Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 115

Θέμα: VW T3 Vanagon-based B32

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή VW T3 Vanagon-based B32

    Σημερα το πρωι σταματησα στον Πλατανο για να παω στο περιπτερο για να παρω τα περιοδικα μου (Ultra VW, Volksworld, 911 Porsche World, Land Rover World). Βλεπω λιγο παραπανω ενα Van VW Τ3 η Τ25 οπως τα αποκαλουνε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι. Το αυτοκινητο μου τραβηξε αμεσως την προσοχη λογω της εξατμισης και του στησιματος του. Με το που ειδα το αυτοκινητο και αφου το εκανα ενα γυρο καταλαβα οτι το βανακι αυτο ειναι τελειως διαφορετικο. Ζαντες Speedline 18αρες διαιρουμενες απο Porsche 964 turbo II η αλλιως απο 965. Φρενα – big reds 4 πιστονα απο το ιδιο αυτοκινητο μπρος-πισω και περιμετρικο bodykit της VW σαν αυτο που εβαζε ομως μονο στο Μultivan T3 το 1991-92. To van ηταν βαμμενο σε ενα φανταστικο κοκκινο χρωμα και ειχε πινακιδες Ελβετικες – Γενευης. Απο την στιγμη που το ειδα επαθα την πλακα μου και φυσικα αποφασισα οτι θα περιμενω μεχρι να ερθει καποιος ωστε να μαθω τη ρολο βαραει. Καταλαβα οτι το αυτοκινητο ειχε Porsche μηχανικα μερη αλλα ηθελα πιο πολλα info. Κατα τις 10:30 εμφανιστηκε ενας πολυ καλοντυμενος κυριος να ανοιξει την πορτα. Με το που τον ειδα πηγα διπλα του και αφου συστηθηκα πολυ ευγενικα τον ρωτησα για το αυτοκινητο του. Ο κυριος ηταν Ελληνας του εξωτερικου και φυσικα τρελλος gearhead. Mου εξηγησε οτι η ιδια η Porsche ειχε κατασκευασει μερικα κομματια με τον κωδικο Β32. Η Porsche - B32 ειναι ενα van που σαν βαση εχει το Τ3 της VW. Οταν η Porsche αποφασισε να ριξει το φοβερο & τρομερο Group B 959 στο Ραλλυ Παρίσι - Ντακάρ βρεθηκε σε μεγαλη ανάγκη από όχηματα υποστήριξης. Η αποφαση παρθηκε να χρήσιμοποιηθει σαν βαση τα Volkswagen Transporter Τ3 ως πλατφόρμα αλλα με τα μηχανικα μερη απο την τοτε 911 Carrera 3,2. Το αερόψυκτο μοτερ ειχε αποδοση στα 230 hp και τελική ταχύτητα κοντα 140 mph οποτε η εργοστασιακη ομαδα ειχε και γρηγορα οχηματα υποστηριξης. Η Porsche δημιουργησε έντεκα (11) μονο “πολιτικα” παραδείγματα του "Β32" πλήρη, με αναβαθμισμένη ανάρτηση, φρένα και εσωτερικό δέρμα παντου για 11 τυχερους πελατες της εποχης , ωστε να γιορτασει το θριαμβο της 959 στον αγωνα. Αυτα τα αυτοκινητα ειναι πλεον highly collectables και οι τιμες τους ξεπερνανε τα 80,000 ευρω οποτε & αμα βρεθει ενα στην παγκοσμια αγορα. Το αυτοκινητο ομως της ιστοριας δεν ειναι ενα απο αυτα τα 11 αλλα μια φοβερη παραλλαγη του Β32.

    Το αυτοκινητο που ειχε χρησιμοποιησει ο κυριος ηταν ενα Τ3 aircooled transporter του 1983 σαν βαση το οποιο χτιστηκε απο την αρχη σε εναν Γερμανικο οικο (https://www.claer-automobile.de/). Με το που μου ανοιξε την πορτα του οδηγου μου επεσε το σαγονι κατω. Τα μπροστινα bucket καθισματα ηταν απο μια ατυχουσα 993 biturbo τα οποια ειχαν φανταστικες λειτουργιες και μηχανισμο που γυρνουσαν στα πλαγια για να περασεις στο πισω μερος του αυτοκινητου. Στα transporter κανονικα υπαρχει χωρισμα που δεν σε αφηνει να περασεις πισω αλλα στα Multivan το μπροστα μερος επικοινωνει με το πισω. Τα οργανα ηταν τελειως modified με πολυ μεγαλα νουμερα σε χιλιομετρα & rpm για van αλλα τοποθετημενα στο stock ταμπλο του Τ3. Μου εξηγησε οτι ετσι ακριβως ειναι και στο Β32. O ουρανος του αυτοκινητου ηταν ολος ντυμενος με μαυρη μοκετα απο Mercedes και πισω ο χωρος ειχε μονο 2 μεμονομενα καθισματα πανω σε 2 μεγαλες ανεξαρτητες βασεις απο Carrera 993. Ενα στην δεξια πισω γωνια και ενα αντιστοιχο στην αριστερι πισω γωνια. Τα Τ3 κανουν ενα ανεβασμα στον χωρο τους πισω οπου φιλοξενητε το μοτερ. Εκει ο χωρος ητανε κλειστος με μπαρες γιατι φιλοξενηται ο πολυταξιδεμενος σκυλος της οικογενειας. Το πισω μερος ηταν ολο ντυμενο με πλαστικο για να μην κανει ζημιες ο σκυλος. Μου ειπε οτι σε ολο το εσωτερικο εχει τοποθετησει φοβερη ηχομονωση. Στο κεντρο αναμεσα στο μπροστα μερος και το πισω υπηρχε οθονη που κατεβαινε με λειτουργιες σε (DVD & playstation). H μεγαλη εκπληξη ομως ηρθε οταν μου ανοιξε το καπο της μηχανης και ειδα το αεροψυκτο μοτερ. Καλα βεβαια το ειχα φανταστει αλλα δεν περιμενα οτι θα εβλεπα και 993 μοτερ μαζι με το 6αρι σασμαν του. Στο καπο της μηχανης η πινακιδα με αποστατες και τρυπες απο πισω για να τραβαει η φανα φρεσκο αερα (ακριβως οπως κανουμε εμεις στα German Look) Εμεινα να μιλαω με τον ανθρωπο για πανω απο 35 λεπτα. Παιδια στην κυριολεξια δεν χορταινα να βλεπω το αυτοκινητο. Φυσικα απο εξοπλισμο ειχε στην κυριολεξια τα παντα. Υδραυλικο τιμονι, ηλεκτρικα παραθυρα, καθρεπτες, κλειδαριες, ΑΒS, Α/C, για ολον τον χωρο και φυσικα τα φανταστικα recaro της 993. Ο ανθρωπος εργαζεται στην Γενευη και καθε καλοκαιρι πηγαινοερχεται στην Ελλαδα με αυτο το οπλο. Το αυτοκινητο το εχει φτιαξει εδω και 6 χρονια και ειχε στο κοντερ κοντα στα 85,000 χιλιομετρα.

    Επειδη εγω εχω και μια ταση να ενθουσιαζομαι με καινουργια Projects που εχουν να κανουν με engine swaps κατευθυαν πηρα τηλεφωνο τον φιλο μου τον Ανδρεα ο οποιος τυχαινει να ειναι και κολλητος αλλα και ο μηχανικος/δημιουργος του σκαραβαιου μου. Του λεω την ολη φαση και φυσικα αυτος γνωριζε για τα B32. Μου ειπε οτι γενικοτερα ειναι πολυ ευκολο σαν project και για αυτο και αυτος εχει αγορασει Τ3 το οποιο βεβαια το δουλευουμε σαν service van , οταν τρεχουμε τα σκαθαρια. Aφου κλεισαμε αρχισα να κοστολογω το project και να πω την αληθεια εγω θα το εκανα ακομα πιο απλο. Οποτε παμε:

    -Aυτοκινητο επαγγελματικο απο 6500 euro ισως και λιγοτερα για να ειναι τελειο χωρις σκουριες αλλα και επειδη θα ειναι και απο τα τελευταια με τον πλουσιο εξοπλισμο (παραθυρα, καθρεπτες, κλειδαριες, ABS, etc)
    -Ντυσιμο ολο μεσα με μοκετα χοντρη για να ριξουμε το κοστος αντι για alcantra αλλα αυτο περι ορεξεως και τσεπης = 600 euro
    -Μοτερ κομπλε απο 993 = 4500 GBP = turn key (μοτερ-πλεξουδα-ecu-κομπρεσσερ A/C - εξατμιση) = 5,139.90 euro
    -Σασμαν απο 993-6speed = 4000 GBP = 4,569.65 euro
    -A/C γνησιο απο Τ3 κομπλε με το συστημα για μπροστα και πισω κοντα στα 600 euro
    -Φρενα απο 997 = 1000 euro
    -Ζαντες απο 997 = 700 euro + 700 euro για λαστιχα = 1400 euro
    -Αναρτηση ΚW variant 3 = 1500 εuro
    -Σαλονι απο 911 or Boxster απο 250 εως 350 euro x 2 = 700 euro
    -Tοποθετηση απο 3500 euro + ο ηλεκτρολογος
    -Παρελκομενα 3000 euro (τρομπες φρενων, χαζοσωληνωσεις, etc)

    Στα 30,000 euro εχεις το ΤΕΛΕΙΟ οικογενειακο αυτοκινητο με το οποιο μπορεις να μεταφερεις ολα τα συμπραγκαλα της οικογενειας κυριως για αυτους που εχουν μικρα παιδια και κουβαλανε αλλο ενα σπιτι (ρουχα, καροτσια, παρκα, παιχνιδια, σκυλο + βαλιτσες με τα δικα τους, κλπ) χωρις να εχεις ξοδεψει μια περιουσια για να παρεις ενα SUV, το οποιο κανει τα τριπλα λεφτα εχει το 1/5 του χωρου που εχει ενα τετοιο Transporter και που σιγουρα πλεον εχει σημα, ασφαλεια & εισφορα που το κανουν ακομα πιο ακριβο. Εδω λοιπον θα εχεις φτιαξει κατι το οποιο θα ειναι απιστευτα ασφαλες με τα καλυτερα πραγματα, με δυναμη να κανει φοβερο ταξιδι και με χωρους ΡΕΤΙΡΕ. Επισης θα ειναι κατι που θα το εχετε “χτισει” μονοι σας απο την αρχη και πιστεψτε με οτι το να φτιαξεις κατι εντελως απο την αρχη ειναι φοβερο συναισθημα Αυτη βεβαια η ιδεα σε Αμερικη – Αγγλια & Γερμανια ειναι φοβερα διαδομενη και τα Τ3 θεωρουνται τα ιδανικα αυτοκινητα για τετοιυ ειδους “μετατροπες”.
    Για πειτε μου πως σας φαινεται η ιδεα? Σας αρεσει εεεεεεεεεεεεε?

    PS: Και το πιο συμαντικο ο πιο ομορφος ηχος του πλανητη (997 aircooled)
    Attached Images Attached Images
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  2. The Following 19 Users Say Thank You to TSAF For This Useful Post:

    5555 (20-11-11), alexk (22-04-12), asot (02-09-11), Bassakos (25-08-11), BILL007 (24-08-11), black_beauty (24-08-11), GiannisRob (25-08-11), Jimmakos (24-08-11), joseph (24-08-11), kostas 325 (02-07-12), kplc16 (24-08-11), Lambros46 (24-08-11), manos///3 (28-11-12), Monsta (25-08-11), nik200 (25-08-11), Panos 316T (25-08-11), Ptboul (24-08-11), S8N (24-08-11), Stathis (25-08-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Στο χωριό Δημήτρη, υπάρχει ένα παρατημένο Τ1 (αυτό με το χωριστό παρμπριζ μπροστά) τουλ. μια 30 ετία. Μέχρι πριν 10 χρόνια είχε κ το τεράστιο σήμα μπροστά, μετά μάλλον το κλέψανε.

    Είναι ''λιμπιστερό'' όχημα κ πάντα του ρίχνω κλεφτές ματιές. Τα καλοκαίρια δε, έρχονται πολλοί Γερμανοί με όλων των ειδών τα μοντέλα - όχι όμως τόσο εξωτικές κατασκευές - κυρίως εξοπλισμένα με έξτρα χώρους westafalia κ Τ3 & Τ4 τετρακούνες.

    Πανέμορφα οχήματα όλα τους κ άκρως διαχρονικά.

  4. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν ειχα λεφτα για τετοιες δουλειες...ενα τ3 , σιγουρα δεν θα ηταν στις επιλογες μου! μπορει καποιοι να ειναι ερωτευμενοι με το συγκεκριμενο οχημα...αλλα στο μυαλο μου θα παραμενει μια απλη κλουβα...ενα εργαλειο του παλιου καιρου..! αλλωστε...τι ερωτας μπορει να ειναι απεναντι σε ενα οχημα...οταν θελεις να το κανεις τελειως διαφορετικο απο αυτο που παραχθηκε...ειναι να λες πως αγαπας την γυναικα σου ..αλλα τις κανεις ενα σωρο πλαστικες για να την φερεις στα μετρα σου! καλυτερα λοιπον να την αλλαξεις....με αλλη ...ή στην προκειμενη να κοιταξεις για αλλο οχημα!

  5. The Following 5 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (06-11-12), BILL007 (24-08-11), giannis_compact (24-08-11), Nino (25-08-11), Panos 316T (25-08-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στην Ελβετια αλλα και στη Γερμανια εχω διαπιστωσει οτι υπαρχουν πολλα τετοια βανακια αεροψυκτα και μη που ειναι φουλ μετατροπη και τιγκα στον εξοπλισμο camping.

    Προσωπικα για μια βδομαδα επεσε ενα Τ3 4χ4 στα ερια μου.Εκμεταλευτηκα την αδεια συναδελφου.Φορτηγο ηταν, μη φανταστειτε κατι τρομακτικο.Μου ειχε κανει εντυπωση που ειχε ABS.

    Τα 140 ερχονταν πολυ ευκολα στo κοντερ και οι off road δυνατοτητες καλες.

    Η αισθηση στην ασφαλτο πολυ καλη.Παντως απο το vitara 1.6 8v τo συμπαθισα περισσοτερο

    Παντως θα ηθελα ενα τ4 με εξοπλισμο camping και να γυριζω εδω κι εκει αλλα να μην εχω να σκεφτομαι τη δουλεια μου.

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ειχα λεφτα για τετοιες δουλειες...ενα τ3 , σιγουρα δεν θα ηταν στις επιλογες μου! μπορει καποιοι να ειναι ερωτευμενοι με το συγκεκριμενο οχημα...αλλα στο μυαλο μου θα παραμενει μια απλη κλουβα...ενα εργαλειο του παλιου καιρου..! αλλωστε...τι ερωτας μπορει να ειναι απεναντι σε ενα οχημα...οταν θελεις να το κανεις τελειως διαφορετικο απο αυτο που παραχθηκε...ειναι να λες πως αγαπας την γυναικα σου ..αλλα τις κανεις ενα σωρο πλαστικες για να την φερεις στα μετρα σου! καλυτερα λοιπον να την αλλαξεις....με αλλη ...ή στην προκειμενη να κοιταξεις για αλλο οχημα!
    Mπορεις να φτιαξεις Μultivan και οχι transporter. To B32 Multivan ηταν.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορεις να φτιαξεις Μultivan και οχι transporter. To B32 Multivan ηταν.
    ας πουμε λοιπον ..,οτι ειμαι βαθυπλουτος...εχω πολυ χρονο να σκοτωσω...πιανουν τα χερια μου και βρισκω και 1 απο τα 11 μουλτιβαν..στα 80χιλ (ψιλα για εναν βαθυπλουτο)! θεωρεις λοιπον...οτι ενα παραποιημενο οχημα, με σασι του 80s..ακομα και με κορυφαια περιφεριακα...θα ηταν το ιδανικο οχημα για την μετακινηση της οικογενειας σου? πιστευω πως οχι, με τα σημερινα επιπεδα ασφαλειας(παθητικης και ενεργητικης)...επιπλεον το να κυκλοφορω με ενα τ3...ενω μπορω να εχω σε αυτα τα λεφτα καλυτερα οχηματα , στην κατηγορια suv ....απλα εκκεντρικοτητες πλουσιων...

  9. The Following 2 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    Panos 316T (25-08-11), S8N (24-08-11)

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας πουμε λοιπον ..,οτι ειμαι βαθυπλουτος...εχω πολυ χρονο να σκοτωσω...πιανουν τα χερια μου και βρισκω και 1 απο τα 11 μουλτιβαν..στα 80χιλ (ψιλα για εναν βαθυπλουτο)! θεωρεις λοιπον...οτι ενα παραποιημενο οχημα, με σασι του 80s..ακομα και με κορυφαια περιφεριακα...θα ηταν το ιδανικο οχημα για την μετακινηση της οικογενειας σου? πιστευω πως οχι, με τα σημερινα επιπεδα ασφαλειας(παθητικης και ενεργητικης)...επιπλεον το να κυκλοφορω με ενα τ3...ενω μπορω να εχω σε αυτα τα λεφτα καλυτερα οχηματα , στην κατηγορια suv ....απλα εκκεντρικοτητες πλουσιων...
    Θεωρω παντως οτι η Porsche το εψαξε καλα πριν τοποθετηση ολα τα πραγματα που εχει το Β32 και δεν το εκανε ετσι απλα. Αnyway ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες. Εμενα μου αρεσε το αυτοκινητο παρα πολυ.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  11. The Following User Says Thank You to TSAF For This Useful Post:

    Panos 316T (25-08-11)

  12. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρω παντως οτι η Porsche το εψαξε καλα πριν τοποθετηση ολα τα πραγματα που εχει το Β32 και δεν το εκανε ετσι απλα. Αnyway ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες. Εμενα μου αρεσε το αυτοκινητο παρα πολυ.
    σιγουρα θα ηταν ωραιο...οπως καθε τι, που καποιος εχει καταθεσει την ψυχη του...αλλα δεν θεωρω, πως για ενα σκαρι που ποτε δεν διεκδικησε δαφνες ή τουλαχιστον δεν εγινε αποδεκτο ως κατι επιθυμητο σε ευρυτερες ομαδες...αξιζει να δαπανησεις τοσο χρονο και χρημα!

  13. #9
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με όλο τον σεβασμό, θα συμφωνήσω με τον pagani.

    Ο νονός της κόρης μου είχε κάποτε στην κατοχή του έναν υπέροχο σκαραβαίο. Πριν πολλά χρόνια αποφάσισε να το παίξει Δρ. Φράνκενστάιν και τον έστειλε σε έναν ειδικό στη Γερμανία (μπορεί να ήταν και Αυστρία, δε θυμάμαι) ο οποίος τον πάντρεψε με μηχανικά μέρη και σαλόνι από 911 2.4. Όταν τον πρωτοείδα το 1995 μου έφυγε το σαγόνι: Ένα πανέμορφο γκρι σκαθάρι με ταμπλώ 911, αερόψυκτο boxer 2.4, φρένα Porsche, ζάντες Fuchs, στερεοφωνικό Nakamichi κ.α. Μόνη παραφωνία ήταν τα καθίσματα από Μ3. Δυστυχώς η οδηγική εμπειρία δεν ήταν καθόλου ανταποδοτική. Το τιμόνι ήταν βαρύ, τα άλογα πολλά για το σασί του σκαραβαίου, σύγχρονες ανέσεις δεν υπήρχαν ενώ στην βροχή απλούστατα κατέβαινες κι έπαιρνες λεωφορείο.

    Ίσως το Τ3 για το οποίο συζητάμε να είναι διαφορετικό καθώς κατασκευάστηκε από την ίδια την Porsche, εξακολουθούμε όμως να αναφερόμαστε σε ένα βανάκι 30 ετών το οποίο υπέστη ριζική μεταμόρφωση με μοσχεύματα από ένα απορ αυτοκίνητο προσπαθώντας να παραστήσει σήμερα τι? Ένα γρήγορο Espace? Ένα μικρότερο Hymer? Το όχημα-εργαλείο του Σάκη του υδραυλικού που όταν δε συντηρεί λέβητες το στήνει στα φανάρια? Το μεταφορικό μέσο του σύγχρονου νεοέλληνα κ. Χωραφά με τα 10 παιδιά και τις οδηγικές ανησυχίες του Walther Rohrl?

    Με 30.000 ευρώ σήμερα μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα οχήματα για να καλύψεις τις ανάγκες μιας οικογένειας που θέλει να ταξιδεύει σε μακρινούς προορισμούς με ασφάλεια. Στην χειρότερη περίπτωση αγοράζεις ένα καλό οικογενειακό από 2ο χέρι και του χώνεις ένα τρέιλερ ή μια μπαγκαζιέρα.

  14. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    Nino (25-08-11), paganis (24-08-11), Panos 316T (25-08-11), PANOS-E60 (24-08-11)

  15. #10
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με όλο τον σεβασμό, θα συμφωνήσω με τον pagani.

    Ο νονός της κόρης μου είχε κάποτε στην κατοχή του έναν υπέροχο σκαραβαίο. Πριν πολλά χρόνια αποφάσισε να το παίξει Δρ. Φράνκενστάιν και τον έστειλε σε έναν ειδικό στη Γερμανία (μπορεί να ήταν και Αυστρία, δε θυμάμαι) ο οποίος τον πάντρεψε με μηχανικά μέρη και σαλόνι από 911 2.4. Όταν τον πρωτοείδα το 1995 μου έφυγε το σαγόνι: Ένα πανέμορφο γκρι σκαθάρι με ταμπλώ 911, αερόψυκτο boxer 2.4, φρένα Porsche, ζάντες Fuchs, στερεοφωνικό Nakamichi κ.α. Μόνη παραφωνία ήταν τα καθίσματα από Μ3. Δυστυχώς η οδηγική εμπειρία δεν ήταν καθόλου ανταποδοτική. Το τιμόνι ήταν βαρύ, τα άλογα πολλά για το σασί του σκαραβαίου, σύγχρονες ανέσεις δεν υπήρχαν ενώ στην βροχή απλούστατα κατέβαινες κι έπαιρνες λεωφορείο.

    Ίσως το Τ3 για το οποίο συζητάμε να είναι διαφορετικό καθώς κατασκευάστηκε από την ίδια την Porsche, εξακολουθούμε όμως να αναφερόμαστε σε ένα βανάκι 30 ετών το οποίο υπέστη ριζική μεταμόρφωση με μοσχεύματα από ένα απορ αυτοκίνητο προσπαθώντας να παραστήσει σήμερα τι? Ένα γρήγορο Espace? Ένα μικρότερο Hymer? Το όχημα-εργαλείο του Σάκη του υδραυλικού που όταν δε συντηρεί λέβητες το στήνει στα φανάρια? Το μεταφορικό μέσο του σύγχρονου νεοέλληνα κ. Χωραφά με τα 10 παιδιά και τις οδηγικές ανησυχίες του Walther Rohrl?

    Με 30.000 ευρώ σήμερα μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα οχήματα για να καλύψεις τις ανάγκες μιας οικογένειας που θέλει να ταξιδεύει σε μακρινούς προορισμούς με ασφάλεια. Στην χειρότερη περίπτωση αγοράζεις ένα καλό οικογενειακό από 2ο χέρι και του χώνεις ένα τρέιλερ ή μια μπαγκαζιέρα.

    τι εννοεις ; δε μπορεσαν να απαλλαξουν το οχημα απο τη σαπιλα;

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP