Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 104

Θέμα: SOS: Τοποθέτηση Quaife, ποσοι εχουν βαλει?

  1. #11
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι έγινε ρε Φάνη?

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οπως ξερετε πριν 2-3 μηνες εσπασε το διαφορικο μου. Πηγα στο Φλασκη οπου και ειχα βαλει το Quaife, το ανοιξαμε και βρηκαμε το πηνιο σπασμενο (1 δοντι), τη κορωνα γρατζουνισμενη και ενα κομματι 2.5εκ να λειπει απο τη κασα του Quaife, και μια βιδα 2 κομματια.

    Εψαχνα για μεταχ. διαφορικο 3.23 και δεν εβρισκα πουθενα για κοντα 2 μηνες, οποτε πηρα την αποφαση να βαλω καινουριο, 1600€ και 250€ τοποθετηση διαφορικου και μπλοκε μεσα στο διαφορικο.

    Ηρθε το καινουριο διαφορικο, με πηρε ο Χρηστος τηλ. και με ρωτησε να βαλει το μπλοκε πανω ή οχι? Λεω ξερω γω.. αφου θα το στειλω πισω στον Birds. Μου ειπε στο βαζω να δουμε μηπως ακουγεται καποιος θορυβος και το ξαναβγαζουμε, καλως λεω, ετσι εγινε και οταν το ξαναβγαλαμε δεν εδωσα χρηματα.

    Ο Birds στο email του ειναι σαφης και κατηγορηματικος, η βιδα που εφυγε απο τη κασα φταιει (ο Χρηστος μου εδωσε και τη βιδα σε 2 κομματια και 1 κομματακι απο τη κασα του Quaife).

    Παιρνω τηλ. το Χρηστο τοτε και τον ρωταω, οπως ειχα ρωτησει και απο κοντα, μηπως το λαθος ειναι δικο τους και εγινε ολο αυτο λογω κακης εγκαταστασης? Ηταν σαφης, οχι σε καμια περιπτωση. Μα βρε Χρηστο το μπλοκε ερχεται με 3 μαυρες "dummy" βιδες και αλλες 12 σε σακουλακι με πορτοκαλι loctite. Μου ειπε πως ετσι το εχουν βαλει σε 40 αμαξια και δεν ειχε κανεις προβλημα. Λεω μηπως ειναι τυχη? Ειπε πως το σπειρωμα της κασας φταιει που λασκαρε η βιδα και πως αν ηταν δικο του λαθος δεν θα με εβαζε σε αυτο το τρεξιμο, απλα θα ελεγε "φταιω εγω".

    Το θεμα ειναι πως δεν λασκαρε καμια απο τις 9 ασημι στο σακουλακι, λασκαρε μια απο τις 3 μαυρες οι οποιες ειναι εγκαταστασης. Και ετσι το στειλα πισω, οπως ακριβως το πηρα. Με 2 μαυρες, 9 ασημι, και μια κενη θεση απο τη βιδα που εφυγε.

    Ο Αγγλος λεει πως το σφαλμα ειναι στον τοποθετητη, ο Χρηστος λεει πως το σφαλμα ηταν στο σπειρωμα της κασας. Ποιος εχει δικιο?

    Δεν ηθελα να τα γραψω χθες πριν μιλησω μαζι του σημερα, αλλα εχω σκασει και δεν ξερω τι να κανω. Περαν της ταλαιπωριας και του χρονου, μιλαμε για 1800 (νεο διαφορικο) +250 (βαλε-βγαλε)+1500(νεο μπλοκε που πρεπει να αγοραστει) + (50 αποστολη Αγγλια) € ζημια. 3600€.

    Οποιος εχει βαλει μπλοκε στο αμαξι του απο τη Quaife, κρατησε τις μαυρες βιδες ή εβαλε ΚΑΙ τις 12 ασημι? Στις οδηγιες του ελεγε να πραξει ετσι ή το καναν μονοι τους? Γιατι στις οδηγιες μου λεει να γινει ετσι..

    Αφησε καποιος πανω τις μαυρες και ηταν ενταξει? Το σωστο ειναι να μεινουν πανω οι μαυρες?
    Οποιος γνωριζει ας απαντησει γιατι θα συνεχισω το ψαξιμο, 3600€ δεν τα βρισκω στο δρομο ουτε εχω δεντρο να τα φυτρωνει.

    Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι λεω γιατι ειμαι στο γραφειο και τα email και τις φωτο τα εχω σπιτι, ειναι ενα σωρο και αυτα και θα μου παρει λιγο χρονο να τα μαζεψω.

  3. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φανη περα απο το οτι λυπαμαι για την περιπετεια σου, δεν εχω να πω κατι, ουτε γνωριζω.
    Λυπαμαι και καλα ξεμπερδεματα.

  4. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    fanisk (29-07-11)

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μεχρι να παω σπιτι και να μαζεψω emails και φωτο, διαβαστε εδω.

    https://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=513534

    Σε καποιο σημειο του ποστ λεει..

    h. The Quaife LSD was shipped with only 3 bolts holding the unit together and new bolts with loctite in a bag. But the LSD in the vise again with alum or wood blocks. Leaving 3 bolts in place, I torqued all others to 30 ft.lbs. using a cross bolt pattern and then retorqued to 40 ft.lbs. Then remove 3 bolts that came in unit and torque those to the same. (you should double check this I found the info somewhere on the web)

    Αυτες οι "3" που λεει.. ειναι οι μαυρες που αναφερω.

  6. #15
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν καταλαβα καλα σου λεει πως φταιει το σπειρωμα της κασας του διαφορικου, που εφυγε η βιδα? αν ναι..ας προσπαθησει να σου εξηγησει , πως σε εργοστασιακο διαφορικο ,που φτιαχνονται ρομποτικα και δεν εχει ξαναανοιχτει φαγωθηκε το σπειρωμα καποιας βιδας! αν δεν εχει ξαναανοιχτει(που λογικα δεν πρεπει)....η μονη περιπτωση φυγει η βιδα ειναι, να εχει χαλασει το σπειρωμα απο υπερβολικο σφιξιμο ή απο υδραυλικη πιεση σε σπειρωμα με υπολειματα υγρων, ή αν ξεχασε να την σφιξει τελειως! και στις 3 περιπτωσεις...το λαθος ειναι απο τον μηχανικο στο φλασκη! κριμα ρε Φανη να σε τρεχει ετσι δυο μηνες...και ακομα πιο κριμα και αδικο να χρεωθεις τοσα λεφτα απο μια απροσεξια καποιου! ελπιζω να ειμαι σωστος στην κριση μου...και να μην αδικω καποιον...

  7. The Following 4 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    BILL007 (29-07-11), fanisk (29-07-11), Vasilis (28-07-11), z3outofmind (28-07-11)

  8. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν καταλαβα καλα σου λεει πως φταιει το σπειρωμα της κασας του διαφορικου, που εφυγε η βιδα? αν ναι..ας προσπαθησει να σου εξηγησει , πως σε εργοστασιακο διαφορικο ,που φτιαχνονται ρομποτικα και δεν εχει ξαναανοιχτει φαγωθηκε το σπειρωμα καποιας βιδας! αν δεν εχει ξαναανοιχτει(που λογικα δεν πρεπει)....η μονη περιπτωση φυγει η βιδα ειναι, να εχει χαλασει το σπειρωμα απο υπερβολικο σφιξιμο ή απο υδραυλικη πιεση σε σπειρωμα με υπολειματα υγρων, ή αν ξεχασε να την σφιξει τελειως! και στις 3 περιπτωσεις...το λαθος ειναι απο τον μηχανικο στο φλασκη! κριμα ρε Φανη να σε τρεχει ετσι δυο μηνες...και ακομα πιο κριμα και αδικο να χρεωθεις τοσα λεφτα απο μια απροσεξια καποιου! ελπιζω να ειμαι σωστος στην κριση μου...και να μην αδικω καποιον...
    Μου ειπε πως και σε μπλοκ εχει τυχει να υπαρχει χαλασμενο σπειρωμα και να ανοιξει νεο, πως γινεται αυτο δεν ξερω. Με ροποκλειδο σφιξαν τις βιδες (οι μαυρες δεν ειχαν loctite πορτοκαλι, και δεν ειναι ιδιο μεταλλο αφου αναφερονται ως dummy), υγρα δεν νομιζω να υπηρχαν μεσα γιατι αν θυμαμαι καλα το φυσηξαν με αερα πιεσης.

    Επειδη δεν θα το αφησω ετσι γιατι τα λεφτα ειναι παρα πολλα, θα συνεχισω το ψαξιμο και περιμενω νεα απαντηση απο τον Birds καθως και μερικες φωτο που ζητησα να τραβηξει εκτος απο αυτες που ηδη εχω.

    Δεν ξερω ουτε εγω αν ειμαι σωστος στη κριση μου για αυτο το ψαχνω ακομα και δεν λεω με σιγουρια φταιει ο Φλασκης ή ο Birds.

  9. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    Vasilis (28-07-11)

  10. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    φανη, αν καταλαβα καλα, αφησε πανω τις τρεις μαυρες βιδες και τοποθετησε μονο τις 9 απο τις 12 ασημι?

  11. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φανη, αν καταλαβα καλα, αφησε πανω τις τρεις μαυρες βιδες και τοποθετησε μονο τις 9 απο τις 12 ασημι?
    Ναι Σταθη ετσι ακριβως, ενω επρεπε να βγουν οι 3 μαυρες. Τις αναφερω "μαυρες" και "ασημι" για να καταλαβετε τη διαφορα μεχρι να ανεβασω φωτο το απογευμα.

    Οι ασημι λοιπον ειναι οι καλες.
    Οι μαυρες ειναι οι "pre-installation bolts" οπως τονιζει ο Αγγλος. Για μια βιδα λοιπον(και αλλες 2 αλλα πιο τυχερες) που δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει, αγνωστου μεταλλου και αντοχης, υπαρχει συνολικη ζημια 3.600€

  12. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=135334

    Μερικες φωτο απο την εγκατασταση τοτε.

    Το μπλοκε ερχεται πακεταρισμενο ετσι, με 3 μαυρες βιδες στη κασα 1 πανω και 2 κατω (τριγωνο).



    Εδω οπως και στη προηγουμενη φωτο φαινονται στον παγκο οι ασημι βιδες με το πορτοκαλι loctite.


  13. #20
    Εγγραφή
    30-10-10
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    37
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως υπάρχει κάτι προφανές εδώ: Εφόσον η εγκατάσταση δεν έγινε όπως λέει ο Άγγλος, οποιοσδήποτε άλλος τρόπος είναι λάθος εγκατάσταση.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to nionios For This Useful Post:

    fanisk (29-07-11), z3 2.2 (28-07-11), zaharias (28-07-11)

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP