Σελίδα 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 182

Θέμα: Κιτρινη φυλη

  1. #81
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια...να τα χαλαρωσουμε λιγο το πραγμα....με τον γραπτο λογο γινονται μεγαλες παρεξηγησεις που αν αυτα τα λεγαμε μεταξυ μας εν μεσω μπυρας και κοψιδιου...θα γελουσαμε κι ολας.....ΚΡΙΜΑ ειναι......
    Ειμαι απο αυτους που ολο βριζω.....γενικα....αλλα τους πολιτικους, το να το κανουμε και μεταξυ μας ειναι μεγαλη ΜΑΛΑΚΕΙΑ.....
    Ελατε στην θεση του ταξιτζη (εμεις οι πελατες) και οι ταξιτζηδες (στην θεση του πολιτη).....
    Και γω ειμαι πολυ υπερ στο να απελευθερωθει το επαγγελμα, και καθετος στο να μην εχουν καμια τετοια αξια οι αδειες....αλα με τον να τα χωσω στον ταριφα , δεν θα βγαλω τιποτα, θα επρεπε να πιασει ο ιδιος ο ταξιτζης τον αρχησυνδυκαΛΉΣΤΗ του και να τον πλακωσει στα χαστουκια που τοσα χρονιατον γεμιζε υποσχεσεις για κατι που γνωριζε απο την αρχη οτι θα καταληξει ετσι.....μετα να πιασει και τον Ρεππ@ και να τον εξαφανισει απο την πολιτικη που απλα ηθελε να το παιξει ΡΟΜΠΕΝ.....
    Οχι οτι ο αλλος που ηρθε το κανει καλα, αλλα επιτελους καποιο επαγγελμα παει να το ανοιξει και οχι να το μισοανοιξει....., οπως τους δικαιορους, κ.α
    Γενικα επαγγελμα που εχει στανταρ ελαχιστη αμοιβη για καποια υπηρεσια του πρεπει να σταματησει να το κανει.....
    Τωρα γιατι για να πω ολα αυτα θα πρεπει να βρισω εστω και εμμεσα η αμεσα καποιον??, για να δειξω οτι εχω περισοτερο δικιο απο αυτον? δεν νομιζω οτι εδω μεσα εχει κανενας αναγκη να δειξει οτι την εχει ''μεγαλυτερη'' απο καποιον αλλον....γιατι ρε ΠΑΠΑΡΕΣ (ναι εβρισα!!!!!) ολους μας την εχουν ''κοψει'' και οποιος δεν το εχει καταλαβει ακομα απλα δεν μπορει να την δει, ειτε λογο κοιλιας ειτε λογο περηφανιας....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    gkaras (21-07-11), katsaraios (21-07-11), valantis544 (21-07-11), Vasilis (21-07-11)

  3. #82
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιατι τετοια φαγωμάρα ρε παίδες ? Οι ταρίφες ή οι φορτηγατζίδες ή οι αγρότες είναι το πρόβλημά μας ? Εντάξει συμφωνώ και εγω οτι είναι μεγα λάθος ο τρόπος που αντιδρούν αλλα ελατε και λίγο στην θέση τους !!! Τα δικά μας λεφτά πήραν για να "αγοράσουν" την θέση εργασίας όπως λένε ? Οχι. Ερχεται ενας παπαρας υπουργός συμφερόντων και
    αποφασίζει οτι πλεον οι αδειες τους δεν αξίζουν μία, και τι να κανουν να καθίσουν με
    σταυρωμενα τα χερια? Εδω οι δημόσιοι απεργούν γιατι δεν τους μεταθετουν την αργία
    της πρωτομαγιάς !!! Και επαναλαμβάνω οτι δεν συμφωνω με τον τρόπο αντιδρασης αλλα
    δυστηχως για εμας δεν εχουν αλλον τρόπο.
    Περυσι λεγαμε για τους φορτηγατζήδες, τον χειμώνα θα λεμε για τους αγρότες και παει λεγοντας...
    Αλλα είναι τα προβλήματά μας ,ειδικά αυτην την χρονική στιγμή, και αυτά τα
    προβλήματα ειναι σταχτη στα ματια !! Ψιλοξεχαστήκαμε απο μνημόνια,μεσοπρόθεσμα,εφαρ μοστικούς και τεκμήρια ??? Ειπαμε...διαχειρηση μαζών το λενε και το δουλευουν πολύ καλα οι ΚΥΡΙΟΙ που κυβερνάνε

  4. The Following 6 Users Say Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    aristent (21-07-11), bill_m3 (21-07-11), GIWRGOSPR (21-07-11), gkaras (21-07-11), katsaraios (21-07-11), Nino (21-07-11)

  5. #83
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ρε παιδιά...θα μου πεί επιτέλους κάποιος γιατί πρέπει να υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα???
    τι θα πεί κλειστό επάγγελμα δλδ???
    μπορεί να μου δώσει κάποιος μια λογική εξήγηση για αυτό το πράγμα???γιατί πρέπει κάποια
    επαγγέλματα να είναι κλειστά???
    εγώ θέλω να γίνω ταξιτζής ρε φίλε...γιατί να μην μπορώ???αν κάποιος ταξιτζής θέλει να γίνει
    επιπλοποιός, εγώ τι θα κάνω???θα πρεπει να πάω και να κλείσω λιμάνια αεροδρόμια κτλ???
    έλεος. πληρώνουμε ΦΠΑ απο τα γενοφάσκια μας, και τα ταξί εδώ και 5 χρόνια ξεκίνησαν να
    κόβουν αποδείξεις και ακόμα πάμε να βρούμε το αν είναι ευνούμενοι όσοι είναι σε αυτό τον
    κλάδο???εδώ φίλος που είναι ταξιτζής, απο μόνος του είπε κατα λέξη: οι καλές εποχές πέρασαν.
    απο εδώ και πέρα, θα γίνουμε όπως όλοι οι επαγγελματίες.
    υποβιβασμός δλδ το να γίνεις όπως οι υπόλοιποι οι επαγγελματίες. έλα ρε παιδιά να σοβαρευτούμε
    λίγο...
    και πάλι κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για αυτά που λέω, αν κάποιος μου δώσει μια λογική
    απάντηση στο ερώτημα μου, γιατί πρέπει να υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following 4 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    A8hnaios (21-07-11), georggge46 (21-07-11), gnx (21-07-11), Vasilis (21-07-11)

  7. #84
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποφασίζει οτι πλεον οι αδειες τους δεν αξίζουν μία
    χωρις να διαβασω τα προηγουμενα και χωρις να απανταω ειδικα στον κων/νο μενω στο παραπανω.

    οι αδειες τους, τυπικα, νομιμα, για το κρατος, δεν αξιζαν, δεν αξιζουν, ουτε θα αξιζουν μια.

    το οτι καποιος εδινε 200.000 ευρω ΜΑΥΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, για μια αδεια που κανονικα με το νομο ήταν δωρεαν απο το κρατος, ηταν ρισκο και προβλημα του.

    δεν γινεται τωρα να ζηταει τα ρεστα. καποια στιγμη θα γινοταν ελευθερο το επαγγελμα οπως ολα.
    για ποιο λογο δηλαδη να ειναι κλειστο και μια κλικα να λυμαινεται ολη τη ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ???

    αυτο σε τι συμφερει τον κοσμο, τους επιβατες? βελτιωνει την υπηρεσια, μειωνει τις τιμες?

    για ποιο λογο δηλαδη αν εγω θελω να παρω ενα ταξι (αντι να ανοιξω ενα μαγαζι π.χ.) και εχω τα απαραιτητα δικαιολογητικα, να πρεπει να δωσω 200 χιλιαρικα μαυρα?

    αυτα γινονται στις μπανανιες.
    αν λοιπον ο καθενας θελει να κανει το επαγγελμα του με ορους μπανανιας και μονοπωλειου, ωστε να μη βελτιωνεται και να "κονομαει" ελευθερα και ανετα ας παει στην αφρικη.
    εδω περα δεν μας παιρνει πια για τετοιες μαλακιες.
    και πολυ καθυστερησαμε.

    σαν επιβατη, ουδολως με ενδιαφερει αν θα ερθουν εταιριες ή πολυεθνικες ή οτι αλλο, αν προσφερουν καλες τιμες, ευγενεια, καθαριοτητα μεσα στο ταξι.

    ολοι ξερουμε οτι το μεσο ταξι και ο οδηγος του -δυστυχως- κινηται σημερα σε τριτοκοσμικα πλαισια.
    και αυτο δεν προκειται να αλλαξει οσες απεργιες και να κανουν οι κλικες για να μη χασουν τα προνομια.

    η προταση μου ειναι να κυρηξει το κρατος ακυρες ολες τις υπαρχουσες αδειες και οποιος θελει να μπορει εντος 3μηνου να καταθεσει τα δικαιολογητικα του και να παρει νεα αδεια.

    πολλοι θα ηθελαν να εχουν μονοπωλειακα επαγγελματα και ετσι να εξασφαλιζουν το εισοδημα αυτων και των απογονων τους χωρις να ανησυχουν και να κουραζονται και εως τωρα με πολιτικες φιλιες και πελαταειακη σχεση με το πολιτικο συστημα το καταφεραν.
    δεν παει αλλο ομως, ευτυχως...

  8. The Following 11 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Dioskouroi (24-07-11), georggge46 (21-07-11), ghost-rider (21-07-11), GM6 (21-07-11), gnx (21-07-11), Leonidas_E39 (21-07-11), merlin (21-07-11), Nikos (21-07-11), Thomelef (21-07-11), Vasilis (21-07-11), Z4 DCT (21-07-11)

  9. #85
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η προταση μου ειναι να κυρηξει το κρατος ακυρες ολες τις υπαρχουσες αδειες και οποιος θελει να μπορει εντος 3μηνου να καταθεσει τα δικαιολογητικα του και να παρει νεα αδεια.
    αφού πρώτα εξακριβωθούν οι αποδείξεις αγοροπωλησίας. ποιοί πούλησαν και πόσο,
    ποιοί αγόρασαν και πόσο. διασταύρωση πόθεν έσχες, κτλ κτλ...
    όπως και να'χει, εγώ θα δώσω ένα παράδειγμα και πείτε μου αν είναι κουφό ή όχι...
    βγάζω άδεια κρεοπωλείου. και μου κοστίζει χ λεφτά. μετά απο 5 χρόνια, βγαίνω
    και πουλάω την άδεια του κρεοπώλη (ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) 100χ, γιατί
    το επάγγελμα είναι κλειστό...
    ακόμα πιο ωραίο θέλετε???βγάζω μια για μένα, μια για την κόρη μου, μια για την
    γυναίκα μου...κρατάω την μία για να συνεχίσω να κάνω την δουλειά, και τις άλλες
    δύο που αγόρασα απο χ λεφτά, τις πουλάω πάλι 100χ...
    και οι συνδιασμοί είναι άπειροι...
    λοιπόν. απο αύριο δεν θέλω κανείς σας, να του περάσει απο το μυαλό να σχοληθεί
    με τα έπιπλα. και αν κάποιος το κάνει, θέλω όλα τα λεφτά που έχω ρίξει για αυτή
    την δουλειά πίσω...αν όχι, θα βγώ και θα κλείσω τους δρόμους, θα απαγορεύσω
    την είσοδο του κόσμου στο λιμάνι, στο αεροδρόμιο, κτλ κτλ...και όμως τόσο γελοία
    είναι τα πράγματα.

    edit...
    περιμένω τουλάχιστο μια λογική απάντηση στο ερώτημα μου, και τα παίρνω όλα
    πίσω...φυσικά και μπορεί κάτι να μας ξεφεύγει, και να μην τα ξέρουμε καλά τα
    πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thomelef : 21-07-11 στις 09:31
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  10. #86
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    συμφωνω με τους προλαλησαντες!

    ωστοσο...υπηρχε μια κατασταση , στην οποια προσφατα επενδυσαν καποιοι το υστερημα τους!

    ετσι τα βρηκαν...ετσι βαδισαν!


    σε καθε νομισμα υπαρχουν δυο οψεις παιδια!

    το μονο που θεωρω σιγουρο ειναι οτι στην σημερινη κατασταση ΔΕΝ πρεπει να φανατιζομαστε!


    ειναι το μονο που ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ Κ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ οι κυβερνωντες...


    πινουν το καφεδακι τους κ μαλωνουμε ολοι μεταξυ μας για τον Α ή τον Β λογο...


    πιστεψτε με, ειναι τακτικη η οποια εχει αποδοσει τα μεγιστα κ εκει πονταρουν!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  11. The Following 7 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    Dimzan (21-07-11), gkaras (21-07-11), katsaraios (21-07-11), merlin (21-07-11), Nino (21-07-11), Stathis (21-07-11), valantis544 (21-07-11)

  12. #87
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωστοσο...υπηρχε μια κατασταση , στην οποια προσφατα επενδυσαν καποιοι το υστερημα τους!
    αυτο μου θυμιζει το πρωτο μαγαζι που ανοιξα.
    η εταιρια τοτε ζητουσε ενα αρκετα μεγαλο ποσο, το οποιο εδωσα κι εγω απο το υστερημα μου και προχωρησα.

    μετα απο ενα χρονο, αλλαξε η διοικηση και η πολιτικη και το ποσο αυτο μειωθηκε πολυ.

    δεν το θεωρησα πραξη εναντιον μου (και οσων ειχαν αγορασει με το παλιο καθεστως), ουτε διαμαρτυρηθηκα σε κανεναν, ουτε σκεφτηκα να απεργησω.
    το ειδα ως ευκαιρια να επεκτεινω την επιχειρηση μου φθηνα...
    πραγμα που εκανα...

  13. The Following 6 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    bill_m3 (21-07-11), gnx (21-07-11), merlin (21-07-11), Nikos (21-07-11), Thomelef (21-07-11), Vasilis (21-07-11)

  14. #88
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κλειστά επαγγελματα δεν υπαρχει πουθενά σαν όρος αν δεν κανω λάθος.
    Ετσι τα βαφτίσαμε εμείς ! Εγω θελω να τα λεω "κλίκες" και υπαρχουν παντού ειτε είσαι
    ταξιτζής ειτε είσαι επιπλοποιός ειτε είσαι βενζινας ειτε είσαι ηλεκτρολογος-υδραυλικος !
    Ρίσκο δεν πηραν μόνο οι ταξιτζήδες που εχωσαν λεφτά για να παρουν μια κρατική αδεια
    που στα χαρτιά κοστίζει 1000 ευρώ.Ρίσκο πήραν και οσοι ανοιξαν μαγαζί και πλήρωσαν
    2 φορές πανω την αξια της επιχειρησης σε "αέρα",ρίσκο πήραν και παιρνουν όσοι
    κανουν επιχειρηματικες κινήσεις !
    Δλδ τωρα αν θα ελευθερωθούν και γίνουν εταιρείες κολοσοί θα ειναι καλύτερα?
    Πάλι "κλίκα" δεν θα είναι?
    Στην τελική εμενα προσωπικά αυτο που με ενοχλεί είναι οτι γίνονται τα πάντα
    για να εκμεταλευονται ολη την αγορα 10-20 "κεφάλαια" και ολοι εμεις να
    τους προσκυναμε θελοντας και μη !! Ολα τα υπόλοιπα για εμενα ειναι μπούρδες !!

  15. The Following User Says Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    joseph (21-07-11)

  16. #89
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ...... ΤΟ ΕΠΑΓΓΛΑΜΑ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ΑΠ ΤΟ 1991.......... ΓΚΕΓΚΕ Η ΝΟ ΓΚΕΓΚΕ ???
    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΘΕΣΑΝ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2011 ΤΟΥΣ ΜΗΔΕΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ???????????


    ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΡΕ....ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ....ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΙΑ ..... ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥ .

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΧΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΣΑ ΣΥΝΤΕΧΤΙΤΕΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

    περiσσοτερες πληροφοριες για το πως μπορειτε να παρετε τον ΠΟΥΛΟ στο
    http//www.poulos.com
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 21-07-11 στις 11:23

  17. The Following 9 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    Dioskouroi (24-07-11), GM6 (21-07-11), gnx (21-07-11), katsaraios (21-07-11), merlin (21-07-11), oldcarskickass (21-07-11), pilot (21-07-11), Stathis (21-07-11), Thomelef (21-07-11)

  18. #90
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Εγω αυτο που ξερω ειναι πως την ''ήπιαμε'' στη Κρητη....μεγαλο μερος του πληθυσμού που ασχολείται με το τουρισμο ανησυχεί πολυ..Στο αεροδρομιο γινεται πανικος...τουριστες κατω απο τον ηλιο στους 40 βαθμους περπατανε μερικα χιλιομετρα για να επιβιβαστουν στα λεωφορεια..χθες ημουν εκει και εβλεπα παιδακια να κλαινε και οικογενειες να μη ξερουν τι να κανουν...πραγματικα ντρεπομαι που ειμαι ελληνας..
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  19. The Following 3 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    Dioskouroi (24-07-11), gkaras (21-07-11), Thomelef (21-07-11)

Σελίδα 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP