Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Αρχαια ελληνικα και H/Y

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ! Οι προσωπικές αντεγκλήσεις σταματούν εδώ.

    1st: Αναφορά μόνο σε ότι έχει να κάνει με το θέμα, και σχόλια γύρω μόνο από αυτό.

  2. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες Αλέξανδρε, προφανώς ο Στέλιος εννοεί (υπερβάλλοντας) ότι μισεί τους Έλληνες που διαχειρίζονται τις τύχες μας όλα αυτά τα χρόνια, κι όχι όλους τους Έλληνες και ειδικά αυτούς που συνομιλεί και ανταλλάσσουν απόψεις... και ακόμη περισσότερο τους ίδιους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεται καθημερινά. Θέλει λίγο προσπάθεα για να "πιάσεις" το νόημα των λεγομένων του, όντως! Τον έχω γνωρίσει, στην παρέα δεν είναι έτσι, είναι πιο διαλλακτικός και διαθέτει ανεξάντλητο χιούμορ.
    Nικο προφανως ο Στελιος (που εσυ γνωριζεις) σαν Χειριστης της Ελληνικης Γλωσσας... οπως αναφερει στο Βiography του,θα επρεπε να γνωριζει οτι στο γραπτο λογο δεν ισχυουν τα αλλα γραφω και αλλα εννοω.

  3. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ, οι ΤΕΧΝΕΣ, ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ προηλθαν απο την ΕΛΛΑΔΑ.


    Ολα τα υπολοιπα απλως .......προεκυψαν.

    Οσο για το μισος σου για εμας, εαν εισαι κατοικος ΕΛΛΑΔΑΣ διαθετουμε Καραβια-Αεροπλανα-Τρενα για να την κανεις,εαν δεν εισαι καλυτερα για εμας!!!!!!!
    Tις απόψεις αυτές κράτα τες για την πάρτη σου και να μη λες καλύτερα για εμάς, να λες καλύτερα για ΕΜΕΝΑ, να αναφέρεσαι δηλαδή στον εαυτό σου. Γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα να συζητάω με οποιονδήποτε, ασχέτως εθνικότητας (αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!), φύλου, ηλικίας και μορφώσεως. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για να συνομιλήσω είναι η παιδεία (όχι η εκπαίδευση) του άλλου και άνθρωποι που μιλούν με το ύφος σου δείχνουν μεγάλο έλειμμα στον τομέα αυτό.

    Όσο για το αν προήλθαν τα γράμματα, οι τέχνες και ο πολιτισμός από εμάς, οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει ασχοληθεί έστω και επιφανειακά μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως όσο καίρια και αν ήταν η συμβολή των Ελλήνων, τίποτα δεν προέρχεται μόνο από έναν λαό. Και μιας και ανέφερες τα γράμματα, σαν γλωσσολόγος μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η Ινδοευρωπαϊκή, μέρος της οποίας είναι και η αρχαία (και κατά συνέπεια και η σύγχρονη) ελληνική, συναντάται στην πλεοψηφία των λαών της Ευρώπης (πλην Φινλανδίας και Ουγγαρίας όπου η γλώσσα τους προέρχεται από την ουραλο-αλταϊκή) και πολλών χωρών της ανατολής. Συνεπώς και εμείς από κάπου προερχόμαστε, δε γεννηθήκαμε ούτε φιλόσοφοι, ούτε ποιητές, ούτε ραψωδοί ούτε τίποτα. Τα πάντα έχουν ένα υπόβαθρο και όποιος αρνείται να το δει, απαξιώνει και τα ίδια τα αντικείμενα τα οποία θαυμάζει και αυτό κάνεις κι εσύ με την αρχαία Ελλάδα.

    Τέλος, άσε το τι έκαναν οι πρόγονοί μας και κοίτα το τι κάνουμε εμείς σήμερα και μετά μίλα με τόση έπαρση και φανατισμό. Γιατί η προσκόλληση στο παρελθόν είναι ίδιο(ν) λαών χωρίς παρόν και μέλλον και δυστυχώς συναντάται κατά κώρον σε πολλούς νεοέλληνες, εξηγώντας σε μεγάλο βαθμό το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει πολιτιστικά (εκτός των άλλων) η χώρα μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 18-01-10 στις 15:39
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    fast-enough (18-01-10), Nino (18-01-10)

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nικο προφανως ο Στελιος (που εσυ γνωριζεις) σαν Χειριστης της Ελληνικης Γλωσσας... οπως αναφερει στο Βiography του,θα επρεπε να γνωριζει οτι στο γραπτο λογο δεν ισχυουν τα αλλα γραφω και αλλα εννοω.
    Οκ, κρατήστε τις απόψεις σας κι αν ποτέ σας δοθεί η ευκαιρία, μπορεί να το συζητήσετε εκτενέστερα, κάτω από διαφορετικές συνθήκες.
    Εδώ δεν ενδιαφέρουν κανέναν οι άσχημοι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, απαγορεύονται και διαγράφονται.

    2nd Αναφερθείτε μόνο σε ότι έχει να κάνει με το θέμα, και σχόλια γύρω από αυτό και μόνο.

  6. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Βορειοπειραιωτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tις απόψεις αυτές κράτα τες για την πάρτη σου και να μη λες καλύτερα για εμάς, να λες καλύτερα για ΕΜΕΝΑ, να αναφέρεσαι δηλαδή στον εαυτό σου. Γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα να συζητάω με οποιονδήποτε, ασχέτως εθνικότητας (αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!), φύλου, ηλικίας και μορφώσεως. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για να συνομιλήσω είναι η παιδεία (όχι η εκπαίδευση) του άλλου και άνθρωποι που μιλούν με το ύφος σου δείχνουν μεγάλο έλειμμα στον τομέα αυτό.

    Όσο για το αν προήλθαν τα γράμματα, οι τέχνες και ο πολιτισμός από εμάς, οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει ασχοληθεί έστω και επιφανειακά μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως όσο καίρια και αν ήταν η συμβολή των Ελλήνων, τίποτα δεν προέρχεται μόνο από έναν λαό. Και μιας και ανέφερες τα γράμματα, σαν γλωσσολόγος μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η Ινδοευρωπαϊκή, μέρος της οποίας είναι και η αρχαία (και κατά συνέπεια και η σύγχρονη) ελληνική, συναντάται στην πλεοψηφία των λαών της Ευρώπης (πλην Φινλανδίας και Ουγγαρίας όπου η γλώσσα τους προέρχεται από την ουραλο-αλταϊκή) και πολλών χωρών της ανατολής. Συνεπώς και εμείς από κάπου προερχόμαστε, δε γεννηθήκαμε ούτε φιλόσοφοι, ούτε ποιητές, ούτε ραψωδοί ούτε τίποτα. Τα πάντα έχουν ένα υπόβαθρο και όποιος αρνείται να το δει, απαξιώνει και τα ίδια τα αντικείμενα τα οποία θαυμάζει και αυτό κάνεις κι εσύ με την αρχαία Ελλάδα.

    Τέλος, άσε το τι έκαναν οι πρόγονοί μας και κοίτα το τι κάνουμε εμείς σήμερα και μετά μίλα με τόση έπαρση και φανατισμό. Γιατί η προσκόλληση στο παρελθόν είναι ίδιο(ν) λαών χωρίς παρόν και μέλλον και δυστυχώς συναντάται κατά κώρον σε πολλούς νεοέλληνες, εξηγώντας σε μεγάλο βαθμό το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει πολιτιστικά (εκτός των άλλων) η χώρα μας.
    Σ ευχαριστω που υπαρχεις και δεν ειμαι μονος μου σ'αυτη τη λαιλαπα πατριωτων....

  7. #16
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειρήνη αδέλφια!! Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε τώρα για το όνομα...εγώ συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Ας είναι οδηγός μας το πνεύμα των αρχαίων μας (Αριστοτέλης, Σωκράτης, Πλάτωνας κ.λπ.) ώστε να είμαστε πιο αρεστοί (ακόμη και αναμεταξύ μας) στο κάτω κάτω. Και κάπου εκεί παντρεύονται και οι δύο θεωρίες - χωρίς ακρότητες - και ζήσατε εσείς καλά και εγώ καλύτερα

  8. The Following User Says Thank You to yannisv For This Useful Post:

    z3 2.2 (18-01-10)

  9. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειρήνη αδέλφια!! Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε τώρα για το όνομα...εγώ συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Ας είναι οδηγός μας το πνεύμα των αρχαίων μας (Αριστοτέλης, Σωκράτης, Πλάτωνας κ.λπ.) ώστε να είμαστε πιο αρεστοί (ακόμη και αναμεταξύ μας) στο κάτω κάτω. Και κάπου εκεί παντρεύονται και οι δύο θεωρίες - χωρίς ακρότητες - και ζήσατε εσείς καλά και εγώ καλύτερα
    Κι εγώ προσπαθώ ακόμη να καταλάβω το καίριο σημείο στο οποίο διαφωνούν οι 2 φίλοι. Το ότι οι Έλληνες έχουμε ενσωματώσει στοιχεία κι άλλων λαών, κι από την αρχαιότητα ακόμη? Αυτό είναι δεδομένο :conf_13:

  10. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειρήνη αδέλφια!! Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε τώρα για το όνομα...εγώ συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Ας είναι οδηγός μας το πνεύμα των αρχαίων μας (Αριστοτέλης, Σωκράτης, Πλάτωνας κ.λπ.) ώστε να είμαστε πιο αρεστοί (ακόμη και αναμεταξύ μας) στο κάτω κάτω. Και κάπου εκεί παντρεύονται και οι δύο θεωρίες - χωρίς ακρότητες - και ζήσατε εσείς καλά και εγώ καλύτερα
    Βρε Γιάννη αυτά που είπα εγώ είναι ακραία? Πάντως, δε γίνεται να συμφωνεί κάποιος με δυο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις! Αυτό το έκανε ο Σωκράτης μέσω της σωκρατικής ειρωνείας, όχι όμως γιατί πραγματικά συμφωνούσε και με τις δύο απόψεις, αλλά για να βοηθήσει το συνομιλητή να δει διάφορα λάθη που εμπεριείχαν οι θέσεις του και να εξάγει νέα συμπεράσματα (σωκρατική μέθοδος εν ονόματι μαιευτική). Δεν έχω πρόβλημα με το τι πιστεύει ο καθένας, αλλά να πιστεύει λίγο από όλα (και μάλιστα αντίθετα μεταξύ τους πράγματα) δεν νομίζω ότι είναι εφικτό. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε, ας λέει ο καθένας ό,τι πιστεύει αρκεί να το κάνει με ευγένεια και εμπεριστατωμένα.

    Τέλος, δεν έκανε κανείς πόλεμο, μια άποψη εκφράσαμε, άντε σε λίγο πιο έντονο τόνο. Πάντα όμως οι ουσιαστικοί διάλογοι έτσι είναι, ζωντανοί!

    ps Επειδή τώρα το είδα, σε αυτό που διαφωνώ εγώ τουλάχιστον Νικ είναι στα λεγόμενα του στυλ όυι όσοι δε συμφωνούν ότι οι Έλληνες είναι καλύτεροι και πρωτοπόροι να πάρουν καράβια και να φύγουν γιατί δεν τους θέλουμε, αλλά και στό ότι οι πρόγονοί μας είναι υπεύθυνοι για όλα τα καλά της ανθρωπότητας. Λίγη παραπάνω μετριοπάθεια δε νομίζω ότι έβλαψε κανένα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 18-01-10 στις 16:27
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. #19
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να εξηγηθώ:
    Ο φίλος ανοίγοντας ένα θέμα στο πρώτο του post εκθειάζει το αρχαίο ελληνικό πνεύμα. Αυτό είναι κάτι το οποίο μου αρέσει και επικροτώ. Στη συνέχεια και εσύ εκφράζεις μία θέση, η οποία αποξενωμένη από τα πιο δηκτικά της σχόλια με τα οποία δε συμφωνώ, τονίζει ότι δεν είμαστε μόνο εμείς πάνω στον κόσμο...και πάλι συμφωνώ....
    Παντρεύοντας λοιπόν τις δύο απόψεις θα μπορούσαμε να καταλήξουμε στο εξής: ας είναι το αρχαιοελληνικό πνεύμα οδηγός μας για να γίνουμε καλύτεροι αλλά ας μην προσκολλώμαστε στο παρελθόν μας δίχως διάθεση να κάνουμε και να ανακαλύψουμε νέα πράγματα, να ανοίξουμε νέους ορίζοντες για το πνεύμα μας.
    Ο Σωκράτης ήταν ένα καλό παράδειγμα συνομιλητή..γιατί να μην αρχίσουμε από εκει?
    Αυτό εννοούσα εν ολίγοις, ελπίζω να το εξήγησα λίγο καλύτερα

    PS: Προσωπικά με στενοχωρεί να ακούω ότι Έλληνες δε γουστάρουν τους Έλληνες, όπως στενοχωριέμαι όταν ακούω και για καράβια και αεροπλάνα (εκτός από το "Με αεροπλάνα και βαπόρια" και το "Βαπόρι απ' την Περσία"). Αυτά τα εκατέρωθεν σχόλια είναι αχρείαστα αφού μετά βεβαιότητος θα προκαλέσουν την αντίδραση φίλων μέσα στο χώρο αυτό. Σε αυτό θα πρέπει να σταθούμε κατά την ταπεινή μου γνώμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannisv : 18-01-10 στις 16:41

  12. #20
    Εγγραφή
    15-01-10
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    345
    Thanked
    416
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tις απόψεις αυτές κράτα τες για την πάρτη σου και να μη λες καλύτερα για εμάς, να λες καλύτερα για ΕΜΕΝΑ, να αναφέρεσαι δηλαδή στον εαυτό σου. Γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα να συζητάω με οποιονδήποτε, ασχέτως εθνικότητας (αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!), φύλου, ηλικίας και μορφώσεως. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για να συνομιλήσω είναι η παιδεία (όχι η εκπαίδευση) του άλλου και άνθρωποι που μιλούν με το ύφος σου δείχνουν μεγάλο έλειμμα στον τομέα αυτό.

    Όσο για το αν προήλθαν τα γράμματα, οι τέχνες και ο πολιτισμός από εμάς, οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει ασχοληθεί έστω και επιφανειακά μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως όσο καίρια και αν ήταν η συμβολή των Ελλήνων, τίποτα δεν προέρχεται μόνο από έναν λαό. Και μιας και ανέφερες τα γράμματα, σαν γλωσσολόγος μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η Ινδοευρωπαϊκή, μέρος της οποίας είναι και η αρχαία (και κατά συνέπεια και η σύγχρονη) ελληνική, συναντάται στην πλεοψηφία των λαών της Ευρώπης (πλην Φινλανδίας και Ουγγαρίας όπου η γλώσσα τους προέρχεται από την ουραλο-αλταϊκή) και πολλών χωρών της ανατολής. Συνεπώς και εμείς από κάπου προερχόμαστε, δε γεννηθήκαμε ούτε φιλόσοφοι, ούτε ποιητές, ούτε ραψωδοί ούτε τίποτα. Τα πάντα έχουν ένα υπόβαθρο και όποιος αρνείται να το δει, απαξιώνει και τα ίδια τα αντικείμενα τα οποία θαυμάζει και αυτό κάνεις κι εσύ με την αρχαία Ελλάδα.

    Τέλος, άσε το τι έκαναν οι πρόγονοί μας και κοίτα το τι κάνουμε εμείς σήμερα και μετά μίλα με τόση έπαρση και φανατισμό. Γιατί η προσκόλληση στο παρελθόν είναι ίδιο(ν) λαών χωρίς παρόν και μέλλον και δυστυχώς συναντάται κατά κώρον σε πολλούς νεοέλληνες, εξηγώντας σε μεγάλο βαθμό το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει πολιτιστικά (εκτός των άλλων) η χώρα μας.
    Σωστότατος....

  13. The Following User Says Thank You to fast-enough For This Useful Post:

    Driver M (18-01-10)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP