Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: σωληνακι νερου πανω στην εισαγωγη αερα για ε36!

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή σωληνακι νερου πανω στην εισαγωγη αερα για ε36!

    η εισαγωγη στα ε36 (πλαστικη ή μεταλλικη)...χωριζεται σε δυο μερη (πανω και κατω)..! μεταξυ των 2 κομματιων υπαρχει μια μεταλλικη φλαντζα παχους 1cm..στην οποια βιδωνει η ανεπιστροφη των αναθυμιασεων...και υπαρχουν ακομα μια εισοδος και εξοδος 1,1 cm νερου! γνωριζει κανεις ποιον σκοπο εξυπηρετει αυτη η διοδος νερου πανω στην φλαντζα..και αν θα ηταν σωστο να παρακαμθει και να απομονωθει ?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με μια μικρή επιφύλαξη νομίζω ότι το μόνο που κάνει είναι να ζεσταίνει την πολλαπλή με το νερό, ώστε να ζεσταίνεται το μοτέρ πιο γρήγορα. Εμείς δεν ζούμε στη Γερμανία και πολλοί είναι αυτοί που το καταργούν καθώς είναι σύνηθες σημείο διαρροής.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια μικρή επιφύλαξη νομίζω ότι το μόνο που κάνει είναι να ζεσταίνει την πολλαπλή με το νερό, ώστε να ζεσταίνεται το μοτέρ πιο γρήγορα. Εμείς δεν ζούμε στη Γερμανία και πολλοί είναι αυτοί που το καταργούν καθώς είναι σύνηθες σημείο διαρροής.
    σημειο διαρροης δεν μπορεις να το θεωρησεις, το ρακορ ειναι μεταλλικο(οποτε δεν σπαει)! να ζεσταινει το ματερ...ειναι απιθανο...απλα πιθανολογω οτι ζεσταινει την φλαντζα για να ακολουθησει την συστολη -διαστολη του πλενουμ..λογω του οτι ερχεται σε αμεση επαφη με την κεφαλη! απλα περιμενω την απαντηση καποιου γνωστη στο θεμα...ωστε να με επαληθευσει ή το αντιθετο!

  4. #4
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάτι ζεσταίνει ίσως τον εισερχόμενο αέρα της εισαγωγής για τα πρώτα λεπτά λειτουργίας αν το αμάξι είναι σε ψυχρό κλίμα. Τα σωληνάκια αυτά τά έχω καταργήσει στο Ε36 εδώ και κάνα χρόνο χωρίς να έχω θέμα και στο προηγούμενο αμάξι τα είχα καταργήσει από την αρχή. Λόγω του ότι είναι συνήθως πολύ μικρά αυτά τα σωληνάκια, τα παίζουν πολύ πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα λόγω της ζέστης που τραβάνε από την εισαγωγή. Οι πιθανότητες να αρχίσει να χάνει νερό το κύκλωμα από αυτά τα σωληνάκια είναι αυξημένες, το έχω ξαναδεί σε γνωστούς αλλά το έχω συναντήσει και στο net.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εδω και λιγο καιρο τα εχω και εγω καταργησει..χωρις καποιο προβλημα...απλα επειδη ψαχνομαι γενικως και ειμαι λιγακι καχυποπτος...ηθελα και μια δευτερη γνωμη! διαρροες απο το σημειο πανω στην πολλαπλη...δυσκολα θα εχεις ...αλλα συνηθως θα εχεις απο τις πλαστικες φλογερες οπου ξεκινουν και καταληγουν τα συγκεκριμενα σωληνακια!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εφόσον πιστεύεις πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος διαρροής στα μεταλλικά σημεία της εισαγωγής που καταλήγουν αυτά τα σωληνάκια τότε γιατί τα κατάργησες; Εφόσον απ ότι κατάλαβα οι πλαστικές φλογέρες δεν αλλάχτηκαν με κάποιο μεταλλικό κομμάτι ας πούμε, τότε δεν είχες κάποιο κέρδος καταργώντας τα σωληνάκια, εκτός από κάποια αμελητέα μείωση βάρους!

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    υπαρχει λογος που τα κατηργησα ! το θεμα μου ,ειναι αν το ζεστο νερο υπαρχει λογος που περναει απο την φλαντζα?

  8. #8
    Εγγραφή
    29-09-10
    Περιοχή
    Λακωνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    124
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ολα εχουν λογο εκει που βρισκονται,για να τα εχει φτιαξει ο κατασκευαστης κατι θα ξερει παραπανω απο εμας.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos 2.8i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα εχουν λογο εκει που βρισκονται,για να τα εχει φτιαξει ο κατασκευαστης κατι θα ξερει παραπανω απο εμας.
    με αυτην την λογικη και εγω ρωτω....υπαρχει λογος,...αλλα ποιος λογος????

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP