Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα καταθεσετε πινακιδες?

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ναι

    24 28,92%
  • οχι

    59 71,08%
Σελίδα 121 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 2171111119120121122123131171221 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.201 έως 1.210 από 3261

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων

  1. #1201
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο υπολογισμός των τελών βάσει ρύπων, νομίζω γίνεται μόνο στα αυτοκίνητα με κινητήρα euro 4 η 5 !
    Είναι το δικό σου ;;

  2. #1202
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρητικα ναι σωστη ειναι η σκεψη σου.
    δεν ξερουμε ομως αν πληρωνει παλι τελος ταξινομησης.
    επισης ειναι και το τεκμηριο, θα το εχεις παλι ολοκληρο αν υποθεσουμε οτι το ειχες μειωμενο.

    χρειαζεται να εχουμε ολα τα δεδομενα ωστε να υπολογισουμε αν αξιζει η κινηση.

    αν σκεφτουμε ομως οτι μονο τα εξοδα του πηγαινε ελα συν το γερμανικο μπριφ ειναι αρκετα, θα θες αρκετα χρονια να αποσβεσεις το κοστος.
    Αν δεν πληρωνει παλι ταξινιμηση, συμφερει. Οι ρυποι ειναι 152. Τα τελη θα βγαινουν κοντα στα 300. Δηλαδη 360 λιγοτερα με τα σημερινα δεδομενα. Οσο για το τεκμηριο, αν και δεν εχω προβλημα, απλα χανω δυο χρονια που θα ξαναμετρησουν απο την αρχη. Το αυτοκινητο δεν θα φυγει ποτε (αν γινεται), μονο τα χαρτια του θα ταξιδεψουν. Για το μπριφ δεν εχω ιδεα κοστος κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπολογισμός των τελών βάσει ρύπων, νομίζω γίνεται μόνο στα αυτοκίνητα με κινητήρα euro 4 η 5 !
    Είναι το δικό σου ;;
    Ναι, ειναι euro 4.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  3. #1203
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    αν ειναι να βγαλει γερμανικη αδεια πρεπει να ταξιδεψει αναγκαστικα καθως θα περασει tuf πραγμα που δεν γινεται εξ αποστασεως...

    για ολα αυτα πρεπει να ρωτησεις εκτελωνιστη.
    ακομα και αν δεν χρεαζεται να φυγει το αυτοκινητο (αν μπορεις να βρεις δηλαδη καποιον να σου κοψει εικονικα δυο φορτωτικες), πραγμα που δεν ειναι νομιμο και εχει τα αναλογα ρισκα, ειναι και το κοστος που χρειαζονται ολα αυτα.

    μια διαφορα 360 το χρονο ισως να την αποσβεσεις μετα την 5ετια, μπορει και περισσοτερο.
    οπως προανεφερα, ρωτησε καποιον ειδικο για να μην κανεις λαθος κινηση.

  4. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Samaro (06-01-12)

  5. #1204

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις αν μετα την οριστικη διαγραφη οχηματος για εξαγωγη στο εξωτερικο μπορουμε, αν το μετανιωσουμε, να το επαναταξινομηθει; Και αν ναι ξαναπληρωνει τελη ταξινομησης;
    Εγώ πίστευα ότι πρέπει να ξαναπληρώσει δασμούς το αυτοκίνητο για τον επαναπατρισμό του. Αλλά πριν μία εβδομάδα μιλούσα με έναν γνωστό που έβγαλε βουλγάρικες πινακίδες και του είπα ''καλά ρε και άμα θες να το ξαναφέρεις το αυτοκίνητο Ελλάδα?'' και μου είπε ότι ρώτησε τον εκτελωνιστή του και του είπε ότι για 8 χρόνια δεν πληρώνει δασμούς αν θελήσει να το φέρει

  6. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (06-01-12)

  7. #1205
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πίστευα ότι πρέπει να ξαναπληρώσει δασμούς το αυτοκίνητο για τον επαναπατρισμό του. Αλλά πριν μία εβδομάδα μιλούσα με έναν γνωστό που έβγαλε βουλγάρικες πινακίδες και του είπα ''καλά ρε και άμα θες να το ξαναφέρεις το αυτοκίνητο Ελλάδα?'' και μου είπε ότι ρώτησε τον εκτελωνιστή του και του είπε ότι για 8 χρόνια δεν πληρώνει δασμούς αν θελήσει να το φέρει
    Ακομα καλυτερη λυση αυτη! Βουλγαρια. Διπλα ειναι και σιγουρα λιγοτερα τα εξοδα συνολικα. Θα ρωτησω κι εγω εκτελωνιστη και θα σας πω. Σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι ενδιαφερομενοι που χρεωνονται 350 ευρω τελη παραπανω σε σχεση με ενα ολοϊδιο αυτοκινητο που η εισαγωγη του εγινε μετα τον 10/10.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  8. #1206
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

  9. #1207

  10. #1208
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε μια συζητηση σημερα, αναφερθηκε, οτι ακομη κι αν εχει παραδοσει καποιος πινακιδες, το μονο που γλυτωνει ειναι τα τελη κυκλοφοριας. Το τεκμηριο παραμενει !!! αφου το οχημα παραμενει στην ιδιοκτησια του και δε θυμαμαι τι αναφερθηκε για την εκτακτη εισφορα.
    Ειναι ετσι τα πραγματα;
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  11. #1209

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια συζητηση σημερα, αναφερθηκε, οτι ακομη κι αν εχει παραδοσει καποιος πινακιδες, το μονο που γλυτωνει ειναι τα τελη κυκλοφοριας. Το τεκμηριο παραμενει !!! αφου το οχημα παραμενει στην ιδιοκτησια του και δε θυμαμαι τι αναφερθηκε για την εκτακτη εισφορα.
    Ειναι ετσι τα πραγματα;
    Νίκο κάπου έγραψε πρόσφατα ο Κώστας (sharky) ότι ρώτησε σχετικά με αυτό στην εφορία και ότι δεν ισχυεί

  12. #1210
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι ρε Παναγιώτη τι περίμενες? Ότι θα το βγάλεις έξω και θα βαπτιστεί ''του 2012'' ?
    Να σου πω την αληθεια Σπυρο αυτο περιμενα, αλλα και αυτο το εχουν προβλεψει..
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  13. The Following User Says Thank You to strof For This Useful Post:

    m-power_01 (08-01-12)

Σελίδα 121 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 2171111119120121122123131171221 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP