Σελίδα 6 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 456781656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 569

Θέμα: Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν

  1. #51
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γνωρίζοντες ας βοηθήσουν. Αγόρασα τον Νοέμβρio, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμη, αυτό με τα νανοστοιχεία της bmw. Λέει τίποτα σε σχέση με αυτά που αναφέρεστε, η τζάμπα τα 30 και κάτι ευρώ;
    Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο προϊόν της bmw, αλλά έχω χρησιμοποιήσει της Percenta και δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Πλήρη απογοήτευση!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων

    με φυσιολογική χρήση, κρατούν χρόνια..
    Τα αλλάζω περίπου 1 φορά το μήνα, αφού δεν αντέχουν περισσότερο.

  2. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    gant (18-03-10)

  3. #52
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο προϊόν της bmw, αλλά έχω χρησιμοποιήσει της Percenta και δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Πλήρη απογοήτευση!!




    Τα αλλάζω περίπου 1 φορά το μήνα, αφού δεν αντέχουν περισσότερο.
    Ναι αλλά εσύ μιλάς για επαγγελματική χρήση, που σημαίνει ότι τα χρησιμοποιείς καθημερινά. Ένας μέσος ερασιτέχνης χρήστης, δε νομίζω να χρησιμοποιεί τον αλοιφαδόρο πάνω από 5-6 φορές το χρόνο, κυρίως τα cutting και polishing pad. Μόνο για κέρωμα (αν το κάνει με αλοιφαδόρο) μπορεί να τον χρησιμοποιεί πιο συχνά, οπότε το πολύ πολύ να αλλάζει finishing.

    Με τέτοια χρήση λοιπόν, αντέχουν εύκολα κανά δυο χρόνια. Από εκεί και πέρα είπαμε, εκτός από τη χρήση παίζει ρόλο και η ποιότητα.

    ps ποιας εταιρείας pads χρησιμοποιείς παρεπιμπτόντως?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 18-03-10 στις 20:09
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #53
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι φίλε, δε χρειάζεται αλοιφαδόρο. Με το χέρι περνιέται, με application pad. Πάντως, γενικά για τα κεριά (συνήθως συνθετικά ή sealants) όταν τα περνάς με αλοιφαδόρο, να χρησιμοποιείς finishing pad, δηλαδή το πιο μαλακό pad που έχεις.

    giyama, τα sealants μπορούν να περνιούνται με αλοιφαδόρο, όχι όμως ότι υπάρχει ουσιαστική διαφορά με το χέρι. Το βασικό στα sealants (σαν αυτά της meg που χρησιμοποίησες), είναι να τα αφήνεις αρκετή ώρα να δράσουν, αφού ο χρόνος που χρειάζονται για να απορροφηθούν σωστά, είναι πολύ μεγαλύτερος από των φυσικών κεριών. Άρα, είτε με χέρι, είτε με αλοιφαδόρο, το βασικό είναι το curing time, που διαρκεί ακόμα και όταν έχεις σκουπίσει το sealant και κρατάει περίπου 12-24 ώρες. Αυτές τις ώρες, καλό είναι να φυλάσσεις το αυτοκίνητό σου σε κλειστό χώρο και γενικά να προσέχεις λιγάκι το αμάξωμα να μη βρωμίσει, αφού ακόμα δεν έχει δράσει καλά το sealant. Μετά και στο Dakar να πας, δεν παθαίνει τίποτα.

    Πάντως, θα σου συνιστούσα να πας σε άλλα κεριά, καθώς η meg παρότι κορυφαία εταιρεία, στα κεριά δεν είναι ό,τι καλύτερο. Προσωπικά, έχω δοκιμάσει τα ΝΧΤ 2 και gold class, σε υγρή μορφή και τα δύο. Το δεύτερο, έδινε φανταστική λάμψη αλλά από αντοχή έπασχε αφού μετά βίας έβγαζε το μήνα. Κοινώς, μόνο για καλοκαίρι και μόνο αν έχουμε βάλει πρώτα κάποιο sealant, ώστε να προστατεύει το χρώμα. Το ΝΧΤ πάλι, ήταν πολύ καλύτερο σε διάρκεια (στους δύο μήνες που το ξαναπέρασα, άντεχε ακόμα) και ικανοποιητικό (για συνθετικό κερί) σε γυαλάδα. Και πάλι όμως, στα χρήματά τους υπάρχουν πολύ καλύτερα κεριά, οπότε προτείνω να αλλάξεις εταιρεία ως προς τον τομέα αυτό, κυρίως αν σε ενδιαφέρει αρκετά η αντοχή, όπως εμένα.
    οπως ειχα ανφερει την ''ερασιτεχνικη'' σειρα της meg δεν την δουλεψα μονο το gold class μιας και ειχα ακουσει τα καλυτερα αλλα τελικα οπως ακριβως τα ειπες εγινε!!τωρα για το 20 που χρησημοποιησα την πατησα γιατι εριχνε ''καρεκλες'' και δυστυχως επρεπε να φυγω οποτε δεν μπορεσε να δουλεψει σωστα!!τωρα που ετοιμαζομαι για το καθιερωμενο γυαλισμα κερωμα θα το αφησω καλα καλα να δεσει το ''γλυκο'' και θα σας πω αποτελεσματα!!! για τις διευκρινισεις !!τελικα δεν θα παρω(αλλα 30ε) αλλη μια γουνα για τα κερια...μια χαρα ειναι και το χερι!!!!!!!εχω δωσει μια περιουσια για ''καλυντικα'' του αυτοκινητου!!! ''γκομενα'' να ηταν τοσα καλυντικα δεν θα ειχε!!!!

  5. #54
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά εσύ μιλάς για επαγγελματική χρήση, που σημαίνει ότι τα χρησιμοποιείς καθημερινά. Ένας μέσος ερασιτέχνης χρήστης, δε νομίζω να χρησιμοποιεί τον αλοιφαδόρο πάνω από 5-6 φορές το χρόνο, κυρίως τα cutting και polishing pad. Μόνο για κέρωμα (αν το κάνει με αλοιφαδόρο) μπορεί να τον χρησιμοποιεί πιο συχνά, οπότε το πολύ πολύ να αλλάζει finishing.

    Με τέτοια χρήση λοιπόν, αντέχουν εύκολα κανά δυο χρόνια. Από εκεί και πέρα είπαμε, εκτός από τη χρήση παίζει ρόλο και η ποιότητα.

    ps ποιας εταιρείας pads χρησιμοποιείς παρεπιμπτόντως?
    Σωστά, η χρήση που τρώνε τα δικά μου είναι μεγάλη. Διότι πέραν των τυπικών γυαλισμάτων, έχουμε και το κομμάτι του βαψίματος, όπου και εκεί ότι βάφεται στη συνέχεια γυαλίζεται, άρα επιπλέον δουλίτσα για τα κακόμοιρα τα σφουγγαράκια μου....

    Έχω τη σειρά της 3Μ σε όλα τα χρώματα

  6. #55
    Εγγραφή
    17-02-10
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    208
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, η χρήση που τρώνε τα δικά μου είναι μεγάλη. Διότι πέραν των τυπικών γυαλισμάτων, έχουμε και το κομμάτι του βαψίματος, όπου και εκεί ότι βάφεται στη συνέχεια γυαλίζεται, άρα επιπλέον δουλίτσα για τα κακόμοιρα τα σφουγγαράκια μου....

    Έχω τη σειρά της 3Μ σε όλα τα χρώματα
    επρεπε να εχεις τη ΟΛΗ ΤΗ σειρα Μ3/// οχι 3μ!!!!!!!

  7. The Following User Says Thank You to makisM5 For This Useful Post:

    Monsta (18-03-10)

  8. #56
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο makisM5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επρεπε να εχεις τη ΟΛΗ ΤΗ σειρα Μ3/// οχι 3μ!!!!!!!
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ καλά ΔΕ παίζεσαι ρε φίλε Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!


  9. #57
    Εγγραφή
    17-02-10
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    208
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ καλά ΔΕ παίζεσαι ρε φίλε Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

    αυριο θα εισαι στο ΘΕΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟ????? ΧΟΛΑΡΓΟ!!!!?????

  10. #58
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιά απορία: To κερί δεν είναι συγχρόνως γυαλιστικό αλλά και προστασία χρώματος;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  11. #59
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιά απορία: To κερί δεν είναι συγχρόνως γυαλιστικό αλλά και προστασία χρώματος;
    Σωστά. Δίνει μία επιφανείακή γυαλάδα και προστατεύει το χρώμα. Δεν καλύπτει όμως, ούτε αφαιρεί γρατζουνιές από πλυντήρια και άλλα 'προβλήματα'. Εκεί χρειάζονται αλοιφές γυαλίσματος και αλοιφαδόρος για να αντιμετωπιστούν.

  12. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    gant (18-03-10)

  13. #60
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιά απορία: To κερί δεν είναι συγχρόνως γυαλιστικό αλλά και προστασία χρώματος;
    Γυαλιστικό με την αυστηρή έννοια το όρου, θεωρείται το προϊόν που αφαιρεί γρατζουνιές, αράχνες κλπ, οπότε με αυτή την έννοια, το κερί δεν είναι γυαλιστικό, αφού δεν εξαφανίζει ατέλειες, αλλά τις καλύπτει προσωρινά (αν έχει στοιχεία glaze), ή απλά προστατεύει το χρώμα.

    Αν εννοείς ότι είναι γυαλιστικό, με την έννοια ότι κάνει το αμάξωμα να γυαλίζει εξωτερικά, τότε σε μεγάλο ισχύει. Απλά, τα κεριά, κυρίως τα συνθετικά και τα sealants, δεν γυαλίζουν (αισθητικά) τόσο το αμάξωμα, αλλά προστατεύουν το καθάρισμα που έχουμε κάνει πριν. Κοινώς, αν το αμάξι δεν έχει πλυθεί καλά, το κερί που θα μπει από πάνω δεν θα κάνει θαύματα, ενώ αντίθετα, αν έχουμε καθαρίσει τέλεια το αμάξωμα (με γυάλισμα, πηλό, glazes κλπ, ανάλογα την περίπτωση), το κερί θα σφραγίσει το τέλεια καθαρισμένο χρώμα και έτσι θα δείχνει τέλειο. Άρα, το κέρωμα έχει φοβερό αισθητικό αποτέλεσμα, μόνο αν το πλύσιμο είναι πολύ καλό. Το ίδιο ισχύει και με τα φυσικά κεριά σε μεγάλο βαθμό, μόνο που αυτά λόγω του συστατικού carnauba, δίνουν επιπλέον λάμψη στο χρώμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχει πλυθεί πολύ καλά πρώτα...

    Κατά συνέπεια, αν θέλουμε τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα, φροντίζουμε να πλύνουμε όσο καλύτερα μπορούμε το αυτοκίνητό μας, να προετοιμάσουμε καλά το χρώμα μας για κέρωμα (με ό,τι αυτό μπορεί να περιλαμβάνει) και στο τέλος να κερώσουμε, σφραγίζοντας και προστατεύοντας το χρώμα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    gant (19-03-10), NickE60 (19-03-10), Ptboul (19-03-10), Vasilis (19-03-10)

Σελίδα 6 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 456781656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP