Σήμερα το πρωί ξεκίνησα για ταξίδι προς 'Αρτα. Λίγο πριν την Κόρινθο σταματάω λόγω μποτιλιαρίσματος. Πάω να βάλω πρώτη να ξεκινήσω και δεν έμπαινε με τίποτα. Πατάω-αφήνω συμπλέκτη 2-3 φορές, την πήρε τελικά και ξεκίνησα. Όταν ξανασταμάτησα όμως δεν την έπαιρνε με τίποτα. Το αποτέλεσμα; Οδική βοήθεια, γερανός κλπ κλπ. Το συνεργείο στην Κόρινθο πατώντας 1-2 φορές συμπλέκτη και προσπαθώντας να βάλει ταχύτητα (που δεν έμπαινε), απεφάνθη ότι θέλει αλλαγή όλο το σετ δίσκου-πλατώ κλπ κλπ, χωρίς να μπει στον κόπο να σηκώσει το αυτοκίνητο και να δει κάτι. Να σημειώσω οτι ο δίσκος ΔΕΝ πατινάριζε επ'ουδενί ούτε μια φορά.
Ο μηχανικός μου στην Αθήνα που τον πήρα τηλέφωνο έσκιζε τα ρούχα του οτι τα είχε βάλει όλα καινούργια πριν απο 10.000 χλμ, οπότε ούτε 1 στις 1000 να θέλει αλλαγή δίσκου. Ο άλλος στην Κόρινθο επίσης κατηγορηματικός οτι χρειάζεται.
Τρόμπα δεν είναι επίσης γιατί ο συμπλέκτης έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση, ούτε είναι πιο μαλακός, ούτε κούτσουρο.
Τελικά ο ένας από τους 2 είναι απατεώνας (ή και οι δύο λένε ψέματα κάπου) και εγώ είμαι στη μέση. Κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; Σημειωτέον οτι με σβηστή μηχανή η ταχύτητα μπαίνει, οπότε το σαζμάν είναι ΟΚ.