Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: BMW 2002 Ανακατασκευη

  1. #11
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    105
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βρε,βρε καλώς τον!!Και αναρωτιόμουν δεν θα εμφανιστεί;;;


    "Αν μπορούσες στο αδυσώπητο λεπτό του χρόνου να δώσεις την αξία που έχουν 60" σ'έναν αγώνα δρόμου...''

  2. #12
    Εγγραφή
    01-01-10
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    31
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φιλε μαζεψε τα λεφτουδακια σου, και παρε ετοιμο, ρωτα με πως ξερω......

    Για σου Γιανναρα αλανιιιιι......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 20-01-10 στις 17:41 Αιτία: συγχώνευση
    Προς ενοικιαση ///Μ5 Για απαγωγες, ξεκαθαρισμα λογαριασμων, Προστασια σε νυχτερινα μαγαζια.......

  3. #13

    Προεπιλογή

    Αντωνη η αποφαση για το τι θα κανεις ειναι καθαρα δικη σου...Δικο σου είναι το πορτοφόλι! Αν τωρα αποφασίσεις να μπεις σε αυτο το σε τετοια διαδικασια σκεψου τα εξης:
    Τι ακριβως θελεις και σε τι μορφη θελεις να το φτασεις!Οχι απαραιτητα ποσα λεφτα θες να ριξεις γιατι εκει μαλλον θα πεσεις εξω...θα ριξεις παραπανω απο οσα υπολογιζεις! Μηπως να παρεις ενα ετοιμο με καποια παραπανω λεφτα, ωστε να γλιτωσεις το τρεξιμο και τα μαζεματα μετα σε συνεργεια? Επισης αν το Χ ποσο φαινεται αρκετο για την αγορα ενος τετοιου αυτοκινητου, ο ιδιοκτητης του συνηθως έχει σπαταλήσει 2Χ! Αρα αν το παρεις με απλα μαθηματικα συμφερει...Με μονο μειον το μαζεμενο εξοδο!
    Αν βεβαια το θες γιατι εχεις μερακι να κανεις και την αναπαλαιωση, και είναι μια διαδικασία που σου αρεσει οκ...κανε το!

    υ.γ εγω παντως θα εβρισκα ενα καθαρο σασι και ολα τα αλλα θα τα εκανα εγω...Γιατι οπως λεει καποιος εδω μεσα...''σημασια εχει η διαδρομη''

  4. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Terry Grant (20-01-10)

  5. #14
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    105
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonis_Spartan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω παιδια, μου δινετε την ωθηση που χρειαζομαι
    ωστε να ξεκινησω.

    Ερωτησεις Τι πρεπει να προσεξω σε αυτο που
    θα παω να δω ????
    Που "πονουσαν" συνηθως εκεινα τα αυτοκινητα ??
    Σε ποια σημεια να κοιταξω για σκουριες ?θα εχει αρκετες αλλα ποιες ειναι οι σοβαρες ?
    Αντώνη επανέρχομαι καθώς δεν πρόσεξα το τελευταίο μήνυμά σου!

    Ας δεχτούμε αρχικά πως η ιδιοκτησία και η αναπαλαίωση ενός οχήματος σχεδόν 40 ετών σαφώς και δεν "αντέχει" σε καμία περίπτωση στην "βάσανο",όπως λέμε,της κριτικής σκέψης!

    Που σημαίνει οτι με αυστηρώς ορθολογικά κριτήρια...απλά δεν
    "πλησιάζεις" ένα τόσο παλαιό αμάξι...

    Και επειδή σωστά οι προηγούμενοι φίλοι αναφέρθηκαν και στο οικονομικό ζήτημα,θεωρώ αυτονόητο πως ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και μάλιστα τόσων ετών πάντα θα "ζητάει" πράγματα ανεξαρτήτως κατάστασης...Υπάρχει και η έκφραση "τρύπιος κουμπαράς" και σίγουρα οι "μέρες μας" δεν είναι και οι καλύτερες για άσκοπες σπατάλες...

    Η αγορά και η αναπαλαίωση είναι μία κίνηση λοιπόν που γίνεται με αμιγώς συναισθηματικής φύσης κριτήρια όπως σημείωνα και στο προηγούμενο μήνυμα μου.

    Το συναίσθημα όμως σαφώς και δεν πρέπει να ακυρώνει την λογική....Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για το μέγιστο θέμα της ασφάλειας της δικής σου αλλά και των δικών σου ανθρώπων(μακριά απο "κινούμενες νεκροφόρες"..)!

    Το "λύσιμο και το δέσιμο" απο την αρχή θα σε απαλλάξει απο το άγχος αυτό,καθώς θα γνωρίζεις επακριβώς την κατάσταση του αυτοκινήτου σου!Ύπάρχουν πολλά σημεία"(είτε είναι μηχανολογικής φύσεως είτε αφορούν το σασί) που καμιά φορά και το πιο έμπειρο "μάτι" δεν θα τα "πιάσει" και σίγουρα είναι δύσκολο για το νέο ιδιοκτήτη να γνωρίζει απο πόσους προηγούμενους έχει περάσει ένα 2002 και με ποιο τρόπο αυτοί του "συμπεριφέρθηκαν"!

    Μια τέτοια διαδικασία όμως όπως επισημάνθηκε και απο το Γιάννη(που έχει "αγωνιστεί" και αυτός πολύ για να αναστηλώσει τα δικά του)απαιτεί υπομονή μεγάλη απο την πλευρά σου,αρκετά χρήματα και όχι μόνο...τα κατάλληλα άτομα που θα ασχοληθούν με το όχημα και θα διαθέτουν βαθιά γνώση του αντικειμένου και δεν θα εργάζονται "εική και ως έτυχε" πάνω στο αμάξι!

    Αν υπάρχουν τα παραπάνω εχέγγυα και μόνο τότε,κατά την γνώμη μου είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση.Για λόγους,όχι "ρομαντισμού" αλλά ασφάλειας και εντέλει μακροχρόνιας λειτουργικής αξιοπιστίας.

    Αν δεν υπάρχουν τα στοιχεία αυτά ή αν δεν επιθυμείς να τα διαθέσεις τότε προχώρα σε ένα καλομεταχειρισμένο όπως προτείνει και ο m-power_01 και ας πληρώσεις κάτι παραπάνω.Αν αναζητήσεις είμαι σίγουρος οτι θα βρείς το κατάλληλο για εσένα αυτοκίνητο καθώς υπάρχουν και πολύ προσεγμένα '02 στην αγορά.

    Τα "σαπίσματα" είναι ένα ζήτημα,ίσως όχι όπως στα ιταλικά σκαριά της εποχής,αλλά σίγουρα θέλει μεγάλη προσοχή ιδίως στους θόλους που υπάρχει ένα θέμα(προσωπική εμπειρία).Κατά την γνώμη μου πάρε έναν φανοποιό μαζί σου ή κάποιον γνωστό σου,που σίγουρα έχεις εμπιστοσύνη στις γνώσεις του.

    Σκέψου καλά πριν κάνεις το επόμενο βήμα και για ο,τι θελήσεις είμαστε δίπλα σου!

    "Αν μπορούσες στο αδυσώπητο λεπτό του χρόνου να δώσεις την αξία που έχουν 60" σ'έναν αγώνα δρόμου...''

  6. The Following User Says Thank You to Christos2002 For This Useful Post:


  7. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ να ρωτήσω κάτι?Μου δίνουν ένα 2002 τσάμπα αλλά είναι τίγκα στη σκουριά...Συν ότι του λείπει ο μπροστά προφυλακτήρας.

    Να προσπαθήσω να το σώσω σιγά σιγά? ή δεν σώζεται?



  8. #16
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    105
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε Βασίλη,ο προφυλακτήρας δεν είναι ζήτημα αλλά η σκουριά σίγουρα είναι!Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη χωρίς να έχω εικόνα του αυτοκινήτου,σίγουρα έτσι όπως το αναφέρεις,θα σου έλεγα καλύτερα μακριά φίλε μου...Η φανοποιία στα κλασσικά οχήματα είναι πονεμένη ιστορία...Και όπου σε βρούνε σε "βαράνε" οι "ειδικοι"!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christos2002 : 20-01-10 στις 19:50

    "Αν μπορούσες στο αδυσώπητο λεπτό του χρόνου να δώσεις την αξία που έχουν 60" σ'έναν αγώνα δρόμου...''

  9. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χμμμμ...Θα το σκεφτώ και θα το δω το θέμα... Eυχαριστώ για τη συμβουλή...



  10. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πολλες αληθειες μαζεμενες απο το φιλο χρηστο...

    προσωπικα δεν εχω ανακατασκευασει αυτοκινητο, αλλα εχω ανακατασκευασει κλασσικες βεσπες.
    ενα οχημα δηλαδη και φθηνοτερο σε ανταλλακτικα και εργασια, αλλα και πολυ απλουστερο ως κατασκευη...

    τα κλισε του τυπου "σημασια εχει το ταξιδι..." και τα συναφη δεν ισχυουν στα κλασσικα οπως αλλου.
    το ταξιδι αυτο μπορει πολυ ευκολα να μετατραπει σε εφιαλτη στο δρομο με τους φαναρτζηδες, τους μαστορες, τους εμπορους ανταλλακτικων κλπ.

    οπως ειπαν και οι αλλοι, αν δεν εχεις εκ των προτέρων τον ανθρωπο που θα αναλαβει ολη τη δουλεια και οχι εναν τυχαιο, αλλα καποιον που αποδεδειγμενα εχει κανει κι αλλες τετοιες δουλειες, ειναι ματαιος πονος το ξεκινημα της προσπαθειας.
    επισης στην πορεια θα μαθεις οτι αυτοι που ξερουν και πραγματικα αξιζουν ειναι λιγοι και η εργασια τους σε καμια περιπτωση δεν υποκοστολογειται.
    επιπροσθετα μερικα ανταλλακτικα μπορει να τα βρεις τζαμπα σχεδον σε παλιατζηδες που δεν ξερουν τι θησαυρους κρυβουν, αλλα αν δεν τα βρεις (κατι σαν λαχεια ειναι αυτα) θα αναγκαστεις να τα πληρωσεις με τιμες "μπουτικ"...
    γιατι? επειδη ειναι παλια, λιγα και δυσευρετα. ενα close ratio πενταρι για 2002 μπορει να εχει πιο ακριβα και απο smg... και αν βρεις βεβαια.
    δεν πας στη bmw της γειτονιας σου και στο δινουν απο το ραφι.
    και μια και ειπαμε για bmw η συντηρηση σε εξουσιοδοτημενο κοστιζει ακριβως οσο σε ενα συγχρονο bmw.
    επισης αν εισαι καινουργιος στο χωρο, θα αντιμετωπισεις πολλες κακοτοπιες. οχι τιποτα ιδαιτερο, οτι κακοτοπιες αντιμετωπιζουν ολοι. συνεργεια που κοροϊδευουν, μαστορες που δεν ξερουν και χαλανε αντι να φτιαχνουν, υπερτιμολογησεις, κακοτεχνιες, τα κλασσικα δηλαδη.
    επειδη θα εχεις ιστορικο δεν σημαινει οτι γλιτωνεις απο ολα αυτα.

    για να μην πολυλογω, διοτι μπορει να γραφω για ωρα για διαφορες περιπτωσεις και υποπεριπτωσεις θα σου πω οτι την πρωτη βεσπα που εφτιαξα, εκτος οτι με εφτασε πολλες φορες σε σημεια να θελω να την καψω ή να τη ριξω στη θαλασσα (με εκεινον το μαστορα δεμενο επανω), μου εσπασε τα νευρα, με κουρασε παρα πολυ ψυχικα και μου κοστισε και τα διπλασια απο την τελευταια.
    οπου ειχα μαθει φυσικα σε ποιον θα παω για ποιο πραγμα, απο που θα παρω το ιδιο ανταλλακτικο στη μιση τιμη κ.ο.κ.

    ετσι φθανοντας στο τελος αυτου του τεραστιου προλογου θα σου ελεγα με κλειστα τα ματια, παρε ετοιμο. αν εχεις τη δυνατοτητα φυσικα.
    οχημα για προτζεκτ (οντας παθός πλεον) θα επαιρνα μονο αν ημουν φαναρτζης, μηχανικος, ή αν ειχα πολυ καλους και εμπιστους φιλους τους δυο προηγουμενους.
    αυτο το καταλαβαινουν αρκετοι στην πορεια γι αυτο βλεπεις μπολικα ημιτελη προτζεκτς να πωλουνται. οι ιδιοκτητες τους εχουν παλαβωσει, εχουν σιχτηρισει, εχουν πελαγοδρομήσει... και σε πολλες περιπτωσεις εχουν μεινει και ταπι... μην εχοντας τιποτα περισσοτερο απο ενα μισοφτιαγμενο αυτοκινητο.

    αυτα δεν τα γραφω ωστε να σε αποθαρρύνω. καθε αλλο. απλα θα ηθελα να γνωριζεις ολες τις πτυχες, ωστε να μπορεσεις να παρεις μια πιο σωστη αποφαση.
    αρα κοιταξε το τι θελεις, το τι μπορεις, τι μεσα εχεις, ποιος θα αναλαβει τις δουλειες που χρειαζονται, κανε προϋπολογισμο (υπολογιζοντας και τη σιγουρη υπερβαση) και προχωρα!

    καλη επιτυχια!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    BILL007 (20-01-10), Christos2002 (20-01-10)

  12. #19
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    105
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε Στάθη σε περίπτωση που άνοιγε θεμα για τις ταλαιπωρίες στις οποίες μας έχουν υποβάλλει διάφοροι "ειδικοί"...Σίγουρα θα διαβάζαμε πολλά..."σημεία και τέρατα"!

    Σε κάθε περίπτωση ισχύει το:«Κάλλιον το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν».
    Και γι'αυτό όπως σωστά προτείνεις,ο φίλος Αντώνης πρέπει να κινηθεί με περίσκεψη!

    "Αν μπορούσες στο αδυσώπητο λεπτό του χρόνου να δώσεις την αξία που έχουν 60" σ'έναν αγώνα δρόμου...''

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP