Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: w/a vs a/a intercooler

  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή w/a vs a/a intercooler

    Χαιρετώ την παρέα μετά απο αρκετό καιρό "αδράνειας" στο φορουμ!
    Λοιπόν ντζουκου ντζουκου προχωράει το θέμα του κομπρέσσορα, υπάρχουν κάποια νέα αλλά δεν έχω ενημερώσει το σχετικό θρεντ, θα το κάνω τις επόμενες μέρες.

    Το πρόβλημά μου είναι οτι έχω μπερδευτεί σχετικά με το θέμα της ψύξης του αέρα και γι αυτό ανοίγω αυτό το θρεντ για να το συζητήσουμε. Το δίλημμά μου είναι μεταξύ των water to air και των air to air.

    Εχω διαβάσει και μελετήσει σχετικά με το θέμα αλλά έχω συναντήσει στην πορεία και απόψεις που αντιφάσκουν και δεν δίνουν σαφή εικόνα. Εάν τούρμπιζα θα έβαζα 90% water to air, αλλά εγώ superchargαρω και προφανώς διαφέρει.

    Γνωρίζω οτι το μεγάλο ατου του w/a είναι η απαλλαγή των πολλών σωληνώσεων, η αρκετά μικρότερη πτώση πίεσης στο κύκλωμα και η γενικά μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας απο τον αέρα. Αυτό το γενικά είναι που κολλάω και το ερώτημά μου είναι :

    Σε ποιες περιπτώσεις μπορεί το a/a να είναι πιο αποδοτικό?
    Για χρήση (και) πίστας ποιο είναι καλύτερό?

    Απ όσο γνωρίζω το a/a είναι καλύτερο μόνο σε υψηλές ταχύτητες, αλλά κανένας δεν προσδιόριζε το "υψηλές". Εχω μπερδευτεί, την μία λέω θα βάλλω το ένα την άλλη το άλλο....

    Το πρώτο που θα θέλατε να πείτε είναι αφου δεν έχεις lag βάλε ένα απλό a/a να τελειώνεις και να γλυτώσεις και απο την προσοχή που θέλει το w/a. Το θέμα είναι οτι η χρηματική διαφορά δεν είναι μεγάλη καθώς υπάρχει αυτό το κιτάκι(https://cgi.ebay.com/ebaymotors/TYPE...s#ht_968wt_936) και πως θέλω να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα για τα σημερινά και τα πιθανά μελλοντικά σχέδια.

    Ασχέτως της συντήρησης του w/a το οποίο φαίνεται αριστης ποιότητας με ΟΕΜ bosch αντία, υστερεί κάπου αλλού το w/a έναντι του a/a?



  2. #2
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ φίλε θα έλεγα να βάλεις το κλασικό intercooler και να μην πετάς τα λεφτά σου.....

    Απο ότι βλέπω μια απλή τρόμπα έχει και ένα βεντιλατέρ.... Δηλαδή τι το καλύτερο προσφέρει? Μια τρόμπα να ανακυκλωνει τα νερά του intercooler και ένα βεντιλατέρ να ψύχει? Περιττό... Βάλε ένα σκέτο intercooler και προσάρμοσέ του ένα βεντιλατέρ το ίδιο πράγμα θα είναι....

    Δεν έχει κομπρεσέρ, φρέον κλπ να πείς οτι σου παγώνει τον αέρα, τότε θα έκανε δουλειά.... Το καλοκαίρι ειδικά το νερό θα σηκώνει τρελές θερμοκρασίες.....

    Με σωστή μελέτη και γνώσεις απο έμπειρους του χώρου θα κάνεις σωστή δουλειά χωρίς να έχεις γεμίσει το αμάξι περιττά gadget και χωρίς να έχεις αδυνατίσει αρκετά την τσέπη σου....

    Γνώμη μου ε?


  3. The Following User Says Thank You to Jimmakos For This Useful Post:

    kloukakis (25-04-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γειά σου Κώστα.

    Δεν βρίσκω τον λόγο να βάλεις αέρα/νερού. Δεν τρέχεις dragster. Ωπ, μόλις βρήκα αφορμή να σου πώ τα μειονεκτήματα του.

    Για να ψύξεις αέρα μέσω νερού θές πολύ παγωμένο νερό. Πώς παγώνεις το νερό? Εχεις και ένα δεύτερο μικρό εναλλάκτη μέσα στην καμπίνα και τον γεμίζεις με πάγο. Διάρκεια ζωής του πάγου μικρότερη απο 5 λεπτά. Δεν νομίζω οτι το αυτοκίνητο σου το βάζεις μόνο για 5 λεπτά πίστα μόνο, το έχεις και για καμια βόλτα. Αρα δεν βολεύει.

    Δευτερον, ο κομπρέσσορας δεν συμπιέζει τον αέρα τόσο πολύ όσο ένα τούρμπο, ή μάλλον τον συμπιέζει αλλά δεν έχει την ίδια παροχή. Συνεπώς, δεν αυξάνεται και η θερμοκρασία του αέρα τόσο πολύ. Οπότε ο εναλλάκτης αέρα/αέρα κάνει μια χαρά την δουλειά του.

    Μειονέκτημα βέβαια είναι το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι μπορείς να έχει εισερχόμενο αέρα 25 βαθμών με w/a ενώ με ενα συμβατικό intercooler κάτω απο 40 δεν θα δεις αν εξω έχει 35.

    Και μετά αυτά που είπε ο Δημήτρης πιο πάνω. Πολλοί σωλήνες για το τίποτα.

    Θα επανέλθω σε λίγο

  5. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    kloukakis (25-04-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στράτο οι σωληνώσεις μειώνονται δραματικά πολύ με το w/a, ασχέτως αν στην περίπτωσή μου το όφελος είναι αρκετά μικρότερο συγκριτικά με το τουρμπο.

    Η χρήση που λες είναι πολύ σωστά για αγώνες ντραγκστερ, αλλά η εφαρμογή στην περίπτωσή μου περιλαμβάνει ψυγείο για την ψύξη και όχι παγάκια(που αν θελω βάζω).

    Η απορρόφηση της θερμότητας απο το νερό είναι 14 φορές μεγαλύτερη απο του αέρα(πάνω στο αλουμίνιο). Το θέμα είναι εαν υπάρχουν περιπτώσεις που το a/a είναι πιο αποδοτικό. Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά όλο και περισσότερα σημερινά τουρμπάτα κυκλοφορούν με w/a μεταξύ τους και το bugatti!

    Εαν ήταν να μου κοστίσει 1000Ε πάνω δεν θα το έβαζα γιατι στην εφαρμογή μου το όφελος δεν είναι ανάλογα μεγάλο, αλλά εδώ μιλάμε για 100-150Ε που δεν θα τα τσιγκουνεφτώ. Το θέμα μου είναι να μην βγω χαμένος σε θέμα απόδοσης....

  7. #5
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.enginebasics.com/Advance...tercooler.html

    Βαλε air to air. To water to air ειναι για συγκεκριμενα projects και κυριως για drag racing και αγωνες.
    Το W/A ειναι καλυτερο στα αρχικα πατηματα και οταν το νερο ειναι κρυο, αλλα επειδη βασιζεται στην αρχη να αποθηκευει την θερμοκρασια στο νερο που κυκλοφορει, αμα ζεσταθει, λογω της μεγαλης θερμοχωρητικοτητας που εχει το νερο, αργει μετα να κρυωσει. Σε συνθηκες πολης το καλοκαιρι θα εχει μια χαρα ζεσταμενο νερακι για να φτιαχνεις τσαι και σουπες αλλα οταν θα το χρειαστεις για ενα τυχαιο πατημα, το ζεσταμενο νερο αργει τοσο πολυ να κρυωσει που ουσιαστικα θα ειναι σαν μην εχει I/C

  8. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    kloukakis (25-04-11)

  9. #6
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κώστα να σου πώ την αλήθεια δεν έχω καταλάβει την χρήση που κάνεις στο αυτοκίνητο. Το έχεις μόνο για πίστα ή και για βόλτες? Γιατί να το έχεις μόνο για πίστα, ΟΚ προχώρα μιας και θα έχεις καλήτερα αποτελέσματα. Αλλά αν το έχεις και για έξω για βόλτες δεν νομίζω οτι κάνει.

    Η Bugatti δεν ήξερα οτι ψύχει τον αέρα με νερό αλλά να σου πώ οτι δεν μου φαίνεται πολύ παράξενο. Μάλλον είναι και ότι καλήτερο αφού εκεί που έχει το μοτέρ έχει χωροταξικό πρόβλημα, κάτι που δεν έχεις εσύ.

    Για να ψύξει η Bugatti τον θερμό αέρα απο τα turbo κάπου πρέπει να βάλει τα intercoolers. Δεν έχει και πολλά σημεία. Εκει πίσω που είναι οι αεραγωγοί θέλει ροή αέρα για να ψύξει τα ψυγεία νερού, τον χώρο της μηχανής και τα πίσω φρένα. Οπότε που θα χωρέσει τα intercoolers? Μόνο μπροστά. Αλλά φαντάζεσαι lag που θα έχει αν στέλνει μπροστά τον αέρα να τον παγώσει και μετά πάλι πίσω? Οπότε βάζει chargecoolers που στέλνουν παγωμένο νερό πίσω. Το νερό το κρυώνουν απο μπροστά, το στέλνουν πίσω μιας και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί επειδή έχει μεγάλη θερμοχωρητικοτητα και αυτό με την σειρά του ψύχει το νερό.

    Στην περίπτωση σου θα έβαζα ένα συμβατικό intercooler που θα είχε ψεκασμό αζώτου ή CO2. Θα έχεις μια μπουκαλίτσα στο πόρτ μπαγκάζ με ενα μπέκ μπροστά στο Intercooler και θα ψεκάζεις αέριο πάνω του έτσι ώστε να ρίξεις την θερμοκρασία του. Μόνο μια μπουκάλα και ένα solenoid θες για να πετύχεις ίσως και καλήτερο αποτέλεσμα

  10. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    kloukakis (25-04-11)

  11. #7
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά όλο και περισσότερα σημερινά τουρμπάτα κυκλοφορούν με w/a μεταξύ τους και το bugatti!
    To bugatti εχει το μοτερ πισω. Τα a/a πρεπει να ειναι front mount για να αποδοσουν σωστα. Θα ηθελε ενα χιλιομετρο σωληνες για να παει τον αερα απο μπροστα πισω στο μοτερ. Γιαυτο και προτιμηθηκε το w/a. Ta porsche που εχουν το μοτερ πισω και αυτα, καταφεραν και βρηκαν χωρο ωστε να τοποθετησουν τα i/c πισω και κοντα στο μοτερ, γιαυτο και χρησιμοποιουν a/a.
    Οι περισσοτεροι κατασκευαστες χρησιμοποιουν a/a εκτος αν λογω των συνθηκων (χωροταξιας, διαθεσιμου χωρου στο engine bay) εινα αναγκασμενοι να χρησιμοποιησουν w/a

  12. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    kloukakis (25-04-11)

  13. #8
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη βοήθεια

    Το αυτοκίνητο το έχω για καθημερινή χρήση,ντριφτ, χρονους και συνδυασμούς τους χειμώνα καλοκαίρι. Κόντρες δεν με ενδιαφέρουν, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να πηγαίνω 10-15λεπτά τέρμα(αρα a/a!). Με την πίστα όμως τι γίνεται?

    Τη σελίδα αυτή την έχω διαβάσει, αλλά παρόλο που μιλάει ξεκάθαρα είμαι ακόμα μπερδεμένος.Σε πολλές περιπτώσεις όντως η χρήση του w/a είναι μονόδρομος για χωροταξιακούς λόγους κυρίως όπως είπατε, το θέμα είναι οταν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής τι γίνετε. Είναι λογικό να αποφεύγεται η χρήση του απο τις εταιρίες καθώς δεν συμφέρει οικονομικά και χρειάζεται συντήρηση.

    Όντως το νερό άμα βράσει χάσαμε για τους λόγους που είπατε, αλλά το κιτακι αυτό έχει αντλία τουμπανο και βεντιλατεράκι, άρα και σταματημένο το νερό ψύχεται. Επίσης κάποια air ducts μπορούν να βοηθήσουν και για την παρατεταμένη χρήση. ακόμα το ψυγείο του είναι πολύ μικρότερο απο το intercooler οπότε επιτρέπει καλύτερη ψύξη του ψυγείου του νερού..

    Το ερώτημα μου λοιπόν παραμένει: πότε το w/a είναι λιγότερο αποδοτικό απο το a/a? Ή αλλιώς πόσο εύκολα μπορεί το νερό να βράσει?

  14. #9
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε Κωστη εγω λεω να μην βαλεις τιποτα απ'τα δυο,να σηκωσεις 2 μπαρ πιεση στον κομπρεσσορα μπας και σπασει το 318is και βαλεις κανα 6κυλινδρο με κομπρεσσορα μετα!!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  15. #10
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Mike τα κομμάτια του παζλ μαζεύονται σιγά σιγά. Οταν ενωθούν τρέχα(αν μπορείς) να κρυφτείς.....

    Στράτο και turbodog ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί και η εμμονή με το w/a μου έχει φύγει (προς το παρον), ωστόσο το θέμα πιστεύω οτι αξίζει να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω αν θέλετε γιατι μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους...

    Πέρα απο χρήση κόντρας όπου με τον πάγο μπορείς να πετύχεις παραπάνω απο 100% απόδοση και πέρα απο τη χρήση σε σκάφη, σε τι εφαρμογές βρίσκει έδαφος? Σε πίστα πως τα πάει? Μπορεί με κατάλληλη ψύξη να κρατηθεί κρύο το νερό, έστω και στην περίπτωσή μου που μιλάμε για 200-220 άλογα? Οκ το νερό για να ψυχθεί θέλει παραπάνω ώρα απ ότι να ζεσταθεί, αλλά.....υπάρχει αλλά?

    Έxω βρει κάποιον που μου ζήτησε για i/c μαζί με σωληνώσεις μεταλλικές και εργατικά 300Ε, απλά πλέον έχω χάσει εντελώς την εμπιστοσύνη μου στα μαγαζιά!! Τι λέτε?

  16. The Following User Says Thank You to kloukakis For This Useful Post:

    stratos (01-05-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP