PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγνατια Οδό; Ποτέ με το 46 !!



nikos valvetronic
22-09-11, 23:46
Μετα την αδεια του Αυγουστου το προγραμμα ελεγε Γιαννενα και το αφεντικο με παρακαλεσε να παω με το δικο μου αμαξι γιατι το connect θα πηγαινε αλλου.Αυτο γινεται σπανια βεβαια και το αποφευγω και εγω γιατι δεν θελω να το βαζω στα εργοταξια μεσα.Ομως περασε αστραπιαια μια σκεψη που με θολωσε.. Εγω και το 46 επιτελους μονοι.. Φυσικα θα πηγαινα απο τον παλιο δρομο Βεροιας-Κοζανης (Καστανια). Ενας δρομος που τον ξερω καλα και πλεον εχει ελαχιστη κινηση,απορω γιατι δεν κανουν εκει αναβασεις! Περιλαμβανει αρκετες φουρκετες,εσακια,πατημενες ,αργες τα παντα ολα.
Φουλαρισμα,Εγνατια χαλαρα και φλας στην εξοδο της Βεροιας.Μολις περνας στροφη για Σελι μετα Γεωργιανοι και αρχιζει το πανηγυρι..Η πρωτη στροφη του βουνου ειναι και η πιο απαιτητικη,κλεινει πολυ αποτομα και πρεπει να την ξερεις για να φυλαχτεις απο την εισοδο.Σαν να εγινε επιτηδες για να σου κοψει την φορα απο την αρχη...Μετα απο δυο τρεις στροφες DSC για υπνο και ηρθε η ωρα να απολαυσω το "απολυτο μηχανημα οδηγησης" εστω με τα 143 ψωροπερηφανα αλογα του.Ο συνδυασμος BILSTEIN PSS,17αρες δενει αψογα με το 50-50 πλαισιο και το αμαξι ακρως προβλεψιμο και επικοινωνιακο με το τιμονι πρωταγωνιστη βεβαια.Αρνητικα σημεια η μεγαααλη διαδρομη του συμπλεκτη και το απλο καθισμα με την ελαχιστη πλευρικη στηριξη.Αντιθετα ο λεβιες στην πιεση κουμπωνει καλυτερα! Οι δισκοι μου καινουριοι και λιγο πιο μεγαλοι απο μαμα (300χιλ απο 28αρι) δεν με απογοητευουν και μου δινουν θαρρος μετα τον αυχενα του βουνου να πιεσω και στο κατεβα.Στην κατηφορα ο Ν42Β20 δινει ρεστα! Ο κωλος δεν ξεκολαει με την καμια φυσικα μιας και τα DUNLOP MAXX TT εχουν γινει πλαστελινη.Κλεφτες ματιες στο καντραν για κανενα λαμπακι γιατι BMW ειναι οχι STARLET! και αδρεναλινη στο ΜΑΧ.Οι τελευταιες στροφες ειναι ολες φουρκετες και το 46 προσπαθει να μην σβαρνισει τα μουτρα του και μπαινει σχεδον με τα 4 αφου επιμενω στο γκαζι.Τελικη ευθεια μεχρι την εισοδο για Εγνατια (Πολυμυλος)το αφηνω να ανασανει λιγο οπως και εγω αλλωστε! Μετα η μονοτονια της ευθειας....
Πολυ καλη η 46αρα,παρα πολυ καλη την ευχαριστιεμαι οποτε μου δινεται η ευκαιρια και ευχομαι να καταφερω να την δυναμωσω στο μελλον για να ολοκληρωθει το πακετο και με τα απαιτουμενα αλογα.
Στο επομενο ταξιδι εχω σκοπο να παω απο Καταρα,θα σας πω εντυπωσεις!
:thanks:για την υπομονη σας

m-power_01
23-09-11, 01:46
ετσι... κάτι τέτοιες διαδρομές είναι απαραίτητες μια στο τόσο για να σου θυμίζουν για ποιο λόγο πήρες αυτό το αμάξι... αλλά και για να θυμάσαι για ποιο λόγο έβαλες σκληρή ανάρτηση.

Stamatis
23-09-11, 08:16
Σε νοιωθω.
Νομιζω θα βγω και εγω μια αυτο το ΣΚ ετσι χωρις λογο.
Για το κεφι της διαδρομης.

Stathis
23-09-11, 09:31
μπραβο νικο, ωραια περιγραφη...

gant
23-09-11, 12:20
Όμορφα Νικόλα συνδυασμός τερπνού -ωφέλιμου. Πιστεύω διόδια και βενζίνες να ήταν πληρωμένες.

Vassilis ///M
23-09-11, 15:20
Όταν θα μιλάς για Γιάννενα,αστραπιαία η σκέψη σου θα πηγαίνει στο να πάρω τηλέφωνο τον Βασίλη (εμένα), :thumbsup::thumbsup: απο κεί και πέρα μην σε νοιάζει τπτ (διαμονή,φαγητό,διασκέδαση) thumb ....Αυτό ισχύει για όλους εδώ μέσα....

nikos valvetronic
23-09-11, 22:57
Όμορφα Νικόλα συνδυασμός τερπνού -ωφέλιμου. Πιστεύω διόδια και βενζίνες να ήταν πληρωμένες.

Πληρωμενα και επιπλεον 10 λεπτα/χιλ χρεωνουμε αποζημιωση στα δικα μας αυτοκινητα.Ευτυχως...

z3 2.2
23-09-11, 23:03
ΠΑΑΑΑΜΕΕΕΕ Νικολα!!!!
Περιμενουμε καταρα πιο περιγραφικη!!!

nikos valvetronic
31-10-11, 19:14
Και για όσους διαβάζουν DRIVE στο τεύχος Νοεμβρίου σελ. 52-53-54 θα διαβάσετε για την διαδρομή που αναφέρομαι με ένα πολυυυυυυυυυυυυ
υποδεέστερο αυτοκίνητο βέβαια αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!!

Vasilis
31-10-11, 19:28
Κατάρα ;;;;

Ζηλευουμε λέμε!

Απολαυστική διαδρομή για γερά στομάχια!

Περιμένουμε νέες εξίσου όμορφες περιγραφές!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

oldcarskickass
31-10-11, 20:29
Φοβερή διαδρομή και τώρα που δεν περνάει και κανείς είναι ακόμα καλύτερα, απλά κάποια κομμάτια είδικά το καλοκαίρι πιάνουν σκόνη και θέλουν προσοχή.

Το τέλειο αγχολυτικό μετά από κάθε εξεταστική.

super duper
31-10-11, 23:35
μπραβο νικόλα, πολυ ωραια διαδρομή και ώραιο συναισθημα. Το εχω νοιωσει και με τα δικα μου αμάξι.Πάντα τέτοια