Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: BMW 2002 Ανακατασκευη

  1. #1
    Antonis_Spartan Guest

    Προεπιλογή BMW 2002 Ανακατασκευη

    Γεια σας φιλοι μου.

    Εδω και καιρο σκεφτομαι εντονα την ανακατασκευη ή αναπαλαιωση ενως 2002 ή και 1602.
    Θα θελα παρα πολυ να ζω την εποχη
    που κυκλοφορησε και να εχω στην κατοχη μου μια απ της μεγαλυτερες επιτυχιες της BMW.
    Επειδη ομως τοτε δεν υπηρχα ουτε σαν πιθανοτητα αποφασισα εστω και τωρα να
    αποκτησω ενα.
    Εχω αρχισει λοιπον την αναζητηση με αποτελεσμα φυσικα να βρησκω διαφορα
    παρατημενα και φορτωμενα με απειρα χιλιομετρα αλλα αυτο δεν με απογοητευει.
    Ανοιξα λοιπον αυτο το thread προκειμενου να μου πειτε τις συμβουλες σας
    και τη γνωμη σας για αυτη τη σκεψη μου.
    Να σημειωσω οτι γνωριζω το "τρεξιμο" που εχω μπροστα μου ωστε να το φερω και παλι στη εργοστασιακη (οσο μπορω) κατασταση που ηταν.

    Να ξεκινησω ή οχι ????????????

    Φιλικα Αντωνης

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Antonis_Spartan For This Useful Post:

    BILL007 (20-01-10), patriNOS (20-01-10), Ptboul (21-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Αντώνη το ίδιο ερώτημα έχω και εγώ...6500 πουλάνε ένα έτοιμο 2002 αναπαλαιωμένο...

    Εγώ σου λεω τσάμπα στο δώσανε...Θα καταφέρεις να κινηθείς κάτω απο τα 7000????

    Δύσκολη απόφαση φίλε....

    Εύχομαι τα καλύτερα σε κάθε περίπτωση...



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:


  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αγαπητε αντωνη (και χρονια πολλα για την ονομαστικη σου εορτη την κυριακη που μας περασε), η κατοχη-συντηρηση-ανακατασκευη ενος κλασσικου ειναι σταση ζωης για πολυ κοσμο.
    για ολους αυτους που βρισκουν γοητεια, στη μυρωδια της βεζινης που ξεχειλιζει απ' τα καρμπυρατερ, τη μυρωσια του καμένου λαδιου, τους ηχους και τους τριγμους απο το παλιο σασι, την αισθηση της ντιζας στο γκαζι και πολλα αλλα.

    ο γιαννης 2002 και ο alpina2002 (χρηστος) αν μπουν και δουν αυτο το θεμα καποια στιγμη θα εκφρασουν καλυτερα τι εστι ενα κλασσικο αυτοκινητο και δη ενα 2002.

    προσωπικα εχω τη χαρα να ειμαι ευτυχης ιδιοκτητης ενος τετοιου αυτοκινητου. τα συναισθηματα που νιωθω ειναι δυσκολο να τα περιγραψω καθε φορα που βαζω το κλειδι στην κλειδαρια, ξεκλειδωνω, καθομαι στο παλιο καθυσμα απο βινυλιο, κατεβαζω το παραθυρο με το χειροκινητο μηχανισμο και, εν τελει δινω αρκετες μιζιες με τραβηγμενο τσοκ και περιμενω μεχρι να καταβασουν βενζινη τα ντελορτο και να αρχιζουν να σκανε οι πρωτες πιστονιες...

    καθε φορα λοιπον καταλαβαινω ποσο αχρηστα ειναι ολα αυτα τα συστηματα που εχουν ενσωματωθει στα νεα αυτοκινητα, με σκοπο την ευκολια μας φυσικα...
    ποσο δεν εχουν λογο υπαρξης απο τη στιγμη που εκτος απο τη μετακινηση απο ενα σημεια Α σε ενα σημειο Β, η παραγωγη συναισθηματων σε ενα παλιο αυτοκινητο ειναι απειρως μεγαλυτερη και εντονότερη.
    θεωρω οτι οποιος αντιμετωπιζει την αυτοκινηση, ως χομπι, παιχνιδι, μερακι, οπως θελετε πειτε το, χανει πολλα αν δεν νιωσει την αισθηση κατοχης και χρησης ενος κλασσικου.

    με θερμη λοιπον θα σε παροτρυνα στην κινηση αυτη.
    θα πρεπει να εχεις ομως υπ' οψιν σου οτι πολλες φορες η ανακατασκευη ενος αυτοκινητου σαν το 2002 μπορει να φτασει και ισως και να ξεπερασει πολυ τις προβλεψεις.

    συγκεκριμενα ενα 2002 που ανακατασκευάστηκε στα εργοστασιακα στανταρντς κοστισε πανω απο 30000 ευρω. αρκετα χρηματα, αλλα μιλαμε για τελεια και αψεγαδιαστη δουλεια.
    φυσικα ριχοντας νερο στο κρασι σου (απο πολυ, ως λιγο αναλογα με τις δυνατοτητες σου) μπορεις να εχεις το επιθυμητο για εσενα αποτελεσμα.
    επισης σχεδον τις περισσοτερες φορες συμφερει η αγορα ετοιμου αυτοκινητου που να μην απαιτει πολυ δουλεια. αν εχεις το ποσο που ζηταει ο πωλητης βεβαια.
    αν σκεφτεσαι να ξεκινησεις σιγα-σιγα και να προχωρας οταν και οποτε εχεις χρονο και χρημα, αρχιζεις απο μια καλη καροτσα χωρις σαπακια και προχωρας σταδιακα.

    σε καθε περιπτωση οι γιαννης και χρηστος θα σε κατατοπισουν και θα σε οδηγησουν καλυτερα απο τον καθενα. στειλε μηνυμα ή το γιαννη πηγαινε να τον βρεις στην πιστα των μεγαρων.

    καλη επιτυχια.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Ptboul (21-01-10), Stamatis (20-01-10)

  7. #4
    Antonis_Spartan Guest

    Προεπιλογή

    Φιλε Σταθη και φιλε Βασιλη (που μεχρι τωρα εσεις εχετε ποσταρει)
    εχω λαβει υπ οψη μου τις διαδικασιες στις οποιες πρεπει να μπω ωστε
    να φερω σε περας το εγχειρημα που εχω στο μυαλο μου.

    Βρεθηκε 2002 το οποιο εχει στην κατοχη του γνωστος μου και
    το σαββατο θα παω ως την Καλαματα να το δω απο κοντα.
    Θα δω λοιπον την κατασταση του και στη συνεχεια προχωρω στην αγορα (αν με καλλυπτει).

    Το σχεδιο μου ειναι να το φτιαχνω σιγα-σιγα (δεν με πιεζει και κανεις αλλωστε)
    ξοδευοτας σταδιακα τα χρηματα μου.
    Αυτο που θα εχω συνεχως στο μυαλο μου ομως θα ειναι η μερα
    που θα το εχω ολοκληρωσει και θα μπω μεσα ,θα αγγιξω τις επιφανειες του
    και υστερα απο τις σχετικες προσπαθειες θα παρει μπρος το μοτερ....
    Θα του κανω μια μεγαλη βολτα (σιγουρα θα εχω και ενα ηλιθιο χαμογελο ικανοποιησης)
    και καθως θα γυρισω σπιτι θα καπνισω ενα τσιγαρο ανακουφισμενος πλεον διπλα του.

    Ολα αυτα σκεφτομαι και δεν κολλαω στο να ξεκινησω.
    Το project θα παει σιγα-σιγα αλλα σιγουρα θα του βαλω ολο
    μου το μερακι !!

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Καποιος (κοινος γνωστος) κ πολυ καλος μου φιλος...πιστευει οτι το ταξιδι ειναι η απολαυση κ οχι μονο ο προορισμος...!!

    Ευχομαι να ξεκινησεις αυτην την διαδικασια φιλε μου....σε ζηλευω πραγματικα (καλοπροαιρετα παντα)...!
    Θα ηθελα να ειχα την δυνατοτητα να ζωντανεψω κ γω ενα απο τα πιο αγαπημενα μου αυτοκινητα κ φυσικα να το συντηρησω εστω για να το καμαρωνω!
    Ευχομαι να ειναι καλο το εν λογω αυτοκινητο που θα πας να δεις κ να ξεκινησεις ομορφα κ σταδιακα να του δινεις ψυχη....

    Εμεις θα ειμαστε εδω...να βλεπουμε την προοδο εργασιων σου κ να ζουμε μαζι σου το ταξιδι...

    Καλη επιτυχια φιλε ...
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  9. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:


  10. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonis_Spartan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινησω ή οχι ????????????

    Έχω πάνω από 2 χρόνια που έχω ήδη πάρει τη δική μου απόφαση!

    Κάθε βράδυ ονειρεύομαι τη στιγμή που θα έχω και πάλι στα χέρια μου ένα τέτοιο θρύλο, που θα με πάει πίσω στο χρόνο, που θα μου θυμίσει τι σημαίνει "αληθινή οδήγηση", που θα μου επιτρέπει να γίνομαι ένα με αυτό!

    Αντώνη...

    Ναι φυσικά!

  11. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    433
    Thanked
    220
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φιλε Αντωνη καταλαβαινω τι λες.πριν 2,5 μηνες περιπου πηρα εγω το αμαξι μου (ε30) το οποιο του εκανα ανακατασκευη.περιμενα πολυ καιρο.τα αλλαξα ολα εκτος του μοτερ.
    στο τελος προσπαθειες να παρει μπροστα αλλα οταν πηρε και εκανα την πρωτη βολτα τα συναισθηματα πολλα.....

  12. #8
    Antonis_Spartan Guest

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παιδια, μου δινετε την ωθηση που χρειαζομαι
    ωστε να ξεκινησω.

    Ερωτησεις Τι πρεπει να προσεξω σε αυτο που
    θα παω να δω ????
    Που "πονουσαν" συνηθως εκεινα τα αυτοκινητα ??
    Σε ποια σημεια να κοιταξω για σκουριες ?θα εχει αρκετες αλλα ποιες ειναι οι σοβαρες ?

  13. #9
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    105
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonis_Spartan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας φιλοι μου.

    Εδω και καιρο σκεφτομαι εντονα την ανακατασκευη ή αναπαλαιωση ενως 2002 ή και 1602.
    Θα θελα παρα πολυ να ζω την εποχη
    που κυκλοφορησε και να εχω στην κατοχη μου μια απ της μεγαλυτερες επιτυχιες της BMW.
    Επειδη ομως τοτε δεν υπηρχα ουτε σαν πιθανοτητα αποφασισα εστω και τωρα να
    αποκτησω ενα.
    Εχω αρχισει λοιπον την αναζητηση με αποτελεσμα φυσικα να βρησκω διαφορα
    παρατημενα και φορτωμενα με απειρα χιλιομετρα αλλα αυτο δεν με απογοητευει.
    Ανοιξα λοιπον αυτο το thread προκειμενου να μου πειτε τις συμβουλες σας
    και τη γνωμη σας για αυτη τη σκεψη μου.
    Να σημειωσω οτι γνωριζω το "τρεξιμο" που εχω μπροστα μου ωστε να το φερω και παλι στη εργοστασιακη (οσο μπορω) κατασταση που ηταν.

    Να ξεκινησω ή οχι ????????????

    Φιλικα Αντωνης
    ΄

    Φίλε Αντώνη Προχώρα!!Ίσως γράφω με κάποια...προκατάληψη επι του θέματος και η "συμβουλή" μου ερείδεται μάλλον επί του συναισθήματος και οχι τόσο επί της λογικής αλλά έχω την αίσθηση πως όσα μπορεί να σου προσφέρει αυτή η "γριούλα" πολύ δύσκολα μπορείς να τα βρείς σε οποιοδήποτε σύγχρονο αυτοκίνητο.

    Είναι μια αίσθηση που δυσχερώς μπορεί να αποτυπωθεί με λόγια αν δεν την έχεις βιώσει.Ο Στάθης στο μήνυμά του,έκανε κάποιες εύστοχες "νύξεις" για την ιδιότυπη σχέση που δημιουργείται μεταξύ του κατόχου και ενός τέτοιου αυτοκινήτου.Ακόμα και όταν ο βιωματικός παράγοντας απουσιάζει,με την έννοια πως δεν υπάρχουν ανάλογες παραστάσεις απο την παιδική ηλικία σε ο,τι αφορά το συγκεκριμένο όχημα,πίστεψέ με η εμπειρία της "ανακατασκευής" και πολύ περισσότερο της "συμβίωσης" με ένα τέτοιο οχήμα,είναι τόσο έντονη που αρκεί για να δεθείς "με εκείνη" δια βίου....

    Και μιλάω για ανακατασκευή γιατί σίγουρα τα συγκεκριμένα οχήματα τουλάχιστον μια...αμμοβολή λόγω ηλικίας την χρειαζονται.Εκτός και αν το "δείγμα" της σειράς '02 που θα βρεθεί στο δρόμο σου,είναι τόσο καλοδιατηρημένο(σε άριστη κατάσταση)που δεν την χρειάζεται ούτε αυτή(τυχερέ Στάθη)!Βέβαια είναι λίγο σπάνια μια τέτοια περίπτωση και φυσικά συνεπάγεται και ένα αυξημένο κόστος αγοράς.

    Θα έλεγα όμως πως προτιμητέα(κατα μία άποψη)είναι η αγορά ενός "δείγματος" προς ανακατασκευή ώστε να σου δοθεί η χαρά της "δημιουργίας" και παράλληλα να έχεις την ευχέρεια να κάνεις..."μπαξίματα" σε δόσεις.Ακόμα γιατι θα έχεις την ευκαιρία να "σπουδάσεις" το αυτοκίνητο,να το μάθεις.Να είσαι σίγουρος πως ο παράγοντας "γνώση" οταν μάλιστα μιλάμε για ένα τόσο παλαιό μοντέλο είναι πολύ σημαντικός...και σίγουρα το ίδιο το αυτοκίνητο θα σου δίνει αφορμές...για μάθηση αρκετά συχνά ακόμα και όταν ολοκληρώσεις το project......

    Ένα θέμα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι προς ποιά έκδοση θα κατευθυνθείς...1602,1802,2002;Ένα 1602 ή 1802 (αναλόγως της κατάστασης)ίσως ανευρεθεί σε σχετικά πιο χαμηλή τιμή απ'οτι ένα original 2002 και πολύ περισσότερο ένα 2002ti με διπλά καρμπυρατέρ.Απο την άλλη μια μετατροπή σε 2002ti(απο 1602 ή 1802)σίγουρα θα στοιχίσει περισσότερο ενώ(για κάποιους έχει σημασία και το στοιχείο αυτό)δεν θα έχει την αίγλη ενός 2002ti εργοστασιακού(υπάρχουν και τέτοια αλλά θέλει ψάξιμο...).Σε κάθε περίπτωση αν τσεκάρεις τις αγγελίες για ένα αυτοκίνητο σε καλή κατάσταση(αλλά προς ανακατασκευή..)κυμαίνονται απο 3,5-7χιλιάρικα.Η τιμή για ένα full restoration είναι περίπου αυτή που έδωσε και ο Στάθης.Γύρω στις 25-30.000,μιλάμε όμως για τέλεια κατάσταση!Η τιμή μπορεί να ανέβει περισσότερο αν το "φορτώσεις" με διάφορα "καλούδια"(μπλοκέ,πεντάρι zf,μηχανή-"άγριος" εκκεντροφορος,βελτιωμένο καπάκι,μεγαλύτερα καρμπυρατέρ-,πολυεστερικά εποχής αν θες ακόμα πιο σπόρ εμφάνιση κ.α).Μια..."μπλοκαδούρα" πάντως επιβάλλεται!

    Τ'ανταλλακτικά δεν θα είναι πρόβλημα.Υπάρχει το τμήμα "mobile tradition" της bmw που μπορεί να σου προμηθεύσει τα πάντα !!Φυσικά υπάρχουν και προμηθευτές πέραν της επίσημης bmw εδώ στην Αθήνα που επίσης κατα παραγγελία μπορούν να σου φέρουν ο,τι ζητήσεις(τηλέφωνα και διευθύνσεις στη διάθεσή σου)Πάντως για πιο συμφέρουσες τιμές,το εξωτερικό είναι "μονόδρομος"(Ε-ΒΑΥ αλλά και κάποιοι "οίκοι" αποκλειστικά για '02)

    Τσέκαρε τιμές στους συνδέσμους(οι 4 πρώτοι είναι οι πιο φημισμένοι,από τον πρώτο "ψωνίζει" και ένας απο τους ανεξάρτητους προμηθευτές που ανέφερα πιο πάνω):

    https://www.wallothnesch.com/

    https://www.bmw02.de/

    https://www.jaymic.com/shop/parts_02.asp

    https://www.ahrend-02-tuning.de/

    https://www.bmw02-stolle.de/rennsport.php

    https://www.rogerstii.com/servlet/StoreFront

    https://www.kormanfastbmw.com/2002.htm

    Θα πρότεινα πάντως να επιλέξεις ένα αυτοκίνητο με "πλούσια προίκα" απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη(υπάρχουν πολλά τέτοια)!

    Ό,τι θελήσεις είμαι στην διάθεσή σου,όπως φαντάζομαι και ο Γιαννης2002(μακάρι να έχει ενεργό παρουσία και στο forum αυτό)ο οποίος πέρα απο άριστος,όσο λίγοι κάτοχοι αυτών των αυτοκινήτων,γνώστης του μοντέλου(έχει πολύχρονη εμπλοκή και σε αγώνες)είναι πάντα πρόθυμος να βοηθήσει σε ο,τι σχετίζεται με τα "λατρεμένα" του(μας)'02

    Σε κάθε περίπτωση φίλε Αντώνη μπορείς να είσαι σίγουρος πως απο την στιγμή που θα ξεκινήσεις το project μέχρι και την στιγμή που αισίως και για πρώτη φορά θα ακούς τον γλυκό ήχο των καλορυθμισμένων(επιβαλλόμ νο!)καρμπυρατέρ,θα έχεις διανύσει ένα μαγικό ταξίδι γνώσης και έντονων συγκινήσεων(περίπου όπως ένας καλλιτέχνης που αντικρύζει ολοκληρωμένο το έργο του)αλλά κυρίως θα κρατάς στα χέρια σου το κλειδί μιας "χρονομηχανής",μιας "κάψουλας" ικανής να σε γυρίσει σε μια εποχή που η σχέση "μηχανής" και οδηγού ήταν ανόθευτη...σε αναλογία 1:1.Μιας χρονομηχανής που αποτελεί ταυτόχρονα και "ελιξίριο νεότητας"(θα αισθάνεσαι πάντα σαν παιδί όταν την οδηγείς προσπαθώντας να τιθασεύσεις την...παιχνιδιάρα ουρά της!!).

    Θα κρατάς ακόμα στα χέρια σου ένα απο τα πλέον σημαντικά "κεφάλαια" της ένδοξης και πολύχρονης ιστορίας της BMW,αλλά κυρίως θα έχεις βάλει τις βάσεις για μια μοναδική "σχέση ζωής".....Η BMW 2002 δεν είναι αμάξι "με προσωπικότητα",όπως λέγεται συχνά....Η BMW 2002 είναι η ίδια ζωντανή προσωπικότητα,σχεδόν ανθρώπινη,όπως όλα τα παλαιά αντικείμενα υποθέτω,τα "σμιλεμένα" απο την ροή του χρόνου,τα "κατάφορτα" αναμνήσεις..και "θύμησες μεθυστικές" άλλων εποχών.Μια προσωπικότητα "ανθρώπινη" που ζητά απο εσένα να την "νοιώσεις",να την καταλάβεις,να αφουγκραστείς "τα θέλω" της σε ένα "σύμπλεγμα" σχεδόν ερωτικό!Δεν θα σε απογοητεύσει,θα σε υπηρετήσει πιστά....και αν ποτέ(απο κάποιο καπρίτσιο της τύχης ίσως)"σε ταλαιπωρήσει"(40 χρόνια κουβαλάει στο "κορμί" της,σωστά; )...να είσαι σίγουρος πως οχι μόνο δεν θα την μισήσεις μα..θα την λατρέψεις ακόμα περισσότερο,ναι,θα την λατρέψεις ακόμα και γι'αυτά τα ελαττώματά της που στα μάτια σου(αλλά κυρίως στην ψυχή σου...)θα την κάνουν να φαίνεται ακόμα πιο γοητευτική..

    Αν τελικά κάνεις το "μεγάλο" βήμα,όχι μόνο θα κατανοήσεις απόλυτα όλα τα παραπάνω,(όσα σε κάποιον "τρίτο" φαντάζουν αθεράπευτα ρομαντικά και ως εκ τούτου "ανεδαφικά")αλλά ορθότερα...θα τα βιώσεις αληθινά!

    Φιλικά Χρήστος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christos2002 : 20-01-10 στις 14:22

    "Αν μπορούσες στο αδυσώπητο λεπτό του χρόνου να δώσεις την αξία που έχουν 60" σ'έναν αγώνα δρόμου...''

  14. The Following 6 Users Say Thank You to Christos2002 For This Useful Post:

    Driver M (20-01-10), gant (29-01-10), NickE60 (21-01-10), Ptboul (21-01-10), Stathis (20-01-10)

  15. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Λουτράκι
    Μηνύματα
    58
    Thanked
    81
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Πλέον, η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ή να φέρεις ενα αυτοκίνητο έτοιμο.
    Με την ανακατασκευή θα παιδευτείς, θα κουραστείς , θα αγανακτήσεις και εχεις λίγες πιθανότητες να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οτι και αν αποφασίσεις, μην ξεχνάς το πιο σοφό ρητό της αυτοκίνησης, if it works you don't fix it...

  16. The Following User Says Thank You to yiannis2002 For This Useful Post:

    BILL007 (20-01-10)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP