Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα καταθεσετε πινακιδες?

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ναι

    24 28,92%
  • οχι

    59 71,08%
Σελίδα 34 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 2432333435364484134 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 331 έως 340 από 3261

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων

  1. #331
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να αναφέρω ένα παράδειγμα προσωπικό εφόσον μιλάτε για τους νέους!Εγώ προσωπικά πέρα από φοιτητής εργάζομαι στα χωράφια!Όλο το καλοκαίρι μέχρι τον Οκτώβριο έχουμε πολλή δουλειά!8 από τους 10 φίλους μου μου λένε καλά ρε τί δουλειά είναι αυτή?Στα χωράφια δουλεύεις?Γιατί δεν βάζεις τον πατέρα σου να πληρώσει κανένα εργάτη για αυτή τη δουλειά?Και μάλιστα εν καιρώ κρίσης που ο κόσμος πεινάει...Αυτά τα παιδιά σας πληροφορώ που μου το λένε αυτό δεν έχουν δουλέψει ούτε για 5 λεπτά στη ζωή τους...Και μου λένε να πώ τον πατέρα μου να βάλει εργάτη να κάνει τις δουλειές που χρειαζόμαστε γιατί είναι ντροπή να δουλεύεις λένε στα χωράφια...Τί να τους πώ εγώ τώρα αυτούς δηλαδή...Τί να τους απαντήσω...

  2. The Following 12 Users Say Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    120ie87 (26-06-11), 5555 (26-06-11), alexm (26-06-11), DIMITr|S (26-06-11), gnx (26-06-11), Konstantinos E60 (26-06-11), Kostas_1 (26-06-11), Lambros46 (26-06-11), S8N (26-06-11), Thomelef (26-06-11), Z4 DCT (26-06-11), zizu (26-06-11)

  3. #332
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφέρω ένα παράδειγμα προσωπικό εφόσον μιλάτε για τους νέους!Εγώ προσωπικά πέρα από φοιτητής εργάζομαι στα χωράφια!Όλο το καλοκαίρι μέχρι τον Οκτώβριο έχουμε πολλή δουλειά!8 από τους 10 φίλους μου μου λένε καλά ρε τί δουλειά είναι αυτή?Στα χωράφια δουλεύεις?Γιατί δεν βάζεις τον πατέρα σου να πληρώσει κανένα εργάτη για αυτή τη δουλειά?Και μάλιστα εν καιρώ κρίσης που ο κόσμος πεινάει...Αυτά τα παιδιά σας πληροφορώ που μου το λένε αυτό δεν έχουν δουλέψει ούτε για 5 λεπτά στη ζωή τους...Και μου λένε να πώ τον πατέρα μου να βάλει εργάτη να κάνει τις δουλειές που χρειαζόμαστε γιατί είναι ντροπή να δουλεύεις λένε στα χωράφια...Τί να τους πώ εγώ τώρα αυτούς δηλαδή...Τί να τους απαντήσω...
    Τιποτα να μη τους πεις Γιαννη, ειναι αξιοι της τυχης τους, θα πεινασουν. Κανεις δεν γεννηθηκε με λεφτα στο χερι, δουλεψε νομιμα ή παρανομα και τα κερδισε. Μου τη δινουν αυτοι οι βλακες που δεν εχουν δουλεψει ποτε και περιμενουν να ξεκινησουν δουλεια με 2 χιλιαρικα βασικο. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. Ειναι λιγα τα 600¤, αλλα και των γονιων σου τα λεφτα καποτε θα τελειωσουν αν δεν δουλεψεις εστω να βγαζεις τα εξοδα της εβδομαδας. Και οταν τρως απο τα ετοιμα ειναι θεμα χρονου να τελειωσουν.. δεν θα αυγατισουν μονα τους.

    Το ιδιο ακουγα μερικες φορες και εγω οποτε ελεγα θα λειψω παω στο χωριο για δουλειες, τοσα χρονια Ελληνα εργατη δεν ειδα ποτε σε χωραφι/αμπελι/ελιες μας, παντα ηταν το σοι μου και Αλβανοι που εχουν κλεισει 15-20 χρονια στο χωριο, καποτε ηταν νεαροι και τωρα βλεπω τα παιδια τους.

    Η δουλεια δεν ειναι ντροπη, ντροπη ειναι που ακουγονται τετοιες αποψεις απο αυτα τα ατομα. Γεμισαμε φοιτητριες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο ανοιγουν τα ποδια στο καθε εναν οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε φοιτητες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο πουλανε χορτο μεταξυ τους οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε ατομα που λενε "φερε" αντι να εχουμε ατομα που λενε "παραγω".

  4. The Following 4 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    120ie87 (26-06-11), Kostas_1 (26-06-11), Thomelef (26-06-11), zaharias (26-06-11)

  5. #333
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιποτα να μη τους πεις Γιαννη, ειναι αξιοι της τυχης τους, θα πεινασουν. Κανεις δεν γεννηθηκε με λεφτα στο χερι, δουλεψε νομιμα ή παρανομα και τα κερδισε. Μου τη δινουν αυτοι οι βλακες που δεν εχουν δουλεψει ποτε και περιμενουν να ξεκινησουν δουλεια με 2 χιλιαρικα βασικο. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. Ειναι λιγα τα 600¤, αλλα και των γονιων σου τα λεφτα καποτε θα τελειωσουν αν δεν δουλεψεις εστω να βγαζεις τα εξοδα της εβδομαδας. Και οταν τρως απο τα ετοιμα ειναι θεμα χρονου να τελειωσουν.. δεν θα αυγατισουν μονα τους.

    Το ιδιο ακουγα μερικες φορες και εγω οποτε ελεγα θα λειψω παω στο χωριο για δουλειες, τοσα χρονια Ελληνα εργατη δεν ειδα ποτε σε χωραφι/αμπελι/ελιες μας, παντα ηταν το σοι μου και Αλβανοι που εχουν κλεισει 15-20 χρονια στο χωριο, καποτε ηταν νεαροι και τωρα βλεπω τα παιδια τους.

    Η δουλεια δεν ειναι ντροπη, ντροπη ειναι που ακουγονται τετοιες αποψεις απο αυτα τα ατομα. Γεμισαμε φοιτητριες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο ανοιγουν τα ποδια στο καθε εναν οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε φοιτητες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο πουλανε χορτο μεταξυ τους οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε ατομα που λενε "φερε" αντι να εχουμε ατομα που λενε "παραγω".
    Ετσι ακριβώς είναι Φάνη...Και σε μας ΟΥΤΕ ένας για δείγμα Έλληνας δε δουλεύει στα χωράφια εκτός και άν αποτελούν ιδιοκτησία του!Το κακό είναι ότι σνομπάρουν τη δουλεία αυτή οι συμφοιτητές μου κι άλλοι νέοι της ηλικίας μου που δεν έχουν δουλέψει ποτέ και πουθενά και ανοίγουν το στόμα για να τους βάλουν μέσα το φαγητό με το κουταλάκι!

  6. #334
    Εγγραφή
    12-02-10
    Περιοχή
    Kατερίνη
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    197
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι Γιάννη !! Κάνουν λάθος !!!
    Τα 1400 cc ειναι 4.000 και μετά, κάθε 100 cc, 600 ευρώ εως 2000 cc. Μρτά 900 ευρώ ανα 100cc κλπ κλπ.
    Επίσης η απόφαση δεν αναφέρεται σε παλαιότητα. Πρέπει να δούμε όλο το νόμο.
    Όπως τα λες είναι για τα τεκμήρια!!!Ο εκτελεστικός νόμος τροποποιεί μόνο το εδάφιο που αφορά τον υπολογισμό του τεκμηρίου αυτοκινήτων,η υπόλοιπη παράγραφος ισχύει όπως ψηφίστηκε πέρυσι με το άρθρο 16 του Ε.Φ.Κ.
    Ισχύει κανονικά η παλαιότητα και οι κατηγορίες 30% μετά τα 5 έτη και 50% μετά τα 10 έτη!
    Όλα αυτά βέβαια ισχύουν με την προυπόθεση οτι έχουμε να κάνουμε με την κοινή λογική και όχι με τους μακάκες αυτής της κυβέρνησης Τσολάκογλου.
    Λογικό συμπέρασμα λοιπόν,οτι ένα δίλιτρο με έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα το 2001 έχει τεκμήριο 4400 και δεν πληρώνει έκτακτη εισφορά,επειδή είναι άνω των 10 ετών.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to beliris For This Useful Post:

    Kostas_1 (26-06-11), Nino (26-06-11)

  8. #335
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beliris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λες είναι για τα τεκμήρια!!!Ο εκτελεστικός νόμος τροποποιεί μόνο το εδάφιο που αφορά τον υπολογισμό του τεκμηρίου αυτοκινήτων,η υπόλοιπη παράγραφος ισχύει όπως ψηφίστηκε πέρυσι με το άρθρο 16 του Ε.Φ.Κ.
    Ισχύει κανονικά η παλαιότητα και οι κατηγορίες 30% μετά τα 5 έτη και 50% μετά τα 10 έτη!
    Όλα αυτά βέβαια ισχύουν με την προυπόθεση οτι έχουμε να κάνουμε με την κοινή λογική και όχι με τους μακάκες αυτής της κυβέρνησης Τσολάκογλου.
    Λογικό συμπέρασμα λοιπόν,οτι ένα δίλιτρο με έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα το 2001 έχει τεκμήριο 4400 και δεν πληρώνει έκτακτη εισφορά,επειδή είναι άνω των 10 ετών.


    Ώπα ! τι έχουμε εδώ ; ...... προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε κοινή λογική και να βγάλουμε λογικό συμπέρασμα για νόμο ;





  9. The Following 2 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    beliris (26-06-11), S8N (26-06-11)

  10. #336
    Εγγραφή
    12-02-10
    Περιοχή
    Kατερίνη
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    197
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης συγκρίνοντας την αύξηση των τεκμηρίων βλέπουμε την κουτοπονηριά του ηλίθιου που αποφάσισε τα νέα τεκμήρια:
    α.Στην κατηγορία από 1200 έως 2000 κυβικά αυξάνει το τεκμήριο 100% από 300 σε 600 ευρώ.(Χτυπάει λοιπόν τη χαμηλή εισοδηματική κατηγορία για να την αναγκάσει να πληρώσει υπέρογκο φόρο,που έτσι και αλλοιώς δεν έχει!!!Άρα πουλήστε τα,δεν έχετε δικαίωμα να κατέχετε ασφαλές αυτοκίνητο!!!Σ΄αυτή την κατηγορία έχουμε και τους πιο συνεπείς φορολογούμενους,γεγονός που δεν τους ενδιαφέρει).
    β.Στην κατηγορία από 2000 έως 3000 κυβικά έχουμε αύξηση 80%,από 500 σε 900 ευρώ.(Στην λογική ότι σ΄αυτή την κατηγορία είναι τα παιδιά τα δικά μας και να μη τα ζορίσουμε πολύ)
    γ.Στην κατηγορία από 3000 και πάνω έχουμε αύξηση 71% από 700 σε 1200(Να μη πιάσουμε την φοροδιαφυγή και ζορίσουμε τα παιδιά με τα καγιέν,τις φεράρι,τα λέξους δηλαδή υπουργούς-βουλευτές-μεγαλογιατρούς-μεγαλοδικηγόρους-κακοποιούς-νταβατζήδες-διαιτητές-εμπόρους ναρκωτικών-ΕΜΕΙΣ ΚΥΒΕΡΝΑΜΕ ΡΕ,ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ!!!)
    Η μόνη λύση ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ,αφού τους εμποδίζουμε με την κυκλοφορία των οχημάτων μας και θέλουν τους δρόμους δικούς τους.Δεν θα τους πληρώσουμε και από πάνω!!!
    Για να μή παρεξηγηθώ,υπάρχουν και εξαιρέσεις σε όλες τις κατηγορίες!!!!

  11. The Following 3 Users Say Thank You to beliris For This Useful Post:

    Kostas_1 (26-06-11), Nino (26-06-11), pilot (27-06-11)

  12. #337
    Εγγραφή
    13-04-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για οποιον φιλο γνωριζει,θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση..μπορουμε να "μεταβιβασουμε" καποιο ποσοστο του αυτ-του μας π.χ 20% σε καποιον δικο μας ανθρωπο?κ αν ναι,με ποια διαδικασια?
    M3 THE FORCE OF HABIT

  13. #338
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    'οτι και να πούμε λίγο είναι...
    απο την στιγμή που κάποτε το ίδιο το πασοκ τα είχε απελευθερώσει, ενώ παράλληλα ο ίδιος
    ο παπανδρέου έκραζε τον καραμανλή όταν ανακοίνωσε την πρώτη αύξηση στα τέλη, μάλον
    η κουβέντα σταματάει.
    επαγγελματίες ψέφτες - κλέφτες - αρπαχτικά...
    πόσο ηλίθιοι είμαστε...όταν ο ίδιος ο παππούς του είπε κάποτε...παιδί μου αν κυβερνήσεις εσύ,
    θα είσαι το τέλος της ελλάδος. εμείς αυτό τον άνθρωπο τον βγάλαμε προθυπουργό.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    beliris (26-06-11), E60_Arkadia (26-06-11), pilot (27-06-11)

  15. #339
    Εγγραφή
    13-04-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για οποιον φιλο γνωριζει,θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση..μπορουμε να "μεταβιβασουμε" καποιο ποσοστο του αυτ-του μας π.χ 20% σε καποιον δικο μας ανθρωπο?κ αν ναι,με ποια διαδικασια?
    παρακληση παιδια,αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει...
    M3 THE FORCE OF HABIT

  16. #340
    Εγγραφή
    12-02-10
    Περιοχή
    Kατερίνη
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    197
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρακληση παιδια,αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει...
    Γίνεται,αλλά από ότι θυμάμαι το τεκμήριο θα βαρύνει ολόκληρο και τους δύο!!!Να απευθυνθείς σε λογιστή ή σε γραφείο που κάνει μεταβιβάσεις αυτοκινήτων,αυτοί θα σε ενημερώσουν καλύτερα!!!

  17. The Following 3 Users Say Thank You to beliris For This Useful Post:

    andreasm3 (26-06-11), Kostas_1 (26-06-11), Thomelef (26-06-11)

Σελίδα 34 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 2432333435364484134 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP