Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Bmw Motocoupe!

  1. #1

    Προεπιλογή Bmw Motocoupe!

    Δεν είναι τίποτα παραπάνω απο το γνωστό μας Isetta!

    Το BMW Isetta ήταν ένα μικροσκοπικό όχημα πόλης που κατασκευαζόταν από την γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία BMW, μεταξύ του 1955 και του 1962. Την στιγμή που η εταιρία κινδύνευε από χρεωκοπία, ένα στέλεχος ανακάλυψε την Isetta στο Σαλόνι Αυτοκινήτου στο Τορίνο, και διαπραγματεύτηκε για τα δικαιώματα τις κατασκευής του στην Γερμανία. Η ιδέα της μπροστινής πόρτας, προήλθε από τα οικιακά ψυγεία που κατασκεύαζε η εταιρία ISO πριν ασχοληθεί με μηχανάκια και μικρά αυτοκίνητα.
    Συνολικά κατασκευάστηκαν 161.728 Motocoupé όπως τα ονόμαζε η BMW (υποδηλώνοντας έτσι ότι ήταν κάτι ανάμεσα σε αυτοκίνητο και μηχανάκι).
    Το όχημα ήταν διαθέσιμο με 12 HP (250 cm³) και αργότερα και με 13 PS (300 cm³).
    Μία παρόμοια κατασκευή ήταν το Ελληνικό Αττικα, που βασιζόταν στο Γερμανικό Fuldamobil.


    πηγη: https://el.wikipedia.org/wiki/BMW_Isetta
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stathis : 23-01-10 στις 20:24 Αιτία: ...

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το smart πριν 55 χρόνια...

    Να και μερικές φώτο απο και εμένα, οι οποίες έχουν τραβηχθεί απο φίλους μου που είχαν επισκευτεί το Monaco....
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Nice thread!



  4. #4
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όποιος ενδιαφέρεται γνωρίζω κάποιον ο οποίος έχει επισκευάσει και αναπαλαιώσει μερικές δεκάδες Iseta (ναι καλά διαβάσατε). Τις περισσότερες τις πουλάει και κάποιες τις κρατάει εκείνος. Αν θέλετε πληροφορίες για να τον βρείτε πείτε μου, είναι στον Ασπρόπυργο Αττικής.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP