Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Δεν "κραταει" μνημη το ραδιοφωνο

  1. #11
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    6
    Rides
    1

    Wink

    Όλες οι συσκευές-πηγές (radio-cd, DVD, κ.τ.λ.) παίρνουν μια "διπλή" τροφοδοσία από την πλεξούδα τροφοδοσίας του αυτοκινήτου.
    Η μία είναι η κλασική σταθερή 12V (κόκκινου χρώματος καλώδιο) η οποία διακόπτεται κατά την αφαίρεση του κλειδιού μας από το τιμόνι και άλλα μία παροχή 12V (κίτρινου χρώματος καλώδιο) η οποία είναι συνεχόμενη και ο σκοπός της είναι ακριβώς να τροφοδοτεί την μνήμη της κάθε πηγής με μόνιμο ρεύμα ώστε να μην χάνει τα δεδομένα της... Εννοείται ότι η γείωση είναι κοινή βέβαια (μαύρο καλώδιο)...
    Οπότε φίλε "Skyline IS" πρέπει να τσεκάρεις την φύσα σου αν το κόκκινο και το κίτρινο καλώδιο της πηγής σου πάει στα αντίστοιχα καλώδια-χρώματα της φύσας του αμαξιού σου...
    Μια μικρή λεπτομέρεια είναι ότι κάποιες πηγές που έχω συναντήσει έχουν ξεχωριστό το κίτρινο καλώδιο με δικιά του πάντα ασφαλειοθήκη από το υπόλοιπο "σύνολο" των καλωδίων και πολλές φορές το ξεχνάμε να το συνδέσουμε...
    Είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις εύκολα Skyline!!!


  2. The Following 2 Users Say Thank You to Timos For This Useful Post:

    BILL007 (23-01-10), bill_m3 (24-03-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι συσκευές-πηγές (radio-cd, DVD, κ.τ.λ.) παίρνουν μια "διπλή" τροφοδοσία από την πλεξούδα τροφοδοσίας του αυτοκινήτου.
    Η μία είναι η κλασική σταθερή 12V (κόκκινου χρώματος καλώδιο) η οποία διακόπτεται κατά την αφαίρεση του κλειδιού μας από το τιμόνι και άλλα μία παροχή 12V (κίτρινου χρώματος καλώδιο) η οποία είναι συνεχόμενη και ο σκοπός της είναι ακριβώς να τροφοδοτεί την μνήμη της κάθε πηγής με μόνιμο ρεύμα ώστε να μην χάνει τα δεδομένα της... Εννοείται ότι η γείωση είναι κοινή βέβαια (μαύρο καλώδιο)...
    Οπότε φίλε "Skyline IS" πρέπει να τσεκάρεις την φύσα σου αν το κόκκινο και το κίτρινο καλώδιο της πηγής σου πάει στα αντίστοιχα καλώδια-χρώματα της φύσας του αμαξιού σου...
    Μια μικρή λεπτομέρεια είναι ότι κάποιες πηγές που έχω συναντήσει έχουν ξεχωριστό το κίτρινο καλώδιο με δικιά του πάντα ασφαλειοθήκη από το υπόλοιπο "σύνολο" των καλωδίων και πολλές φορές το ξεχνάμε να το συνδέσουμε...
    Είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις εύκολα Skyline!!!

    ετσι ακριβως........

  4. #13
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλύτερα να πας σε ένα μαγαζί με ηχοσυστήματα να στο συνδέσουν (αν δεν έχεις κάποιο φιλαράκι που να ξέρει), για να μην κάψεις τίποτα αν και όλα προστατεύονται από ασφάλειες. Είναι 2 λεπτών δουλειά σε ένα τέτοιο μαγαζί και δεν νομίζω να σου πάρουν πάνω από 10 ευρώ ή το πιθανότερο είναι να μην χρεώσουν τίποτα. Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι συνδεμένο σωστά, αλλά να έχεις καμιά καμμένη ασφάλεια του αυτοκινήτου. Αν η πηγή είναι συνδεμένη κανονικά με τις φίσες της, τότε είναι πολύ απίθανο να μην είναι συνδεμένο αυτό το καλώδιο που δίνει συνεχές ρεύμα για τις μνήμες και τις ρυθμίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis544 : 23-01-10 στις 10:07

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι συσκευές-πηγές (radio-cd, DVD, κ.τ.λ.) παίρνουν μια "διπλή" τροφοδοσία από την πλεξούδα τροφοδοσίας του αυτοκινήτου.
    Η μία είναι η κλασική σταθερή 12V (κόκκινου χρώματος καλώδιο) η οποία διακόπτεται κατά την αφαίρεση του κλειδιού μας από το τιμόνι και άλλα μία παροχή 12V (κίτρινου χρώματος καλώδιο) η οποία είναι συνεχόμενη και ο σκοπός της είναι ακριβώς να τροφοδοτεί την μνήμη της κάθε πηγής με μόνιμο ρεύμα ώστε να μην χάνει τα δεδομένα της... Εννοείται ότι η γείωση είναι κοινή βέβαια (μαύρο καλώδιο)...
    Ερε τι είχαμε τραβήξει με αυτό το θέμα....



  6. #15
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!

    Απο δευτερα που θα εχω παλι το αμαξι θα το κοιταξω ..

    doros: σβηνονται και οι αποθηκευμενοι σταθμοι στο ραδιοφωνο

  7. #16
    Εγγραφή
    23-02-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    57
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όπως στα είπε ο Timos είναι.... Το κίτρινο σε συνεχόμενο ρεύμα (πχ μπαταρία) και το κόκκινο σε "διακοπτόμενο" (διακόπτης)

    Το κόκκινο είναι όπως το remote στους ενισχυτές εντολή για να ανοίξει η συσκευή για αυτό και το συνδέουμε με τον διακόπτη....
    Το κίτρινο κρατάει μνήμες, ρυθμίσεις κλπ και τροφοδοτεί την συσκευή με λίγα λόγια για αυτό το συνδέουμε με συνεχόμενη παροχή απο την μπαταρία απ'ευθείας ας πούμε ή απο την πλεξούδα του αυτοκινήτου....

    Όλα τα αυτοκίνητα έχουν έτοιμες γραμμές, λίγο ψάξιμο θέλει και θα το βρείς.

    Απλά πάρε ένα απλό λαμπάκι 12volt και τσέκαρε τα καλώδια, με σβηστό το διακόπτη όποιο καλώδιο ανάβει μόνιμα το λαμπάκι αυτό είναι το συνεχόμενο οπότε σύνδεσε το με το κίτρινο καλώδιο της πηγής...

    Όταν το λαμπάκι ανάβει με τον διακόπτη και σβήνει όταν κλείσεις τον διακόπτη τότε αυτό είναι το διακοπτόμενο οπότε σύνδεσέ το με το κόκκινο καλώδιο της πηγής
    Καμιά φορά τα συνδέουμε αντίθετα λόγο βιασύνης και συμβαίνει αυτό, την έχω πατήσει και εγώ δεν είναι πρόβλημα...

    Περιμένουμε αποτελέσματα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP