Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 104

Θέμα: SOS: Τοποθέτηση Quaife, ποσοι εχουν βαλει?

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Σταθη ετσι ακριβως, ενω επρεπε να βγουν οι 3 μαυρες. Τις αναφερω "μαυρες" και "ασημι" για να καταλαβετε τη διαφορα μεχρι να ανεβασω φωτο το απογευμα.

    Οι ασημι λοιπον ειναι οι καλες.
    Οι μαυρες ειναι οι "pre-installation bolts" οπως τονιζει ο Αγγλος. Για μια βιδα λοιπον(και αλλες 2 αλλα πιο τυχερες) που δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει, αγνωστου μεταλλου και αντοχης, υπαρχει συνολικη ζημια 3.600¤
    αρα οπως και να εχουν τα πραγματα δεν τηρηθηκαν οι οδηγιες του κατασκευαστη για την εγκατασταση.

    προφανως οι μαυρες βιδες ειναι διαφορετικες, ενω αυτες που δινει στο σακουλακι με την κολα ετοιμες (ωστε να ειναι σιγουρος ο αγγλος για την ποιοτητα της βιδας και της κολας), ειναι δοκιμασμενες και πιστοποιημενες να δουλεψουν χωρις προβλημα.
    επισης προφανως ο αγγλος δεν εμπιστευεται τις βιδες και τις κολες εμποριου (οπως και τους κατα τοπου εφαρμοστες), διοτι αλλιως θα εστελνε το διαφορικο χυμα και θα σου ελεγε π.χ. "βαλε 12 ανοξειδωτες βιδες Μ10 με κολα loctite 658).

    αλλα επειδη ξερει οτι ο καθε μαστορας (που φυσικα γνωριζει καλυτερα απο τον κατασκευαστη...) μπορει να μην τηρησει επακριβως τις οδηγιες, βαζει το σακουλακι με τις βιδες που εχει ελεγξει ποιοτικα μαζι με τη αναλογη κολα!

    αν δεν ακολουθηθηκαν οι οδηγιες, και εμειναν πανω οι τρεις βιδες χωρις κολα, τι να πουμε περαστικα...

    οτι και να εφταιγε (ακομα και το σπειρωμα), απο τη στιγμη που η εγκατασταση δεν εγινε οπως ειπε ο birds, δεν φερει καμια ευθυνη και μπορει πανω σε αυτο να πατησει και να μην του δωσει κανεις αδικο.

    απο την αλλη ο μαστορας του φλασκη επαιξε και εχασε.
    διοτι δεν ακολουθησε τις οδηγιες, αλλα εκανε αυτο που νομισε εκεινος σωστο.
    το οτι εχει φτιαξει και αλλα διαφορικα ετσι και δεν εσπασαν, δεν ειναι υπερασπιστικο επιχειρημα, αλλα μαλλον το αντιθετο αφου υπαρχουν εκει εξω καμποσα διαφορικα που ισως ειναι ετοιμα να σπασουν για τον ιδιο λογο.
    ας ελπισουμε αυτο να μη γινει, (εως οτου καλεσει πισω τα αυτοκινητα που εχουν φτιαχτει με τον ιδιο τροπο για ελεγχο και αποκατασταση) και να μην προκληθει και καποιο ατυχημα λογω αυτης της αβλεψιας.

    οσο για το σπειρωμα, ειναι και παλι δικη του ευθυνη να καταλαβει οπως βιδωνει αν ειναι προβληματικο και αν ναι, να ανοιξει καινουργιο.
    δεν γινεται μια βιδα να σφιξει σωστα σε ηδη προβληματικο σπειρωμα.
    αν εσφιξε σημαινει οτι το σπειρωμα ηταν ενταξει και δεν μπορει να χαλασε στην πορεια, καθως τα σπειρωματα χαλανε απο το λυσε-δεσε, οχι στα καλα καθουμενα.

    αυτα ειναι προσωπικες μου αποψεις, συμφωνα με οσα διαβασα και καταλαβα.

    ευχομαι φανη να βρεις γρηγορα λυση στο θεμα.
    οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε...

  2. The Following 8 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    BILL007 (29-07-11), fanisk (29-07-11), manos (28-07-11), nikos1400 (28-07-11), panose30 (29-07-11), S8N (18-10-11), Vasilis (28-07-11), zaharias (28-07-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με την απλη λογικη και μονο - αν κατι λεγεται pre-installation bolt, μαλλον μετα την τοποθετηση πρεπει να βγει.
    Του Bird τα χαρτια τι λενε, οτι βγαινουν η οχι;
    Αν λενε οτι βγαινουν, επρεπε να βγουν.
    Αν δεν λενε τιποτα φταιει ο Bird που δεν δινει σωστες οδηγιες.

    Δεν κανω το δικαστη, αλλα με βαση τη λογικη παω να σκεφτω κατι.
    Εδω ακομα και τα ναυλον στα καθισματα πλεον εχουν ταμπελακι που σου λενε να τα βγαλεις πριν παρεις το αμαξι.
    Ποσο μαλλον τρεις βιδες που ισως δημιουργουν προβλημα.

    Το θεμα ειναι η ξενερα....

  4. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Vasilis (28-07-11)

  5. #23
    Εγγραφή
    16-04-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    201
    Thanked
    172
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιρνω τηλ. το Χρηστο τοτε και τον ρωταω, οπως ειχα ρωτησει και απο κοντα, μηπως το λαθος ειναι δικο τους και εγινε ολο αυτο λογω κακης εγκαταστασης? Ηταν σαφης, οχι σε καμια περιπτωση. Μα βρε Χρηστο το μπλοκε ερχεται με 3 μαυρες "dummy" βιδες και αλλες 12 σε σακουλακι με πορτοκαλι loctite. Μου ειπε πως ετσι το εχουν βαλει σε 40 αμαξια και δεν ειχε κανεις προβλημα. Λεω μηπως ειναι τυχη? Ειπε πως το σπειρωμα της κασας φταιει που λασκαρε η βιδα και πως αν ηταν δικο του λαθος δεν θα με εβαζε σε αυτο το τρεξιμο, απλα θα ελεγε "φταιω εγω".

    Φανη αν γνωριζω καλα η quaife δινει εγγυηση εφορου ζωης υπο προυποθεσεις βεβαια.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ καποιος που φτιαχνει κατι και σου δινει τετοια εγγυηση να κανει αστοχια υλικου με απειρες ωρες τεστ αντοχης υλικων και πραγματικες δοκιμες.Στην Ελλαδα υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν quaife πανω και πραγματικα τα γαμανε τα αμαξια τους ειτε στο δρομο ειτε σε drift και το διαφορικο δεν την ακουει καν.Επισης απδεικνυεται η αντοχη του με το οτι δεν επαθε τπτ σε σχεση παντα με κορωνα-πηνιον.Εδω αμαξια που σκιζονται και δεν λασκαρουν οι βιδες ουτε για αστειο.ΔΕΝ εχει τηρηθει η σωστη εγκατασταση και αυτα που λεγονται ....θα στο ελεγα αν εκανα μαλακια ειναι παπαριες γιατι κανεις μηχανικος(ελληνας) δεν αναλαμβανει τετοιες ευθυνες ποσο μαλλον αν κοστιζουν 3600.Οσο για τον birds που προμηθευει σχεδον σε ολο το κοσμο δεν εχει ακουστει ποτε τιποτα.Τα συμπερασματα δικα σας.....φιλικα παντα.
    M52B28 POWER

  6. The Following 2 Users Say Thank You to MIKEN636 For This Useful Post:

    fanisk (29-07-11), Vasilis (28-07-11)

  7. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειχα προβει και εγω σε αγορα διαφορικου quaife απο τον birds στην Αγγλια για το Ε60. Επειδη εγω το τοποθετησα παρεα με ενα φιλο μου σε email που ειχα στειλει στον birds για να τον ρωτησω τι πρεπει να προσεξω μου ειχε απαντησει τα εξης. Τα 2 ρουλεμαν που εδραζεται το γκρουπ μεσα στο καβουκι θελουν οπωσδηποτε αντικατασταση για τυχον θορυβους κ.α. Μπορω να συνεχισω να βαζω απλη βαλβολινη κανονικου διαφορικου που προτεινει ο κατασκευαστης χωρις να χρειαζεται κατι εξειδικευμενο αν και μου προτεινε καποια (δεν θυμαμαι τον τυπο και τη μαρκα). Αντικατασταση των 3 μαυρων προσωρινων βιδων που απλα κρατανε το γκρουπ "δεμενο" με τις 12 ασημενιες βιδες που σφιγγουν την κορωνα και να σφιχτουν με ροποκλειδο σε συγκεκριμενο ποσοστο δυναμης αφου βαλω lock tite σε καθε βιδα (δεν θυμαμαι παλι το χρωμα κολλας locktite που μου προτεινε για αναλογη αντοχη). Τελος, αντικατασταση με τις 2 φλαντζες που ειχε μεσα το σετακι στεγανοποιησης της βαλβολινης και ημουν ετοιμος για "παντες". Οσο απλο και να δειχνει κατι, αν δεν γινει σωστα και με τον τροπο που προτεινει ο εκαστοτε κατασκευαστης συνηθως το αποτελεσμα δεν θα ειναι το επιθυμητο.

  8. The Following User Says Thank You to Apostolos For This Useful Post:

    fanisk (29-07-11)

  9. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω παλι θα προτεινα στο Φανη να παρει τις pro βιδες αλλα και τις αλλες που υποτιθεται πως επρεπε να μπουν και να ρωτησει σε καποιον μηχανικο η που πουλαει βιδες να του πει αν υπαρχει διαφορα μεταξυ των !!!
    Ετσι νομιζω πως θα εχεις Φανη πιο σωστη εικονα των πραγματων αλλα και την απαντηση ετοιμη !!!
    Εγω αυτο θα εκανα.
    Περα απο κει ομως αστοχια υλικων μπορει να συμβει παντου ακομα και στις καλυτερες εταιριες ,οπως και κακη εφαρμογη του προιοντος απο τον εκαστοτε μηχανικο.
    Κατι ακομα που θα εκανα (αν εχεις τηλεφωνο του αγγλου )να τους φερεις σε απ ευθειας επικοινωνια.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  10. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    Vasilis (28-07-11)

  11. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ακομα που θα εκανα (αν εχεις τηλεφωνο του αγγλου )να τους φερεις σε απ ευθειας επικοινωνια.
    +1000 απο την στιγμή που το μόνο σίγουρο, είναι ότι δεν φταίει ο φανούλης...ή το εξάρτημα
    έφυγε ελατωματικό απο αγγλία, ή ο μηχανικός έκανε γκέλα...για μένα την μεγαλύτερη γκέλα
    την έχει κάνει ο μηχανικός, γιατί δεν ακολούθησε τις οδηγίες για το μοντάρισμα. αυτό αυτόματα,
    κάνει τον άγγλο να λέει το ίδιο πράγμα ακόμα και αν όντως έφυγε ελατωματικό το καμμάτι.
    ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ...θα βαρεθείς να το ακούς αυτό φάνη, και δυστηχώς θα έχει και
    δίκιο απο τυπικής πλευράς...αν και το βρίσκω πολύ δύσκολο, ελπίζω να βρείς άκρη, γιατί
    τα λεφτά είναι πολλά
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (28-07-11), Vasilis (28-07-11)

  13. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000 απο την στιγμή που το μόνο σίγουρο, είναι ότι δεν φταίει ο φανούλης...ή το εξάρτημα
    έφυγε ελατωματικό απο αγγλία, ή ο μηχανικός έκανε γκέλα...για μένα την μεγαλύτερη γκέλα
    την έχει κάνει ο μηχανικός, γιατί δεν ακολούθησε τις οδηγίες για το μοντάρισμα. αυτό αυτόματα,
    κάνει τον άγγλο να λέει το ίδιο πράγμα ακόμα και αν όντως έφυγε ελατωματικό το καμμάτι.
    ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ...θα βαρεθείς να το ακούς αυτό φάνη, και δυστηχώς θα έχει και
    δίκιο απο τυπικής πλευράς...αν και το βρίσκω πολύ δύσκολο, ελπίζω να βρείς άκρη, γιατί
    τα λεφτά είναι πολλά
    Αυτο που με παραξενεψε καπως ειναι πως και ο Αγγλος δεν ειναι απολυτα καθετος και εχει αφησει πιθανοτητα καποιας αντικαταστασης ισως...σωστα δε λεω Φανη ?
    πιθανοτητα
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  14. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    εγω απο την πλευρα μου ευχομαι να βρεθει η λυση κ να μην επιβαρυνθεις την ζημια φιλε Φανη...εισαι ο μονος που ΔΕΝ φταιει!


    απο την αλλη...για λαδακια παω κ ειμαι παντα απο πανω!!!

    οσο μπορειτε μην αφηνετε τα αυτοκινητα σας μονα τους στην κριση του καθενος!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    fanisk (29-07-11), zaharias (28-07-11)

  16. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι θα προτεινα στο Φανη να παρει τις pro βιδες αλλα και τις αλλες που υποτιθεται πως επρεπε να μπουν και να ρωτησει σε καποιον μηχανικο η που πουλαει βιδες να του πει αν υπαρχει διαφορα μεταξυ των !!!
    Ετσι νομιζω πως θα εχεις Φανη πιο σωστη εικονα των πραγματων αλλα και την απαντηση ετοιμη !!!
    Εγω αυτο θα εκανα.
    Περα απο κει ομως αστοχια υλικων μπορει να συμβει παντου ακομα και στις καλυτερες εταιριες ,οπως και κακη εφαρμογη του προιοντος απο τον εκαστοτε μηχανικο.
    Κατι ακομα που θα εκανα (αν εχεις τηλεφωνο του αγγλου )να τους φερεις σε απ ευθειας επικοινωνια.
    Βαγγελη δεν υποτιθεται.. επρεπε να μπουν, ειχα ρωτησει και τοτε στην εγκατασταση αλλα και τη μερα που πηγα να παρω το μπλοκε για να το στειλω Αγγλια, μαλιστα εκατσα στο pc του Χρηστου και του εδειχνα τις φωτο απο την εγκατασταση και του εδειξα τις βιδες στο σακουλακι και ρωτησα γιατι δεν μπηκαν?

    Επειδη το μπλοκε μου το εχει η Quaife τωρα δεν μπορω να κανω ελεγχο στις βιδες, θα ζητησω να μου στειλουν 1 και 1 ή απλα να μου γραψουν οι ιδιοι τα στοιχεια που μαλλον θα ειναι γνωστα σε αυτους.

  17. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω απο την πλευρα μου ευχομαι να βρεθει η λυση κ να μην επιβαρυνθεις την ζημια φιλε Φανη...εισαι ο μονος που ΔΕΝ φταιει!


    απο την αλλη...για λαδακια παω κ ειμαι παντα απο πανω!!!

    οσο μπορειτε μην αφηνετε τα αυτοκινητα σας μονα τους στην κριση του καθενος!
    Και εγω απο πανω ειμαι Βασιλη παντα (1-2 φορες ετυχε να μην ειμαι στο αμαξι), τη μερα της εγκαταστασης πηγα πρωι και εφυγα στις 6+.

  18. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    Vasilis (28-07-11)

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP