Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 90

Θέμα: Υπολογισμος τεκμηριων!!

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς Αλέξη μου τα γραφόμενα εδώ δεν περιέχουν προσωπική αιχμή κατά οποιουδήποτε συνομιλητή, ούτε καν κατά επαγγελματικού κλάδου. Είναι συνολική θεώρηση των πραγμάτων και η εφαρμογή τεκμηρίων διαβίωσης αποτελεί ξεκάθαρη παραδοχή εκ μέρους της πολιτείας της αδυναμίας της (ή μάλλον της έλλειψης πολιτικής βούλησης) να κάνει τη διασταυρωση των στοιχείων που έχει ήδη στη διάθεσή της γιά όλους μας.

    Τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων, ανήκουν σε άλλη συζήτηση, κατά τη γνώμη μου. Τα τεκμήρια εμπεριέχουν την αδικία που χαρακτηρίζει κάθε γενικευμένο φορολογικό μέτρο. Ο καθένας μπορεί να πει την προσωπική του ιστορία, πως απέκτησε το Χ αμάξι, το Ψ σπίτι, το Ω σκάφος και πάει λέγοντας. Και ίσως πείσει κάποιους από μας ότι έχει δίκιο, μπορεί να τα συντηρεί, τουλάχιστον γιά ένα πειρορισμένο χρονικό διάστημα. Το κράτος όμως θα μπει στη συζήτηση με τον καθένα μας ? Κάπου, κάπως κάποτε, ο καθένας μπορεί να απέκτησε ένα cayenne κάτω από κάποιες συνθήκες. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλιώς. Αν θέλει κανείς είναι ελεύθερος να πληρώνει το λογικό κατά τη γνώμη μου φόρο που αναλογεί στο τεκμήριο των 40χιλ το χρόνο και να το έχει και να το χαίρεται. Αλλιώς, sorry, ας το διώξει αν μπορεί.

    Ο ιδιωτικός υπάλληλος που κάνει 2η μαύρη δουλεια ίσως να είναι ο υποψήφιος του παραπάνω παραδείγματος. Να το χει το cayenne και να το καμαρώνει. Αρκεί να τα σκάει στην εφορία και να ελαφρωνει εμένα λιγάκι ... Εύχομαι και ελπίζω το πράγμα να πάει ακόμα παραπέρα. Να αρθεί το τραπεζικό απόρρητο γιά ΟΛΟΥΣ και να διακαιολογήσουν άπαντες τα πάντα ! Και κυρίως, οι κυρίες των κυρίων, γιατρών, επιχειρηματιών, δικηγόρων κλπ, τις δόσεις που πληρώνουν στις κάρτες τους καθε μήνα. Τις καταθέσεις τους, τις μετοχές τους, τα πάντα ! Και θα δεις πως σιγά - σιγά θα΄πέσουν τότε οι φορολογικοί συντελεστες. Τότε ίσως έρθουν και τίποτα ξένοι να ρίξουν κανένα φράγκο σε τούτη τη χώρα και βρουν δουλίτσα και οι απολυμένοι.

    Δεν λέω πως θα γίνουν όλα αυτά, αλοίμονό μας αν δεν γίνουν όμως.

    Πανο οχι μονο συμφωνω μαζι σου αλλα και επαυξανω,στο θεμα του τεκμηριου του αυτοκινητου ομως εχεις λαθος.
    Το 2008 αγορασες εσυ ενα καινουργιο 530 ε60 με καποια εξτρα 90000 ευρω και εγω ενα μεταχειρισμενο μ5 90000 ευρω,εσυ με 17800 φολογικη δηλωση εισαι οκ,ενω εγω ειμαι οκ με 41800 ευρω,αυτο Πανο δεν ειναι λογικο και μαλλον ξεπερναει τα ορια του παραλογου!!!!
    Αν αφησουν τα κ@λοτεκμηρια στην ακρη και μου πουν να δικαιολογησω που βρηκα τα λεφτα και το αγορασα,θα πω επιτελους!!!! κατι παει να αλλαξει.....

  2. The Following 6 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (01-10-11), aristent (02-10-11), Konstantinos E60 (01-10-11), Monsta (01-10-11), Panos 316T (03-10-11), S8N (02-10-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP