Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: [Ε46] Χειρόφρενο "νεκρό"

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν δεν κανω λαθος την χρηση ταμπουρου του χειροφρενου την κανει η ιδια η δισκοπλακα στο εσωτερικο της εκει που πιανει στο μουαγιε, οποτε αναγκαστικα πρεπει να αλλαξεις και δισκοπλακες .....

  2. #12
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    6
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georggge46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κανω λαθος την χρηση ταμπουρου του χειροφρενου την κανει η ιδια η δισκοπλακα στο εσωτερικο της εκει που πιανει στο μουαγιε, οποτε αναγκαστικα πρεπει να αλλαξεις και δισκοπλακες .....
    Αυτό θυμάμαι και εγώ Γιώργο αλλά δεν ήμουν σίγουρος...
    Μια φορά το είδα "λυμένο" το σύστημα οπότε δεν θυμάμαι και πολλά!

    https://bmwfans.info/parts/catalog/E...ke_brake_disc/

    Θα δείξει η 2η επίσκεψη σε φίλο φρενά στην Καισαριανή. Άντε να δούμε...

  3. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θυμάμαι και εγώ Γιώργο αλλά δεν ήμουν σίγουρος...
    Μια φορά το είδα "λυμένο" το σύστημα οπότε δεν θυμάμαι και πολλά!

    https://bmwfans.info/parts/catalog/E...ke_brake_disc/

    Θα δείξει η 2η επίσκεψη σε φίλο φρενά στην Καισαριανή. Άντε να δούμε...
    Νομιζω εκει που ειναι το κοκκινο βελος πιανουν τα φερμουιτ του χειροφρενου ...
    Attached Images Attached Images

  4. #14
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    6
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georggge46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κανω λαθος την χρηση ταμπουρου του χειροφρενου την κανει η ιδια η δισκοπλακα στο εσωτερικο της εκει που πιανει στο μουαγιε, οποτε αναγκαστικα πρεπει να αλλαξεις και δισκοπλακες .....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georggge46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω εκει που ειναι το κοκκινο βελος πιανουν τα φερμουιτ του χειροφρενου ...
    +10000000!!!!
    Άψογος Γιώργο!
    Αυτό ακριβώς είναι... Τώρα που το είδα το θυμήθηκα!
    Άρα πάμε για δισκόπλακα και τακάκια χειρόφρενου...
    Λογικά θα πρέπει να αλλάξω και τα τακάκια των φρένων μιας και θα αλλαχθεί η δισκόπλακα... Πάμε για πακέτο τελικά!
    Έχουμε κάποια πρόταση για αλλαγή του δίσκου? Να βάλω τον μαμά ή να μπλέξω με διάτρητους...? Αξίζει να ψαχτώ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Timos : 11-05-11 στις 09:48

  5. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14073
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε κάποια πρόταση για αλλαγή του δίσκου? Να βάλω τον μαμά ή να μπλέξω με διάτρητους...? Αξίζει να ψαχτώ?
    Να βάλεις τον μαμά Τίμο,αυτή είναι η γνώμη μου.Κάτι σε ATE είναι καλά πιστεύω.
    Άσε τους διάτρυτους και τους χαρακτούς.Στα δικά μας άλογα το μόνο που προσφέρουν, είναι πολύ γρηγορότερη φθορά στα τακάκια...



  6. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εχω και εγω ερωτηση σχετικη με το χειροφρενο. Επειδη δεν επιανε πεταχτηκα να μου το σφιξουν. Αντι να το ρεγουλαρουν απο μεσα, το καναν απο κατω, κατι σπρωχναν με ενα κατσαβιδι αλλα δεν καταλαβα.

    Ναι μεν πιανει πλεον, αλλα οταν το κατεβαζω ειναι λες και οι σιαγωνες μενουν ανοιχτες και σκουζει σαν ερειπιο, σπανε τα νευρα μου. Για να σταματησει πρεπει να τραβηξω ενα αποτομο χειροφρενο και μαλλον τοτε ξεκολλανε..

    Τι κανω? Γιατι κολλανε? Πως ξεκολλανε?

  7. #17
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φάνη στο ρεγουλάρανε από το πίσω δεξί μουαγιέ, κάπου εκεί κατηλήγει η ντίζα του. Αυτό που ακούς τώρα που τεντώθηκε η ντίζα είναι οι "κιθάρες" τα προστατευτικά καλύματα του μηχανισμού τα οποία πιάνουν υγρασία από τα πλυσίματα. Οταν τραβάς τέρμα πάνω το χειρόφρενο τεντώνονται κι αυτές και δεν ακούγεται ... στο λύσιμο ή στο μισό τράβηγμα ακούγεται πάλι. Η λύση είναι σήκωμα στο αναβατόριο και πλάκωμα στο wd40 και αππό τις δύο μεριές του μηχανισμού. Αν δεν το περιγράφω πολύ καλά θα μαλώσω το μηχανικό μου που μου το εξήγησε.

  8. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    fanisk (12-05-11)

  9. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάνη στο ρεγουλάρανε από το πίσω δεξί μουαγιέ, κάπου εκεί κατηλήγει η ντίζα του. Αυτό που ακούς τώρα που τεντώθηκε η ντίζα είναι οι "κιθάρες" τα προστατευτικά καλύματα του μηχανισμού τα οποία πιάνουν υγρασία από τα πλυσίματα. Οταν τραβάς τέρμα πάνω το χειρόφρενο τεντώνονται κι αυτές και δεν ακούγεται ... στο λύσιμο ή στο μισό τράβηγμα ακούγεται πάλι. Η λύση είναι σήκωμα στο αναβατόριο και πλάκωμα στο wd40 και αππό τις δύο μεριές του μηχανισμού. Αν δεν το περιγράφω πολύ καλά θα μαλώσω το μηχανικό μου που μου το εξήγησε.
    Καπως ετσι εγινε Πανο, αλλα νομιζω οτι σκαλιζαν και αριστερα, μπορει ματαια ποιος ξερει? Ετσι ακριβως, για να σταματησει να σκουζει ο ματρακας πρεπει να το σηκωσω αποτομα πανω, αν το σηκωσω σιγα-σιγα ή μεχρι τη μεση παλι ακουγεται. Θα το σηκωσω σπιτι μεσα στο Σ/Κ μαλλον, ευχαριστω

  10. #19
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    6
    Rides
    1

    Talking

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλεις τον μαμά Τίμο,αυτή είναι η γνώμη μου.Κάτι σε ATE είναι καλά πιστεύω.
    Άσε τους διάτρυτους και τους χαρακτούς.Στα δικά μας άλογα το μόνο που προσφέρουν, είναι πολύ γρηγορότερη φθορά στα τακάκια...
    Που είσαι ρε φίλε???
    Πήγα μια επίσκεψη σε φρενά πολύ καλό στη Καισαριανή και κάθισε και μου ρύθμισε από την αρχή τις ντίζες του χειρόφρενου... Δυστυχώς δεν είχαμε αποτέλεσμα και θα προχωρήσουμε σε αντικατάσταση δισκόπλακας και σετ τακάκια-ταμπούρα χειρόφρενου... Άντε να δούμε!
    Βασίλη έχει p.m.!!!

  11. #20
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    6
    Rides
    1

    Talking

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπως ετσι εγινε Πανο, αλλα νομιζω οτι σκαλιζαν και αριστερα, μπορει ματαια ποιος ξερει? Ετσι ακριβως, για να σταματησει να σκουζει ο ματρακας πρεπει να το σηκωσω αποτομα πανω, αν το σηκωσω σιγα-σιγα ή μεχρι τη μεση παλι ακουγεται. Θα το σηκωσω σπιτι μεσα στο Σ/Κ μαλλον, ευχαριστω
    Φάνη γι'αυτό μου ξεκίνησε ο τύπος το τσεκάρισμα με τις ντίζες...
    Το έλυσε τελείως από μέσα πρώτα και μετά από πίσω, ξεχωριστά μάζεμα στον κάθε τροχό και τέλος "μάζεμα" από μέσα... Με αυτό τον τρόπο ρυθμίζεται σωστά το χειρόφρενο και μάλιστα επειδή δεν τον ικανοποιεί ιδιαίτερα η επιστροφή του, μου πρότεινε μαζί με τα υπόλοιπα να αλλάξω τις ντίζες. Το κόστος τους είναι 44¤ από αντιπροσωπεία. Οπότε μάλλον θα τις αλλάξω κι αυτές για να κλείσει το θέμα χειρόφρενου! Και σας είπα ότι τα Hyundai έχουν καλύτερο σύστημα χειρόφρενου... Δεν με ακούγατε!!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP