Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που δεν μας άρεσαν

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που δεν μας άρεσαν

    Ανοίγω αυτό το τόπικ, ώστε να μοιραστούμε τις αρνητικές εμπειρίες που είχαμε με κάποιο προϊόν περιποίησης αυτοκινήτου, ώστε οι υπόλοιποι συνφορουμίτες να πάρουν μια πρώτη γεύση για το εκάστοτε προϊόν και να σκεφτούν καλύτερα για το αν θα το αγοράσουν. Καλό επίσης είναι, να σχολιάζουμε σε κάθε ποστ ένα προϊόν κάθε φορά και να γράφουμε την εταιρεία που το παράγει όπως και τον ακριβή τίτλο του, αλλά και τι είδους είναι (πχ κερί, γυαλιστικό κλπ)

    Φυσικά, η προσωπική εντύπωση του καθενός δεν αποτελεί θέσφατο, ούτε σημαίνει ότι ένα προϊόν που δεν αρέσει σε κάποιον δε μπορεί να φανεί αξιοπρεπές σε κάποιον άλλο, αλλά όπως και να'χει σίγουρα μια προσωπική άποψη θα βοηθήσει αρκετούς να επιλέξουν ή να αποφύγουν κάποιο προϊόν.
    Ας κάνω λοιπόν την αρχή.


    εταιρεία: Αrmorall
    προϊόν: hi shine soft paste wax
    είδος: κερί

    Πρόκειται για φυσικό κερί carnauba σε πάστα που υπόσχεται ιδιαίτερη λάμψη αλλά και προστασία του χρώματος. Στο πρώτο τα καταφέρνει καλά (αν και για μικρό χρονικό διάστημα), αλλά στο δεύτερο αποτυγχάνει παταγωδώς. Για την ακρίβεια, ο χρόνος ζωής του είναι πάνω κάτω μια-δύο βροχοπτώσεις, όπου προσφέρει beading και συνεπώς το χρώμα έχει ουσιαστική προστασία. Μετά, πολύ απλά χάνεται. Αν δεν βρέξει, μετα δυσκολίας και πάλι κρατάει περισσότερο από ένα μήνα. Μπορεί βέβαια τα φυσικά κεριά να μη φημίζονται για τη φοβερή τους διάρκεια, αλλά όλα όσα έχω δοκιμάσει εμφανίζουν πολύ μεγαλύτερες αντοχές από το κερί της armorall και αυτό με κάνει να μην το προτείνω σαν προϊόν. Και προσοχή, δεν κάνει να πέσει σε άβαφα πλαστικά μέρη, γιατί δημιουργεί θαμπώματα, γι'αυτό με το που έρθει σε επαφή με τέτοιο υλικό πρέπει να το σκουπίσετε αμέσως!
    Πολύ μικρή διάρκεια προστασίας λοιπόν κι ας είναι σε μορφή πάστας όπου τα κεριά αυτά αν και περνιούνται πιο δύσκολα από τα υγρά, έχουν σχεδόν πάντα μεγαλύτερη διάρκεια. Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις στην αγορά και με όχι πολύ υψηλότερες τιμές (από 13 περίπου ευρώ που κοστίζει).
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 21-01-10 στις 15:19
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Stamatis (21-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εταιρεία: Meguiars
    προϊόν: gold class shampoo
    είδος: σαμπουάν

    Πρόκειται για ένα από τα πιο φημισμένα σαμπουάν της αμερικανικής εταιρείας. Στην πράξη όμως, δεν δικαιολογεί επουδενί το υψηλό του hype. Κάνει ελάχιστο αφρό (παρότι δεν περιέχει κερί) και το βασικότερο, έχει πολύ μέτριες καθαριστικές ικανότητες, σε σημείο μερικές φορές να σου δίνει την αίσθηση ότι δεν καθαρίζει! Το μόνο θετικό είναι ότι δεν αφαιρεί το κερί, ενώ έχει και ωραία μυρωδιά. Για τα χρήματά του πάντως (14 ευρώ περίπου τα 473ml και 27 τα 1892ml), το θεωρώ μια από τις χειρότερες επιλογές που μπορεί να κάνει κανείς, αφού η ίδια εταιρεία προσφέρει το ΝΧΤ που είναι ίσως το καλύτερο σαμπουάν της αγοράς σε χαμηλότερη τιμή, ενώ πάντα υπάρχει και το πολύ καλό sonax glass shampoo με τα μισά λεφτά της μικρής συσκευασίας και διπλάσια ποσότητα (1L). Μην σας παρασύρει το hype λοιπόν, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές τόσο σε απόδοση, όσο και (βασικά) σε value for money.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για το συγκεκριμενο σαμπουαν εγω μετα απο χρηση 3 χρονων περιπου θα συμφωνισω στο οτι ειναι ακριβο!!τωρα για τον αφρο δυστυχως θελει αρκετη ποσοστητα για να κανει αφρο (την 3πλασια απο την προτεινομενη)αλλα καθαριζει αρκετα καλα θα ελεγα και ενα κυριο χαρακτηρηστικο του που δεν το εχω δει σε κανενα αλλο ειναι οτι και να στεγνωσει επανω στο αυτοκινητο ξεπλενεται και καθαριζει πολυ ευκολα και δεν αφηνει σημαδια!!!!το ΝΧΤ δεν το εχω δοκιμασει αν και εχω ακουσει καλα λογια!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gyiama : 21-01-10 στις 17:09

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το συγκεκριμενο σαμπουαν εγω μετα απο χρηση 3 χρονων περιπου θα συμφωνισω στο οτι ειναι ακριβο!!τωρα για τον αφρο δυστυχως θελει αρκετη ποσοστητα για να κανει αφρο (την 3πλασια απο την προτεινομενη)αλλα καθαριζει αρκετα καλα θα ελεγα και ενα κυριο χαρακτηρηστικο του που δεν το εχω δει σε κανενα αλλο ειναι οτι και να στεγνωσει επανω στο αυτοκινητο ξεπλενεται και καθαριζει πολυ ευκολα και δεν αφηνει σημαδια!!!!το ΝΧΤ δεν το εχω δοκιμασει αν και εχω ακουσει καλα λογια!!!
    Πίστεψέ με, επειδή έχω δοκιμάσει πολλά σαμπουάν, η καθαριστική του ικανότητα είναι μέτρια και πράγματι χρειάζεται πολύ περισσότερη ποσότητα από όση αναγράφει για να είναι αποτελεσματικό. Δοκίμασε τα άλλα δύο σαμπουάν που πρότεινα και θα καταλάβεις αμέσως διαφορά σε απόδοση (αν και το ΝΧΤ θέλει κι αυτό παραπάνω ποσότητα από όση αναγράφει, είναι ωστόσο πιο ικανό).
    Σχετικά με το άλλο που γράφεις δεν ξέρω, γιατί ποτέ δεν το έχω αφήσει να στεγνώσει πάνω στο αμάξωμα, αλλά είναι πιθανό καθώς είναι πολύ ήπιο σαμπουάν (γι'αυτό και έχει μέτρια καθαριστική ικανότητα) και προφανώς γι'αυτό και αφαιρείται πολύ εύκολα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP