Σελίδα 3 από 57 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 569

Θέμα: Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν

  1. #21
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μη παρεξηγηθώ, το 'σαι' στο β ενικό δεν αναφέρεται δε σένα....
    Αλοίμονο! το κατάλαβα φίλε μου, για να μη το κάνουμε chatroom σου στέλνω pm.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  2. #22
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Autoglym για δέρμα (cleaner και conditioner). Τα χρησιμοποιώ από το 1999 και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!
    Επίσης καλό είναι και το Vinyl & Rubber Care της ίδιας εταιρίας.

    Να και οι φωτό τους
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 27-01-10 στις 08:55 Αιτία: συγχωνευση φωτο

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πηλός χωρίς λιπαντικό??? Άλλο πάλι και τούτο. Πέρα από το ότι είναι τρελή ανοησία να κάνει κάτι τέτοιο, ποτέ δεν πίστευα ότι είναι καν εφικτό, αφού ο πηλός θα κολλάει πάνω στο χρώμα και δεν θα κάνει δουλειά! Βρε gant, είσαι σίγουρος ότι δεν κρατούσε και ένα σπραίυ το οποίο ψέκαζε πριν περάσει τον πηλό? Αλλιώς, φοβάμαι ότι το χρώμα θα γέμισε αράχνη και θάμπωμα, ακόμα και τον πιο ήπιο πηλό να χρησιμοποίησε...

    Από εκεί και πέρα, πηλό καλό είναι να περνάμε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο (αν το αυτοκίνητο πλένεται συχνά και φυλάσσεται σε κλειστό πάρκινγκ) ή και ακόμα συχνότερα (αν δεν είμαστε και τόσο σχολαστικοί και αφήνουμε το αυτοκίνητό μας άπλυτο και με ρετσίνια-κουτσουλιές για καιρό) , αφού όσο καλά και να πλυθεί το αμάξι μας και όσο καθαρό και να φαίνεται, πάντα ο πηλός θα βγάλει και κάποια επιπλέον πραγματάκια και θα αφήσει εντελώς καθαρό το χρώμα μας, ώστε να προχωρήσουμε μετά σε γυάλισμα, ή κέρωμα. Επίσης, όπως πολύ σωστά είπε και ο Κώστας, μετά τον πηλό πρέπει να ακολουθεί οποωσδήποτε κέρωμα, αφού το χρώμα μένει εντελώς απροστάτευτο.

    Γενικά στη χώρα μας ο πηλός είναι αρκετά δυσεύρετος και ακριβός, γι'αυτό καλύτερα να τον παραγγέλνετε από το ίντερνετ. Επίσης, αποφύγετε τον πηλό της 1Ζ που πουλάει το πράκτικερ, καθότι είναι πολύ σκληρός και δουλεύεται υπερβολικά δύσκολα! Μόλις φτιάξει ο καιρός, θα δοκιμάσω έναν της sonus για τον οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θα γράψω εντυπώσεις.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Autoglym για δέρμα (cleaner και conditioner). Τα χρησιμοποιώ από το 1999 και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!
    Επίσης καλό είναι και το Vinyl & Rubber Care της ίδιας εταιρίας.
    Παιδιά, όσο μπορείτε, γράφετε τα προϊόντα που προτείνετε με τον τρόπο που τα έγραψα εγώ στα αρχικά μου ποστ (εταιρεία, όνομα προϊόντος, είδος, τιμή και μια φώτο αν γίνεται) όπως κάνουν και τα site που ασχολούνται με το detailing, αφού έτσι είναι πολύ πιο εύκολο για τον ενδιαφερόμενο να βρει πληροφορίες για το εκάστοτε προϊόν, αλλά και την ακριβή του χρήση.

    Επίσης, νομίζω ότι καλό είναι κάποιος αρμόδιος mod να δημιουργήσει ένα θέμα που να αφορά τον πηλό, ώστε να μεταφερθεί εκεί η όλη συζήτηση που κάναμε προηγουμένως πάνω στο ζήτημα αυτό, μιας και το συγκεκριμένο τοπικ αφορά μόνο προϊόντα που προτείνουμε στα υπόλοιπα μέλη.


    εταιρεία: autoglym
    προϊόν:vinyl&rubber care
    είδος: περιποίηση-προστασία εσωτερικού

    Το προϊόν αυτό αφορά την περιποίηση του ταμπλό αλλά και των τσιμουχών του αυτοκινήτου. Από προσωπική χρήση που του έχω κάνει, καθαρίζει καλά και προστατεύει από τις αντηλιακές ακτίνες, ενώ παράλληλα δε γυαλίζει πολύ, όπως άλλα προϊόντα της κατηγορίας αυτής, κάτι που προσωπικά δε μου αρέσει αφού μοιάζει λιγάκι με γλίτσα. Η τιμή του είναι γύρω στα 15 ευρώ. Από τις καλές προτάσεις της κατηγορίας.
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 26-01-10 στις 23:31
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  5. #25
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηλός χωρίς λιπαντικό??? Άλλο πάλι και τούτο. Πέρα από το ότι είναι τρελή ανοησία να κάνει κάτι τέτοιο, ποτέ δεν πίστευα ότι είναι καν εφικτό, αφού ο πηλός θα κολλάει πάνω στο χρώμα και δεν θα κάνει δουλειά! Βρε gant, είσαι σίγουρος ότι δεν κρατούσε και ένα σπραίυ το οποίο ψέκαζε πριν περάσει τον πηλό? Αλλιώς, φοβάμαι ότι το χρώμα θα γέμισε αράχνη και θάμπωμα, ακόμα και τον πιο ήπιο πηλό να χρησιμοποίησε...

    Από εκεί και πέρα, πηλό καλό είναι να περνάμε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο (αν το αυτοκίνητο πλένεται συχνά και φυλάσσεται σε κλειστό πάρκινγκ) ή και ακόμα συχνότερα (αν δεν είμαστε και τόσο σχολαστικοί και αφήνουμε το αυτοκίνητό μας άπλυτο και με ρετσίνια-κουτσουλιές για καιρό) , αφού όσο καλά και να πλυθεί το αμάξι μας και όσο καθαρό και να φαίνεται, πάντα ο πηλός θα βγάλει και κάποια επιπλέον πραγματάκια και θα αφήσει εντελώς καθαρό το χρώμα μας, ώστε να προχωρήσουμε μετά σε γυάλισμα, ή κέρωμα. Επίσης, όπως πολύ σωστά είπε και ο Κώστας, μετά τον πηλό πρέπει να ακολουθεί οποωσδήποτε κέρωμα, αφού το χρώμα μένει εντελώς απροστάτευτο.

    Γενικά στη χώρα μας ο πηλός είναι αρκετά δυσεύρετος και ακριβός, γι'αυτό καλύτερα να τον παραγγέλνετε από το ίντερνετ. Επίσης, αποφύγετε τον πηλό της 1Ζ που πουλάει το πράκτικερ, καθότι είναι πολύ σκληρός και δουλεύεται υπερβολικά δύσκολα! Μόλις φτιάξει ο καιρός, θα δοκιμάσω έναν της sonus για τον οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θα γράψω εντυπώσεις.
    Ξέρω κι εγώ ρε παιδιά τι να πώ! μήπως ήταν κάτι άλλο;
    Pάντως μετά το κέρωσε με νάνο όπως προανέφερα, χρησιμοποιώντας αλοiφαδόρο. Μου είπε δε πως το αμάξι επειδή λαμποκοπάει, αν και έχει κάποια αράχνη απ τις βούρτσες των πλυντηρίων, δεν θέλει αλοιφή αλλά μόνο κερί.
    Η απορία μου είναι πως το κερί δεν γυαλίζει κιόλας; χρειάζεται πρώτα αλοιφή;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  6. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω κι εγώ ρε παιδιά τι να πώ! μήπως ήταν κάτι άλλο;
    Pάντως μετά το κέρωσε με νάνο όπως προανέφερα, χρησιμοποιώντας αλοiφαδόρο. Μου είπε δε πως το αμάξι επειδή λαμποκοπάει, αν και έχει κάποια αράχνη απ τις βούρτσες των πλυντηρίων, δεν θέλει αλοιφή αλλά μόνο κερί.
    Η απορία μου είναι πως το κερί δεν γυαλίζει κιόλας; χρειάζεται πρώτα αλοιφή;
    Είμαστε οfftopic, αλλά τι να κάνουμε. Το κερί φίλε μου δε γυαλίζει, απλά προστατεύει το χρώμα και το κάνει πιο λαμπερό. Πολλά κεριά (συνθετικά συνήθως) περιέχουν κάποια έλαια, τα λεγόμενα fillers, τα οποία καλύπτουν για κάποιο διάστημα την αράχνη, με αποτέλεσμα αυτή να μη φαίνεται, τουλάχιστον όσο έντονα φαινόταν προηγουμένως. Δεν την εξαφανίζει όμως, απλά την καλύπτει και έτσι μόλις το κερί εξασθενήσει, η αράχνη θα γίνει και πάλι ορατή. Αν το αυτοκίνητο έχει λίγη αράχνη, μπορεί να περαστεί με μια ψιλή γυαλιστική αλοιφή και να αφαιρεθεί. Πάντως, ένα αυτοκίνητο 6ετίας, όσο υποδειγματικό πλύσιμο και να έχει υποστεί, πιστεύω ότι ένα γυάλισμα, έστω ελαφρύ το χρειάζεται. Απλά στα ανοιχτόχρωμα χρώματα η αράχνη φαίνεται πολύ λιγότερο απ'ότι στα πιο σκούρα με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο ενοχλητική.

    Την επόμενη φορά πάντως, κάνε και ένα γυαλισματάκι πριν το κέρωμα, σε έναν σωστό επαγγελματία βέβαια, όχι σε κάποιον που περνάει πηλό χωρίς λιπαντικό, γιατί βλέπω μαζί με την αράχνη να σου βγάζει και το χρώμα του αμαξώματος!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    gant (27-01-10)

  8. #27
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7293
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για το εσωτερικο χρησιμοποιω Armor All για τα δερματακια του (ειναι για καθαρισμο & συντηρηση) και γενικα κανω ολο το εσωτερικο, ταμπλο, κονσολα κτλ..



    Και κερακι Meguiars + καποιες αλοιφες για το εξω..

    Κερι σε σπρευ χρησιμοποιω μια αυτο



    και μια αυτο



    Για γρατσουνιες αυτη..

    ΧΙΟΣ-CHIOS


  9. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (27-01-10)

  10. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το κερί της Meguairs το NXT 2.0, το οποίο δίνει τρελή γυαλάδα στο αυτοκίνητο.

  11. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο YAz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το κερί της Meguairs το NXT 2.0, το οποίο δίνει τρελή γυαλάδα στο αυτοκίνητο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, όσο μπορείτε, γράφετε τα προϊόντα που προτείνετε με τον τρόπο που τα έγραψα εγώ στα αρχικά μου ποστ (εταιρεία, όνομα προϊόντος, είδος, τιμή και μια φώτο αν γίνεται) όπως κάνουν και τα site που ασχολούνται με το detailing, αφού έτσι είναι πολύ πιο εύκολο για τον ενδιαφερόμενο να βρει πληροφορίες για το εκάστοτε προϊόν, αλλά και την ακριβή του χρήση.
    Eίναι πολύ πιο εύχρηστο!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  12. #30
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για το Vinyl & Rubber Care της Autoglym, έχω να πω ότι είναι από τα καλύτερα προϊόντα....έχει ως βάση το νερό (υδατο-βασικό).

    Εάν περαστεί στη σωστή δόση, αφήνει μία "ματ' σε γυαλάδα επιφάνεια, που προσωπικά μου αρέσει πολύ (συχαίνομαι τα γυαλισμένα πλαστικά στο εσωτερικό και τη γλύτσα).

    Εάν βάλουμε παραπάνω ποσότητα θα κάνει γλύτσα, αλλά ένα απλό σκούπισμα με ένα στεγνό πανί μικροινών θα γίνει τέλειο.

Σελίδα 3 από 57 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP