Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Ερωτηση φορολογικη

  1. #1
    Εγγραφή
    12-08-13
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    106
    Thanked
    49
    Rides
    0

    Angry Ερωτηση φορολογικη

    περυσι τον αυγουστο αγορασα μια E46 1895cc ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 2006 απο εναν τυπα.. καναμε μεταβιβασεις του δωσα το χρημα και ολα καλα ολα ανθηρα... Σιγα σιγα ηρθε η ωρα να κανω φορολογικη δηλωση οπου πρεπει να βαλω μεσα και το αμαξι ..παω στον λογιστη μου και μου λεει χρειαζεται να εχεις και το χαρτι αγοραπωλησιας (το οποιο δεν εχω) αλλιως θα πληρωσεις 8000+ ευρω τεκμηριο μου λεει παρε τηλεφωνο αυτον που στο πουλησε για να σου κανει μια Υ. δηλωση οτι στο δωσε γυρο στα 3 με 4 χιλιαρικα..... Στην αρχη εμεινα λιγο γιατι με τοσα λεφτα συν εκεινα που ειχα δωσει επερνα Μ3 και καλυτερο... Οποτε με το ζορι βρισκω το τηλ του τυπα μου μιλησε καλα στην αρχη και μ λεει οτι θα στο στειλω κτλπ αλλα τπτ ουτε φωνη ουτε ακροαση . Ουτε τηλ δεν σηκωνει... Τι γινεται σαυτην την περιπτωση εκτος απο το να καταθεσω πινακιδες?

  2. #2
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απ οσο καταλαβαινω εχεις θεμα με το ποσο θα δηλωσεις το αμαξι κ το ποθεν εσχες που πρεπει να δικαιολογησεις.
    Οχι?
    Δεν ξερω αν αλλαζει κατι καταθετοντας τις πινακηδες.
    Σε πρωτη φαση δες ποσο θα εμφανισει αυτος στη δηλωση του το ποσο πωλησης του αυτοκινητου.
    Πρεπει να εμφανισεις κ εσυ το ιδιο.
    Απο τη μια δεν μπορει να μην εμφανισει τπτ. Απο την αλλη δεν εχει λογο να μη σου στειλει το οποιο δικαιολογητικο για το ποσο που θα εμφανισει.
    Βρειτε τα δεν ειναι κατι.
    Τα 8000 ειναι αυτα που θα πληρωσεις?
    Η θα σου ζητησουν τεκμηριο βασει αυτων?
    Οποτε αν δεν το καλυπτεις πληρωνεις το 25% αυτων..
    Καπως ετσι δεν παει?
    Τες πα. Νομιζω οτι εχει γινει μπερδεμα.
    Κατσε να σου πει καποιος πιο καταρτισμενος.

  3. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    chris41 (24-05-14)

  4. #3
    Εγγραφή
    12-08-13
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    106
    Thanked
    49
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τα 8000 ειναι αυτα που θα πληρωσω... απο που να ξερω το ποσο πωλησης στην δηλωση του αφου ουτε τηλ δεν σηκωνει... οντως εχει γινει μπερδεμα δεν ξερω τι θα γινει

  5. #4
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιατι να πληρωσεις 8?
    32 χιλιαρικα θα το εμφανισεις οτι το αγορασες?
    Καπου το χανω..

  6. #5
    Εγγραφή
    12-08-13
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    106
    Thanked
    49
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν ξερω φιλε μου εχω χασει την μπαλα εντελως.... οπως μου τα ειπε στα λεω

  7. #6
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    περυσι τον αυγουστο αγορασα μια E46 1895cc ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 2006 απο εναν τυπα.. καναμε μεταβιβασεις του δωσα το χρημα και ολα καλα ολα ανθηρα... Σιγα σιγα ηρθε η ωρα να κανω φορολογικη δηλωση οπου πρεπει να βαλω μεσα και το αμαξι ..παω στον λογιστη μου και μου λεει χρειαζεται να εχεις και το χαρτι αγοραπωλησιας (το οποιο δεν εχω) αλλιως θα πληρωσεις 8000+ ευρω τεκμηριο μου λεει παρε τηλεφωνο αυτον που στο πουλησε για να σου κανει μια Υ. δηλωση οτι στο δωσε γυρο στα 3 με 4 χιλιαρικα..... Στην αρχη εμεινα λιγο γιατι με τοσα λεφτα συν εκεινα που ειχα δωσει επερνα Μ3 και καλυτερο... Οποτε με το ζορι βρισκω το τηλ του τυπα μου μιλησε καλα στην αρχη και μ λεει οτι θα στο στειλω κτλπ αλλα τπτ ουτε φωνη ουτε ακροαση . Ουτε τηλ δεν σηκωνει... Τι γινεται σαυτην την περιπτωση εκτος απο το να καταθεσω πινακιδες?
    Θα βάλεις το ΑΦΜ του και τα λεφτά που του έδωσες απλά !

  8. The Following 6 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (23-05-14), BILL007 (24-05-14), chris41 (24-05-14), dionisisM3 (24-05-14), ghost-rider (23-05-14), micz (23-05-14)

  9. #7
    Εγγραφή
    28-03-10
    Περιοχή
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    544
    Thanked
    489
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν γίνεται να μην στο δώσει γιατί και αυτός με τη σειρά του θα δηλώσει οτι το πούλησε , άρα θα του ζητήσουν το ίδιο χαρτί με εσένα!!!
    Συνήθως αυτός που καίγεται για το χαρτί ειναι ο πωλητής για να φύγει απο πάνω του και στη χαμηλότερη τιμή....οπότε μη τρελαίνεσαι γιατί θα έρθει μόνος του εκτός αν ξέρεις το ΑΦΜ του όπως προαναφέρθηκε και το δηλώσεις μόνος σου.
    Αλλά αυτός θέλει ένα χουνέρι καλο.....να μπορείς να καλύψεις μια αγορά 20000 ευρώ εσύ και να το δηλώσεις έτσι , μετά θα δουν μέσω ΑΦΜ αν αυτός δήλωσε το ίδιο πόσο και τότε εχει γλέντια


    https://www.airtrans.gr


    "Μην έρχεσαι ποτέ σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα...
    Θα φέρει την συζήτηση στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας..."

  10. The Following 4 Users Say Thank You to mixalis For This Useful Post:

    A8hnaios (24-05-14), chris41 (24-05-14), chrisgiapz3 (24-05-14), Vassilis ///M (24-05-14)

  11. #8
    Εγγραφή
    26-02-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    481
    Thanked
    195
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    περυσι τον αυγουστο αγορασα μια E46 1895cc ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 2006 απο εναν τυπα.. καναμε μεταβιβασεις του δωσα το χρημα και ολα καλα ολα ανθηρα... Σιγα σιγα ηρθε η ωρα να κανω φορολογικη δηλωση οπου πρεπει να βαλω μεσα και το αμαξι ..παω στον λογιστη μου και μου λεει χρειαζεται να εχεις και το χαρτι αγοραπωλησιας (το οποιο δεν εχω) αλλιως θα πληρωσεις 8000+ ευρω τεκμηριο μου λεει παρε τηλεφωνο αυτον που στο πουλησε για να σου κανει μια Υ. δηλωση οτι στο δωσε γυρο στα 3 με 4 χιλιαρικα..... Στην αρχη εμεινα λιγο γιατι με τοσα λεφτα συν εκεινα που ειχα δωσει επερνα Μ3 και καλυτερο... Οποτε με το ζορι βρισκω το τηλ του τυπα μου μιλησε καλα στην αρχη και μ λεει οτι θα στο στειλω κτλπ αλλα τπτ ουτε φωνη ουτε ακροαση . Ουτε τηλ δεν σηκωνει... Τι γινεται σαυτην την περιπτωση εκτος απο το να καταθεσω πινακιδες?
    το χαρτι θα στο δωσει θελει δεν θελει γιατι πολυ απλα το ιδιο χαρτι θα θελει και αυτος για την δικη του φορολογικη δηλωση οτι το πουλησε και οτι πλεον δεν ειναι στο ονομα του.επομενως μην αγχωνεσαι καθολου θα σε ψαξει και αυτος απο μονος του γιατι δεν νομιζω να θελει καποιος να φορολογηθει για ενα αυτοκινητο που δεν ειναι πια στο ονομα του.να υποθεσω πως για να πληρωσεις 8 χιλιαρικα θα εχεις και αλλα μαζι στην φορολογικη δηλωση οπως εισοδημα δευτερο αυτοκινητο μαγαζι σπιτι κλπ??γιατι μονο για ενα αυτοκινητο 1900 κυβικα αποκλειεται να σου βγει 8000 φορολογια.

  12. #9
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φιλε τα 8 χιλιαρικα που σου ειπε ο λογιστης σου ειναι το τεκμηριο, οχι τι θα πληρωσεις μη μπερδευεσαι.

    Το τεκμηριο ειναι το ελαχιστο ποσο που πρεπει να δηλωνεις στην φορολογκη σου δηλωση. Αυτο σημαινει.

    Εαν αυτο δεν το καλυπτεις βγαινει να πληρωσεις κατι παραπανω απο αυτο που θα πληρωνες κανονικα.

    Ρωτα παλι το λογιστη σου για να στα εξηγησει

    Μην τρελενεσαι, ψυχραιμια. ξαναπαρτον τηλ και καντε απο μια υπευθνη δηλωση ο καθενας. μια ο πωλητης και μια ο αγοραστης.

    Αυτα ομως φιλε μου δεν επρεπε να τα θυμηθεις τωρα. Οταν κανεις μια αγοπωλησια αυτοκινητου απο ιδιωτη κανεις επι τοπου τις υπεθυνες δηλωσεις που σου προανεφερα και τις σφραγγιζεις εκεινη την ωρα στα ΚΕΠ. Και τις χρησιμοποιεις για την φορ. Δηλωση σου

    Δεν στα ειπε κανενας αυτα? δεν τα ηξερες? Δεν ρωτησες τον λογιστη σου πριν κανεις αγορα?

    Επισης προσεχε τις ημερομηνιες που θα βαλεις. Γιατι αμα το αγορασες περσυ πρεπει να βαλεις περσυνι ημερ. και σιγα μην στο σφραγγισει το ΚΕΠ.

  13. The Following 4 Users Say Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    BILL007 (24-05-14), PANOS-E60 (24-05-14), pilot (24-05-14), Vassilis ///M (24-05-14)

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αν δεν εχεις τιποτα στο ονομα σου, το τεκμηριο σου ειναι 3000¤ διαβιωση και 5740¤ το αμαξι. 8740¤.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP