Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: Αρχαια ελληνικα και H/Y

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα τι εννοείς και με βρίσκεις σύμφωνο. Πράγματι, όταν μελετήσουμε προσεχτικά τα όσα είπαν οι πρόγονοί μας, τότε μόνο θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, όχι μόνο αν τους εκθειάζουμε χωρίς να ξέρουμε το γιατί. Και τότε θα δούμε ότι οι πρόγονοί μας δεν ήταν απλά Έλληνες, αλλά πολίτες όλου του κόσμου...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή ένα απο τα αγαπημένα χόμπυ του νεοελληνα είναι η ταμπελοποίηση των υπολοίπων, καλό θα είναι να το αποφεύγουμε.
    Οποιος τολμήσει να ψελλίσει κάτι θετικό για την Ελλάδα βαφτίζεται "εθνικιστής", "πατριόφρων" κτλ
    Και αντίθετα αν κάποιος θίξει κάποιο (απο τα άπειρα) στραβά μας, βαφτίζεται ανθέλληνας, προδότης και άλλα τέτοια φαιδρά.

    Είναι απο τα πλέον εκνευριστικά πράγματα που συναντάμε καθημερινά.


    Υ.Γ Το μόνο βέβαιο είναι όμως πως το μόνο κοινό που έχουμε με τους αρχαίους ημών προγόνους, είναι το..................όνομα

  3. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    stratos (18-01-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εξαιρετικο θεμα και πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις που ακουστηκαν...

    στο σχολειο ημουν καλος στα θετικα μαθηματα και κατω απο τη βαση στα αρχαια και την εκθεση, περνουσα ομως εχοντας καλο μεσο ορο.

    τελικα οταν αργοτερα διαβασα καποια βιβλια μπορεσα να κατανοησω ενα μερος απο αυτα που ουτε ηθελα να βλέπω σαν παιδι.
    εχουν πραγματικα απιστευτο ενδιαφερον τα κειμενα ελληνων κλασσικων για οποιον του αρεσει να ασχοληθει...

  5. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντρεύοντας λοιπόν τις δύο απόψεις θα μπορούσαμε να καταλήξουμε στο εξής: ας είναι το αρχαιοελληνικό πνεύμα οδηγός μας για να γίνουμε καλύτεροι αλλά ας μην προσκολλώμαστε στο παρελθόν μας δίχως διάθεση να κάνουμε και να ανακαλύψουμε νέα πράγματα, να ανοίξουμε νέους ορίζοντες για το πνεύμα μας.
    Ο Σωκράτης ήταν ένα καλό παράδειγμα συνομιλητή..γιατί να μην αρχίσουμε από εκει?
    Ισως ειναι το "ζουμι" της ολης κουβεντας και πολυ ομορφα διατυπωμενο.

    Εγω απο τη μερια μου θελω να εκφρασω τη λυπη μου που δεν διδαχτηκα οπως θα επρεπε την ιστορια μας.
    Υστερα απο 13 χρονια απο το τελευταιο μαθημα Ιστοριας που εκανα και ξεφυλιζοντας την Ιστορια της δευτερας λυκειου της χρονιας του 2009-10 που επεσε στα χερια μου τυχαια,βλεπω οτι δεν εχουν αλλαξει και πολλα.
    Δυστυχως οταν δεν υπαρχει και η ορεξη για γνωση,πραγμα πολυ αναμενομενο σε αυτες τις ηλικιες,το μαθημα της ιστοριας στο σχολειο γινεται ενας βραχνας παπαγαλιας και αποστηθισης.
    Ισως να ειμαι λιγο εκτος θεματος,αλλα οντας 30 χρονων νιωθω πλεον οτι η οποια αλλαγη προς το καλυτερο σε ΚΑΘΕ χωρα ξεκιναει απο τη σωστη παιδια.Μaria Montessory is dead!!!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  6. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για σιγα ρε...παιδεια,να βαλουμε το θεμα στη σωστη του διασταση.
    Εγω ανοιξα ενα θεμα σχετικα με τα αρχαια ελληνικα και τους Η/Υ.
    Υπηρξαν απαντησεις που θεωρουν οτι το Hellenic Quest ειναι ενας αστικος μυθος(μπορει και να ειναι).
    Στην αναφορα (λατρευω την ελληνικη γλωσσα οσο μισω τους ελληνες) απαντησα( διαθετουμε Καραβια-Αεροπλανα-Τρενα )προφανως ενοχλημενος απο την εκφραση (μισω τους ελληνες)και χωρις να ειμαι υποχρεωμενος να γνωριζω οτι εννοει τους Έλληνες που διαχειρίζονται τις τύχες μας όλα αυτά τα χρόνια(που παρεπιπτοντως συμφωνω απολυτα μαζι του).
    Οσο για τη θεση(αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!) με αδικει σαν ανθρωπο και σαν ΓΑΥΡΟ ( με διαρκειας εισιτηριο ).
    Τελικα μαλλον αδικα μου τα χωσατε........και εν παση περιπτωσει εαν εχω κανει καποιο λαθος, προσωπικα ζητω συγνωμη.

  7. The Following 5 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    NickE60 (18-01-10), Stathis (18-01-10), Stefanos_Cool (18-01-10), Vasilis (18-01-10), yannisv (18-01-10)

  8. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν στα έχωσε κάποιος άλλος ....το ποστ σου όμως αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, ότι είσαι καλλιεργημένο άτομο.

  9. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    alexm (18-01-10)

  10. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα μαλλον αδικα μου τα χωσατε........και εν παση περιπτωσει εαν εχω κανει καποιο λαθος, προσωπικα ζητω συγνωμη.

    Alex, είναι πολύ εύκολο σε δημόσιες διαδικτυακές συζητήσεις να υπάρξουν και παρανοήσεις των γραπτών κειμένων ή αν θέλεις ο συνομιλητής μας να μην καταλάβει άμεσα αυτό που θέλεις να πεις. Το καλό είναι να υπάρχει θετική σκέψη και ενέργεια και μέσω της ίδιας δημόσιας συζήτησης να λύνονται πιθανές παρανοήσεις και απ' ότι διαβάζω αυτό έχει ήδη συμβεί.

  11. The Following User Says Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    alexm (18-01-10)

  12. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Βορειοπειραιωτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    To οτι ο πολιτισμος προερχεται αποκλειστικα απο τους ελληνες δειχνει ασχετοσυνη,κομπλεξισμο και στειρο φανατισμο και νιωθω υποχρεωμενος να το καταδικασω οπου κι αν βρισκομαι διοτι η ιστορικη ανακριβεια ειναι και επικινδυνη συν τοις αλλοις...

    Το οτι μισω τους νεοελληνες ειναι δικαιωμα μου και κανεις δεν μπορει να μου το απαγορευσει...στο κατω-κατω υπαρχουν λογοι γι'αυτο...

  13. #29
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rosinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    To οτι ο πολιτισμος προερχεται αποκλειστικα απο τους ελληνες δειχνει ασχετοσυνη,κομπλεξισμο και στειρο φανατισμο και νιωθω υποχρεωμενος να το καταδικασω οπου κι αν βρισκομαι διοτι η ιστορικη ανακριβεια ειναι και επικινδυνη συν τοις αλλοις...

    Το οτι μισω τους νεοελληνες ειναι δικαιωμα μου και κανεις δεν μπορει να μου το απαγορευσει...στο κατω-κατω υπαρχουν λογοι γι'αυτο...
    Τί εννοείς όταν λες ότι μισείς τους Νεοέλληνες φίλε μου; Είναι σίγουρα αναφαίρετο δικαίωμα σου και εγώ ειλικρινά το σέβομαι αλλά γιατί δεν μας εξηγείς γιατί εδώ μέσα νεοέλληνες είμαστε οι περισσότεροι. Δεν έχω καμία διάθεση για κόντρα απλά διερωτώμαι.

  14. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Rosinante;14243]Συμπεπακτομένος δίσκος(παρακειμενος)
    Ανθρωπος=ανω+θρωσκω(κοιταζ

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP