Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 94

Θέμα: E46 S.O.S ΜΠΑΤΑΡΙΑ

  1. #81
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    70 αρα της bosch ειχα 3,5 χρονια..
    Τι βαζουμε τωρα?
    Οι Βanner που λετε οσοι εβαλαν κρατανε τοσο?
    Μιλαμε για καθημερινη χρηση αυτοκινητου ...
    Αλλες γνωμες ευπροσδεκτες..
    Πατρίδα για πήγαινε και μία βόλτα από αντιπροσωπεία (όχι σε όλες)...
    Έχουν προσφορά στις μπαταρίες, εάν θυμάμαι καλά 20% έκπτωση... δηλ αρκετά ελκυστική τιμή...
    Έμπαξα πριν ένα δίμηνο περίπου γνήσια 55Ah αν θυμάμαι καλά 88¤ με δύο χρόνια εγγύηση.
    Λεπτομέρειες με pm ή τελεφωνικώς..

    Υ.Γ πάντως όταν έψαχνα για το δικό μου oι banner έβγαιναν σε πολύ κοντινή τιμή με τις oem.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 08-01-16 στις 19:54

  2. The Following User Says Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    katsaraios (08-01-16)

  3. #82
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατρίδα για πήγαινε και μία βόλτα από αντιπροσωπεία (όχι σε όλες)...
    Έχουν προσφορά στις μπαταρίες, εάν θυμάμαι καλά 20% έκπτωση... δηλ αρκετά ελκυστική τιμή...
    Έμπαξα πριν ένα δίμηνο περίπου γνήσια 55Ah αν θυμάμαι καλά 88¤ με δύο χρόνια εγγύηση.
    Λεπτομέρειες με pm ή τελεφωνικώς..

    Υ.Γ πάντως όταν έψαχνα για το δικό μου oι banner έβγαιναν σε πολύ κοντινή τιμή με τις oem.
    Tασο με ηλεκτρολογο που μιλησα μου συνεστησε και εκεινος απο 70αρα και να εχει υψηλο ρευμα εκκινησης που τραβαει τα ζορια...
    Θα ρωτησω Νταγκουνακη που ειναι κοντα μου αν και εχω καποιες επιφυλαξεις για τις τιμες των ΟΕΜ (που δεν ειναι εργοστασιακης τοποθετησης )...
    Θα σε παρω τηλ αυριο ,ισως κατεβω στου Μαικ το μεσημερακι !!

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  4. The Following User Says Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    tasos.kamv (08-01-16)

  5. #83
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε 318is m42
    έβαλα Bosch S5005 63AH 610A (αυτή είχε στο ράφι για άλλη πήγαινα) την οποία και την είχα χρυσοπληρώσει και από 9/2014 σε 11/2017 έχει φουσκώσει στα πλάγια και πρέπει να αλλαχθεί.

    η προηγούμενη, γνήσια bmw άντεξε 10 χρόνια και την άλλαξα γιατί στο ματάκι που είχε έδειχνε ανεπαρκής.

    Από τι μπορεί να το έπαθε;

    μήπως επειδή μια φορά άφησα την πλαφονιέρα αναμένη και την άδειασα;

    στη φωτογραφία φαίνεται καθαρά το φούσκωμα:2017-12-04 17.50.37.jpg

  6. #84
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill318is Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 318is m42
    έβαλα Bosch S5005 63AH 610A (αυτή είχε στο ράφι για άλλη πήγαινα) την οποία και την είχα χρυσοπληρώσει και από 9/2014 σε 11/2017 έχει φουσκώσει στα πλάγια και πρέπει να αλλαχθεί.

    η προηγούμενη, γνήσια bmw άντεξε 10 χρόνια και την άλλαξα γιατί στο ματάκι που είχε έδειχνε ανεπαρκής.

    Από τι μπορεί να το έπαθε;

    μήπως επειδή μια φορά άφησα την πλαφονιέρα αναμένη και την άδειασα;

    στη φωτογραφία φαίνεται καθαρά το φούσκωμα:
    Φίλε Βασίλη η S5 είναι κορυφαία μπαταρία και εμένα κράτησε 8 χρόνια και παραπάνω με πολύ βαριά χρήση (CarPC,ενισχυτή). Είχα την 77Ah S5.

    Η μπαταρία σου φούσκωσε απο κάποιο βραχυκύλωμα ή γιατί το δυναμό με κάποιο τρόπο την υπερφορτίζει. Τα 63Ah είσαι σίγουρος ότι είναι για το δυναμό σου? Εγώ θα πήγαινα σε 74 ή 77.

    Why Do Battery Cell Plates Expand?

    The cell plates most often expand due to overcharging of the battery. The battery may also expand due to shorting of the terminals of the battery. Both these situations results in heating up of the cell plates inside the battery. The lead of the cell plates has a high expansion rate when heated.

    The outcome is that the battery experiences extreme pressure inside that swells up and deforms it. The swelling-up of the battery may also cause great damage to the internal components and parts.


    How to Avoid Swelling Up of the Battery?
    Overcharging or short-circuiting of the battery is the only reason for swelling up of the lead acid battery. The problem is not inherent in the battery itself. In order to avoid swelling up of the battery you need to tackle the underlying cause of the problem.
    You need to follow proper instructions in charging the battery. The culprit may be that you are using a wrong charger when charging the battery. If the charger is providing too much current, this may be the cause for battery swelling up. For instance, if you used 12V charger to charge a 6V battery it will most probably result in overcharging of the battery.
    Whatever the reason for overcharging of the device, the end result is that it results in swelling up of the battery. To avoid the prospect of overcharging or short-circuiting of the battery, you need to take the following precautions:

    • Use the right type of charger that is fully compatible with the battery.
    • Ensure proper polarity when connecting the charger to the battery
    • Shield the battery terminals to avoid short-circuiting of the battery (απο τη φωτό σου και μόνο αυτό είναι ένα σημείο )
    • Use a charger whose maximum charging capacity is lower than the battery

    The above tips will help you to protect your battery from swelling up and expanding. Taking precautions will not only protect your battery from being damaged but it will also minimize the threat of fire caused due to overheating of the battery. Please feel free to check out our Battery Buying Guide for instructions on how to charge your SLA batteries.
    https://blog.batterysharks.com/batte...tery-swell-up/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 05-12-17 στις 22:39



  7. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Lykouras (05-12-17)

  8. #85
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Βασίλη ,

    Σύμφωνα με το BMWfans oi γνήσιες είναι ή 50 ή 65 Ah https://bmwfans.info/parts-catalog/E...warranty_only/
    H προηγούμενη που κράτησε 10 χρόνια ήταν BMW 50Ah
    Απλά μετά την αλλάγή σε καινούρια χάλασε το δυναμό και δε φόρτιζε και αντικαταστάθηκε με ανακατασκευασμένο, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό, και επί τη ευκαιρία θα το ελέγξω.
    Πως ελέγχεται το δυναμό για υπερφόρτιση; Πριν αλλάξω μπαταρία και φουσκώσει και αυτή. Μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να το δει;

    Πάντως με σβηστή τη μηχανή η τάση σύμφωνα με το board ήταν 12,37V και με τη μηχανή σε λειτουργλια 14,59V

  9. #86
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill318is Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ Βασίλη ,

    Σύμφωνα με το BMWfans oi γνήσιες είναι ή 50 ή 65 Ah https://bmwfans.info/parts-catalog/E...warranty_only/
    H προηγούμενη που κράτησε 10 χρόνια ήταν BMW 50Ah
    Απλά μετά την αλλάγή σε καινούρια χάλασε το δυναμό και δε φόρτιζε και αντικαταστάθηκε με ανακατασκευασμένο, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό, και επί τη ευκαιρία θα το ελέγξω.
    Πως ελέγχεται το δυναμό για υπερφόρτιση; Πριν αλλάξω μπαταρία και φουσκώσει και αυτή. Μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να το δει;

    Πάντως με σβηστή τη μηχανή η τάση σύμφωνα με το board ήταν 12,37V και με τη μηχανή σε λειτουργλια 14,59V
    Καλά η χωρητικότητα της μπαταρίας δεν ειναι όντως το θέμα της συζήτησης μας, επικουρικά το ανέφερα γιατί μου έκανε εντύπωση για S5.

    Στο ρεύμα, δεν είναι μόνο η τάση που παίζει ρόλο (τα Volt) αλλά και η ένταση (τα Ampere). Φυσικά και ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να το δεί

    Επίσης τη μπαταρία την πήρες απο εξουσιοδοτημένο κατάστημα? Ρωτάω γιατί παίζουν και πολλές μαιμού εκεί έξω.

    Τέλος όταν είχα πάρει εγώ τη δική μου θυμάμαι ότι είχε 5 χρόνια εγγύηση! Απο αυτό και μόνο καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά στην περίπτωση σου, οπότε χρειάζεται να το ψάξεις.



  10. #87
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά η χωρητικότητα της μπαταρίας δεν ειναι όντως το θέμα της συζήτησης μας, επικουρικά το ανέφερα γιατί μου έκανε εντύπωση για S5.

    Στο ρεύμα, δεν είναι μόνο η τάση που παίζει ρόλο (τα Volt) αλλά και η ένταση (τα Ampere). Φυσικά και ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να το δεί

    Επίσης τη μπαταρία την πήρες απο εξουσιοδοτημένο κατάστημα? Ρωτάω γιατί παίζουν και πολλές μαιμού εκεί έξω.

    Τέλος όταν είχα πάρει εγώ τη δική μου θυμάμαι ότι είχε 5 χρόνια εγγύηση! Απο αυτό και μόνο καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά στην περίπτωση σου, οπότε χρειάζεται να το ψάξεις.
    Έγινε μέτρηση με πολύμετρο και κατά τη λειτουργία μετρήθηκαν 15,2V οπότε υπάρχει υπερφόρτιση και πάμε για επισκευή του δυναμό

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #88
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μάλλον μόνο επισκευή της ηλεκτρονικής πλακέτας που βγάζει την τάση θα γίνει. Το δυναμό δεν έχει κάτι να επισκευαστεί.
    E30 318i

  12. #89
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μου είπε θα βγάλει το δυναμό και μάλλον θα επισκευαστεί ο αυτόματος, ή θα αντικατασταθεί. Αυτό εννοείς; είναι μέσα στο δυναμό;

    είναι το Νο 11 στο https://bmwfans.info/parts-catalog/E...tor_parts_90a/

  13. #90
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τη μπαταρία την πήρα από εξουσιοδοτημένο κατάστημα BOSCH που μου είχε πει 2 χρόνια εγγύηση. Θα βρω τα χαρτιά.

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP