Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Shadowline trim....

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή Shadowline trim....

    Τελικα ειναι δυσκολο να διατηρεις καθαρα η τελος παντων με εμφανηση αποδεκτη τα Shadowline trim που βρισκονται στα πλαισια στις πορτες μας,.....εννοητε οτι και τα χρωμιου πλαισια δεν πανε πισω....

    Δεν εχω βγαλει φωτο απο το δικο μου,αλλα πριν ενα μηνα που προτιμησα να το πλυνω σε πλυντηριο αυτοκινητων με ενεργο αφρο στη Θεσσαλονικη,εμειναν σταμπες σε αυτα τα πλαισια!!!

    ..... αν και απο τοτε το εχω πλυνει 5-6 φορες στο σελφ σεβις οπου εχει ζεστο νερο με σαπουναδα και ξεπλυμα παντα με ΑΦΑΛΑΤΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ!!!...δεν εχουν φυγει αυτες οι σταμπες.

    Θυμαμαι οταν παρελαβα καινουργιο το αυτοκινητο μου,ειχε τετοια θεματα,αφου ο αντιπροσωπος μου το παρεδωσε αφου το ειχε πλυνει πρωτα,αλλα μαλλον αργησε να το στεγνωσει....παρ'ολα αυτα μετα απο απειρα πλυσιματα και χωρις να καταλαβω το ποτε και το γιατι ειχαν φυγει!!!

    Η επισημη απαντηση απο την μαμα εταιρεια ειναι αυτη:
    Shadowline Trim

    Exterior trim may become discoloured; this discolouration is due to a film deposited on the trim which distorts the light reflecting off the trim. These deposits may come from car washes, hard water, or other environmental conditions. Deposits that cause the discoloration can be easily removed by polishing with a quality light finishing polish (Extract from a BMW technical service bulletin (TSB)

    Note: The glossy black trim pieces are anodized, not painted, and the discoloration does not mean that the surface has been damaged. Therefore, the trim pieces do not need to replaced.
    Aπο οτι εχω καταλαβει,μαλλον μιλαμε για ανοδειωση και οχι για βαφη?...αρα ο τροπος επαναφορας σε κατασταση χωρις τα φαινομενα σταμπας απο αλατα νερου,ή η εμφανηση "τιγρε" ,"λαδομενο",κλπ.ειναι διαφορετικος απο το απλο περασμα με γυαλιστικη αλοιφη.

    να και μερικες φωτο με το προβλημα του "τιγρε",οχι αυτο που εχω εγω αυτη τη στιγμη, που βρηκα σε καποια αλλα σαϊτ:



    ....παντως εγω δεν προκειτε να ξαναπλυνω με ενεργο αφρο!!!!

    ....ομως καθε εμπειρια για λυση θα ειναι ευπροσδεκτη!!!

  2. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    S8N (16-06-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τέτοιες σταμπες έχουν και τα χρωμια στο δικό μου, Άρη. Εχω δοκιμάσει μέχρι και σιλβο αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

  4. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (16-06-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιες σταμπες έχουν και τα χρωμια στο δικό μου, Άρη. Εχω δοκιμάσει μέχρι και σιλβο αλλά δεν κατάφερα τίποτα.
    Εχω διαβασει σε πολλα σαϊτ το θεμα αυτο και καποιος ειπε οτι ετσι απλα με ζεστο νερο και σαπουναδα φευγουν,....φανταζομαι εννοητε το καλο αλλα και γρηγορο στεγνωμα,...ειδικα εαν δεν ειναι αφαλατομενο το νερο.

  6. #4
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τετοιες εκνευριστηκες και ακομα χειροτερες σταμπες ειχα και στο δικο μου περσυ το καλοκαιρι.Εκανα το μεγιστο σφαλμα να το καθαρισω με τοπικο νερο της χαλκιδηκης και οι σταμπες ηταν λες και ειχαν ποτισει κατω απο το βερνικι..


    Μετα απο απειρα πλυσιματα εφυγαν αλλα στα πλαστικα τριμ εμειναν.Αναγκαστηκα να το συνηθησω και πλεον δεν με ενοχλει

  7. #5
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Και στα δικα μου χρωμια το ιδιο,το κολπο ειναι να το στεγνωνεις αμεσως,αλλα ποτε δεν εχεις 100% επιτυχια.

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ειναι δυσκολο να διατηρεις καθαρα η τελος παντων με εμφανηση αποδεκτη τα Shadowline trim που βρισκονται στα πλαισια στις πορτες μας,.....εννοητε οτι και τα χρωμιου πλαισια δεν πανε πισω....

    Δεν εχω βγαλει φωτο απο το δικο μου,αλλα πριν ενα μηνα που προτιμησα να το πλυνω σε πλυντηριο αυτοκινητων με ενεργο αφρο στη Θεσσαλονικη,εμειναν σταμπες σε αυτα τα πλαισια!!!

    ..... αν και απο τοτε το εχω πλυνει 5-6 φορες στο σελφ σεβις οπου εχει ζεστο νερο με σαπουναδα και ξεπλυμα παντα με ΑΦΑΛΑΤΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ!!!...δεν εχουν φυγει αυτες οι σταμπες.

    Θυμαμαι οταν παρελαβα καινουργιο το αυτοκινητο μου,ειχε τετοια θεματα,αφου ο αντιπροσωπος μου το παρεδωσε αφου το ειχε πλυνει πρωτα,αλλα μαλλον αργησε να το στεγνωσει....παρ'ολα αυτα μετα απο απειρα πλυσιματα και χωρις να καταλαβω το ποτε και το γιατι ειχαν φυγει!!!

    Η επισημη απαντηση απο την μαμα εταιρεια ειναι αυτη:


    Aπο οτι εχω καταλαβει,μαλλον μιλαμε για ανοδειωση και οχι για βαφη?...αρα ο τροπος επαναφορας σε κατασταση χωρις τα φαινομενα σταμπας απο αλατα νερου,ή η εμφανηση "τιγρε" ,"λαδομενο",κλπ.ειναι διαφορετικος απο το απλο περασμα με γυαλιστικη αλοιφη.

    να και μερικες φωτο με το προβλημα του "τιγρε",οχι αυτο που εχω εγω αυτη τη στιγμη, που βρηκα σε καποια αλλα σαϊτ:



    ....παντως εγω δεν προκειτε να ξαναπλυνω με ενεργο αφρο!!!!

    ....ομως καθε εμπειρια για λυση θα ειναι ευπροσδεκτη!!!
    Την λυση στο προβλημα σου την εχω εγω γιατρε μου......,χωρις σταμπες,δυο εμπρος φαναρια και εισαι τζιτζι....
    Περιμενω.....
    Attached Images Attached Images

  9. #7
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την λυση στο προβλημα σου την εχω εγω γιατρε μου......,χωρις σταμπες,δυο εμπρος φαναρια και εισαι τζιτζι....
    Περιμενω.....
    να κανω οφτοπικ στο δικο μου...."τοπικ"???? ...ποτε!!!


    .....για πες,για πες,θα βαλεις τελικα LCI φαναρια μπροστα?????!!!!!!!

    ....λεγε τωρα,δεν μπορει να μην ξερεις τι γινεται,καπως θα διωρθωνεται η κατασταση!!!

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξυδάκι ???

  11. The Following User Says Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    Ptboul (17-06-11)

  12. #9
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξυδάκι ???
    Καλημερα Κωστα!
    Αυτο το λες γιατι με πειραζει ο Πατρινος που δεν μπορω ακομη να αγορασω το οχημα του????

    ή οντως γινεται να τα περασω με ξυδι και να καθαρισουν???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 17-06-11 στις 06:49

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Κωστα!
    Αυτο το λες γιατι με πειραζει ο Πατρινος που δεν μπορω ακομη να αγορασω το οχημα του????

    ή οντως γινεται να τα περασω με ξυδι και να καθαρισουν???
    Ο Πατρινός το πλένει με αφαλατωμένο-οζονοποιημένο νερό και δεν πιάνει τίποτα !!
    Και εγω τα έχω Αρη απλά διάβασα το θρεντ και θυμήθηκα ένα παρόμοιο με κάποιον που "πλύθηκε" το αμάξι του απο αυτόματο πότισμα και είχε γεμίσει
    άλατα.
    Τότε αν θυμάμαι καλά ειχαν αναφερθεί σαν λύσεις α) 1-2 σταγόνες Viakal στον
    κουβά με την σαπουνάδα (αποκλείεται να το κάνεις..)
    και β) ξυδάκι σε ένα βαμβακάκι και ελαφρυ τρίψιμο !!

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    alexm (17-06-11), aristent (17-06-11), Nino (17-06-11)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP