Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 115

Θέμα: VW T3 Vanagon-based B32

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ε οχι οτι τα Τ1-2-3 της φαβε δεν εχουν παραδοση...
    ολοκληρες γενιες μεγαλωσαν μεσα σε αυτα, ηταν τα κατ΄εξοχην οχηματα ελευθερου χρονου της μεση οικογενειας και υπαρχει πολυ μεγαλο κοινο που τα αγαπαει σε ολοκληρο τον κοσμο.

    και δεν μιλαω για τα επαγγελματικα που κι αυτα εγραψαν τη δικη τους ιστορια κουβαλωντας χιλιαδες τονους...

    googlαρετε τα μοντελα αυτα και θα δειτε οτι το κοινο ειναι απειρως μεγαλυτερο απο το αντιστοιχο που ενδιαφερεται για 2002, Ε30 κλπ, το οποιο κοινο δεν αποτελειται σε καμια περιπτωση απο εκκεντρικους πλουσιους.

    απλως το καθε πραγμα και ιδιαιτερα τα κλασσικα, θελουν μια αλλη φιλοσοφια και μια αλλη κουλτουρα ωστε να ασχοληθει καποιος με αυτα, αλλα ακομα και να κατανοησει για ποιο λογο καποιοι "εκκεντρικοι" κινουνται ακομα με αυτα και δεν τα εχουν πεταξει στην πρεσα, να παρουν χιουνταϊ σονατα.

    οσο για το σκαραβαιο τι να πω...
    δεν θα πω τιποτα, δεν θα εχει νοημα ουτως ή αλλως...

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Ptboul (25-08-11), S8N (25-08-11), TSAF (25-08-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταθη θα εχει νοημα, παντα εχει. Εσυ ξερεις απο κλασσικα καθοτι Vespas και καταλαβαινεις.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  4. #23
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σύμφωνοι, άλλο όμως το rebuilt και άλλο το project που αναφέρεις Δημήτρη. Κι εμένα μου αρέσουν τα κλασσικά αυτοκίνητα, όταν έχουν ανασκευαστεί με μεράκι και σεβασμό. Αυτό που λέμε πιο πάνω δε διαφέρει σε τίποτα από κάτι αμερικάνικα hot rods.

  5. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι, άλλο όμως το rebuilt και άλλο το project που αναφέρεις Δημήτρη. Κι εμένα μου αρέσουν τα κλασσικά αυτοκίνητα, όταν έχουν ανασκευαστεί με μεράκι και σεβασμό. Αυτό που λέμε πιο πάνω δε διαφέρει σε τίποτα από κάτι αμερικάνικα hot rods.
    Μα και τα 2 όμως αφορούν στην κ@ύλα του εκάστοτε ιδιοκτήτη Άρη.

    ..και εγώ αναπαλαίωσα ένα glx όπου μέχρις στιγμής έχει ξεπεράσει τα 3Κ όπου για όλους μπορεί να φαίνεται η υπέρτατη μλκια ωστόσο για προσωπικούς λόγους το θεωρώ ένα όχημα ούμπερ άλλες στην ιστορία της μοτοκίνησης

  6. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    S8N (25-08-11)

  7. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε οχι οτι τα Τ1-2-3 της φαβε δεν εχουν παραδοση...
    ολοκληρες γενιες μεγαλωσαν μεσα σε αυτα, ηταν τα κατ΄εξοχην οχηματα ελευθερου χρονου της μεση οικογενειας και υπαρχει πολυ μεγαλο κοινο που τα αγαπαει σε ολοκληρο τον κοσμο.

    και δεν μιλαω για τα επαγγελματικα που κι αυτα εγραψαν τη δικη τους ιστορια κουβαλωντας χιλιαδες τονους...

    googlαρετε τα μοντελα αυτα και θα δειτε οτι το κοινο ειναι απειρως μεγαλυτερο απο το αντιστοιχο που ενδιαφερεται για 2002, Ε30 κλπ, το οποιο κοινο δεν αποτελειται σε καμια περιπτωση απο εκκεντρικους πλουσιους.

    απλως το καθε πραγμα και ιδιαιτερα τα κλασσικα, θελουν μια αλλη φιλοσοφια και μια αλλη κουλτουρα ωστε να ασχοληθει καποιος με αυτα, αλλα ακομα και να κατανοησει για ποιο λογο καποιοι "εκκεντρικοι" κινουνται ακομα με αυτα και δεν τα εχουν πεταξει στην πρεσα, να παρουν χιουνταϊ σονατα.

    οσο για το σκαραβαιο τι να πω...
    δεν θα πω τιποτα, δεν θα εχει νοημα ουτως ή αλλως...
    κλασσικη απο τις καροτσες που ανεφερες...θεωρω μονο την Τ1...αυτη εχει πραγματικη ιστορια...εχει συμμετοχη σε σημαντικα γεγονοτα ... πολλοι την εχουν συνδεσει με κινηματα , την εχουν αγαπησει και εχει μια ιδιαιτερη εμφανιση ! τα τ2 ,τ3 κτλ...σιγουρα μετεφεραν απειρες οικογενειες στις πρωτες τους εκδρομες,,,εδωσαν καποιες στιγμες ευτυχιας....αλλα δεν διαφερουν σε τιποτα με αλλα αυτοκινητα της εποχης τους! επιπλεον ..οσοι τα αγαπανε λογω καλων αναμνησεων και εχουν καποιο στην κατοχη τους...καλως το πρατουν ...(και εγω θα ηθελα το πρωτο μου αυτοκινητο) και σιγουρα δεν ανηκουν στην κατηγορια των εκκεντρικων πλουσιων.! επισης μια και σε διακρινει η φιλοσοφια και η κουλτουρα των κλασσικων...αν υποθετικα μιλωντας καταταξουμε το τ3 στα κλασσικα ...ποια η γνωμη σου για το προτζεκτ μεταλλαξης του, σε υβριδικο της πορσε?????

  8. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    κλασσικο θεωρειται και το Τ2 και πολυ σωστα αφου παραχθηκε απο το 67 εως το 79.
    αν δεν ειναι κλασσικο, ενα οχημα 40 ετων ποιο ειναι τοτε?

    το Τ3 επισης απο πολλους θεωρειται κλασσικο οχι μονο διοτι εκλεισε κι αυτο 30ετια, αλλα διοτι διατηρησε πολλα χαρακτηριστικα και τη φιλοσοφια των προκατοχων του με το μοτερ να φιλοξενειται πισω, αεροψυκτο μαλιστα στα πρωτα μοντελα.
    βεβαια δεν εχει την αξια των αλλων δυο και αποτελει τη φθηνοτερη επιλογη για να ασχοληθει καποιος με τετοιου ειδους οχημα, αλλα παρολα αυτα θεωρειται κλασσικο διοτι ηταν το τελευταιο αυτης της σειρας (τα επομενα αλλαξαν εντελως φιλοσοφια και ποτε δεν εγιναν αγαπητα απο τους οπαδους των οριτζιναλ Τ).

    περαν λοιπον της οριτζιναλ καταστασης που κι εγω σαφως προτιμω, στην ολη φιλοσοφια αυτων των οχηματων απο την αρχη της γεννησης τους υπηρξε και το customizing. ιδιαιτερα στην αγγλια και την αλλη μερια του ατλαντικου.
    τα μοτερ της πορσε, οι ζαντες, τα φρενα, τα μπακετ κλπ, δεν μπορει να χαρακτηρισουν συγχρονη καγκουρια γενικα και αοριστα.
    οχι οτι δεν υπαρχουν και πολλα κακοφτιαγμενα και βιασμενα που τα λυπασαι, αλλα υπαρχουν και πολλα σωστα φτιαγμενα.
    το σωστα φτιαγμενα πηγαινει στο οτι φτιαχνονται συμφωνα με τις μετατροπες της εποχης με παλια οριτζιναλ αξεσουαρ και πολυ προσοχη στη λεπτομερεια.

    ετσι ενα Τ3 φτιαγμενο σωστα και οχι με υπερβολες και γυφτιες, δεν θα με ενοχλουσε.
    ισως να μην το εφτιαχνα εγω ετσι και να το εκανα σε οριτζιναλ προτυπα, αλλα το customizing οταν γινεται σωστα και με οδηγο στην παραδοση βρισκεται μεσα στην ιστορια αυτων των μοντελων, οπως και των σκαραβαιων, των βεσπα και λαμπρετα, χαρλεϊ κλπ.

  9. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    TSAF (25-08-11)

  10. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

  11. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    paganis (25-08-11)

  12. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κλασσικο θεωρειται και το Τ2 και πολυ σωστα αφου παραχθηκε απο το 67 εως το 79.
    αν δεν ειναι κλασσικο, ενα οχημα 40 ετων ποιο ειναι τοτε?

    το Τ3 επισης απο πολλους θεωρειται κλασσικο οχι μονο διοτι εκλεισε κι αυτο 30ετια, αλλα διοτι διατηρησε πολλα χαρακτηριστικα και τη φιλοσοφια των προκατοχων του με το μοτερ να φιλοξενειται πισω, αεροψυκτο μαλιστα στα πρωτα μοντελα.
    βεβαια δεν εχει την αξια των αλλων δυο και αποτελει τη φθηνοτερη επιλογη για να ασχοληθει καποιος με τετοιου ειδους οχημα, αλλα παρολα αυτα θεωρειται κλασσικο διοτι ηταν το τελευταιο αυτης της σειρας (τα επομενα αλλαξαν εντελως φιλοσοφια και ποτε δεν εγιναν αγαπητα απο τους οπαδους των οριτζιναλ Τ).

    περαν λοιπον της οριτζιναλ καταστασης που κι εγω σαφως προτιμω, στην ολη φιλοσοφια αυτων των οχηματων απο την αρχη της γεννησης τους υπηρξε και το customizing. ιδιαιτερα στην αγγλια και την αλλη μερια του ατλαντικου.
    τα μοτερ της πορσε, οι ζαντες, τα φρενα, τα μπακετ κλπ, δεν μπορει να χαρακτηρισουν συγχρονη καγκουρια γενικα και αοριστα.
    οχι οτι δεν υπαρχουν και πολλα κακοφτιαγμενα και βιασμενα που τα λυπασαι, αλλα υπαρχουν και πολλα σωστα φτιαγμενα.
    το σωστα φτιαγμενα πηγαινει στο οτι φτιαχνονται συμφωνα με τις μετατροπες της εποχης με παλια οριτζιναλ αξεσουαρ και πολυ προσοχη στη λεπτομερεια.

    ετσι ενα Τ3 φτιαγμενο σωστα και οχι με υπερβολες και γυφτιες, δεν θα με ενοχλουσε.
    ισως να μην το εφτιαχνα εγω ετσι και να το εκανα σε οριτζιναλ προτυπα, αλλα το customizing οταν γινεται σωστα και με οδηγο στην παραδοση βρισκεται μεσα στην ιστορια αυτων των μοντελων, οπως και των σκαραβαιων, των βεσπα και λαμπρετα, χαρλεϊ κλπ.
    για αρχη να διαχωρισουμε τους ορους κλασσικο-ιστορικο! κλασσικο ειναι ενα οχημα διαχρονικο..ευκολα αναγνωρισιμο , αναλλοιωτο στον χρονο και ξεχωριστο ακομα και στην εποχη του! απο την αλλη ιστορικο ειναι ενα οποιοδηποτε οχημα που συμπληρωνει ενα συγκεκριμενο διαστημα στην πλατη του και βρισκεται σε αποδεκτη κατασταση! ετσι λοιπον συμπεραινω πως ενα τ3, θεωρητε απλα ιστορικο( για το τ2 εχω καποιες αμφιβολιες, αλλα ας το συμπεριλαβουμε στα κλασσικα)...μιας και δεν διεκδικει κανενας απο τους παραπανω τιτλους!
    αν λοιπον καταφερουμε να διαχωρισουμε το ενα απο το αλλο, ας παμε στο επομενο σταδιο....ως τι οριζουμε, ιστορικο οχημα!
    Η FIVA ορίζει σαν ιστορικό όχημα, το μηχανοκίνητο στις οδούς όχημα, το οποίο:
    - έχει ηλικία τουλάχιστον 30 έτη από το έτος κατασκευής του.
    - διατηρείται και φυλάσσεται χωρίς ουσιώδεις μεταβολές στο αμάξωμα και τα μηχανικά του μέρη.
    - δεν χρησιμοποιείται για καθημερινή χρήση και
    - αποτελεί προϊόν τεχνολογικής, εκπαιδευτικής, ιστορικής και πολιτιστικής κληρονομιάς".

    οπως καταλαβαινεις..ενα φτιαγμενο τ3...ουτε κατα διανοια, δεν διεκδικει ουτε τον τιτλο του ιστορικου!
    οσο για το customizing...δεν ειμαι αντιθετος, οταν γινεται σωστα και για συγκεκριμενο προσωπικο λογο....! ειμαι αντιθετος ομως οταν γινεται...σε οχηματα ακαταλληλα για τον σκοπο που ηθελε να εξυπηρετησει ο TSAF..δηλαδη την δημιουργια του ιδανικου οικογενειακου! δεν μπορεις να βαλεις την οικογενεια σου σε σκαρι 30ετων,,,χωρις ολες τις συγχρονες ανεσεις και παροχες ασφαλειας...δαπανωντας ποσα που υπερκαλυπτουν την αγορα καλυτερων οχηματων!

  13. #29
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειτε ιστορικο ειτε κλασσικο ειτε τ1 ειτε τ2 ειτε τ3 ειτε τ4 θα θελα να ειμουν 20 χρονια νεοτεορος και να εχω ενα τετοιο εξοπλισμενο για camping.

    Αν μπορουσα να εχω και καλο χαρτζιλικι θα αλλωνα ολη την ευρωπη.

    Α ρε ατιμα νιατα. Καποιοι απο εσας που δε συγκινουνται απο αυτα τα οχηματα τουλαχιστον δειξτε λιγη κατανοηση στα ωριμοτερα (ηλικιακα) μελη του forum.

    Αφηστε μας να ζουμε με το ονειρο που δε προλαβαμε να κανουμε πραξη.
    Επιτρεψτε μας να εχουμε αποθημενα.

  14. The Following 4 Users Say Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    paganis (25-08-11), Ptboul (26-08-11), S8N (25-08-11), TSAF (26-08-11)

  15. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αρχη να διαχωρισουμε τους ορους κλασσικο-ιστορικο! κλασσικο ειναι ενα οχημα διαχρονικο..ευκολα αναγνωρισιμο , αναλλοιωτο στον χρονο και ξεχωριστο ακομα και στην εποχη του! απο την αλλη ιστορικο ειναι ενα οποιοδηποτε οχημα που συμπληρωνει ενα συγκεκριμενο διαστημα στην πλατη του και βρισκεται σε αποδεκτη κατασταση! ετσι λοιπον συμπεραινω πως ενα τ3, θεωρητε απλα ιστορικο( για το τ2 εχω καποιες αμφιβολιες, αλλα ας το συμπεριλαβουμε στα κλασσικα)...μιας και δεν διεκδικει κανενας απο τους παραπανω τιτλους!
    αν λοιπον καταφερουμε να διαχωρισουμε το ενα απο το αλλο, ας παμε στο επομενο σταδιο....ως τι οριζουμε, ιστορικο οχημα!
    Η FIVA ορίζει σαν ιστορικό όχημα, το μηχανοκίνητο στις οδούς όχημα, το οποίο:
    - έχει ηλικία τουλάχιστον 30 έτη από το έτος κατασκευής του.
    - διατηρείται και φυλάσσεται χωρίς ουσιώδεις μεταβολές στο αμάξωμα και τα μηχανικά του μέρη.
    - δεν χρησιμοποιείται για καθημερινή χρήση και
    - αποτελεί προϊόν τεχνολογικής, εκπαιδευτικής, ιστορικής και πολιτιστικής κληρονομιάς".

    οπως καταλαβαινεις..ενα φτιαγμενο τ3...ουτε κατα διανοια, δεν διεκδικει ουτε τον τιτλο του ιστορικου!
    οσο για το customizing...δεν ειμαι αντιθετος, οταν γινεται σωστα και για συγκεκριμενο προσωπικο λογο....! ειμαι αντιθετος ομως οταν γινεται...σε οχηματα ακαταλληλα για τον σκοπο που ηθελε να εξυπηρετησει ο TSAF..δηλαδη την δημιουργια του ιδανικου οικογενειακου! δεν μπορεις να βαλεις την οικογενεια σου σε σκαρι 30ετων,,,χωρις ολες τις συγχρονες ανεσεις και παροχες ασφαλειας...δαπανωντας ποσα που υπερκαλυπτουν την αγορα καλυτερων οχηματων!


    ας ξεκινησουμε απο το τελος οπου ειναι πιο απλα τα πραγματα και θα φτασουμε και στην αρχη οπου ειναι λιγο πιο συνθετα.

    ο καθενας ειναι ελευθερος να βαζει την οικογενεια του σε οτι οχημα επιθυμει, ή σε οτι οχημα του επιτρεπουν οι δυνατοτητες του.
    αν θελει να χρησιμοποιει παλαιο οχημα, με γεια του με χαρα του, δεν ειμαι εγω αυτος που θα φερει αντιρρηση, ουτως ή αλλως κι εμεις σε μεσα σε τετοια αυτοκινητα μεγαλωσαμε, χωρις πενταζωνικους κλιματισμους, χωρις αεροσακους, χωρις παιδικα καρεκλακια, χωρις συστηματα μουλτιμηντια, χωρις συστηματα για να μην κατεβαινουν τα παραθυρα και ανοιγουν οι πορτες, και δεν παθαμε τιποτα.
    βεβαια θα μου πεις απο τοτε αλλαξαν οι καιροι και δρομοι και δεν θα μπορουσα να διαφωνησω.
    προσωπικα τη δικη μου οικογενεια μπορει να μην την εβαζα σε μεταποιημενο τρανσπορτερ, για πολλους λογους, αλλα εχω φιλους που το κανουν γιατι αυτο τους αρεσει. και ειναι μια χαρα κι ευτυχισμενοι.
    επισης υπαρχουν και αλλοι που το κανουν απο αναγκη, και να σου πω και την αληθεια δεν ξερω κατα ποσον ενα παλιο 518, ή 316 προσφερει λιγοτερη ασφαλεια και ανεση απο ενα κορεατικο ή κινεζικο μικρο αυτοκινητο που μπορει να εχει και τη διπλασια τιμη...

    προχωροντας στα υπολοιπα που εθιξες, εχω να σχολιασω οτι δυστυχως ενα copy-paste μερικων κανονων απο το google δεν σου δινει τη δυνατοτητα να αποκτησεις και να εχεις πληρη εικονα για το χωρο των κλασσικων.
    και οταν λεω "κλασσικων" οπως ειθισται να λεγεται απο λεσχες, περιοδικα και ανθρωπους του χωρου, εννοω φυσικα "ιστορικων" ή "παλαιών μηχανοκινήτων οχημάτων" οπως αναφερει η ΣΤ 1831/19-1-1978 (Β΄72) υπουργικη αποφαση που εκδοθηκε το 1978 απο το Υπ. συγκοινωνιων.
    αν ειναι να παιξουμε με τις λεξεις, απλα για να αντιπαρατεθουμε χωρις ουσιαστικο λογο, γνωριζεις πολυ καλα οτι μου ειναι πολυ ευκολο φιλτατε παγκανη.
    ο δικος σου διαχωρισμος μεταξυ κλασσικου - ιστορικου ειναι εντελως λανθασμενος, αυθαιρετος και υποκειμενικος καθως το τι ειναι αναγνωρισιμο, τι διαχρονικο, αναλλοιωτο, ξεχωριστο, ειναι επισης υποκειμενικο.

    οι κανομισμοι λοιπον της διεθνους ομοσπονδιας fiva, και των εν ελλαδι εκπροσωπων της καθως και οι σχετικες αποφασεις του υπουργειου εχουν να κανουν περισσοτερο με οχηματα υπο το ειδικο καθεστως των "ιστορικων πινακιδων" που εκδιδονται με σκοπο τα οχηματα αυτα να συμμετεχουν σε αγωνες και εκδηλωσεις των παραπανω λεσχων και ομοσπονδιων.
    η αναγνωσριση αυτη μονο αυτον το σκοπο εξυπηρετει και κανεναν αλλο, καθως πανω στην αιτηση για προμηθεια αυτης της καρτας αναφερεται "Η Κάρτα έχει σκοπό μόνο την αναγνώριση του τροχοφόρου. Δεν εγγυάται την αυθεντικότητα και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς λόγους ή να αποτελεί απόδειξη της ιστορίας του συγκεκριμένου τροχοφόρου"
    περαν αυτου οι προδιαδραφες της fiva μιλουν για οχηματα 30 ετων και ανω (χωριζοντας τα μαλιστα σε 7 υποκατηγοριες αναλογα με τη χρονολογια κατασκευης) χωρις ουσιαστικες μετατροπες διατηρημενα σε καλη κατασταση κοντα στα οριτζιναλ προτυπα.
    τα κατα τοπους κλαμπς δινουν και εχουν δωσει στο παρελθον καρτα αναγνωρισης και σε αλλα οχηματα ξεχωριστου ενδιαφεροντος, οπως ηταν τα "dealer's specials" τα οποια πωλουνταν απο καινουργια με μετατροπες (μερικοι εμποροι της εποχης για να προσελκυσουν πελατες προσεφεραν δωρεαν διχρωμιες ή αλλες αισθητικες επεμβασεις, ή μετατροπες στο μοτερ, τα ηλεκτρικα κλπ).
    τα οχηματα αυτα ειναι τα πιο ξεχωριστα και μπορουν να πιασουν αστρονομικες τιμες σε σχεση με τα απλα οριζτιναλ αν βρεθουν σε καλη κατασταση.
    επισης αναγνωριζονται και αλλα οχηματα με ενδιαφερον τα οποια δεν ειναι μεν οριτζιναλ αλλα η ομοσπονδια αποφασισε οτι αξιζουν να σωθουν και συμμετεχουν φυσικα και στις εκδηλωσεις της. αυτα ειναι οχημητα γνωστων βελτιωτων, ή ειδικες κατασκευες της εποχης.
    για παραδειγμα, ενα 2002 γνησιο alpina ή σνιτζερ δεν θα επαιρνε καρτα? ενα E30 Β6s, ενα γκολφ Μκ1 αβτ ή ετινγκερ?
    ή για να ερθουμε και στα πιο συγχρονα, μερικες ειδικες Μ3 του χαρντγκε δεν θα θεωρηθουν ιστορικες στο μελλον?
    ενα Ζ3 με ess και αλλες αναρτησεις-φρενα-τροχους κλπ, που θα το καταταξει ο ιστορικος του μελλοντος? στις μαϊμουδες, ή μηπως αν κρατηθει σε καλη αρχικη κατασταση, θα εχει αρκετα μεγαλυτερη αξια ως αντιπροσωπευτικο δειγμα tuning της εποχης του?
    μην προσπαθουμε να κανουμε λοιπον επιδειξη γνωσεων χωρις να ξερουμε, χωρις να εχουμε ασχοληθει με το συγκεκριμενο πραγμα... οπως προανεφερα μια ευρεση στο google δεν αρκει ωστε να αποκτησουμε μια αρκετα καλη εικονα του χωρου, ειδικα αν δεν εχουμε στην κατοχη μας καν κλασσικο και δεν εχουμε εντρυφήσει στο θεμα.

    τελος υπαρχει και αλλη μια κατηγορια με οχηματα τα οποια μπορουν να εχουν ηλικια μικροτερη απο 30 χρονια, εως 20.
    χαρακτηριζονται ως "ειδικου ενδιαφεροντος" ή πιο σωστα "Vehicles of Potential Interest" οπως αναφερει η fiva, οχηματα που δεν χαρακτηριζονται ακομα ως ιστορικα, αλλα θα χαρακτριστουν στο μελλον.

    αρα με βαση τα παραπανω φτανουμε στο συμπερασμα οτι το Τ2 μπορει να αποκτησει καρτα κλασσικου, ιστορικου ή παλαιου μηχανοκινητου οχηματος (οπως θελει ο καθενας ας το λεει), ενω και το Τ3 μπορει επισης αν ειναι μοντελο 79-81.
    αν ειναι μοντελο 82-91 μπορει να αποκτησει καρτα "Vehicle of Potential Interest" και να συμμετεχει κανονικα σε εκδηλωσεις και αγωνες.
    επισης αν εχει μετατροπες "εποχης" (οι κριτες που τα βλεπουν ξερουν πολυ καλα), η εμπειρια εχει δειξει οτι θα παρει καρτα.
    δηλαδη ενα Τ3 με ανταλλακτικα πορσε αντιστοιχης χρονολογιας ή παλιοτερης, μοτερ, ακρα, καθισματα κλπ, φτιαγμενο οπως το εκαναν στα 80s-90s θα αναγνωριστει.
    ενα Τ3 με μοτερ σουμπαρου, καθισματα Μ3, τροχους μερσεντες, φωτα νεον pimpe my ride κλπ, δεν θα παρει.

    αυτα οσον αφορα τη fiva η οποια οπως η ιδια αναφερει η καρτα που εκδιδει "Δεν εγγυάται την αυθεντικότητα και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς λόγους ή να αποτελεί απόδειξη της ιστορίας του συγκεκριμένου τροχοφόρου".

    ελπιζω να υπηρξα διαφωτιστικος, αν υπαρχει καποια αλλη απορια ας διατυπωθει να τη συζητησουμε.

  16. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    TSAF (26-08-11)

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP