Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 162

Θέμα: Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης

  1. #31
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    backing plate
    Όπως είπε ο Άλεξ πιο πάνω Γιώργο, αυτό εδώ το backing plate που έκανες attach είναι επικίνδυνο....(τώρα την άνοιξα τη φωτό)

  2. #32
    Εγγραφή
    15-10-10
    Περιοχή
    Nea Smurni
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    78
    Thanked
    77
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το σπιτάκι μας είναι κομμάτι ακριβό.. περί τα 2/3 της τιμής του Einhell που πιο πάνω πρότεινα.. γύρω στο 45άρι αν θυμάμαι καλά..



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά έκανες
    Κανείς δεν σε κατηγορεί. Ίσα ίσα μαθαίνουμε..
    Ερώτηση αυτό είναι διαμέτρου 115mm σωστά?
    Και τι τιμή έχει εαν επιτρέπεται?

  3. #33
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό έχει πάνω και σφουγγάρι για καθάρισμα και κέρωμα? Ή είναι έξτρα αυτά?

  4. #34
    Εγγραφή
    15-10-10
    Περιοχή
    Nea Smurni
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    78
    Thanked
    77
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η βάση μόνης της στοιχίζει τόσο.. τα σφουγγάρια έχοθν διάφορες τιμές ανάλογα με το χρώμα, το χρώμα είναι χαρακτηριστικό της σκληρότητας και της συμβατής χρωματικά αλοιφής.. από 10 έως 15¤ παίζουν αυτά..

  5. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχει πάνω και σφουγγάρι για καθάρισμα και κέρωμα? Ή είναι έξτρα αυτά?
    Tα σφουγγάρια-pads είναι έξτρα από τα backing plates. Για την ακρίβεια, ο einhell έχει μέσα ένα polishing σφουγγάρι (δηλαδή γυαλίσματος), αλλά είναι πολύ κακής ποιότητας, οπότε πρέπει να αγοράσεις άλλο.
    Αν το χρώμα του αυτοκινήτου σου είναι σε καλή κατάσταση, τότε με ένα polishing κι ένα finishing pad είσαι καλυμμένος. Αυτά θα σου κοστίσουν, αν πας σε μια κορυφαία εταιρεία όπως η lake country, γύρω στα 12 ευρώ το ένα. Και η 3Μ έχει καλά pads και αν θυμάμαι καλά, κάπως οικονομικότερα.

    Όσο για το backing plate, πράγματι το συγκεκριμένο της 3Μ που σου είπαν τα παιδιά είναι πολύ καλό. Αλλά μαζί με τον αλοιφαδόρο θα σου βγει πάνω από 100 ευρώ, οπότε δεν αξίζει τον κόπο αφού υπάρχουν και έτοιμοι αλοιφαδόροι μαζί με backing plate γύρω στα 100 ευρώ (όπως της kestrel). Συνεπώς, έτσι ο einhell χάνει το value for money που έχει.

    Θα πρότεινα λοιπόν ένα backing με 15 ευρώ περίπου, σαν αυτό που έχω αγοράσει κι εγώ, το οποίο είναι μια χαρά για ερασιτεχνική χρήση κι όχι μόνο(το χρησιμοποιεί επαγγελματίας γνωστός μου με αλοιφαδόρο makita) και σίγουρα δεν εκτοξεύει το κόστος, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια πως το 3Μ δεν είναι καλύτερο. Απλά στην περίπτωσή σου δε νομίζω πως χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. #36
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα σφουγγάρια-pads είναι έξτρα από τα backing plates. Για την ακρίβεια, ο einhell έχει μέσα ένα polishing σφουγγάρι (δηλαδή γυαλίσματος), αλλά είναι πολύ κακής ποιότητας, οπότε πρέπει να αγοράσεις άλλο.
    Αν το χρώμα του αυτοκινήτου σου είναι σε καλή κατάσταση, τότε με ένα polishing κι ένα finishing pad είσαι καλυμμένος. Αυτά θα σου κοστίσουν, αν πας σε μια κορυφαία εταιρεία όπως η lake country, γύρω στα 12 ευρώ το ένα. Και η 3Μ έχει καλά pads και αν θυμάμαι καλά, κάπως οικονομικότερα.

    Όσο για το backing plate, πράγματι το συγκεκριμένο της 3Μ που σου είπαν τα παιδιά είναι πολύ καλό. Αλλά μαζί με τον αλοιφαδόρο θα σου βγει πάνω από 100 ευρώ, οπότε δεν αξίζει τον κόπο αφού υπάρχουν και έτοιμοι αλοιφαδόροι μαζί με backing plate γύρω στα 100 ευρώ (όπως της kestrel). Συνεπώς, έτσι ο einhell χάνει το value for money που έχει.

    Θα πρότεινα λοιπόν ένα backing με 15 ευρώ περίπου, σαν αυτό που έχω αγοράσει κι εγώ, το οποίο είναι μια χαρά για ερασιτεχνική χρήση κι όχι μόνο(το χρησιμοποιεί επαγγελματίας γνωστός μου με αλοιφαδόρο makita) και σίγουρα δεν εκτοξεύει το κόστος, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια πως το 3Μ δεν είναι καλύτερο. Απλά στην περίπτωσή σου δε νομίζω πως χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά.
    Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά μιας και μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση....
    Το χρώμα είναι καλό, έχει κερωθεί προ 2ετίας στον monsta και απο εκεί και μετά κάθε 6μηνο με προιόντα της Autoglym στο χέρι από εμένα (σίγουρα δεν κάνω δουλειά monsta...) και 1-2 φορές το χρόνο nanotechnology της BMW!
    To αμάξι είναι μόνιμα σε γκαράζ και ο ήλιος νομίζω το είδε πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι για ένα 3ωρο μιας και δεν το έχω για καθημερινό αυτοκίνητο το αμάξι...
    Άρα η λύση που θα με εξυπηρετούσε είναι ο Εinhell με backing plate από πού...?
    Τα σφουγγάρια που πρέπει να αγοράσω πρέπει να είναι μαλακά σωστά..?

  7. #37
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά μιας και μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση....
    Το χρώμα είναι καλό, έχει κερωθεί προ 2ετίας στον monsta και απο εκεί και μετά κάθε 6μηνο με προιόντα της Autoglym στο χέρι από εμένα (σίγουρα δεν κάνω δουλειά monsta...) και 1-2 φορές το χρόνο nanotechnology της BMW!
    To αμάξι είναι μόνιμα σε γκαράζ και ο ήλιος νομίζω το είδε πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι για ένα 3ωρο μιας και δεν το έχω για καθημερινό αυτοκίνητο το αμάξι...
    Άρα η λύση που θα με εξυπηρετούσε είναι ο Εinhell με backing plate από πού...?
    Τα σφουγγάρια που πρέπει να αγοράσω πρέπει να είναι μαλακά σωστά..?
    Ρε συ, τότε γιατί θες να μπλέξεις με αλοιφαδόρους και πράματα ???

    Αφού τα πας μια χαρά, συνέχισε με το χέρι και τις αλοιφές που έγραψες.....το αμάξι δεν ταλαιπωρείται απ ότι φαίνεται...


  8. #38
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ, τότε γιατί θες να μπλέξεις με αλοιφαδόρους και πράματα ???

    Αφού τα πας μια χαρά, συνέχισε με το χέρι και τις αλοιφές που έγραψες.....το αμάξι δεν ταλαιπωρείται απ ότι φαίνεται...

    Πολύ απλά γιατί τώρα το Σάββατο πχ που το πέρασα με nanotechnology μετά ναι μεν το αυτοκίνητο έχει γίνει "πούπουλο" αλλά βάζοντας το χέρι πάνω αισθάνομαι σε μερικά σημεία "ξένα σώματα" και θεωρώ ότι με αλοιφαδόρο θα τα εξαλείψω και αυτά....

  9. #39
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ απλά γιατί τώρα το Σάββατο πχ που το πέρασα με nanotechnology μετά ναι μεν το αυτοκίνητο έχει γίνει "πούπουλο" αλλά βάζοντας το χέρι πάνω αισθάνομαι σε μερικά σημεία "ξένα σώματα" και θεωρώ ότι με αλοιφαδόρο θα τα εξαλείψω και αυτά....
    ΟΧΙ !!!

    Αυτά τα ξένα σώματα θα τα βγάλεις με πλαστελίνη και μετά θα κάτσεις να το ξαναπεράσεις κεράκι 2-3 χεράκια.

    It's that simple.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι πλαστελίνη?
    Εξήγησέ μου εαν μπορείς...
    Μην φανταστείς ότι είναι σε όλο το αυτοκίνητο, μόνο στο καπώ μπροστά τα διέκρινα, πορτ παγκάζ και πόρτες δεν έχουν τιποτα..

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP