπερισχύουν οι "άκαπνοι".
Άντε να απαλλαγούμε να σας κάνουμε και εμείς παρέα.

super duper
24-09-11, 20:10
εγω δεν ειμαι καπνιστης αλλα οπως μου αρεσει σε εξαιρετικες περιστάσεις να αναβω καποιο πουρακι με γευση.
βεβαια πνιγομαι και γελαει ο κοσμος όλος αλλα δεν τρεχει τίποτα

m-power_01
24-09-11, 20:18
και καλά τώρα ο Αρης έβγαλε συμπέρασμα ότι η πλειοψηφία δεν καπνίζει... Δεν υπολόγισε όμως τον παράγοντα ψέμα... Ο s8n και ο z4 dct είπαν ψέματα γιατί δεν το ξερει η μαμά τους... όμοια μπορεί να έπραξαν και άλλοι.

Samaro
24-09-11, 20:23
....μεχρι στιγμης ειμαστε 40 παλικαρια(για την ακριβεια 38+2 κυριες, η μια from USA) oι μη καπνιζοντες και παιρνουμε χαλαρα την "εξουσια"!!!αυτονομη κυβερνηση λεμε!!!!!!!:thumbsup:

Αρη,
Είναι ευχάριστο να διαπιστώνουμε οτι, πλέον, η πλειοψηφία είτε δεν καπνισε ποτέ, είτε το έκοψε !!

Αλλαγή νοοτροπίας θα πω εγώ , αφού το τσιγάρο σταμάτησε να αποτελεί το σύμβολο της χειραφέτησης, της ολοκλήρωσης η και της μαγκιάς !

Επειδή μερικοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι, οι χρήστες ποτέ δεν σταματούν την χρήση, αλλά απλώς την διακόπτουν για κάποιο διάστημα, εύχομαι το διάστημα αυτό για μένα, να είναι μεγαλύτερο απο την υπόλοιπη ζωη μου. ! :original:

nfot
24-09-11, 20:27
εγω δεν ειμαι καπνιστης αλλα οπως μου αρεσει σε εξαιρετικες περιστάσεις να αναβω καποιο πουρακι με γευση.
βεβαια πνιγομαι και γελαει ο κοσμος όλος αλλα δεν τρεχει τίποτα

Δεν εισαι μονος, μην ανησυχεις thumbthumbthumb

Αραια και που κι εγω γουσταρω κανα πουρο. Οχι απαραιτητα με γευση. Με βριζουν οσοι καθονται γυρω μου, αλλα αδιαφορω. Οπως σε εμενα βρωμαει το τσιγαρο τους, αλλα αυτοι με γραφουν, ετσι τους γραφω κι εγω.

Bellof-3
25-09-11, 00:04
Το καλο ειναι οτι πλεον δεν ειναι μοδα το καπνισμα...

στην παρεα μου τυχαινει και δεν καπνιζει κανεις... χωρις να ειναι κανονας βεβαια... αλλα σε γενικες γραμμες στις νεες ηλικιες το τσιγαρο δεν κανει τη θραυση που εκανε παλιοτερα...

///M3L
25-09-11, 00:10
Καπνίζω και δεν γουστάρω…
Η μεγαλύτερη βλακεία που έχω κάνει στη ζωή μου.
Ξεκίνησα να καπνίζω στα 20, τώρα πια είμαι 23 κ έχω κάνει είδη 2 φορές προσπάθεια να το κόψω την πρώτη φορά άντεξα 2 βδομάδες και την δεύτερη 2 μήνες και κάτι.
Ο λόγος που το ξεκίνησα ήταν το άγχος που είχα στη δουλειά. ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ.
Τώρα πια το έχω πάρει απόφαση θα το κόψω μια κ καλή για πάντα διότι δεν μ προσφέρει τίποτα, το σιχαίνομαι και το σημαντικότερο για το καλό της υγείας μου.

Και όσοι θέλετε να το κόψετε και λέτε ότι δεν μπορείτε λέτε ψέματα…

Δεν υπάρχει ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ μόνο ΔΕΝ ΘΕΛΩ.

Bellof-3
25-09-11, 00:17
Καπνίζω και δεν γουστάρω…
Η μεγαλύτερη βλακεία που έχω κάνει στη ζωή μου.
Ξεκίνησα να καπνίζω στα 20, τώρα πια είμαι 23 κ έχω κάνει είδη 2 φορές προσπάθεια να το κόψω την πρώτη φορά άντεξα 2 βδομάδες και την δεύτερη 2 μήνες και κάτι.
Ο λόγος που το ξεκίνησα ήταν το άγχος που είχα στη δουλειά. ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ.
Τώρα πια το έχω πάρει απόφαση θα το κόψω μια κ καλή για πάντα διότι δεν μ προσφέρει τίποτα, το σιχαίνομαι και το σημαντικότερο για το καλό της υγείας μου.

Και όσοι θέλετε να το κόψετε και λέτε ότι δεν μπορείτε λέτε ψέματα…

Δεν υπάρχει ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ μόνο ΔΕΝ ΘΕΛΩ.
δοκιμασε εντονο αθλητισμο... ισως σε βοηθησει...

αν και τα παντα ειναι θεμα μυαλου... ξερω ατομο που ενα πρωι ξυπνησε και αποφασισε να κοψει το τσιγαρο... εχει να καπνισει 5 χρονια...

panos90
25-09-11, 03:05
https://www.asthmahelpline.com/days-life-lost-due-to-smoking.htm

Καλούς υπολογισμούς....

zgouriazmenos
26-09-11, 13:42
Δυστυχώς καπνίζω πολλά χρόνια... Έχω όμως διαβάσει τόσα πολλά για όλα αυτά που προκαλεί το κάπνισμα ώσπου τελικά το πήρα απόφαση και ... έκοψα το διάβασμα!!!

Prevezanos
26-09-11, 14:12
Κάπνιζα 14 χρόνια (από τα 20) και το έκοψα. Έχω 1 χρόνο να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου και δε μου λείπει καθόλου. Έχω ξαναβρεί τη γεύση μου, αναπνέω πολύ καλύτερα, δεν έχω πονοκεφάλους και δε λαχανιάζω.

Το μόνο κακό είναι πως πήρα κιλά. Όχι πολλά, καμια 15αριά (σα να κουβαλάω 2 αρνιά δηλαδή)!

Ωραίος! Σε πάω!

Και εγώ κάπνιζα, όχι φανατικά αλλά κάπνιζα. Τώρα δεν καπνίζω και είμαι...ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!!!

StratosZ4
26-09-11, 14:17
Μεγαλος δαιμονας...

GEORGE316
26-09-11, 14:28
με πατερα φαμπρικα εργοστασιου (καπνιζε sante αφιλτρα,astor(3 πακετα) και τωρα καπνο(50γρ ανα δυο μερες),με μητερα επισης καπνιστρια που πιανει το πακετο τη μερα,με ΟΛΟΥΣ τους συγγεκνεις ακομα και μικρα ξαδερφια να καπνιζουν,με ΟΛΟΥΣ τους φιλους να καπνιζουν και μετα απο 15 συνεχομενα χρονια στη νυχτα και στα σκυλαδικα-ροκομπαρα-σκυλομπαρα-κ...μπαρα που δουλευω,με τη συναναστροφη μου εδω και 20φυγε χρονια με τους καλλιτεχνες συναδλφους(μουσικους-ηθοποιους,ζωγραφους)
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΖΟΥΡΑ.
δεν ειναι καθολου υπερβολη αυτο που σας λεω..
βεβαια ειμαι παθητικος καπνιστης και βαρυς μαλιστα αφου μια ζωη ειμαι μεσα στα τσιγαρα.

Ptboul
26-09-11, 14:47
καπνιζω απο τα 17
ειναι μεγαλη απολαυση
ειναι το μεγαλυτερο λαθος μου

Κάθε λάθος κρύβει μια μεγάλη απόλαυση αλλά ποιος να μας καταλάβει; https://www.smileyshut.com/Smoking/smoking-cannabis-034.gif

https://www.crestock.com/uploads/blog/2009/controversial/25-tipalet-advert.jpg

m-power_01
26-09-11, 15:33
αχαχαχαχα άσε τους ρε Πάνο... αφού είναι στημένο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι καπνιστές που το έχουν διακόψει ,δηλώνουν ''μή καπνιστές'' . Όπως και να το πάρεις είναι λάθος!!! Άσε που οι περισσότεροι τα χρόνια που καπνίζανε είναι τα διπλά και τριπλά από αυτά που είναι ''καθαροί''.
Η δημοσκόπηση πρέπει να γίνει ... ποιος έχει πίσσα στα πνευμόνια του?

Nino
26-09-11, 16:14
δεν υπαρχουν παθητικοι καπνιστες μονο αντιπαθητικοι αντικαπνιστες
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

υγ. με νεα μετρα καθε εβδομαδα μαλλον για παθητικος μ α λακας ειμαι...

Eleni
26-09-11, 16:41
αχαχαχαχα άσε τους ρε Πάνο... αφού είναι στημένο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι καπνιστές που το έχουν διακόψει ,δηλώνουν ''μή καπνιστές'' . Όπως και να το πάρεις είναι λάθος!!! Άσε που οι περισσότεροι τα χρόνια που καπνίζανε είναι τα διπλά και τριπλά από αυτά που είναι ''καθαροί''.
Η δημοσκόπηση πρέπει να γίνει ... ποιος έχει πίσσα στα πνευμόνια του?
πισσα στα πνευμονια μπορει να εχουν ολοι και ας μην καπνιζουν...., αναπνεεις τον καπνο απο ολους τους αλλους........

saulm3
26-09-11, 20:41
πισσα στα πνευμονια μπορει να εχουν ολοι και ας μην καπνιζουν...., αναπνεεις τον καπνο απο ολους τους αλλους........

επειδη τα πουλαω εδω κ 18χρονια κ ασχολουμαι μ το θεμα αυτο,τα νεα αυτα ηλιθια μετρα τα πηρανε για αυτον που δεν καπνιζει τον παθητικο καπνιστη,αυτη λενε επιβαρυνεται η υγεια τουσ ποιο πολυ απο οτι τον ιδο τον καπνιστη.καλυτερα ο κοσμοσ να το κοψει εντελωσ ουτωσ η αλλωσ το κερδοσ μασ ειναι γελοιο πλεον.............:thumbsup:

sv2qo
26-09-11, 21:23
Κάπνιζα 3 πακέτα 25άρια την ημέρα.
Κάθε βράδυ κοιμόμουνα παρέα με 1 γατάκι (χουρ χουρ σε κάθε αναπνοή μου), και έτρεμα μη κρυώσω τον χειμώνα γιατί δεν άντεχα τον βήχα.

Το 2001 31 Δεκεμβρίου είπα οτι θά κάνω πρωτοχρονιάτικο δώρο στον εαυτό μου , κόβοντας το κάπνισμα.

Σχεδον 9 χρόνια μετα, έχω καλύτερη γεύση, αναπνοή, τρέχω 9 χλμ και κολυμπάω 2 400άρια και ειμαι 58 χρονών.

Στερνή μου γνώση να σ΄είχα πρώτα που λένε.

Καί όσον αφορά τα μαγαζιά, πολύ απλά , ρωτάμε αν επιτρέπεται το κάπνισμα και αν επιτρέπεται απλά φεύγουμε.

fanisk
26-09-11, 22:09
Το ξεκινησα στα 17 παραμονες Πασχα στο χωριο με ενα φιλο και την αδελφη του, ενα και φαρμακερο στην αρχη, θυμαμαι ελεγα τι διαολο.. τοσο πολυ ζαλιζονται οσοι καπνιζουν?

Συνεχισα οταν γυρισα απο διακοπες, συνηθως ενα στο σχολασμα μακρια απο γνωστους και φιλους. Μετα και μπροστα σε φιλους, αργοτερα και μπροστα στους δικους μου αφου το'χαν καταλαβει ετσι και αλλιως.

Το πρωτο καλοκαιρι "10αρακι" με μια φιλη, μακρια απο γνωστους και 10αρακι για να μη μας μενει πακετο πανω μας :th_Laie_67-1:

Οι δικοι μου το ξεραν αλλα τους ντρεπομουν, το επομενο καλοκαιρι σε τραπεζι με τη παρεα βαζω τσιγαρο στο στομα και δεν αναβει ο αναπτηρας μου. Πεταγεται ενα χερι απο πισω με γνωστο μαυρισμα απο τον ηλιο και γνωστο ρολοι. Η παρεα εχει γουρλωσει τα ματια αλλα δεν καταλαβα γιατι. Μολις γυρισα να πω ευχαριστω, καταλαβα γιατι ειχαν γουρλωσει, ηταν ο πατερας μου :th_Laie_67-1: Μετα απο αυτο εκανα και μπροστα στους δικους μου.

Συνηθως 1 πακετο τη μερα και μερικες φορες 1.5. Φετος 21/1 ειπα να το κοψω γιατι ειχα μπουχτισει, το κρατησα μεχρι 21/4 γιατι με επιασε η μαλακια μου "να αναψω 1 σημερα? να αναψω 1 αυριο?" Λιγο το διαστημα, μονο 4 μηνες, αλλα οι διαφορες ηταν τεραστιες. Δεν βρωμας, δεν βρωμαει το αμαξι, εχεις καλυτερη γευση, δεν βηχεις το πρωι, πηδας μεχρι πραγματικα να μην αντεχεις αλλο, τρεχεις εξω ή στο διαδρομο σε νουμερα που σου φαινοταν απιστευτα, ανεβαινεις οροφους χωρις να κρεμαει η γλωσσα σου.

Το ξαναρχισα λοιπον.. 21/4 με νευρα για φονο, ετυχε να πεσουν την μερα που ελεγα "δεν αναβεις ενα?". Με ζαλισε, το εκανα μισο και το πεταξα. Αναψα ενα ακομα..παλι μισο και ξανα τασακι. Σιγα σιγα ξανα πακετο.

Θελω να το ξανακοψω γιατι ενω μου αρεσει, απολαυση ειναι τα 4-5 στην ημερα.. τα αλλα ειναι μηχανικα και δεν προσφερουν κατι. Θα το ξανακοψω γιατι μου αρεσε η ακαπνη περιοδος..οι αλλαγες ηταν απιστευτες. Καποια στιγμη θα το τολμησω ξανα, και οσο κρατησει.. αν κρατησει για πολλα χρονια ακομα καλυτερα :thumbsup: