Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα αποκτήσει συλλεκτική αξία η Ζ3 στο μέλλον?

Ψήφισαν
58. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Οπωσδήποτε

    16 27,59%
  • Ναι, είναι χρονομηχανή κ θα μπει μέσα ο Νίνος για να πάει στον πλανήτη των milfs

    12 20,69%
  • Όση θα αποκτήσει κ το καρμπόν φορμουΛίσιο (si) σε 1623 χρόνια.

    8 13,79%
  • Σε λίγο θα τρώμε κ τα λάστιχα για να ζήσουμε..

    22 37,93%
Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 74

Θέμα: Περι μελλοντικης αξίας Ζ3

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιας και ειναι "δικο" μας τωρα το νημα ας συνεχισουμε...
    Εγω θα επιμεινω και μαλιστα συμβουλευω οποιον εχει τη δυνατοτητα ή τα τρια Χ να σκεφτει πολυ σοβαρα την αγορα μιας Ζ3 με σκοπο τη "χρηση" της στο μελλον.
    Το αμαξι ειναι ξεχωριστο εχει ομορφια χαρακτηρα και εξαιρετη οδηγικη για την κατηγορια του αισθηση. Αισθηση που οι οδηγοι Ζ3 εγκωμιαζουν και ας εχει μειωμενες επιδοσεις ειδικα στην εκδοση 1.9.
    Ειναι το πρωτο μοντελο BMW που κατασκευαστηκε εκτος των γερμανικων τειχών και ουσιαστικα με αυτο "μπηκε" η bmw στη κατηγορια των ρουντστερ.
    Τα λιγα χρονια που ηταν στη παραγωγη δεν προλαβαν να το απαξιωσουν με συνεχομενα face lift κλπ.
    Οι δε καταβολες του και οι γραμμες του ερχονται απο την 507 και προσωπικα διαφωνω Σπυρο οτι ειναι απο την Ε30.
    Δεν ξερω να πω σε ποσα απο σημερα χρονια θα αποκτησει τεραστια συλλεκτικη αξια, ξερω μονο και τουλαχιστον ετσι πιστευω οτι αυτο θα συμβει!

    υγ1. Ναι με αρεσει (αιτιατικη) και καποια στιγμη θα την αποκτησω.
    υγ2 Χρονο- Χωρο- Χρημα

  2. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    beliris (08-07-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    H γνωμη η δικια μου ειναι πως το συγκεκριμενο αυτοκινητο εχει ''κατι'' ξεχωριστο..δεν ειναι σωστο ομως να αναλυουμε την αξια ενος αυτοκινητου σε ευρω..για μενα η αξια ενος αυτοκινητου και ειδικα ενος roadster οπως η Ζ3 μετριεται μονο με το χαμογελο που αφηνει στα προσωπα οσων εχουν τη χαρα να την οδηγουν καποια χειμωνιατικα βραδια ξεσκεπαστη, καποια καλοκαιρινα βραδια ανεβαινοντας ενα βουνο,ισως ακομα και οταν τη βλεπουν παρκαρισμενη και εκεινη τους ''λεει'' κλεινοντας τους πονηρα το ματι ''βγαλε με βολτα και κανε με οτι θες''..Επομενως εννοω πως τετοιου ειδους αυτοκινητα εχουν συναισθηματικη αξια και δεν ειναι ευκολο να τα αποχωριστεις εκτος και αν υπαρχει μεγαλη αναγκη..Αυτο ειναι πιστευω που τα κανει διαχρονικα (εκτος απο την ομορφια και τη συλλεκτικοτητα) ..τα συναισθηματα που σου αφηνουν..εγω προσωπικα που την εχω,αφου την εφερα ακριβως στα μετρα τα δικα μου και την φροντιζω σαν τα ματια μου δεν εχω σκοπο να τη δωσω και ας υπαρχουν πιο γρηγορα και πιο προηγμενα τεχνολογικα αυτοκινητα!

  4. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    beliris (08-07-11)

  5. #23
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Kαι γω πιστευω οτι σε λιγα χρονια η αξια της θα ανεβει...οχι τιποτα τρελο, αλλα οχι οσο τα ζητανε τωρα...
    Σιγουρα ειναι ενα ιδιαιτερο αμαξι για να το εχει καποιος στην κατοχη του
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  6. #24
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    247
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να προσθεσω κ εγω,,οτι οταν καποιος οδηγησει ξεσκεπαστη Ζ3 μεσα του θα θελει να την εχει δικια του....αν καποιος μου βρει καλυτερη επαφη οδηγου αμαξιου θεσης οδηγησης του την χαριζω.......πολλοι θα ηθελαν μια Ζ3 διοτι,,,ειναι ρετρο..εχει απιστευτο κορμι...και φοβερο κωλο.....συγνωμη αλλα εχω ερωτικη σχεση πλεον....λοιπον οποιος εχει αμφιβολιες ας την οδηγησει για τον χαρακτηρα της και οχι για τα γκαζια...γιατι σε ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΧΟΝΤΑ CBR ΚΑΙ ΜΙΑ HARLEY ,,το χοντα θα ξεκινησει με 200 και η harley με ηρεμια...

  7. The Following User Says Thank You to GIWRGOSPR For This Useful Post:

    beliris (08-07-11)

  8. #25
    Εγγραφή
    16-05-11
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    θέλω να πουλήσω το ζ3 μου και το έχω βάλει 8χιλιάρικα και δε μ εχει πάρει ούτε ένας... πιά μάλλον σκεφτόμαστε ακόμη και το τηλεφώνημα που θα κάνουμε... τί να πώ

  9. #26

    Προεπιλογή

    1) Νίνο ,λέω οτι εχει καταβολές Ε30 γιατί... ενω σαν σασί ονομάζεται Ε36,έχει πίσω ανάρτηση από Ε30. Ναι αυτή την αρχαία με τους ημιστερούντες βραχίονες... την παιχνιδιάρικη. Το τελευταίο happy tail δηλαδη.

    2) Αγαπητοί ιδιοκτήτες Ζ3 .δεν θέλω να απαξιώσω τα αυτοκίνητα σας...
    Ενα αυτοκίνητο όταν είναι στο γκαράζ μας, μπορεί να έχει όποια αξία θέλουμε... Για μας ομως...
    Οταν του βάλουμε πωλητήριο επίσης μπορεί η τιμή του να είναι όποια θέλουμε. Δεν είναι αυτό όμως που καθορίζει την εμπορικη αξία του. Η εμπορικη αξία του ορίζεται από την σχέση προσφοράς-ζήτησης. Άρα λοιπόν όταν δεν είναι περιορισμένη η παραγωγή ,ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε αυξημένη εμπορική αξία λόγω συλλεκτικότητας. Πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι ,όπως υπερβολικά πολλές ζημιές ή οξείδωση ,κάτι τέλος πάντων που θα τα αποδεκατίσει.
    Το ίδιο ακριβώς είχαν προσπαθήσει να κάνουν οι ιδιοκτήτες ΜΧ5... θυμάστε εποχή 2003 τι τιμές έπαιζαν ΜΧ5 του '90... Ελεος! Μόλις λοιπόν καβάλησαν το καλάμι με τις τιμές τους, προσγειώθηκαν απότομα μετά! Βγήκε βλέπεις καινούριο μοντέλο... Έτσι και εδώ, όταν με 13 παίρνεις Ζ4 ...αυτό σπρώχνει την Ζ3 πιο κατω.

    3) Η όλη αλήθεια είναι σε αυτό που λέει ο φίλος karmaZ3. Πόσοι τον πήραν τηλ? Υπόψιν ότι ειναι μόλις 1900 ,είναι 2003 και έχει dsc.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    katsaraios (06-07-11), nikos1400 (06-07-11)

  11. #27
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Νίνο ,λέω οτι εχει καταβολές Ε30 γιατί... ενω σαν σασί ονομάζεται Ε36,έχει πίσω ανάρτηση από Ε30. Ναι αυτή την αρχαία με τους ημιστερούντες βραχίονες... την παιχνιδιάρικη. Το τελευταίο happy tail δηλαδη.

    2) Αγαπητοί ιδιοκτήτες Ζ3 .δεν θέλω να απαξιώσω τα αυτοκίνητα σας...
    Ενα αυτοκίνητο όταν είναι στο γκαράζ μας, μπορεί να έχει όποια αξία θέλουμε... Για μας ομως...
    Οταν του βάλουμε πωλητήριο επίσης μπορεί η τιμή του να είναι όποια θέλουμε. Δεν είναι αυτό όμως που καθορίζει την εμπορικη αξία του. Η εμπορικη αξία του ορίζεται από την σχέση προσφοράς-ζήτησης. Άρα λοιπόν όταν δεν είναι περιορισμένη η παραγωγή ,ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε αυξημένη εμπορική αξία λόγω συλλεκτικότητας. Πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι ,όπως υπερβολικά πολλές ζημιές ή οξείδωση ,κάτι τέλος πάντων που θα τα αποδεκατίσει.
    Το ίδιο ακριβώς είχαν προσπαθήσει να κάνουν οι ιδιοκτήτες ΜΧ5... θυμάστε εποχή 2003 τι τιμές έπαιζαν ΜΧ5 του '90... Ελεος! Μόλις λοιπόν καβάλησαν το καλάμι με τις τιμές τους, προσγειώθηκαν απότομα μετά! Βγήκε βλέπεις καινούριο μοντέλο... Έτσι και εδώ, όταν με 13 παίρνεις Ζ4 ...αυτό σπρώχνει την Ζ3 πιο κατω.

    3) Η όλη αλήθεια είναι σε αυτό που λέει ο φίλος karmaZ3. Πόσοι τον πήραν τηλ? Υπόψιν ότι ειναι μόλις 1900 ,είναι 2003 και έχει dsc.
    πολυ σωστα ομιλει ο φιλτατος Σπυρος.
    Επισης η αγορα του αυτοκινητου διαμορφωνεται πολυ διαφορετικα απο αλλες εποχες και κανεις δεν ειναι σε θεση να προβλεψει ετσι ελαφρα τη καρδια τι αξια θα εχει ενα ομορφο αυτοκινητο και ειδικο σε χρηση και σχεδιαση.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  12. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια, πλεον ενα αμαξι και δη ενα αμαξι καμπριο,διθεσιο το κρατας μονο αν θες να το βλεπεις στο γκαραζ σου γιατι εχεις δεθει συνεσθηματικα μαζι του και γενικα σου περισσευουν, γιατι αν δεν σου περισσευουν, ειδικα αυτη την δυσκολη εποχη το πουλας.
    Τωρα θα μου πει καποιος το πουλας??? μα τα ζητανε τζαμπα!!, ναι τα ζητανε τζαμπα, αλλα βρισκεις πλεον και εσυ να παρεις αμαξι τζαμπα, ετσι ειναι η αγορα, ετσι δουλευει....
    Οσο για το αμαξι του Δημητρη, θα το ξαναπω, ειναι ενα αμαξι τελεια συντηρημενο, το καταλαβαινω, ετσι εχω και τα δικα μου, αλλα παντα ερχεται μια στιγμη να το αποχωριστεις...δυσκολη, αλλα ετσι ειναι....απλα επεσε σε μια εποχη που ουτε καλτσες δεν αγοραζουν αν δεν εχουν τρυπισει η παλιες...και παλι κοιτανε να παρουν απο πολυεστερα.....
    Οσο για την μελοντικη αξια του αμαξιου Ζ3......πλεον αν τα πραγματα συνεχισουν ετσι, ναι θα εχει αξια υψηλη, αλλα αξια στα ματια των αλλων, λογο κυβισμου, αξια prestize, οχι αξια υλικη....δεν ειναι καποιο special limited edition η ενα Μ ετσι ωστε μελοντικα να παρει καποια υπερ αξια, ειναι ενα αμαξι σειρας, πανεμορφο και οδηγικα πολλα υποσχομενο,αλλα οχι αυτο το κατι που θα ηθελε ενα συλεκτης (απλος).
    Πως ειναι δυνατον σε μια ελλαδα που αντιμετωπιζει τους κατοχους αμαξιων υψηλου κυβισμου σαν αιμοδοτες του εθνικου χρεους να μιλαμε για την μελλοντικη αξια ενος αμαξου 2,2 κυβικων?
    Εγραψα σε αλλο ποστ παραπανω οτι ''η γνωμη μου ειναι οτι μελλοντικα η αξια του θα ανεβει, οχι πολυ αλλα οχι οσο ειναι τωρα''....

    Μελλοντικη αξια μεγαλη θα εχει μονο στα ματια του Δημητρη αν το κρατησει, και καποιου αλλου απο εδω μεσα που θα το παρει και θα ξερει σε τι κατασταση ειναι......σε ολους τους αλλους θα εχει την ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξια που θα εχει εκεινη την εποχη το μοντελο αυτο, και η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα ειναι τοσο χαμηλη οσο ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ τωρα , αλλα θα ειναι υποφερτη για την εποχη, οποια και αν ειναι αυτη, σε πανω απο μια 6ετια απο σημερα....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    katsaraios (06-07-11), Nino (07-07-11), Ptboul (06-07-11)

  14. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τις επιλογες....
    Θα αποκτήσει συλλεκτική αξία η Ζ3 στο μέλλον?

    α. Οπωσδήποτε
    β. Ναι, είναι χρονομηχανή κ θα μπει μέσα ο Νίνος για να πάει στον πλανήτη των πιθήκων.
    γ. Όση θα αποκτήσει κ το καρμπόν φορμουΛίσιο (si) σε 1623 χρόνια.
    δ. Σε λίγο θα τρώμε κ τα λάστιχα για να ζήσουμε..


    ps: Μητσάκο μου δε πιστεύω να στραβώνεις με την πλάκα. Εννοείτε ότι το Ζ3 (σου) είναι κορυφή κ διακαείς πόθος για εμένα (ακόμα κ το 1.8) αλλά πιστεύω ότι η δ. επιλογή είναι η πιο ρεαλιστική για αυτά που έρχονται στο σύντομο μέλλον.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ptboul : 06-07-11 στις 08:09
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Kostas_1 (06-07-11), Nino (07-07-11)

  16. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπηκε και δημοσκοπηση.

    Σιγα μη χαλασω χατηρι του Πανου

  17. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Ptboul (06-07-11)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP