Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα καταθεσετε πινακιδες?

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ναι

    24 28,92%
  • οχι

    59 71,08%
Σελίδα 29 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 1927282930313979129 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 281 έως 290 από 3261

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων

  1. #281
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων

    πολλα νευρα και απογοητευση απο το πρωι... και μολις τωρα μου ηρθε..κεραυνος εν αιθρια!
    Αφου γινεται αυξηση των τεκμηριων στα αυτοκινητα, αυτα αφορουν τη χρηση κατα το ετος 2011 (αναλογικα με ποσους μηνες το εχεις στη κατοχη ) αρα η εκτακτη εισφορα που προκυπτει και ειναι το γινομενο της ετησιας αντικειμενικης δαπανης επι συντελεστη 5% θα πληρωθει ειτε εχουν κατατεθει οι πινακιδες ειτε οχι ακομα και αν εχει πουληθει το αυτοκινητο.
    Για πεστε μου κανω λαθος ή πουστια δεν εχει ορια....
    αν ειναι ετσι....
    την '''κατσαμε την βαρκα'''

  2. #282
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο individual Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πανο.
    τελικα ερχοντε μαζι αυτα??..η χωριστα???
    Πιστεύω λογικά η έκτακτη θα έρθει πολύ σύντομα, πριν τα τέλη
    Αυτό λέει και ο Νίνο, πιό πάνω, την τρώμε πριν προλάβουμε να πουμε κιχ ...

  3. #283

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τρελο της υποθεσης ειναι οτι αμαξι (οχι μου) ειναι μοντελο 2001..

    αρα 10 ετιας, που σημαινει οτι (κανονικα) ΔΕΝ θα πληρωνε εκτακτη εισφορα..

    ομως η πρωτη αδεια ειναι ΜΕΤΑ το 2008 .. αρα δεν ειναι αμαξι δεκαετιας!! αρα θα πληρωσει!!!

    απο την αλλη ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ αν ειχε πρωτη αδεια κυκλοφοριας ΜΕΤΑ το 2010, θα φορολογουταν βαση ΡΥΠΩΝ που σημαινει ΟΥΤΕ τα ΜΙΣΑ τελη...

    αχαχαχαχαχαχαχα τα σκεφτομαι και γελαω..

    απο μερος μου η αποφαση επαρθει.. ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ και αγορα σμαρτακιου να παρκαρω οπου ΓΟΥΣΤΑΡΩ


    ερωτηση.. με την καταθεση πινακιδων γλυτωνουμε την εκτακτη εισφορα+τα τελη, η ΜΟΝΟ τα τελη?
    Το καλό κράτος πρόνοιας σκέφτηκε ότι πρόπερσι δεν πλήρωσες το 50αρικο της παλαιότητας γιατι είχες άδεια 2008...ενώ ο άτυχος που το αγόρασε από Ελλάδα πλήρωσε το 50αρικάκι. Άρα λοιπόν το δίκαιο αυτό κράτος έρχεται να αποκαταστήσει την αδικία!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων

    πολλα νευρα και απογοητευση απο το πρωι... και μολις τωρα μου ηρθε..κεραυνος εν αιθρια!
    Αφου γινεται αυξηση των τεκμηριων στα αυτοκινητα, αυτα αφορουν τη χρηση κατα το ετος 2011 (αναλογικα με ποσους μηνες το εχεις στη κατοχη ) αρα η εκτακτη εισφορα που προκυπτει και ειναι το γινομενο της ετησιας αντικειμενικης δαπανης επι συντελεστη 5% θα πληρωθει ειτε εχουν κατατεθει οι πινακιδες ειτε οχι ακομα και αν εχει πουληθει το αυτοκινητο.
    Για πεστε μου κανω λαθος ή πουστια δεν εχει ορια....
    Νομίζατε ότι θα γλιτώνατε... ότι θα παραδίδατε πινακίδες και θα έπαιρναν και τα 3 σας και τα 4 σας! Κορόιδα ο Γιωργάκης σας άκουγε και σας την έφερε!
    Σου λέει θα δώσουν πινακίδες για να τα γλιτωσουν ...Αμ δεν!!! Και χαράτσι θα πληρώσουν και πινακιδες δεν θα εχουν!!!

  4. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    S8N (25-06-11)

  5. #284
    Εγγραφή
    13-04-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γνωριζει καποιος φιλος,τι τεκμηριο θα εχει το 92αρι Μ3 και τι τελη,εκτακτη εισφορα κτλ? με προχειρο υπολογισμο,το τεκμηριο ειναι στα 29800,τα τελη 1000+100=1100, και η εισφορα 29800*5%=1490!!!! ειμαι οκ??
    M3 THE FORCE OF HABIT

  6. #285
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Syros
    Μηνύματα
    31
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για κοιτα που θα φτάσουμε στο σημείο να χαιρόμαστε που έχουμε 316

  7. The Following 2 Users Say Thank You to mdenax For This Useful Post:

    120ie87 (25-06-11), Samaro (25-06-11)

  8. #286
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάθεση πινακίδων είναι λύση. Το μόνο που γλυτώνεις είναι τα τέλη του 2012, αφού την έκτακτη εισφορά ως αναδρομική θα την πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Γλυτώνεις λοιπόν τα τέλη του 2012 αλλά ξεχνάς και για ένα χρόνο το αμαξάκι σου...Και εάν τα τέλη των επόμενων ετών είναι πάλι στα ύψη (που θα είναι)...ξεχνάς το αμάξι σου μέχρι η χώρα να βγεί από την κρίση??? Ας μελετήσουμε λίγο περισσότρο το σενάριο με τα βουλγάρικα νούμερα, μου φαίνεται λιγότερο ουτοπικό.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  9. The Following 5 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    alexm (25-06-11), kostas 325 (26-06-11), PANOS-E60 (25-06-11), S8N (25-06-11), steliosm46 (25-06-11)

  10. #287
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάθεση πινακίδων είναι λύση. Το μόνο που γλυτώνεις είναι τα τέλη του 2012, αφού την έκτακτη εισφορά ως αναδρομική θα την πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Γλυτώνεις λοιπόν τα τέλη του 2012 αλλά ξεχνάς και για ένα χρόνο το αμαξάκι σου...Και εάν τα τέλη των επόμενων ετών είναι πάλι στα ύψη (που θα είναι)...ξεχνάς το αμάξι σου μέχρι η χώρα να βγεί από την κρίση??? Ας μελετήσουμε λίγο περισσότρο το σενάριο με τα βουλγάρικα νούμερα, μου φαίνεται λιγότερο ουτοπικό.
    Τους εμπιστεύεσαι?? Να δώσουμε 1000 και στην συνέχεια πόσο?????

    Έχει κανένα μέλος μας επιχειρηματικές δραστηριότητες στην Βουλγαρία να μας πάρει για υπάλληλους??

    Με το αζημίωτο βέβαια!!!!

  11. #288
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάθεση πινακίδων είναι λύση. Το μόνο που γλυτώνεις είναι τα τέλη του 2012, αφού την έκτακτη εισφορά ως αναδρομική θα την πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Γλυτώνεις λοιπόν τα τέλη του 2012 αλλά ξεχνάς και για ένα χρόνο το αμαξάκι σου...Και εάν τα τέλη των επόμενων ετών είναι πάλι στα ύψη (που θα είναι)...ξεχνάς το αμάξι σου μέχρι η χώρα να βγεί από την κρίση??? Ας μελετήσουμε λίγο περισσότρο το σενάριο με τα βουλγάρικα νούμερα, μου φαίνεται λιγότερο ουτοπικό.
    παιδιά προτείνω το εξής:όσοι είστε απο βόρεια ελλάδα αλλά και οχι μόνο όποιος θέλει και μπορεί δηλαδή,απλα αυτοι τις βόρειας ελλάδας έρχεται ποιο βολικά,προτείνω να κάνουμε ένα γκρούπ-συνάντηση,όπως θέλεται πέστε το..

    Να κάνουμε μια συνάντηση για καφέ στην θεσσαλονίκη ασ πούμε, να βρούμε ένα καλό λογιστή ή κάποιον ειδικό δεν ξέρω και εγώ τι χρειάζεται και να το κουβεντιάσουμε, ώστε με αυτό τον τρόπο να ενημερωθούμε όλοι γιατι οι περισσότεροι φοβούνται κλπ (και εγώ μέσα σε αυτούς) να βρούμε μια λύση
    να βγάλουμε βουλγάρικες πινακίδες..

    δεν ξέρω... τι λέτε εσείς? εγω προσωπικά πλέον νομίζω πως αρχίζει να μην με ενδιαφέρει τι θα πεί ο κάθε μακάκας για το εάν έχω βουλγάρικες πινακίδες κλπ..

    Εγώ πάντως πιστέυω οτι θα υπάρξει λύση...και να το οργανώσουμε άμεσα

  12. #289

    Προεπιλογή

    Νταξ' να ουμ' πως κάνετε ετσι... Δέν θα πάμε ενα βράδυ στα μπουζουκια

  13. #290
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζει καποιος φιλος,τι τεκμηριο θα εχει το 92αρι Μ3 και τι τελη,εκτακτη εισφορα κτλ? με προχειρο υπολογισμο,το τεκμηριο ειναι στα 29800,τα τελη 1000+100=1100, και η εισφορα 29800*5%=1490!!!! ειμαι οκ??
    Συμφωνα με το ποστ του Νινο

    β) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, ορίζεται ως εξής: αα) για τα αυτοκίνητα μέχρι χίλια διακόσια (1.200) κυβικά εκατοστά σε τέσσερις χιλιάδες (4.000) ευρώ, ββ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των χιλίων διακοσίων (1.200) κυβικών εκατοστών προστίθενται εξακόσια (600) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά μέχρι τα δύο χιλιάδες (2.000) κυβικά εκατοστά, γγ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των δύο χιλιάδων (2.000) κυβικών εκατοστών προστίθενται εννιακόσια (900) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά και μέχρι τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά και δδ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα από τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά προστίθενται χίλια διακόσια (1.200) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά.

    επειδη εισαι στα 4.000 κυβικα δλδ 10Χ100 πανω απο ενα 3λιτρο θα πας 10Χ1200=12000
    12000+4000=16000
    16000Χ5%=800 ευρω εκτακτη εισφορα
    800+1100 τα τελη=1900 ευρω

    Εαν το εχω καταλαβει καλα γιατι εχω φρικαρει!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HULK : 25-06-11 στις 20:24

Σελίδα 29 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 1927282930313979129 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP