Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Τα παντα για τον ηχο στα Ε36

  1. #11
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα δεν θελω να σε στεναχωρήσω αλλα το setup σου αποτελειται απο χαμηλης ποιοτητας περιφεριακα. Μονη εξαιρεση το Kenwood.

    Αρχικα θελω να ξερω τι μουσικη ακους και πως σου αρεσει ο ηχος. Θες καθαροτητα και ακριβεια? Θελεις ισχυ και νταπα ντουπα? Θελεις συνδυασμό αυτων? Βασικο για εμενα να ξερω.


    Αρχικα η συνδεσμολογία ειναι λάθος. Ο ενισχυτης θα επρεπε να οδηγει τα εμπρος και οχι τα μικρα πισω σου μεγαφωνα. Παντα μας ενδιαφερει να εχουμε εμπρος δυνατο setup. Να σε πληροφορισω οτι στο δικο συστημα το οποιο ειναι στημένο σε επιπεδο διαγωνισμών δεν εχει πισω μεγάφωνα καθολου.!!

    * Αρα αλλαζεις συνδεσμολογια για να τονοθει το εμπρος συστημα. Αυτοματος ο ηχος σου θα αποκτησει καλυτερη σκηνη και πιο πολυ τσαμπουκα.
    * Κροσαρεις τα εμπρος στους 120 κυκλους και ακους.

    * Εαν δε σε ικανοποιει παλι τοτε βαλε στην ακρη 135 ευρω και παρε τα rainbow dream line slx 230 η για πιο τσαμπουκα τα Peerles definition D5 με 195 euro.
    * Ακους ρυθμηζεις και ξανα ακους.
    * Μετα υποψιαζομαι οτι μετριο sub δεν θα ακολουθει σωστα τα mid Αλλα 150 - 200 ευρω.

    Ελπιζω με τον συγκεκριμένο ενισχυτη να παρεις αξιοπρεπές αποτελεσμα. Αν και δεν φημίζονται οι bosschman. Απο την αλλη μπορει με τα 135 ευρω των Rainbow και μονο να μεινεις ικανοποιημένος,
    Oχι προς Θεού γιατί να με στεναχωρήσεις ? Ξέρω οτι είναι χαμηλής ποιότητας τα περιφερειακά αλλα υποψιαζόμουν οτι δεν φταίνε μόνο αυτά !

    Λοιπόν η μουσική που ακούω είναι σχεδόν στο 100% mainstream (House) .

    Θέλω σχετική ένταση όπου στο σημείο που την θέλω εγώ την έχω,αλλά μου λείπει η σωστή μουσική σκηνή...η καθαρότητα και η ακρίβεια.

    Τι προτείνεις ?

  2. #12
    Εγγραφή
    25-01-10
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    142
    Thanked
    60
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Για την ιστορια εχω ακουσει ενα Renalt Laguna ενος κορυφαιου εγκαταστατη με ενα τριδρομο ενεργο setup απο την Scanspeak (οι Hi-Endαδες ξερουν).Τα οποια τοποθετηθηκαν με κατασκευη στο ταμπλο.Brax ενισχυτικα κλασης Α και Πηγη P90RS + εξωτερικο επεξεργαστη.
    Εχει αποσπασει δεν ξερω ποσα βραβεια παγκομιως στην ΕΜΜΑ. Ο ηχος του μπορω να πω οτι με καθηλωσε και πλησιασε αρκετα καποια entry level Hi-End.
    Προφανώς αναφέρεσαι στο Renault του Νίκου. Είναι μέλος στο forum μας κι αυτός (nick: AlfaSound)
    Έχω 6cyl BMW... 4 στο αυτοκίνητο και 2 στην μηχανή!

  3. #13
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oχι προς Θεού γιατί να με στεναχωρήσεις ? Ξέρω οτι είναι χαμηλής ποιότητας τα περιφερειακά αλλα υποψιαζόμουν οτι δεν φταίνε μόνο αυτά !

    Λοιπόν η μουσική που ακούω είναι σχεδόν στο 100% mainstream (House) .

    Θέλω σχετική ένταση όπου στο σημείο που την θέλω εγώ την έχω,αλλά μου λείπει η σωστή μουσική σκηνή...η καθαρότητα και η ακρίβεια.

    Τι προτείνεις ?
    Αρα λοιπον ενισχυεις το εμπρος σου συστημα οπως σου προαναφερα. ΕΑν παλι δεν παρεις αυτο που περιμενες, προχωρα σε αλλαγη των εμπρος.
    Αυτα που εχεις ειναι αδυναμα. Με την αλλαγη τους θα δις τεραστιες διαφορες.
    Απαραίτητη προϋπόθεση να ρυθμηστει σωστα.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  4. #14
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas_E92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αναφέρεσαι στο Renault του Νίκου. Είναι μέλος στο forum μας κι αυτός (nick: AlfaSound)
    Τώρα τον είδα. Είναι πολύ καλός μου φίλος και φοβερός επαγγελματίας.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  5. The Following User Says Thank You to graphe36 For This Useful Post:

    Andreas_E92 (22-08-11)

  6. #15
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα λοιπον ενισχυεις το εμπρος σου συστημα οπως σου προαναφερα. ΕΑν παλι δεν παρεις αυτο που περιμενες, προχωρα σε αλλαγη των εμπρος.
    Αυτα που εχεις ειναι αδυναμα. Με την αλλαγη τους θα δις τεραστιες διαφορες.
    Απαραίτητη προϋπόθεση να ρυθμηστει σωστα.
    Στις θέσεις τις εταζέρας πίσω κουμπώνουν 13αρια? Αν ναι Μήπως να αντικαθιστούσα τα παναρχαια 10αρια ΟΕΜ με κάποια αξιόλογα 13αρια?

    Στο κόψιμο των πολύ χαμηλών συχνοτήτων απο τα μπροστίνα για να μη δημιουργείται μια υπόκουφη βαβούρα είσαι σύμφωνος η με την αλλαγή συνδεσμολογίας πιστεύεις οτι θα στρώσει ?

  7. #16
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τον είδα. Είναι πολύ καλός μου φίλος και φοβερός επαγγελματίας.
    Και καλό παιδί.....

    Το συγκεκριμένο Renault κατ'εμέ είναι η απάντηση σε όσους λένε πως τα λίγα πράγματα δεν παίζουν σωστά και πάντα κάτι θα λείπει....

  8. #17
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις θέσεις τις εταζέρας πίσω κουμπώνουν 13αρια? Αν ναι Μήπως να αντικαθιστούσα τα παναρχαια 10αρια ΟΕΜ με κάποια αξιόλογα 13αρια?

    Στο κόψιμο των πολύ χαμηλών συχνοτήτων απο τα μπροστίνα για να μη δημιουργείται μια υπόκουφη βαβούρα είσαι σύμφωνος η με την αλλαγή συνδεσμολογίας πιστεύεις οτι θα στρώσει ?
    Οχι ειμαι καθετος στο ο ενισχυτής να οδηγει τα εμπρος. Και σαφως θα κοπουν οι χαμηλες απο τα εμπρος .(οχι τελειως) Το sub για αυτο το εχεις. Μολις ξεφωρτωσεις τα εμπρος και τους δωσεις πιο σωστο ρευμα (ενισχυτης) θα αλλαξει ο ηχος πολυ. Αμα ειχες και καλυτερα μεγαφωνα εμπρος δεν νομιζω να ηθελες να ασχοληθεις με τα πισω

    Οχι πισω δεν δεχεται 13 αρι. Μπορεις να βαλεις με ανταπτορα 2 οβαλ 6''Χ 9'' τα οποια θα παιζουν πολυ δυνατα. Αλλα θα υπερισχύσουν απο τα εμπρος σου.

    Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θες να ακους μουσικη απο πισω σου? (εφοσον θες να ενισχυσεις τοσο πολυ το πισω μερος) Βεβαια γουστα ειναι αυτα.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  9. #18
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι ειμαι καθετος στο ο ενισχυτής να οδηγει τα εμπρος. Και σαφως θα κοπουν οι χαμηλες απο τα εμπρος .(οχι τελειως) Το sub για αυτο το εχεις. Μολις ξεφωρτωσεις τα εμπρος και τους δωσεις πιο σωστο ρευμα (ενισχυτης) θα αλλαξει ο ηχος πολυ. Αμα ειχες και καλυτερα μεγαφωνα εμπρος δεν νομιζω να ηθελες να ασχοληθεις με τα πισω

    Οχι πισω δεν δεχεται 13 αρι. Μπορεις να βαλεις με ανταπτορα 2 οβαλ 6''Χ 9'' τα οποια θα παιζουν πολυ δυνατα. Αλλα θα υπερισχύσουν απο τα εμπρος σου.

    Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θες να ακους μουσικη απο πισω σου? (εφοσον θες να ενισχυσεις τοσο πολυ το πισω μερος) Βεβαια γουστα ειναι αυτα.
    Όσον αφορά το τελευταίο ,μ'αρέσει να ακουω ομοιόμορφα κατανεμημένο τον ήχο-στερεοφωνικά- για αυτο κ θέλω να ισομοιράζω το εμπρός με το πίσω .

    Αντάπτορες πήρα και η αλλαγή με 6Χ9 είναι τραγικη....προς το χειρότερο .
    Επειδή τα 6Χ9 πλέον βρίσκονται στο ΄χωρο του πορτ μπαγκαζ κ για να βγει ο ήχος μεσολαβουν 10 εκατοστα ύψους χάνονται όλες οι μεσαίες κ οι ψιλές ,οποτε τους ξαναέβγαλα.

    Για μπροστά προτείνεις κάποια άλλα μεγάφωνα σε λογική τιμη? κ τι για πίσω?

    Να πω εγω κάτι κ αν είναι λάθος με διορθώνεις.

    Αν σύνδεα το πίσω κανάλι του ενισχυτή 2Χ120rms στα 4 ηχεία του αυτοκινήτου κ το άλλο του κανάλι 2Χ80 στο sub θα ήταν καλύτερα ? Η έστω το μπροστά στα ηχεία κ το πίσω το δυνατό στο sub?

  10. #19
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το δεύτερο, ενισχύεις το εμπρος τμημα και το δυνατο καναλι στο sub. Τα πισω κατι πρεπει να εγινε λαθος. Εχω ακουσει Ε36 με οβαλ και επαιζε μια χαρα. Μηπως ηταν κροσσαρισμενα λαθος? Η αποσταση απο την επιφάνεια επηρεάζει αρκετα αλλα οχι τοσο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 22-08-11 στις 00:36
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  11. #20
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο, ενισχύεις το εμπρος τμημα και το δυνατο καναλι στο sub. Τα πισω κατι πρεπει να εγινε λαθος. Εχω ακουσει Ε36 με οβαλ και επαιζε μια χαρα. Μηπως ηταν κροσσαρισμενα λαθος? Η αποσταση απο την επιφάνεια επηρεάζει αρκετα αλλα οχι τοσο.
    Ουτε κροσαρισμένα ήταν ούτε τίποτα .

    Τοποθέτησα την μια βάση με το 6Χ9 δεξιά κ στην αριστερή άφησα το ΟΕΜ το 10αρι cm στην εργοστασιακή θέση.Αποτέλεσμα ? Τραγικό.
    Το 6Χ9 σε μεσαιές-ψηλές ήταν χαμένο στα αζήτητα....
    Τι να πω..ίσως αυτο το βάθος δεν αφήνει να γίνει σωστη διάχυση του ήχου.
    Εκτος κ αν το 6Χ9 μου είχε καμμένο κανέναν δρόμο....

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP